- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 8653 odwiedzin
- comment 6 komentarzy
Coraz częściej słyszy się o połączeniu zmiękczacza wody oraz filtra węglowego. Czy to faktycznie działa, a może to chwyt marketingowy? Co daje zastosowanie takiego duetu? Kiedy zmiękczacz wody w połączeniu z węglem aktywnym ma szansę się sprawdzić?
W branży uzdatniania wody można coraz częściej usłyszeć o zestawach do kompleksowego uzdatniania wody. Jednym z pojawiających się połączeń jest system składający się z centralnego zmiękczacza wody i kolumny węglowej. Przedstawiony duet wybiera coraz większe grono użytkowników niezależnie od ujęcia wody, z którego korzystają. W czym tkwi sekret popularności takiego rozwiązania?
Najpopularniejsze problemy z jakością wody
Odpowiedź na powyższe pytanie może stanowić dokładne przyjrzenie się kłopotom, jakie mogą wystąpić w wodzie niezależnie od tego, czy ta pochodzi ze studni, czy z sieci wodociągowej. Oba zjawiska raczej nie występują w wartościach przekroczonych, jednak mimo to powodują spory dyskomfort korzystania z wody oraz liczne problemy na terenie gospodarstwa domowego.
Mowa tu oczywiście o wyczuwalnym chlorze oraz stosunkowo wysokim stopniu twardości wody.
Chlor w wodzie
Chlor oraz jego pochodne w wodzie mają bardzo duży i niekorzystny wpływ na właściwości organoleptyczne wody. Jeśli są obecne, to najprawdopodobniej będą oddziaływały na smak i zapach wody. Wielu użytkowników rezygnuje w takim wypadku z jej spożywania na surowo, a czasem nawet całkowicie zastępują wodę kranową butelkowaną. Niektórzy są bardzo wyczuleni w stosunku do chloru pojawiającego się w wodzie i nie są w stanie jej pić.
Woda bogata w chlor oraz jego pochodne nie jest najlepsza do przygotowywania potraw i napojów ze względu na to, że również może pogarszać ich walory smakowe.
Kolejną kwestią jest wpływ chloru na stan skóry. To zagadnienie szczególnie dotyczy osób ze skórą wrażliwą, chorobami skóry, uczuleniami, małych dzieci, a także osób starszych. Chlor może przyczyniać się do nasilania dolegliwości, zwłaszcza jeśli woda bogata w ten związek jest stosowana regularnie. Bardzo możliwe jest występowanie niedoskonałości, zaczerwienień, przesuszenia skóry, pieczenie, swędzenie.
A skąd właściwie w wodzie chlor? Najczęściej jest to pozostałość dezynfekcji wody. Chlor to doskonały środek redukujący ilość mikroorganizmów występujących w wodzie oraz zabezpieczający przed ich występowaniem. Mimo tak sporej zalety, należy mieć na uwadze, że chlor jest silnym utleniaczem i podczas przepływu przez instalację wchodzi w reakcję z innymi substancjami. W taki sposób mogą tworzyć się produkty uboczne dezynfekcji, które nie mają korzystnego wpływu na zdrowie człowieka.
Wysoki stopień twardości wody
Jak już wiemy z artykułu: Twarda woda - co to za zjawisko?, dość wysoki stopień twardości wody występuje na terenie całej Polski, jednak nie jest to zjawisko szkodliwe z punktu zdrowotnego. Mimo to w wielu domach stanowi nie lada kłopot ze względu na odkładający się osad, jaki pozostawia po sobie.
Wysoki stopień twardości wody przede wszystkim kojarzy się z występowaniem kamienia kotłowego, który szybko niszczy instalacje i przyczynia się do awarii kotła grzewczego oraz sprzętów AGD wykorzystujących do działania wodę. Można się o tym przekonać, czytając artykuł: Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD.
Twarda woda to również spore straty finansowe. Dowody można znaleźć w artykule: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda? Okazuje się, że walka z jej skutkami pochłania sporą część budżetu, który można przecież przeznaczyć na coś zupełnie innego.
Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze kłopoty ze stanem skóry oraz włosów. Twarda woda niedokładnie spłukuje kosmetyki, które tworzą na ciele warstwę, tym samym przesuszając skórę. Włosy stają się matowe, przesuszone, na głowie może powstawać łupież oraz inne dolegliwości, a na skórze całego ciała podrażnienia, niedoskonałości oraz zaczerwienienia.
To nadal nie jest pełna lista strat, jakie niesie ze sobą korzystanie z twardej wody.
Jak usuwać oba problemy z wodą jednocześnie?
Zarówno twardość wody, jak też chlor nie są przez wielu mile widziane w wodzie, którą użytkują na co dzień. Podniesienie jakości wody ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku osób, chcących poczuć pełen komfort codziennego życia, także pod względem użytkowania wody, a ta towarzyszy przecież w różnych czynnościach przez cały dzień.
Aby pozbyć się wszystkich utrapień, za jakie odpowiada chlor w wodzie oraz wysoka twardość, eksperci polecają zastosowanie filtracji na węglu aktywnym oraz na żywicy jonowymiennej, służącej zmiękczaniu wody.
Jak działa węgiel aktywny?
Węgiel aktywny jest uznawany za jeden z najsilniejszych adsorbentów zanieczyszczeń i powszechnie stosuje się go w filtracji wody, zwłaszcza w uzdatnianiu wody pitnej, do poprawy właściwości organoleptycznych.
Złoże filtracyjne tego typu doskonale radzi sobie z usuwaniem bądź redukcją wielu lotnych związków organicznych, pestycydów, a także herbicydów. Oprócz tego na drodze filtracji usuwany jest: chlor, jego pochodne, benzen, chemikalia wytworzone przez człowieka.
Węgiel aktywny wiąże cząsteczki zanieczyszczeń na swojej zewnętrznej powierzchni. Do działania nie potrzebuje zastosowania żadnych środków chemicznych.
Jak działa żywica jonowymienna?
Żywica jonowymienna to jeden z najczęściej stosowanych materiałów filtracyjnych do redukcji stopnia twardości wody. Za jej sprawą jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za tworzenie twardości są zamieniane na neutralne jony sodu.
W taki sposób odbywa się proces zmiękczania, w którego rezultacie do użytkownika trafia miękka woda. Przestrzeń na przyjęcie jonów wapnia i magnezu w żywicy jonowymiennej jest ograniczona, toteż do prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest okresowa regeneracja.
Podczas regeneracji do zbiornika ze złożem wprowadzany jest roztwór solanki bogaty w sód. Następuje wymiana jonów wapnia i magnezu zalegających na złożu na jony sodu. Substancje odpowiedzialne za wywoływanie twardości wody są odprowadzane do kanalizacji, natomiast żywica jonowymienna odzyskuje swoją zdolność i jest gotowa do dalszej filtracji wody.
Skuteczne uzdatnianie wody - co jest do wyboru?
Skoro już wiadomo, w jaki sposób działają oba złoża filtracyjne, czas zastanowić się, jakie urządzenia najlepiej zamontować w domu, by skutecznie pozbyć się problemu chloru i twardej wody.
Zmiękczacz wody i kolumna węglowa
Centralny zmiękczacz wody w połączeniu z kolumną węglową to zdecydowanie najczęściej i najchętniej polecany duet. Jeśli tylko w pomieszczeniu gospodarczym jest miejsce, warto postawić na takie rozwiązanie ze względu na dużą wydajność oraz dużo rzadszą potrzebę wymiany złóż filtracyjnych.
Zmiękczacz wody należy dobrać do stopnia twardości wody oraz warunków panujących w danym gospodarstwie domowym. O tym, jak to zrobić pisaliśmy w artykule: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu? Do wyboru są kompaktowe lub dwuczęściowe zmiękczacze wody, o których więcej informacji znajdziecie tutaj: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?
Jeśli chodzi o kolumny węglowe, to jedną z najczęściej polecanych jest seria Ecoperla Carbotower. Złoże tych urządzeń stanowi kokosowy węgiel aktywny, cechujący się szczególną wydajnością i trwałością. Urządzenie można wybrać z głowicą mechaniczną lub automatyczną, w zależności od oczekiwań.
Duża ilość złoża w porównaniu do filtrów narurowych niesie ze sobą kilka istotnych zalet. Po pierwsze chodzi tu o kontakt surowej wody z materiałem filtracyjnym – jest znacznie dłuższy, a przez to filtracja o wiele bardziej dokładna. Po drugie złoże filtracyjne jest znacznie bardziej trwałe – wymaga rzadszej wymiany. Ponadto regeneracja jest bardzo ekonomiczna.
Dokładne informacje o kolumnach węglowych znajdują się w artykule: Kiedy warto zdecydować się na kolumnę węglową?
Połączenie zmiękczacza wody z kolumną węglową jest w stanie dostarczyć odpowiednie ilości oczyszczonej wody na całą instalację. Wodę można bez przeszkód wykorzystywać do celów spożywczych, obowiązków domowych, kąpieli.
Zmiękczacz wody i filtr narurowy
Jeśli ktoś już ma zmiękczacz wody, a nie dysponuje przestrzenią na montaż kolumny węglowej, wybiera filtr narurowy wypełniony węglem aktywnym. Należy jednak pamiętać, że wypełnienie filtra narurowego ulega dość szybkiemu zużyciu i często trzeba je wymienić nawet po 3 miesiącach – dla porównania węgiel aktywny w kolumnie węglowej wymienia się co 1 - 3 lat.
Zmiękczacz wody z węglem aktywnym
Alternatywą zmiękczacza wody połączonego z filtrem węglowym jest nowość, która zajmuje naprawdę minimum miejsca. Na rynku ostatnimi czasy furorę robią kompaktowe zmiękczacze wody z węglem aktywnym. Dobrym przykładem takiego produktu jest Ecoperla Hero.
W zmiękczaczach wody z węglem aktywnym mamy do czynienia z dwoma warstwami złóż, znajdujących się w butli ciśnieniowej. W Ecoperla Hero węgiel aktywny został tak dopasowany do żywicy jonowymiennej, że oba złoża praktycznie się ze sobą nie mieszają. Dzięki temu możliwa jest nie tylko dokładna filtracja wody, ale węgiel aktywny zapewnia też ochronę żywicy jonowymiennej.
W przypadku Ecoperla Hero kokosowy węgiel aktywny jest dodatkowo impregnowany srebrem, dzięki czemu nie dochodzi do rozwoju mikroorganizmów na powierzchni złoża.
Więcej na temat kompaktowych zmiękczaczy wody z węglem aktywnym dowiesz się z: Ecoperla Hero - coś więcej niż zmiękczacz wody.
Czerp z jakości wody jak najwięcej
Zastosowanie połączenia węgla aktywnego ze złożem zmiękczającym ma pełen sens i jest doskonałym sposobem na uczynienie wody perfekcyjnej i w pełni komfortowej pod względem użytkowania.
Dzięki zastosowaniu zmiękczacza wody i węgla aktywnego woda będzie w pełni bezpieczna dla osób z niej korzystających i całego gospodarstwa domowego. Dzięki niej w końcu będzie można zapomnieć o kupowaniu zgrzewek wody butelkowanej.
Woda oczyszczana w ten sposób doskonale sprawdza się w kuchni, podczas kąpieli, zapewnia oszczędności i piękny wygląd. Nic więc dziwnego, że zestawy pomocne w usuwaniu twardej wody i chloru stają się tak popularne.
Komentarze (6)