- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 883 odwiedzin
- comment 1 komentarzy
Lipiec to wyjątkowy miesiąc pełen słońca i choć to nie jest początek roku, to stawia przed nami bardzo ciekawe wyzwanie. Czy jesteście gotowi je podjąć? Plastic Free July to akcja, która podbija serca mieszkańców całego świata, a przy okazji ratuje naszą planetę! Zobacz nasze inspiracje związane z tą akcją i przyłączcie się do milionów ludzi na całym świecie!
Ekologia staje się naprawdę modna, a coraz większe grono osób ma już świadomość ogromnego wpływu na środowisko i jego stan. Zmiany klimatu postępują zbyt szybko, niszczeje flora i fauna całego świata, a morza i oceany nasiąkają plastikiem. Obecnie jednak chcemy to zmieniać i zmniejszać negatywny wpływ człowieka na naturę. Do właśnie takich działań w formie wyzwania namawia jedna z ogólnoświatowych akcji Plastic Free July. Może do niej dołączyć każdy, w każdej chwili, na jak długo chce.
Lipiec bez plastiku - zacznij w tym roku!
Akcja Plastic Free July została zapoczątkowana w Australii Zachodniej w 2011 roku. Właśnie tam pierwszy raz mieszkańcy tych terenów podjęli wyzwanie rzucone przez fundację Plastic Free July. Zaapelowano o ograniczenie użycia produktów wykonanych z plastiku. Ta fundacja do dzisiaj jest jedną z niewielu, która zwraca uwagę na problem ogromnej i niepotrzebnej produkcji plastikowych odpadów. Nie chodzi tu jednak o radykalne zmiany lecz drobne kroki, dzięki którym możliwe będzie osiągnięcie wielkiego efektu!
Fundacja Plastic Free July zachęca głównie do ograniczania plastiku tam, gdzie jest to najbardziej możliwe i wygodne. Głównie chodzi więc o opakowania oraz przedmioty jednorazowego użytku wykonane z tego materiału. Mowa tu między innymi o: słomkach, kubkach na kawę, opakowaniach na jedzenie jednokrotnego użytku, patyczkach do uszu, butelkach na wodę.
Fundacja zachęca do zarejestrowania się na stronie internetowej. Tam wypełniamy formularz, w którym deklarujemy na jak długo chcemy ograniczyć zużycie plastiku. Może to być nawet jeden dzień. Wśród pytań znajduje się też zakres – czy chcemy go ograniczać w domu, pracy, szkole. Możemy też zaznaczyć jakie działania nas dokładnie interesują, a także skorzystać z porad fundacji, co można zrobić w prosty sposób, by za plastikiem nie tęsknić. Od początku działalności w akcji wzięło już udział 326 milionów osób z 177 krajów całego świata! W ten sposób organizatorzy akcji udowadniają też, że każdy z nas może coś dać od siebie, a wspólnie osiągane efekty będą niesamowite.
Działania na większą skalę
Plastic Free July to oddolna inicjatywa, jednak rządy także chcą coś robić w tej sprawie. Na przykład Komisja Europejska zakazuje produkcji i stosowania części plastikowych produktów. Lokale gastronomiczne oraz wiele innych działalności rezygnują z plastikowych słomek, sztućców, mieszadełek, opakowań do pakowania jedzenia na wynos na rzecz tych, stworzonych z materiałów biodegradowalnych.
Rocznie tylko w samej Unii Europejskiej wytwarzanych jest około 25 milionów ton odpadów z plastiku. Szacuje się, że jedynie około 30% z nich jest poddawanych recyklingowi. Reszta po prostu ląduje na wysypiskach, niekoniecznie tych legalnych.
Więcej o plastiku
Statystyki przyprawiają o zawrót głowy! W wodach pływa już 140 milionów ton plastiku, a na niektórych plażach łatwiej o znalezienie śmieci niż muszli. Biorąc pod uwagę tylko europejskie plaże aż 85% ze znalezionych na nich śmieci to plastik z czego połowę stanowią produkty jednorazowego użytku.
Deutsche Welle przytacza informacje, z których wynika, że w krajach Unii Europejskiej zużywanych jest 36,4 miliarda plastikowych słomek w ciągu jednego roku! Wniosek jest taki, że każdy z nas zużywa w ciągu roku około 71 słomek. Wszystko pozostaje w środowisku!
Tworzywa sztuczne, w zależności od konstrukcji i materiałów składowych, mogą rozkładać się od 100 do nawet 1000 lat. Wielu naukowców zajmujących się tym tematem uważa, że plastik nigdy nie rozkłada się w pełni, a jakaś jego część na zawsze pozostaje w środowisku. Praktycznie każdy kawałek plastiku wyprodukowany od chwili wynalezienia nadal istnieje w jakiejś formie. Wyjątek stanowi jedynie plastik, który został spalony.
Badania dowodzą, że plastik odkłada się w ludzkim organizmie, o czym można było już przeczytać w naszym wcześniejszym artykule: Poznaj powody, dla których już dziś warto zrezygnować z wody butelkowanej! Ponadto niektóre związki chemiczne, znajdujące się w plastiku, mogą mieć wpływ na gospodarkę hormonalną człowieka.
Inspiracje na Plastic Free July
Już kilkukrotnie na naszym blogu pojawiały się artykuły, które mogły inspirować w kwestii ekologii i zmiany nawyków na lepsze:
Światowy Dzień Wody 2021 - szanuj każdą kroplę wody!
Ekologiczna stacja uzdatniania wody - czy to możliwe?
Jak ograniczyć odpady w domu? Czyli kilka słów o filozofii zero waste
Wydatki na wodę mogą być mniejsze! Sprawdź, jak zaoszczędzić!
Jednym z najczęściej pojawiających się zanieczyszczeń są plastikowe butelki, o których informacje znajdziecie także w tekście: Woda z kranu czy z butelki? Skąd pobierać wodę pitną? To odpad, który z łatwością można ograniczyć w swoim codziennym życiu! My dziś proponujemy na to dwa sposoby! Pierwszym z nich jest ekologiczna butelka wielokrotnego użytku, a drugim filtr kuchenny, który zapewni stały dostęp do czystej wody dla całej rodziny!
Ecoperla Ecobott - 100% eko na co dzień!
Co roku wielu z nas kupuje wodę butelkowaną całymi zgrzewkami. Nawet pijąc jedną zgrzewkę na tydzień, w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że w miesiąc wyrzucimy do kosza co najmniej 24 plastikowe butelki, z czego każda będzie się rozkładała około 500 lat. Do tego dochodzą jeszcze małe jednorazowe butelki, które zabieramy ze sobą w drogę, do pracy, do szkoły, na wycieczkę. To niepotrzebne zaśmiecanie środowiska! A przecież można inaczej, w wygodny i ekologiczny sposób!
Wystarczy zamienić jednorazowe butelki z wodą na butelkę wielokrotnego użytku, którą można napełnić ulubionym napojem! To świetna alternatywa, która pozwoli nam na stałe, regularne nawadnianie organizmu, a poza tym napój będziemy nosić stylowo i przede wszystkim nie produkować dodatkowych, zbędnych odpadów.
Ciekawą butelkę wielokrotnego użytku zaproponowała polska marka Ecoperla. Ecoperla Ecobott jest butelką w 100% możliwą w recyklingu, biodegradowalną. Wszystko dlatego, że została w całości wyprodukowana z eko plastiku, który powstaje na bazie łodyg trzciny cukrowej. To bardzo trwałe tworzywo, wolne od BPA i innych niebezpiecznych dla organizmu związków. Można je bez problemu myć w zmywarce, a do tego świetnie się prezentuje. Ważną cechą jest też to, że nie ma wpływu na zapach i smak napoju przenoszonego wewnątrz.
Do środka można nalać dowolny zimny napój. To może być woda, shake, smoothie, a nawet odzywka białkowa. Ponadto można wrzucić ulubione owoce, kostki lodu lub miętę, bazylię. Konstrukcja Ecoperla Ecobott pozwala na łatwe i komfortowe picie napojów o różnej gęstości. Dodatkowe informacje znajdziecie w artykule: Ecoperla Ecobott - prawdziwie ekologiczna butelka dostępna w Polsce
Domowy filtr kuchenny to świetny pomysł!
Dobrym zamiennikiem wody butelkowanej do wykorzystania na co dzień w domu są filtry kuchenne! To świetny pomysł, jeśli woda z kranu nie do końca sprostała naszym oczekiwaniom pod względem smaku, zapachu i barwy. Filtr kuchenny pomoże doszlifować jakość wody, oczyści ją z bakterii, wirusów, chloru, metali ciężkich, pestycydów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że to, co pijemy jest bezpieczne, a smak niekiedy jest znacznie lepszy niż w przypadku wody butelkowanej! Ponadto woda dostępna jest na bieżąco, w każdych ilościach, a wkłady w filtrach wymienia się naprawdę rzadko. Dzięki filtrom kuchennym można znacznie ograniczyć ilość produkowanych odpadów. W ciągu tygodnia nie wyrzucimy już do kosza kilkunastu butelek po wodzie, a mniej odpadów trafi do środowiska!
Ultrafiltracja
Ultrafiltracja to zdecydowanie najbardziej ekologiczna propozycja na uzdatnianie wody pitnej! Ten filtr kuchenny świetnie sprawdzi się w domach i mieszkaniach, gdzie niezbędne jest jedynie doszlifowanie jakości wody. To filtr przepływowy, napędzany siłą ciśnienia instalacji. Cała woda jest uzdatniana i trafia do użytkownika. Polecamy dwa sposoby w tym zakresie. Pierwszym jest Ecoperla Profine POU 2 dedykowana domom, w którym już funkcjonuje jakaś stacja uzdatniania wody, na przykład zmiękczacz wody. Drugi system ultrafiltracji to Ecoperla Profine POU 3 z wkładem mechanicznym, membraną ultrafiltracyjną oraz wkładem węglowym. Zobaczcie sami:
Odwrócona osmoza
Inną propozycją są systemy odwróconej osmozy, które świetnie sprawdzają się przy nieco większych zanieczyszczeniach wody. Doskonale nadają się dla tych osób, które chcą mieć wodę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb. Membrana osmotyczna jest w stanie usunąć z wody do 99% zanieczyszczeń o wielości nawet pojedynczych jonów. Ponadto niektóre systemy są wyposażone w specjalne wkłady, które są w stanie wzbogacić wodę o wybrane substancje.
Tu dobrym przykładem jest odwrócona osmoza Ecopela Rosa wyposażona we wkład rewitalizujący wodę Ecoperla Elixir. Dzięki niemu woda wzbogacana jest w magnez, wolny wodór, podnoszone jest jej pH. Doskonale się przyswaja i nawadnia, redukuje stres, hamuje proces starzenia się komórek, walczy z wolnymi rodnikami. Z drugiej strony mamy do użytku wodę dokładnie oczyszczoną. Oba rodzaje są dostępne na bieżąco w każdych ilościach. Odrzut po odwróconej osmozie wcale nie musi trafiać do kanalizacji! Można go wykorzystać między innymi do spłukiwania toalety lub mycia powierzchni. Zobaczcie recenzję:
Przyjmujesz wyzwanie?
Plastic Free July to idealna okazja, by zmieniać coś w swoich przyzwyczajeniach i przestrzeni! Odrzucenie plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku nie jest wymagające, a może przynieść wiele satysfakcji! W kwestii wody także można być bardziej eko! Jesteś gotowy na zmiany? Może zagoszczą w Twoim domu na dłużej?
Komentarze (1)