Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Barwa wody - czym jest? Jak poprawić barwę wody?

Barwa wody należy do jednych z podstawowych parametrów badanych podczas fizykochemicznej analizy wody. Jest to jednak właściwość fizyczna, na podstawie której samodzielnie jesteśmy w stanie ocenić czy jakość wody wymaga interwencji. Czym dokładnie jest barwa wody? W jaki sposób można neutralizować barwę wody? Jak uzdatniać wodę, aby jej barwa była bardziej korzystna?

Barwa wody jest jednym z najczęściej ocenianych parametrów. Można to zrobić już samodzielnie, jednak pułapka polega na tym, aby nie mylić tego parametru z zabarwieniem. To zdecydowanie właściwość, która pozwala ocenić czy wszystko z wodą jest w porządku. Jeśli barwa wody zmienia się nagle, to najlepszy alarm, aby jak najszybciej zacząć działać i zlecić dokładną analizę wody. Zacznijmy jednak od samego początku.

Czym dokładnie jest barwa wody?

Barwa wody jest jej podstawową cechą fizyczną, ale i parametrem. To cecha optyczna wody, którą można ocenić i określić samodzielnie. W odniesieniu do wody mamy często do czynienia aż z dwoma typami barwy. Pierwszy z nich to barwa rzeczywista, która występuje z powodu rozpuszczonych związków. Tak właściwie jedynie ten rodzaj powinien być określany i opracowywany. Drugim typem jest barwa pozorna, czyli kolor wody, który bierze się z występowania w wodzie zawiesin. To w rzeczywistości kolor bądź zabarwienie wynikające z mętności. Aby mieć pewność, że mamy do czynienia z barwą rzeczywistą, zawsze najpierw przeprowadza się odsączanie.

Czy czysta woda ma barwę? Tak, choć przy niewielkich ilościach jest przezroczysta, jej kolor ogółem określa się jako jasnoniebieski.

Jaka jest dopuszczalna barwa wody?

Obecnie Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia nie określa dokładnie, jakie parametry powinna mieć woda pod względem barwy. Obecnie dokument wspomina jedynie o tym, że barwa powinna być akceptowalna przez użytkowników. Nie ma natomiast dokładnie określonego maksimum.

Wcześniej obowiązujące rozporządzenie mówiło o tym, że barwa nie powinna być wyższa niż 15 mg Pt/l. Obecnie wielu specjalistów dąży do tego, aby dopuszczalna wartość nie przekraczała tej, opisanej przez ministra we wcześniejszym rozporządzeniu. Podczas profesjonalnej analizy wody są stosowane metody, za pomocą których można dokładnie ocenić barwę wody oraz dowiedzieć się, jakie rodzaje zanieczyszczeń miały wpływ na jej powstanie. Dokładne informacje w artykule: Fizykochemiczna analiza wody - po co jest potrzebna? oraz Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?

Różne barwy wody - różne zanieczyszczenia w wodzie

Różne zabarwienie wody wynika z obecności różnych substancji zawartych wewnątrz. Najczęściej osoby zgłaszające się z odmienną barwą wody w rzeczywistości mają problem z: przekroczonymi stężeniami żelaza, manganu lub związków organicznych.

Sole żelaza są w stanie zabarwiać wodę na kolor zielononiebieski. Mangan powoduje zabarwienie od słomkowo żółtego, aż po ciemne odcienie brązowego. Niebieski kolor wody może być wynikiem nadmiaru siarki występującej w wodzie. Glony oraz mikroskopijne rośliny są w stanie barwić wodę na zielono. Barwę wody warunkuje również zawartość soli. Im woda jest bardziej zasolona, tym jaśniejszy kolor wykazuje. Zielonkawo-niebieska barwa wody, która popłynie z kranu może z kolei świadczyć o występowaniu problemów z korozją rur.

Żelazo w wodzie

Zmiana barwy wody najczęściej jest spowodowana występowaniem dużych stężeń żelaza w wodzie. Choć w przypadku wód głębinowych nie jest ono obecne w formie widocznej dla oka, ponieważ rozpuszczalnej, na drugim stopniu utleniania, to jednak przy kontakcie z tlenem może mieć wpływ na pojawienie się barwy. Woda płynąc przez rury jest wzbogacana w tlen. Tak dochodzi do przeistaczania się żelaza do form nierozpuszczalnych. O samym żelazie można przeczytać więcej w artykule: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie? Ten pierwiastek to nie jedynie problemy z barwą wody, a cały szereg utrudnień.

Mangan w wodzie

Podobnie jest z manganem obecnym w wodzie. On również mocno potrafi oddziaływać na zabarwienie wody. Mangan, jak i żelazo, występuje w wodach podziemnych na drugim stopniu utleniania i jest niewidoczny dla oczu. Jeśli woda jest wzbogacana w tlen, mangan przekształca się i zaczyna wytrącać z wody. Oprócz tego potrafi wytrącać się w formie smolistego osadu. Więcej o manganie w artykule: Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać?

Związki organiczne w wodzie

Problemy związane z barwą wody niekiedy wynikają również z obecności związków organicznych. Te substancje, jako przyczyna, najczęściej występują w przypadku płytkich studni, więc powinni je obserwować zwłaszcza ich właściciele. Niekiedy związki organiczne łączą się z żelazem i manganem, tworząc nowe związki, które bywają dość trudne do usunięcia.

Korozja w instalacji

Choć to zjawisko nie występuje zbyt często, może zdarzyć się, że z kranu popłynie woda o zielono-niebieskim zabarwieniu. Zazwyczaj takie zabarwienie wody, zwłaszcza jeśli występuje nagle, może świadczyć o pojawieniu korozji w rurach miedzianych. Ten kolor powodują występujące w instalacji tlenki miedzi, a także osady wypłukiwane z instalacji. Do występowania takiej barwy przyczyniają się zazwyczaj dwa aspekty. Po pierwsze może chodzić o to, że woda płynąca w instalacji jest zbyt miękka i niekorzystnie oddziałuje na tworzywo. Z drugiej strony rury mogą być wykonane z kiepskiej jakości materiału, co przekłada się na powstawanie korozji, a w dalszych etapach nawet nieszczelności. Szczegóły na ten temat znajdziecie także w artykule: Instalacja sanitarna a zmiękczacz wody - czy montaż jest zawsze możliwy?

Inne zanieczyszczenia

Przytoczone wyżej przypadki to najczęstsze powody odmiennej barwy wody. Nie są to jednak jedyne możliwości wystąpienia kłopotów związanych z barwą wody. Barwa jest parametrem mocno uzależnionym od substancji znajdujących się w wodzie. Jej nagłą zmianę zawsze powinniśmy traktować jako swoisty sygnał alarmowy świadczący o tym, że wystąpił jakiś problem. Nie wolno go lekceważyć zwłaszcza, jeśli do tej pory woda nie wykazywała odmiennej barwy. Co może być przyczyną? Na przykład wystąpienie nieszczelności studni, a to tylko jedna z wielu możliwości. Co w takiej sytuacji? Najlepiej będzie zacząć od zlecenia profesjonalnej i kompleksowej analizy wody.

Odmienna barwa wody to zagrożenie? Czy jest się czego obawiać?

Odmienna barwa wody nie stanowi zagrożenia sama w sobie. Jedynym problemem są tak naprawdę silnie obniżone walory estetyczne. Sama barwa wody nie powinna powodować kłopotów związanych z instalacją czy użytkowanym sprzętem AGD. Nie powinna także zmieniać koloru tkanin podczas prania czy zabarwiać armatury na inny kolor. Barwa wody nie stanowi także powodu, dla którego budynek nie mógłby zostać odebrany. Nawet jej przekroczenie nie stanowi przeszkody w tym wypadku.

Warto jednak pozostać czułym na ten parametr, ponieważ nagła zmiana barwy wody może być cenną informacją świadczącą o tym, że w wodzie jest coś nie tak bądź nastąpiła nieszczelność w instalacji i należy działać. Substancje odpowiedzialne za tworzenie barwy wody powinny zostać prawidłowo rozpoznane, ponieważ to nie barwa wody stanowi zagrożenie, lecz niekiedy właśnie one mogą do tego doprowadzić. Samej barwy jako parametru nie możemy jednak klasyfikować jako zagrożenia dla zdrowia ludzkiego.

Jak redukować barwę wody?

Sposób redukcji barwy wody jest zależny od substancji, z których obecności ta barwa wynika. Jeśli kłopotem jest jedynie występowanie żelaza i manganu w wodzie, najlepiej uporać się z pomocą odpowiednio dobranej metody odżelaziania wody. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Odżelaziacze wody - co mamy do wyboru? Warto też obejrzeć filmik od polskiej marki Ecoperla:

Odżelazianie wody nie będzie natomiast najlepszą metodą, jeśli dodatkowo w wodzie występują związki organiczne. W takim wypadku najlepszą opcją będzie stacja wielofunkcyjna, jednak z mieszanką złóż, które między innymi dają możliwość usuwania związków organicznych. Stacje wielofunkcyjne od polskiej marki Ecoperla zapewniają właśnie takie możliwości. Do wyboru są między innymi seria Ecoperla Multitower oraz kompaktowa stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multicab. O tych urządzeniach przeczytacie więcej w artykule: Stacja wielofunkcyjna - dla kogo jest przeznaczona?

Innymi sposobami na redukcję barwy wody są węgiel aktywny oraz koagulacja. W pierwszym przypadku zawsze warto najpierw przeprowadzić testy obciążeniowe na różnych rodzajach węgla aktywnego, by znaleźć ten, który najlepiej poradzi sobie z konkretną wodą.

Przy kłopotach związanych z barwą wody najlepiej od razu zwracać uwagę na kolumny węglowe. Filtry narurowe wypełnione węglem aktywnym zdecydowanie nie zdadzą egzaminu. Będą rozwiązaniem mało ekonomicznym i dającym niewielkie rezultaty na krótko. Więcej o węglu aktywnym w specjalnie poświęconym mu artykule: Kiedy warto zdecydować się na kolumnę węglową?

Jak więc wybrać najlepszą metodę? W przypadku każdej wody może to być zupełnie coś innego. W związku z tym najlepiej zgłosić się z wynikami analizy wody do specjalistów. Oni z pewnością doradzą najlepsze rozwiązanie w tym zakresie i dobiorą właściwe urządzenie do uzdatniania wody. Zapraszamy do konsultacji z naszym działem technicznym. Szczegóły znajdziecie w zakładce: kontakt.

Powrót do właściwych parametrów

Barwa wody jest parametrem fizycznym, który bardzo oddziałuje na komfort codziennego użytkowania wody. Warto redukować zanieczyszczenia odpowiedzialne za jej tworzenie. Jeśli zostaną prawidłowo zidentyfikowane, ich redukcja będzie w pełni efektywna.

Komentarze (1)

    • Albert
    • 2021-03-04 15:42:10
    Mam od niedawna zmiekczacz wody Ecoperla Hero, wczesniej woda bardzo twarda i nieciekawy kolor. Teraz duzo lepiej :) Ale przed kupnem warto skonsultować się z ekspertem czy osobą, która się na tym zna. Nic na oko :)

Nowy komentarz

arrow_upward