Potrzebujesz pomocy?
Zadzwoń do nas!
+48 882 828 160
Filtruj według
Kategorie
Dostępność
Marka
Waga
Cena
Zmiękczacze
Wysoki stopień twardości wody to problem, który występuje w całej Polsce. Jest to zjawisko, którego główny skutek stanowi gromadzący się kamienny osad. Nie dość, że jest uciążliwy do usunięcia, to jeszcze może powodować awarie sprzętów AGD, kotłów grzewczych, a nawet całych instalacji. Skutecznym sposobem na redukcję twardości wody są urządzenia zwane zmiękczaczami wody.
Twarda woda co prawda nie jest groźna dla zdrowia, ale ma wpływ na zwiększenie kosztów codziennego życiu oraz obniżenie jego komfortu. Kamienny osad powodowany wytrącaniem się jonów wapnia i magnezu z wody osiada na armaturze oraz w pobliżu źródeł czerpania wody. Kamień jest trudny do usunięcia. Im wyższa twardość wody, tym bardziej wzrasta zużycie kosmetyków i detergentów. W niektórych przypadkach twarda woda może powodować problemy ze skórą i włosami, nie jest więc polecana alergikom i osobom z nadwrażliwością skóry. Osad błyskawicznie zmniejsza światło rur niejednokrotnie prowadząc do ich niedrożności, a to nadal nie wszystkie kłopoty, które w gospodarstwie domowym może spowodować twarda woda.
Na problemy ze zbyt wysoką twardością wody proponujemy zmiękczacze wody działające na zasadzie wymiany jonowej. Jest to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów uzdatniania wody pod tym kątem.
Wymiana jonowa zachodzi w tych urządzeniach na złożu filtracyjnym, które stanowi żywica jonowymienna. Surowa woda bogata w jony wapnia i magnezu przepływa przez złoże. Tam jony tych substancji są wymieniane na neutralne jony sodu. Wapń i magnez pozostają na żywicy. W taki sposób uzyskuje się zmiękczoną wodę.
Zdolności żywicy jonowymiennej z czasem się wyczerpują. Z tego powodu co jakiś czas uruchamiana jest automatyczna regeneracja złoża. Cała żywica jest przepłukiwana roztworem powstałym z wody i soli tabletkowanej.
W asortymencie sklepu Kraina Wody można znaleźć zarówno kompaktowe, jak i dwuczęściowe zmiękczacze wody. Każde urządzenie tego typu składa się z butli ze złożem, automatycznej głowicy sterującej oraz zbiornika na sól regeneracyjną.
Centralny zmiękczacz wody należy zamontować przed rozgałęzieniem instalacji na pomieszczenia bądź na urządzenia. Każdy zmiękczacz wody wymaga dostępu do zasilania elektrycznego oraz odpływu do kanalizacji.
Zmiękczacze wody są urządzeniami praktycznie bezobsługowymi. Wymagają jedynie uzupełniania zbiornika solanki solą regeneracyjną. Bez niej urządzenia zmiękczające wodę nie będą w stanie właściwie funkcjonować.
Przed zmiękczaczem wody warto zastosować filtrację wstępną, na przykład za pośrednictwem narurowego filtra mechanicznego. Dzięki temu będzie można uniknąć awarii powodowanych przedostaniem się zanieczyszczeń mechanicznych do głowicy sterującej.
Wśród produktów można znaleźć zmiękczacze wody z różnymi dodatkowymi funkcjami, które ułatwiają proces użytkowania i obniżają koszty eksploatacji.
Przy zakupie zmiękczacza wody warto zwrócić uwagę na ilość złoża, jakość żywicy jonowymiennej, głowicę sterującą oraz materiały, z jakich zostały wykonane komponenty.