- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 5931 odwiedzin
- comment 2 komentarzy
Zapach wody, to obok jej smaku i barwy, jeden z podstawowych parametrów, po którym szybko jesteśmy w stanie ocenić jej zdatność do celów użytkowych i spożywczych. Co, jeśli woda posiada intensywny, przykry zapach? W czym upatrywać jego źródła? W jaki sposób można uzdatniać wodę, aby pozbyć się problemu i zniwelować niechciany zapach wody?
Zapach wody jest podstawową cechą fizyczną. Do tej pory pisaliśmy już o smaku wody (Smak wody - wszystko, co musisz wiedzieć o poprawie smaku wody w domu), a także o barwie wody (Barwa wody - czym jest? Jak poprawić barwę wody?). Dziś przyszedł czas na trzecią ważną właściwość, po której dość szybko można ocenić zdatność wody do różnych celów. Uciążliwy zapach wody nie jest rzadkim problemem w gospodarstwach domowych. Nie wolno go bagatelizować. To zazwyczaj bardzo wyraźny sygnał, że w wodzie wystąpiły także inne przekroczenia i warto przyjrzeć się bliżej jej właściwościom. Dziś opowiemy o najczęstszych źródłach występowania niekorzystnego zapachu wody oraz sposobach na jego zwalczanie.
Zapach wody - to warto wiedzieć na początku
Zapach wody to cecha, którą nadal ocenia się najlepiej na podstawie węchu. Tak działa to u nas, w życiu codziennym, kiedy używamy węchu do oceny choćby świeżości wody, ale tak samo funkcjonuje to w laboratoriach, w których przeprowadzane są kompleksowe i szczegółowe analizy składu wody. Wody podziemne nie wykazują najczęściej żadnego zapachu, natomiast powierzchniowe bardzo często.
W przypadku zapachu możemy mówić o aż dwóch jego aspektach. Z jednej strony ocenie powinno podlegać pochodzenie i jakość zapachu, a z drugiej jego intensywność. Wrażenia zapachowe związane z wodą będą zależały nie tylko od wrażliwości osoby oceniającej, ale również ilości i rodzaju substancji znajdujących się w wodzie, a także samej temperatury wody. W laboratorium próbka wody zostanie przebadana zarówno w temperaturze zimnej, jak i gorącej. Więcej o analizie wody w artykułach: Fizykochemiczna analiza wody - po co jest potrzebna?, Bakteriologiczna analiza wody – dlaczego to badanie jest tak ważne?
W zasadzie możemy mówić o trzech podstawowych grupach zapachowych:
Zapachy roślinne
Zapachy gnilne
Zapachy specyficzne
Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi powinna charakteryzować się neutralnym zapachem, jednak dopuszczalne są także lekkie nuty zapachu roślinnego. Nie może natomiast wykazywać nawet w najmniejszym stopniu zapachów gnilnych ani specyficznych!
Do pierwszej grupy (zapachów roślinnych) można sklasyfikować między innymi zapach ziemisty, torfowy, kwiatowy, trawiasty. Wśród zapachów gnilnych klasyfikują się zapach zbutwiały, stęchlizny czy zapach siarkowodoru. Z kolei zapachy specyficzne to zapachy takie jak: rybi, nafty, benzyny, fenolu, fekalny. Natężenie tych zapachów jest oceniane z pomocą pięciostopniowej skali:
0 – brak zapachu
1 – zapach bardzo słaby
2 – zapach słaby
3 – zapach wyraźny
4 – zapach silny
5 – zapach bardzo silny
Pochodzenie zapachu wody
Wśród najczęstszych powodów, dla których woda zmienia swój zapach można wymienić obecność w niej substancji lotnych. W wodzie mogą pojawić się gazy będące produktem rozkładu ciał organicznych, organizmów wodnych i mikroorganizmów. Kłopot mogą stanowić także produkty rozkładu substancji organicznych, nieorganicznych, które mogły zostać wprowadzone do wody wraz ze ściekami.
Zapachy chemiczne powstają z powodu wprowadzenia do wody jakiejś substancji zewnętrznej, na przykład benzyny, z kolei środki do dezynfekcji używane w wodzie w zbyt dużych ilościach mogą pozostawić po sobie zapach chloru. Za powstawanie zapachu gnilnego w dużej mierze odpowiadają bakterie beztlenowe. Mogą się one znajdować zarówno w studni, jak też w samej instalacji. Podwyższona temperatura oraz brak tlenu stanowią dla nich idealne środowisko, przez co problem pojawia się w przypadku podgrzewaczy i zbiorników na ciepłą wodę.
Najczęstsze kłopoty z zapachem wody
Za jeden z kłopotów szczególnie dający się we znaki uznawany jest siarkowodór. To właśnie on odpowiada za tworzenie bardzo specyficznego zapachu, przypominającego zgniłe jaja. Może występować zarówno w ciepłej, jak i zimnej wodzie. Siarkowodór jest bardzo częstym problemem towarzyszącym wysokim stężeniom żelaza i manganu obecnych w wodzie. W przypadku wystąpienia tego specyficznego zapachu w wodzie zimnej, najlepiej jest zacząć od zlecenia analizy wody, o której więcej w artykule: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?
Jeśli zapach zgniłych jaj dotyczy ciepłej wody, przyczyny należy dopatrywać się w instalacji związanej z podgrzewaniem wody. Najczęściej zapach jest związany z anodą w podgrzewaczu wody. W znacznej większości przypadków kłopot taki pojawia się przy zastosowaniu anody magnezowej.
Innym problemem, dotyczącym własnych ujęć, jest metaliczny zapach wody. Ten pojawia się z powodu występowania wysokiego stężenia żelaza i/lub manganu w wodzie. Oprócz tego te substancje mogą spowodować jeszcze wiele innych problemów. Jakich dokładnie? O tym w artykułach: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?, Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać?
W wielu domach przeszkadzający w wodzie z kranu może także okazać się zapach chloru. To najczęściej wynik dezynfekcji wody oraz instalacji, co stanowi konieczność. Niekiedy chlor i jego pochodne mogą być wyczuwalne w wodzie nawet mimo braku przekroczeń. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule: Chlor w wodzie z kranu - czy to powód do obaw?
Pozostaje jeszcze kwestia zapachu chemicznego. Jak już wspomnieliśmy wyżej, najprawdopodobniej jest to związane z przedostawaniem się do wody substancji obcej. To z kolei może być wynikiem nieszczelności studni bądź rur, przez które przepływa woda. Przyczynę może stanowić także nieskuteczność procesu uzdatniania wody przeprowadzanego w danym miejscu.
Jak radzić sobie z problemami z zapachem wody?
Dobór właściwej metody uzdatniania wody lub ogólnego postępowania jest zależny od przyczyny i źródła nietypowego zapachu. Na przykład w przypadku występowania substancji chemicznych w wodzie bardzo istotne jest, aby jak najszybciej zacząć działać. Przy wodzie z własnego ujęcia najlepiej już po wykryciu problemu skontaktować się ze specjalistą (oczywiście zapraszamy do kontaktu). Jeśli kłopot dotknie wody wodociągowej, należy jak najszybciej powiadomić zakład, który ją dostarcza.
Zapach chloru w wodzie to również nic przyjemnego. Na szczęście istnieje kilka metod na poradzenie sobie z tym problemem. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiedniego filtra wykorzystującego w swoim działaniu węgiel aktywny. Jeśli zależy nam, aby jedynie woda na cele spożywcze nie posiadała tego zapachu, wystarczy filtr kuchenny jak ultrafiltracja czy odwrócona osmoza. W uzdatnianiu wody pod tym kątem na cały dom pomoże kolumna węglowa. To świetny produkt, który pozwoli uzyskać wodę o doskonałych właściwościach organoleptycznych na cele spożywcze i użytkowe, na przykład do kąpieli. O kolumnie węglowej więcej w artykule: Kiedy warto zdecydować się na kolumnę węglową?
Dla tych, którzy dodatkowo chcą korzystać z miękkiej wody w domu, a nie mają miejsca na dużą stację uzdatniania wody, idealnym rozwiązaniem będzie kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Takim produktem jest Ecoperla Hero, łączący w sobie możliwości węgla aktywnego oraz żywicy jonowymiennej do zmiękczania wody. Bardzo wygodne rozwiązanie, które znalazło swoje miejsce w wielu domach.
Warto powrócić jeszcze do kwestii siarkowodoru w wodzie. Jeśli problem jest związany z ciepłą wodą i systemem jej podgrzewania, najlepiej przeczytać o możliwych rozwiązaniach w zaleceniach producenta. Najczęściej w takich sytuacjach należy wymienić anodę magnezową na nową tego samego rodzaju lub tytanową. Dodatkowo warto jeszcze przeprowadzić dezynfekcję instalacji z zastosowaniem chloru.
Z kolei w wodzie zimnej najlepiej zastosować proces uzdatniania poprzez napowietrzanie wody. Podczas tego procesu usuwane są z wody lotne związki, nadające jej nieprzyjemny zapach. Duża ilość tlenu powoduje, że nie mogą się w wodzie rozwijać bakterie beztlenowe, czyli te najbardziej odpowiedzialne za zapach wody. Proces napowietrzania wody może być przeprowadzany na kilka sposobów. Można ku temu wykorzystać zwężkę napowietrzającą w napowietrzaczu wody lub sprężarkę powietrza. Istotne jest, aby w gospodarstwie domowym znajdował się bezprzeponowy zbiornik ciśnieniowy.
Jeśli w wodzie wystąpiły również przekroczenia żelaza i manganu, dobrym sposobem na usuwanie tych substancji, a przy okazji i redukcję siarkowodoru, będzie odżelaziacz i odmanganiacz wody wykorzystujący wstępne napowietrzanie. Takim produktem jest na przykład Ecoperla Sanitower:
Jeśli parametry wody mieszczą się w zaleceniach producenta, a w domu jest membranowy hydrofor, istnieje możliwość zastosowania odżelaziacza i odmanganiacza wody takiego jak Ecoperla Oxytower. Posiada już wbudowaną komorę sprężonego powietrza, dzięki czemu zarówno proces napowietrzania, jak i usuwania żelaza, manganu, a także siarkowodoru odbywa się wewnątrz urządzenia.
Woda do poprawy!
Niekorzystny zapach wody może bardzo utrudniać codzienne korzystanie z niej. Na szczęście uzdatnianie wody zna skuteczne sposoby na niwelację tego problemu. Przy okazji instalacja urządzenia uzdatniającego wodę może przynieść wiele korzyści. Zastanawiasz się, co będzie najlepszą opcją w Twoim przypadku? Nasi specjaliści służą radą!
Komentarze (2)