- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 4488 odwiedzin
- comment 6 komentarzy
Kiedy woda użytkowa ma nieodpowiedni smak, zapach, barwę lub bez trudu można wyczuć w niej chlor, dobrym sposobem na poradzenie sobie z takimi problemami może być narurowy filtr węglowy lub kolumna węglowa. Tylko które rozwiązanie wybrać?
Czym właściwie są kolumny węglowe?
Bohaterami dzisiejszego artykułu są kolumny węglowe. To produkty, które stanowią alternatywę narurowych filtrów z węglem aktywnym.
Są to zazwyczaj butle o dużych pojemnościach wykonane z trwałego tworzywa. Często występują w kilku rozmiarach. Butle w całości zasypywane są złożem, które stanowi węgiel aktywny. Praca tych urządzeń jest sterowana za pośrednictwem głowicy sterującej. Rodzaj głowicy jest zależny od zapotrzebowania konkretnego użytkownika. Najczęściej stosowane są jednak głowice ręczne.
Jak działają kolumny węglowe?
Kolumny węglowe są zazwyczaj instalowane na wejściu wody do budynku w piwnicy, bądź kotłowni. Surowa woda wpływa do wnętrza kolumny. Przepływa przez całą powierzchnię filtracyjną, na której zatrzymywane są zanieczyszczenia. Następnie, już oczyszczona, trafia do kranu odbiorcy.
Kolumny są regenerowane za pomocą płukania wstecznego. W tym procesie wystarczy zastosowanie zwykłej wody, bez dodatków.
Jeśli zdecydujemy się na głowicę automatyczną, regeneracja będzie przeprowadzana czasowo lub objętościowo. Jeśli wybierzemy kolumnę węglową z głowicą ręczną, sami będziemy mogli przeprowadzić proces oczyszczania złoża w dowolnie wybranym przez nas momencie.
Przed nabyciem kolumny węglowej warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu miejsca instalacji. Powinniśmy pomyśleć o zapewnieniu odpływu do kanalizacji, a jeśli urządzenie będzie miało głowicę automatyczną, także o dostępie do prądu w pobliżu miejsca montażu.
Eksploatacja kolumny węglowej nie jest droga i czasochłonna. Wymiana złoża powinna nastąpić mniej więcej po 2 latach, jednak wszystko zależy od jakości wody. Przy mniejszych rozmiarach kolumn nie ma żadnych przeciwwskazań do samodzielnego wykonania serwisu.
Złoże w kolumnach węglowych
Skoro już wiadomo czym są i jak wyglądają kolumny węglowe, warto skupić się na ich najważniejszym elemencie, czyli złożu. To stanowi nic innego jak węgiel aktywny.
Węgiel już od wielu lat jest w czołówce najskuteczniejszych absorbentów zanieczyszczeń znanych człowiekowi. Jest w stanie wchłonąć tysiące różnych związków chemicznych. Węgiel aktywny z łupin orzechów kokosa to odmiana, która charakteryzuje się jeszcze większą przyswajalnością substancji.
Węgiel radzi sobie z niechcianymi substancjami na dwa sposoby: poprzez absorbcję lub redukcję katalityczną.
Filtry i kolumny z węglem aktywnym są w stanie usunąć wiele lotnych związków organicznych, pestycydów, herbicydów, benzenu, rozpuszczalników. Oprócz tego z wody usuwany jest chlor oraz jego pochodne, a także niektóre rodzaje metali ciężkich.
Filtry narurowe z węglem aktywnym
Na rynku można znaleźć kilka rodzajów filtrów narurowych z węglem aktywnym.
Jedną z najpopularniejszych form są bloki węglowe. Węgiel stanowi twardą, sprasowaną masę. W tej formie świetnie wyłapuje nawet najmniejsze zanieczyszczenia sedymentacyjne.
Kolejną odmianą jest węgiel bitumiczny. Posiada wysoką pojemność sorpcyjną, jednak jest dość podatny na pylenie.
Filtry z węglem granulowanym są natomiast doskonałym pochłaniaczem chloru oraz substancji organicznych.
Ostatnim rodzajem jest węgiel antracytowy. Zazwyczaj występuje w połączeniu z węglem kokosowym oraz bitumicznym.
Kolumna czy filtr narurowy? Co wybrać?
W tej bitwie wygrywają kolumny węglowe. Dlaczego?
Przede wszystkim ze względu na powierzchnię filtracyjną. W kolumnach węglowych jest o wiele większa, a woda ma znacznie dłuższy kontakt z powierzchnią filtracyjną, dzięki czemu przechodzi o wiele dokładniejsze oczyszczanie.
Po drugie między filtrami narurowymi, a kolumnami węglowymi można zauważyć bardzo dużą różnicę pod względem kosztów eksploatacji.
W przypadku filtrów narurowych niezbędna jest częsta wymiana wkładów z węglem aktywnym, których cena jest znacznie wyższa w porównaniu z ceną złoża węglowego sprzedawanego w workach.
Ponadto wymiana złoża w kolumnach następuje zazwyczaj po upływie 2 lat, poza tym niezbędne jest okresowe płukanie wodą, które nie jest zbyt kosztowne. Wkłady należy wymieniać minimum raz w miesiącu.
Warto również zauważyć, że kolumny węglowe praktycznie nie powodują spadków ciśnienia w instalacji. Zupełnie inaczej jest w przypadku filtrów narurowych.
Którą kolumnę węglową warto wybrać?
W naszej ofercie dostępne są kolumny węglowe marki Ecoperla – Ecoperla Carbotower. Można je znaleźć w trzech wymiarach ze standardowo wbudowaną głowicą ręczną (na życzenie Klienta istnieje możliwość założenia głowicy automatycznej).
Wewnątrz Ecoperla Carbotower znajduje się wysokiej klasy węgiel aktywny z łupin orzechów kokosowych. Powierzchnia filtracyjna jest naprawdę duża, a absorbcja na najwyższym poziomie. Wszystkie komponenty zostały wykonane na terenie Europy z dobrej jakości materiałów.
Po wielu testach i obserwacjach zauważyliśmy, że Ecoperla Carbotower przewyższa swoją jakością wiele podobnych produktów dostępnych na rynku. Przede wszystkim cechuje ją o wiele większa wydajność, a także większa żywotność złoża. Polska marka Ecoperla zapewnia bardzo długi okres gwarancyjny na swoje produkty! Jest to aż 10 lat! To świadczy o trwałości i wysokiej klasie zastosowanych materiałów.
Ciesz się czystą i smaczną wodą każdego dnia!
Warto wspomnieć, że kolumny węglowe są często wybierane do domów przez osoby cierpiące na alergie i choroby skórne. Woda bogata w związki chloru może powodować zaczerwienienia wzmożone reakcje alergiczne, natomiast woda po filtracji jest całkowicie bezpieczna.
To także bardzo ekonomiczne i wydajne rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się najlepszymi walorami wody, z której korzystają, przygotowują na niej dania i napoje.
Kolumny węglowe można wykorzystywać jako samodzielne urządzenia lub część procesu filtracji wody w układzie urządzeń.
Komentarze (6)