- today
- favorite 1 polubień
- remove_red_eye 10352 odwiedzin
- comment 6 komentarzy
Twarda woda to same kłopoty w gospodarstwie domowym! Nie dość, że pozostawia po sobie osad, to jeszcze powoduje awarie sprzętu AGD, mającego z nią styczność, problemy ze sprzątaniem i gorszy wygląd napojów gorących. Co jednak z nami? Czy twarda woda ma na nas bezpośredni wpływ?
Na forach internetowych, w dyskusjach prowadzonych w mediach społecznościowych i komentarzach na blogach poświęconych kwestiom związanym z urodą można znaleźć wiele informacji o tym, że woda o wysokim stopniu twardości może odbijać się niekorzystnie na nas samych.
Choć im wyższy stopień twardości, tym więcej jonów wapnia i magnezu, a więc i woda idealna do picia, to sprawa nie wygląda już tak dobrze, jeśli chodzi o stan skóry i włosów.
Twarda woda - dobra czy zła?
Świadomość na temat jakości wody płynącej z kranów stale rośnie, a kamień na dnie czajnika przestaje w końcu być zjawiskiem, do którego trzeba się przyzwyczaić lecz przez coraz większe grono osób jest postrzegany, jako skutek twardej wody, z którym trzeba walczyć.
O tym, czym jest twarda woda i w którym miejscu Polski są z nią największe problemy pisaliśmy już w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko?
Choć wiele mówi się o tym, że nawet woda o wysokim stopniu twardości nie jest szkodliwa dla organizmu i można ją bez przeszkód pić, to jednak nie należy zapominać o tym, że na co dzień jest wykorzystywana nie tylko w celach spożywczych.
Jest potrzebna do sprzątania, ogrzewania domu, prania, zmywania naczyń, ale też kąpieli. W tych przypadkach jednak możemy mówić wyłącznie o negatywnym wpływie, przed którym warto się chronić.
Większość minerałów potrzebnych do funkcjonowania organizmu i tak czerpiemy z pożywienia, a nie z wody, a użytkowanie takiej o wysokim stopniu twardości może skończyć się wielkim rozczarowaniem, o czym w artykułach: Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD, Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?, Twarda woda w domowej instalacji - czy są powody do obaw?
Skoro twarda woda nie oszczędza w żaden sposób domowej przestrzeni, dlaczego inaczej miałoby być z nami samymi? Oto jak oddziałuje na naszą skórę i włosy!
Twarda woda a skóra - tu leży problem
Starasz się pielęgnować swoją skórę, zwłaszcza na twarzy, używasz wysokiej jakości kosmetyków, a mimo to widzisz zaczerwienienia lub inne niekorzystne zmiany? Prawdopodobnie winę za to ponosi właśnie twarda woda. Zmiany związane z cerą najbardziej odczują osoby ze skórą wrażliwą, naczyniową, trądzikową i tłustą.
Regularne używanie wody bogatej w jony wapnia, magnezu, chlor i metale ciężkie powoduje rozszerzanie naczyń włosowatych pod skórą. To z kolei skutkuje powstawaniem rumieńca na twarzy i uczuciem pieczenia, zwłaszcza w okolicy policzków. Po umyciu twarzy można mieć wrażenie, że stan cery uległ pogorszeniu, a wszelkie mankamenty są jeszcze bardziej widoczne – takie odczucia mają szczególnie ci, którzy posiadają cerę naczyniową.
Obecność soli wapnia i magnezu w wodzie używanej do przemywania twarzy podrażnia gruczoły łojowe na skórze. W związku z tym wytwarzana jest większa ilość sebum, czyli powstaje problem z przetłuszczającą się cerą. Można powiedzieć, że skóra „świeci”, a dodatkowo pojawiają się na niej liczne niedoskonałości.
Sami dermatolodzy mówią o tym, że twarda woda nie jest rekomendowana do kąpieli. Już badania przeprowadzane w latach 70-tych wykazały, że przez wysokie napięcie powierzchniowe wody o dużym stopniu twardości, środki kosmetyczne nie chcą się w niej dobrze rozpuszczać, pienić, działać, a nawet zmywać.
To powoduje, że na skórze, mimo najszczerszych chęci i długotrwałego spłukiwania, zawsze pozostanie warstwa żelu pod prysznic, mydła, płynu do mycia twarzy. Nawet niewielka ilość tych specyfików może przytykać pory i prowadzić do stanów zapalnych skóry, zaczerwienień, podrażnień, świądu.
Kłopot dotyczy także hipoalergicznych syndetów, które również pozostają na skórze. Przy ich stosowaniu także może dochodzić do powstawania wykwitów trądzikowych.
Wysokie napięcie powierzchniowe wody to też potrzeba znacznie większego zużycia kosmetyków. To może powodować przeciążenie skóry. W końcu specjaliści mówią, że w tym przypadku im mniej, tym lepiej. Duże zużycie środków kosmetycznych to również większe wydatki – tą kwestę należy uwzględnić rozpatrując wszelkie za i przeciw.
Dodatkowo naukowcy informują, że w aglomeracjach, w których występuje woda o wyższym stopniu twardości obserwowane są większe problemy z występowaniem alergii, uczuleń oraz egzemy. Skórę trudniej utrzymać w dobrym stanie.
Należy dodać jeszcze, że sole wapnia i magnezu mają negatywny wpływ na naturalną barierę ochronną skóry. Niewłaściwy stan warstwy hydrolipidowej jest bezpośrednio powiązany z powstawaniem przesuszenia skóry, uczuciem napięcia oraz łuszczeniem się naskórka.
Niektóre źródła wskazują na to, że twarda woda może przyczyniać się do uszkodzenia samych komórek skóry. Pierwiastki takie jak magnez czy cynk mają wpływ na obniżenie aktywności włókien elastylowo-kolagenowych. To w połączeniu z osłabioną warstwą ochronną skóry może prowadzić do wzmożonego oddziaływania czynników zewnętrznych, na przykład promieniowania UV. Przy tym wzrasta ryzyko powstania infekcji bakteryjnych.
Twarda woda a włosy - odżywki nie pomogą
Jeśli myślicie, że problemy ze stanem skóry z powodu twardej wody to jedyne, co negatywnego może Was spotkać, jesteście w błędzie. Na regularnym myciu w twardej wodzie mogą ucierpieć również włosy i skóra głowy.
W przypadku mycia włosów twardą wodą bardzo daje się we znaki jej wysokie napięcie powierzchniowe. Problemy ze zmyciem środków do stylizacji włosów oraz szamponu odczują zwłaszcza osoby, które używają takich kosmetyków w dużych ilościach. Wszystkie kosmetyki bardzo trudno dokładnie spłukać z głowy i włosów. Ponadto trzeba ich używać znacznie więcej i silniejszych, by w ogóle odczuć efekty ich działania.
Silne szampony do włosów oraz inne kosmetyki, do tego jeszcze stosowane w dużych ilościach mogą przyczyniać się do przesuszania skóry, powstawania jej podrażnień i pieczenia. Do tego często dochodzi jeszcze nadwrażliwość skóry głowy, swędzenie, łuszczenie się wysuszonego naskórka. Z czasem może dochodzić do powstawania łupieżu oraz innych chorób.
Na skórze głowy również znajdują się gruczoły łojowe, które są podrażniane przez sole wapnia i magnezu. Na skutek oddziaływania dochodzi do wzmożonej aktywności gruczołów, a co za tym idzie, silniejszego przetłuszczania się włosów.
Twarda woda oddziałuje nie tylko na skórę głowy, ale i na same włosy. Regularne spłukiwanie nią włosów sprawia, że są szorstkie w dotyku, przesuszone, matowe, z łatwością się plączą i nie są podatne na stylizację.
Na negatywne skutki stosowania twardej wody szczególnie są narażone osoby, które rozjaśniają bądź farbują włosy. Włosy uszkodzone chemiczne wykazują większą podatność na jej działanie – kolor może się szybko wypłukiwać i nie będzie wyglądał tak, jak po pierwszym farbowaniu, nawet po krótkim czasie od przeprowadzenia zabiegu.
W przypadku włosów i twardej wody właściwie powstaje błędne koło – używamy więcej kosmetyków, by zniwelować problem przesuszonych włosów i ich słabej kondycji, a ich stosowanie i pozostawanie na skórze głowy i samej powierzchni włosów sprawia, że dochodzi do jeszcze większych powikłań.
Skąd wiadomo jak twarda jest woda?
Jeśli wymienione wyżej problemy dotyczą Ciebie, można podejrzewać, że winny jest temu właśnie wysoki stopień twardości wody. Upewnić się, co do tego możemy na kilka sposobów.
Jeśli korzystamy z wody wodociągowej, stopień twardości wody możemy sprawdzić w wykazie parametrów wody dostarczanej odbiorcom. Taki znajduje się zazwyczaj na stronie internetowej.
Innym sposobem jest samodzielne przeprowadzenie testu twardości wody. Jak go wykonać? O tym w artykule: Jak zbadać twardość wody w domu? oraz specjalnie przygotowanym video:
W przypadku osób korzystających z własnego ujęcia najlepszym sposobem będzie przeprowadzenie kompleksowej analizy wody pod kątem fizykochemicznym oraz mikrobiologicznym. Nie wiadomo czy wysoki stopień twardości wody jest w tym przypadku jedynym problemem. Szczegółowe informacje tutaj: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?, Pobór próbki do analizy wody - praktyczne informacje
Sposoby na poprawę stanu skóry i włosów
Jeśli faktycznie okaże się, że problem leży w wysokim stopniu twardości wody, najlepiej rozwiązać go kompleksowo. Wiele osób, zwłaszcza cierpiących na alergie i choroby skórne, poleca instalację centralnego zmiękczacza wody.
Miękka woda, jaką jest w stanie zapewnić takie urządzenie, jest przyjazna dla skóry i włosów, kosmetyki doskonale się w niej pienią i dobrze je spłukuje z powierzchni. Ponadto to cała gama innych zalet.
Więcej o zmiękczaczach wody w artykułach: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?, Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?
Aby zapewnić jeszcze lepszą jakość wody do kąpieli i codziennego użytku, do zmiękczacza wody można dobrać kolumnę węglową, która usuwa z wody między innymi drażniący chlor i jego pochodne. O tym produkcie dowiecie się z artykułu: Kiedy warto zdecydować się na kolumnę węglową? oraz Zmiękczacz wody i filtr z węglem aktywnym - połączenie idealne!
Oprócz tego warto poszukać informacji o kosmetykach, polecanych do stosowania przy codziennym użytkowaniu twardej wody. Istnieją specjalne kremy z substancjami lipidotwórczymi, które pozwolą poprawić kondycję skóry. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku włosów.
Komentarze (6)