- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 17688 odwiedzin
- comment 3 komentarzy
Smak wody stanowi jedną z najważniejszych właściwości organoleptycznych wody. Na jego podstawie jesteśmy w stanie samodzielnie i w dodatku bardzo szybko ocenić czy woda spełnia nasze oczekiwania i nadaje się do spożycia, czy też nie. Jaki smak powinna mieć woda? Co zrobić, jeśli nie spełnia on naszych oczekiwań?
Czy woda ma smak?
Smak wody to jedna z podstawowych cech fizycznych. Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi powinien pozostawać neutralny. Jest jedną z pierwszych określanych cech podczas badania wody, nie tylko tego zlecanego w profesjonalnym laboratorium, ale także tego, przeprowadzanego przez nas, często nieświadomie.
Choć woda przez wielu była definiowana jako bezsmakowa, ma to niewiele wspólnego z prawdą. Występujące w niej substancje sprawiają, że zawsze pojawiają się jakieś odczuwalne nuty smakowe. Wśród najczęściej występujących smaków można wymienić między innymi: słony, gorzki, kwaśny, alkaliczny. Ponadto można jeszcze mówić o posmaku, jaki pozostawia po sobie woda. Osoba próbująca wody może odczuć posmak chlorowy, roślinny, rybny, metaliczny. Nietypowemu, a często także nadzwyczaj silnemu smakowi wody towarzyszy również niewłaściwy zapach.
Hydrosomelierzy - specjaliści od smaku wody
Tu w ramach ciekawostki warto wspomnieć o hydrosomelierach – specjalistach od smaku i zapachu wody. Z pewnością kojarzycie somelierów – znawców wina. Od nie tak dawna pojawił się nowy zawód w postaci hydrosomelierów, których profesja skupia się na doborze wody o odpowiednim smaku i zapachu do konkretnych potraw. To zawód, który znajduje swoje miejsce w ekskluzywnych restauracjach. Woda nie tylko oczyszcza kubki smakowe, ale również sprawia, że można wyczuć o wiele bogatsze walory smakowe i zapachowe potraw spożywanych w jej asyście.
Na przykład gość zamawiający sałatkę oraz białe wino najprawdopodobniej otrzyma wodę o niskiej mineralizacji. Ten rodzaj wody obniży naturalną cierpkość i kwasowość sałatki. Nada to daniu nieco więcej równowagi. Woda wydobędzie dotąd nieznany smak nawet z najbardziej znanej potrawy. Wody o nieco mniej wyczuwalnym posmaku, z nutą ziemistości, najlepiej sprawdzą się serwowane z daniami włoskimi, jak pizza czy makarony, a także podbiją smak dań grzybowych. Z kolei woda definiowana jako o posmaku „kredy i zimnej deszczówki” najlepiej sprawdzi się przy nieprzetwarzanych warzywach oraz owocach morza. Podobno świetnie pasuje także do zup o kremowej konsystencji i czerwonego wina.
Skąd się bierze smak wody?
Odczucia smakowe związane z wodą wynikają z wielu aspektów. Inaczej będzie nam smakowała woda mineralna, inaczej źródlana, a jeszcze inaczej może smakować woda pochodząca z kranu. Znaczenie będzie miał region, rodzaj ujęcia, z którego pochodzi woda, ilość i rodzaj substancji rozpuszczonych. Smak wody będzie jednak zależny nie tylko od substancji chemicznych w niej występujących, ale również od temperatury samej wody. Najbardziej optymalna wynosi między 5 a 10 stopni.
Choć lekko wyczuwalne nuty smakowe nie zawsze oznaczają kłopoty z wodą, to mogą występować w niej substancje, które będą miały niebagatelny wpływ na nasze odczucia i może zdarzyć się, że woda będzie miała na tyle nieprzyjemny smak, że nie będziemy chcieli z niej korzystać, spożywać, ani przygotowywać na jej bazie potraw i napojów.
Niewłaściwy smak wody wodociągowej
Woda wodociągowa doprowadzana z zakładów zaopatrzenia ludności w wodę musi spełniać restrykcyjne normy, wśród których jest też smak, określany jako neutralny i akceptowalny przez konsumentów. Niestety, czasem do użytkowników nie dociera woda, która sprostałaby ich oczekiwaniom. Na przeszkodzie ku temu stoi niekiedy wtórne zanieczyszczenie instalacji, przez którą przepływa woda. Odrywające się osady, korozje, metale ciężkie – to wszystko może mieć wpływ na niekorzystny smak wody. Z czego wynika zły stan instalacji? W wielu budynkach te są zwyczajnie przestarzałe, nieodpowiednio konserwowane, pełne osadów zmieniających właściwości organoleptyczne wody.
Innym problemem, który może dawać się we znaki w związku z odczuciami smakowymi może być wyczuwalny chlor i jego pochodne. Nadają wodzie specyficzny smak i zapach o czym pisaliśmy już więcej w artykule: Chlor w wodzie z kranu - czy to powód do obaw? Obecność chloru w wodzie jest konieczna ze względu na ochronę przed skażeniem podczas przepływu wody i rozwojem mikroorganizmów w instalacji. Niekiedy jednak wzbogacenie wody o chlor może przełożyć się na gorszy smak wody i zaburzenie jej walorów oraz walorów potraw i napojów przygotowywanych na bazie właśnie takiej wody. Więcej także w artykule: Woda wodociągowa a uzdatnianie wody na własną rękę - kiedy to ma sens?
Niewłaściwy smak wody z własnego ujęcia
W przypadku wody czerpanej z własnego ujęcia lista substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na odczucia smakowe wody, jest znacznie dłuższa. Wśród najczęściej pojawiających się problemów można wymienić przekroczone stężenia żelaza, manganu, związki organiczne. O kłopotach i substancjach występujących w wodzie z własnych ujęć przeczytacie tutaj: Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać?
Jeśli korzystasz z własnego ujęcia wody, najlepszą opcją będzie rozpoczęcie od zlecenia kompleksowej analizy wody. Dzięki niej będzie można przede wszystkim sprawdzić czy wykorzystywana woda jest bezpieczna dla zdrowia, jakie przekroczenia wystąpiły oraz ustalić najlepsze metody uzdatniania wody. Więcej na ten temat w artykule: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?
W jaki sposób poprawiać smak wody?
Uzdatnianie wody to najlepszy sposób na poradzenie sobie z niekorzystnym smakiem. Sposobów jest wiele. Od nas zależy, który będzie najwygodniejszy. Wybierać możemy zarówno w urządzeniach centralnych, które uzdatnią wodę na całą instalację oraz punktowych, jak filtry kuchenne, które przygotują nam wodę przeznaczoną na cele spożywcze o odpowiednich właściwościach.
Nieocenionym w niwelacji niechcianego smaku wody jest węgiel aktywny. Jego właściwości sprawiają, że z wody usuwane są związki odpowiedzialne za zmianę właściwości organoleptycznych wody, jak: smak, zapach, barwa. Z wody redukowane są lotne związki organiczne, pestycydy, herbicydy, związki toksyczne, a nawet niektóre rodzaje metali ciężkich. Ponadto, co bardzo istotne, węgiel aktywny doskonale radzi sobie z niwelacją chloru oraz jego pochodnych. Swoje działanie opiera na katalizowaniu oraz przemianie wolnego chloru w chlorowodór.
Węgiel aktywny posiada różne formy, jest wytwarzany z różnych materiałów. W uzdatnianiu wody i przygotowaniu jej na cele spożywcze, swoje zastosowanie najczęściej znajduje węgiel aktywny w postaci pylistej, ziarnistej oraz bloków. Filtry i wkłady wykorzystujące w swoim działaniu węgiel aktywny nie wymagają środków chemicznych do regeneracji. Węgiel to bardzo popularne złoże, stosowane powszechnie w inżynierii uzdatniania wody – zarówno w domach, jak i w przemysłowych stacjach uzdatniania wody. Dodatkową zaletę stanowi fakt, że jest to metoda w pełni ekologiczna i ekonomiczna.
Jak już wspomnieliśmy, węgiel aktywny jest wykorzystywany zarówno w filtrach kuchennych, jak i dużych stacjach uzdatniających wodę na całą instalację. Zobaczmy, co dokładnie mamy do wyboru, by poprawić smak naszej wody.
Centralne systemy uzdatniania wody na poprawę smaku
Sposób poprawy smaku wody powinien być dobrany przede wszystkim na bazie wyników analizy wody w przypadku własnych ujęć. Jeśli metaliczny smak tworzy żelazo i mangan, najlepiej sprawdzi się odpowiednio dobrany odżelaziacz i odmanganiacz wody. Do wyboru są urządzenia wykorzystujące wstępne, zewnętrzne napowietrzanie jak Ecoperla Sanitower czy Ecoperla Ironitower oraz urządzenia z komorą sprężonego powietrza, jak Ecoperla Oxytower. Jeszcze inną opcją są stacje wielofunkcyjne – szczególnie przydatne przy kilku przekroczeniach występujących w wodzie. O tym, czym dokładnie są znajdziecie informacje w artykule: Stacja wielofunkcyjna - dla kogo jest przeznaczona?
Urządzeniem wykorzystującym w swoim działaniu węgiel aktywny jest kolumna węglowa. To duża butla ciśnieniowa w pełni wypełniona tym złożem filtracyjnym. Powierzchnia filtracyjna jest naprawdę duża. Dzięki kolumnie węglowej woda nie tylko odzyska właściwy smak, ale również będzie idealna do kąpieli. Zastosowanie tego typu uzdatniania wody jest szczególnie polecane osobom z problemami skórnymi. Więcej o kolumnach węglowych w artykule: Kiedy warto zdecydować się na kolumnę węglową?
Przykładem wysokiej jakości kolumny węglowej jest Ecoperla Carotower dostępny aż w trzech rozmiarach do wyboru. Jest to urządzenie produkowane w Europie z wysokiej klasy komponentów. Dostaniemy je z ręczną głowicą sterującą bądź automatyczną. Węgiel aktywny obecny wewnątrz jest uznawany za jeden z najbardziej wydajnych i przynoszących najlepsze efekty w oczyszczaniu wody. Zobaczcie sami:
Ciekawą propozycją o kompaktowych wymiarach może być zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. To nowoczesne urządzenie sprawi, że woda nie tylko odzyska swój smak, ale będzie też miękka. To prawdziwy hit, który znalazł już swoje miejsce w wielu domach:
Filtr kuchenny na poprawę smaku wody spożywczej
Jeśli uznamy, że nie jest nam potrzebne centralne urządzenie do uzdatniania wody, a najważniejsze jest pozyskanie wody wysokiej jakości tylko na cele spożywcze, idealnym rozwiązaniem będzie filtr kuchenny. Te produkty mają całą masę zalet! Taka woda świetnie nadaje się do gotowania napojów i potraw, przyrządzania odżywek, przemywania delikatnych powierzchni, uzupełniania niewielkiego, domowego AGD. Ponadto filtry kuchenne stanowią doskonałą alternatywę wody butelkowanej, o czym możecie się przekonać czytając: Woda z kranu czy z butelki? Skąd pobierać wodę pitną?
A co można zaproponować w tej kategorii? Do małych mieszkań lub przy posiadaniu centralnej stacji uzdatniania wody świetnie sprawdzi się ultrafiltracja. Zaletą tych filtrów kuchennych jest brak zbiornika na przechowywanie wody oraz pozostawienie w niej naturalnie występujących minerałów. Ecoperla Profine POU 2 oraz Ecoperla Profine POU 3 mają wkłady o dużej wytrzymałości, dlatego wielu użytkowników chętnie się na nie decyduje:
Jeśli natomiast zależy nam na dokładnym dostosowaniu wody do swoich potrzeb, idealnym wyborem będzie odwrócona osmoza. Ecoperla Rosa daje możliwość poboru wody dokładnie oczyszczonej oraz wody do bezpośredniego spożycia o dużej zawartości magnezu i wolnego wodoru. Warto też wspomnieć o innowacyjnej odwróconej osmozie Ecoperla Revo.
Woda o idealnym smaku w domu
Dopasowanie smaku wody do własnych oczekiwań nie jest niczym skomplikowanym, jeśli tylko zastosujemy odpowiedni sposób uzdatniania wody. Jeśli nie wiesz jaka metoda sprawdzi się najlepiej w Twoim domu, skontaktuj się z nami – służymy radą.
Komentarze (3)