- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 3099 odwiedzin
- comment 6 komentarzy
Często nawracające awarie kosztownego sprzętu AGD wskazywać mogą na występowanie powszechnego wśród polskich gospodarstw domowych problemu twardej wody. Na uszkodzenia narażone są wszystkie urządzenia mające kontakt z wodą – ekspres do kawy, żelazko i czajnik, ale także dużo droższe, odpowiedzialne za najważniejsze funkcje naszego domu sprzęty, takie jak pralka, zmywarka, a nawet przepływowy kocioł grzewczy.
Aby przekonać się o tym, że twarda woda to problem Twojego ujęcia, nie potrzebujesz wcale specjalistycznych badań i profesjonalnej analizy. Objawy twardej wody często widoczne są gołym okiem, a pokryte kamieniem elementy urządzeń AGD należą do grona pierwszych sygnałów świadczących o obecności kamienia w domowej instalacji.
Czajnik - pierwszy zwiastun twardej wody
Problem twardej wody zauważamy najczęściej na podstawie obserwacji kuchennego czajnika, który wraz z upływem czasu sukcesywnie pokrywa się coraz grubszą warstwą nieestetycznego kamienia, zalegającego wewnątrz, a nierzadko także na zewnętrznych partiach urządzenia. Kamień w czajniku pokrywa przede wszystkim jego grzałkę, przyczyniając się do częstszych awarii, a co za tym idzie także i wymiany urządzenia.
Kamień w zmywarce - kosztowny kłopot
Wysoka zawartość soli mineralnych rozpuszczonych w wodzie ma zgubny wpływ zarówno na wydajność procesu zmywania, jak i żywotność samej zmywarki. Pierwsze objawy twardej wody widoczne są tuż po wyjęciu naczyń z komory zmywarki – biały, matowy nalot na szkle i nieestetyczne zacieki wskazują na zbyt wysokie stężenie soli wapnia i magnezu, a nie – jak często mylnie zakładamy – na użycie niewłaściwego środka czyszczącego. Naczynia takie najczęściej wymagają ponownego umycia, co znacznie zwiększa koszta eksploatacji zmywarki. Poważny problem pojawia się w momencie, w którym kamień zajmuje najważniejsze komponenty, np. grzałkę, utrudniając przepływ wody lub wywołując całkowitą awarię urządzenia.
Twarda woda w pralce
Podobnie jak w przypadku zmywarki, także i pralka stale wystawiona jest na kontakt z twardą wodą. Nalot zajmuje podzespoły kluczowe dla pracy urządzenia – bęben, grzałkę oraz filtr, w efekcie prowadząc do całkowitego zatrzymania jego pracy. Stosowanie chemicznych środków okamieniających nie przynosi długotrwałych efektów, a raz usunięty kamień szybko ponownie staje się widoczny na ubraniach i pościeli.
Żelazko wrażliwe na kamień
Problem osadzającego się kamienia dotyczy wszystkich żelazek ze zbiornikiem wodnym, ze szczególnym wskazaniem na żelazka parowe. Woda o wysokiej zawartości jonów żelaza i magnezu sprzyja rozwojowi kamienia na powierzchni prasującej, trwale niszcząc ubrania, a z czasem zatrzymując pracę samego urządzenia.
Twarda woda a bojler i piec kotłowy
Mimo, iż urządzenia AGD nie należą do grona najtańszych sprzętów domowych, prawdziwy problem pojawia się w momencie zajęcia przez kamień bojlera i kotła grzewczego. W przeciwieństwie do zmywarki lub czajnika, po urządzeniach tych ciężko jest dostrzec zgubny wpływ, jaki na ich pracę ma obecność twardej wody w domowej instalacji. O pokryciu kamieniem bojlera lub pieca dowiadujemy się najczęściej już w momencie awarii urządzenia, narażając się na niemałe koszta.
Wiele problemów - jedno rozwiązanie
Producenci chemii zmiękczającej wodę i innych doraźnych rozwiązań zapewniają nas o skuteczności produktów, które w rzeczywistości wyłącznie minimalnie wpływają na ograniczenie ilości soli mineralnych w domowej instalacji wodnej. Aby skutecznie zabezpieczyć urządzenia AGD, kosztowną armaturę, piece i bojlery, niezbędnym jest uzdatnienie wody i stałe obniżenie stopnia jej twardości. W tym celu koniecznym może okazać się montaż zmiękczacza lub wielofunkcyjnej stacji, która poza zmiękczeniem zadba też o oczyszczenie wody.
Komentarze (6)