Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Ekologiczna stacja uzdatniania wody - czy to możliwe?

Uzdatnianie wody jest idealnym procesem, dzięki któremu ta, z której korzystamy na co dzień staje się naprawdę idealna w użytkowaniu. Jedną z obaw pojawiających się przy zakupie stacji uzdatniania wody jest ta, dotycząca względów ekologicznych. Czy stacje uzdatniania wody mogą pomagać w walce o lepszy stan środowiska?

Kiedy potrzebna jest stacja uzdatniania wody?

Woda może być naprawdę różnej jakości, niezależnie od ujęcia z jakiego korzystamy, często znajdują się w niej zanieczyszczenia, które w najgorszym wypadku mogą doprowadzić nawet do problemów zdrowotnych, oprócz tego spowodować liczne straty w gospodarstwie domowym, zmienić smak, zapach, wygląd wody na tyle, że nie będziemy chcieli jej spożywać. Więcej na ten temat pojawiło się już w artykułach: Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać?, Woda wodociągowa a uzdatnianie na własną rękę - kiedy to ma sens?

Niejednokrotnie niezbędny okazuje się proces uzdatniania wody. Odpowiedni dobór urządzenia do uzdatniania wody jest możliwy dzięki znajomości kilku istotnych informacji. W przypadku wody wodociągowej warto być świadomym tego, co chcemy podszlifować, jaka jest jakość wody, jej zużycie. Z kolei w przypadku wody z własnego ujęcia zawsze warto przeprowadzić analizę wody, o czym więcej w artykule: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?

Niekiedy problemem okazuje się wysoki stopień twardości wody (Twarda woda - co to za zjawisko?), w przypadku własnego ujęcia jest to najczęściej żelazo (Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?), mangan (Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać?), azotany (Azotany w wodzie pitnej zagrożeniem dla zdrowia). Właściwie dobrane urządzenie do uzdatniania wody z całą pewnością poradzi sobie z problemem. Tylko co z wpływem na środowisko?

Co ze stanem naszej Planety?

Zmartwienie dotyczące stanu ekosystemu wcale nie jest przypadkowe. Nasza Planeta jest w coraz gorszym stanie. Ilość odpadów stale rośnie, do tego dochodzą jeszcze gwałtowne zmiany klimatu, które często doprowadzają do licznych katastrof. Zasoby surowców naturalnych stale się kurczą. Z jednej strony ludzkość dotykają powodzie, huragany, z drugiej susze, coraz mniejsze opady deszczu, braki wody w miastach. Do tego głód, a po drugiej stronie totalnie skrajna sytuacja, czyli marnowanie jedzenia, wyrzucanie go, brak odpowiedniego recyklingowania odpadów, rosnący ślad środowiskowy, tony dwutlenku węgla w powietrzu.

To wszystko sprawia, że na znaczeniu zyskuje szereg działań proekologicznych. Chcemy dbać i troszczyć się o środowisko. Szukać rozwiązań, które mogą okazać się bardziej przyjazne i powodować znacznie mniej szkód. Przykład takiego działania? Jest nim chociażby filozofia zero waste, o której pisaliśmy już w artykule: Jak ograniczyć odpady w domu? Czyli kilka słów o filozofii zero waste. Oprócz tego jest to także zamiana jednorazowych, plastikowych butelek na takie wielokrotnego użytku, o czym pisaliśmy już w artykule: Ecoperla Ecobott - prawdziwie ekologiczna butelka dostępna w Polsce!

Czy jednak filtry do wody także są w stanie wspomóc walkę o lepszy stan środowiska? Przekonajcie się!

Filtry kuchenne - czy pomogą środowisku?

Zdecydowanie tak! To idealne zastępstwo dla plastikowych butelek, o czym pisaliśmy już w artykule: Woda z kranu czy z butelki? Skąd pobierać wodę pitną? Woda butelkowana jest najczęściej wybieraną alternatywą wody kranowej, na którą się decydujemy. Wynika to z wygody – dostępne są różne rodzaje, w różnym zakresie cenowym, różnych wielkościach, o różnym składzie. Dzięki temu bez problemu możemy wybrać wodę butelkowaną idealnie dopasowaną do naszych potrzeb. Z drugiej strony warto wiedzieć i pamiętać, że przede wszystkim woda butelkowana to o wiele większy wydatek. Często kosztuje kilkukrotnie więcej niż woda z kranu. Płacimy głównie nie za samą wodę lecz za opakowanie. To jest wytwarzane z surowca nieodnawialnego, czyli ropy naftowej. Do tego produkcja pochłania ogromne ilości wody i energii, a do atmosfery trafia duża ilość dwutlenku węgla.

Plastik powoduje szkody nie tylko podczas produkcji, ale również utylizacji. Odpady wykonane z tego materiału zazwyczaj trafiają na legalne i nielegalne wysypiska. Po oceanach dryfują całe wyspy stworzone z plastikowych odpadów, powodują choroby i szkody u flory i fauny. Recykling nadal nie jest przeprowadzany na taką skalę jak powinien, mimo coraz większej ilości działań inicjowanych przez państwa w tym kierunku. Przy tym wszystkim należy pamiętać, że jedna plastikowa butelka może rozkładać się nawet 500 lat.

Tymczasem wcale nie jesteśmy skazani na wodę w plastikowych butelkach, a przy tym możemy cieszyć się właściwym smakiem, zapachem i barwą. Sposobem jest filtr kuchenny. To niewielkie urządzenia do montażu pod zlewozmywakiem, które zapewnią stały dostęp do oczyszczonej, smacznej i bezpiecznej wody, a przy tym zniwelują potrzebę produkowania tak dużej ilości odpadów na co dzień. O wszystkich zaletach filtrów kuchennych przeczytacie w artykule: Popularne systemy do filtracji wody w kuchni.

W tym przypadku najlepszym wyborem będzie system ultrafiltracji. Obecnie w ofercie polskiej marki Ecoperla znajdziecie dwa systemy ultrafiltracji. Pierwszym z nich jest dwuetapowy Ecoperla Profine POU 2, przeznaczony do domów, gdzie woda jest już uzdatniana przez centralną stację uzdatniania wody. Ten filtr zawiera membranę ultrafiltracyjną oraz wkład węglowy. Drugą opcją jest Ecoperla Profine POU 3 z trzema etapami uzdatniania wody. Filtr kuchenny idealny do mieszkań oraz gospodarstw domowych. W tym przypadku najpierw woda jest oczyszczana z cząstek mechanicznych, następnie trafia na membranę ultrafiltracyjną, a na końcu doszlifowaniu ulegają jej właściwości organoleptyczne z pomocą węgla aktywnego.

Systemy ultrafiltracji są uznawane za filtry niezwykle ekonomiczne i przyjazne środowisku. Wkłady wystarczy wymienić raz na 12 miesięcy. Do tego są to filtry całkowicie przepływowe. To oznacza, że nie dochodzi do odrzutu wody do kanalizacji. Cała jest uzdatniana na bieżąco.

Zmiękczacze wody na mniejsze zużycie detergentów

Choć może się nie wydawać, to jakość wody przekłada się także na zużycie detergentów w naszych domach. Im ma wyższe napięcie powierzchniowe, tym więcej potrzeba środków czyszczących, proszków do prania, płynów do płukania, płynu do naczyń, kosmetyków, by uzyskać pożądane efekty. Te wszystkie środki chemiczne spływają w ogromnych ilościach do kanalizacji, a następnie trafiają z powrotem do obiegu i znów do nas wraz z użytkowaną wodą.

Za wysokie napięcie powierzchniowe wody odpowiada jej stopień twardości. Im twardsza woda, tym więcej środków chemicznych trzeba zużyć. O samej twardej wodzie przeczytacie więcej w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko?

Ten problem można zwalczyć, decydując się na instalację centralnego zmiękczacza wody w swoim domu. Miękka woda nie tylko nie pozostawia po sobie osadu, ale w dodatku doskonale rozpuszczają się w niej wszelkiego rodzaju detergenty, środki myjące, a ich działanie, nawet przy użyciu niewielkiej ilości, daje oczekiwane efekty. O tym jak działa zmiękczacz wody dowiecie się z filmiku:

A który zmiękczacz wody warto wybrać? O tym w artykule: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Oszczędzaj energię elektryczną ze stacją uzdatniania wody

Wielu z nas obecnie nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania bez energii elektrycznej. Zdecydowana większość domowych sprzętów potrzebuje jej na co dzięń do działania, a my potrzebujemy ich. Wiele z urządzeń AGD ma też styczność z wodą – czajnik elektryczny, ekspres do kawy, parowar, żelazko. W ich przypadku problemem może być kamienny osad, który sprawia, że działają mniej wydajnie i potrzebują znacznie więcej energii, aby uzyskać odpowiednią efektywność. Duże zużycie prądu w naszych domach przekłada się na potrzebę większego wydobycia surowców zasilających nas w energię, a to z kolei powoduje jeszcze większą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Błędne koło trwa.

O nasz domowy sprzęt AGD będzie w stanie zadbać centralny zmiękczacz wody. Dzięki niemu nie będzie dochodziło do powstawania kamiennego osadu, który może prowadzić do awarii, spadków wydajności i potrzeby większego poboru energii elektrycznej.

Na pytanie czy same stacje uzdatniania wody pobierają dużo prądu znajdziecie odpowiedź w artykule: Ile prądu zużywają stacje uzdatniania wody? oraz w filmiku od polskiej marki Ecoperla

Eko inicjatywy

Wiele marek z różnych dziedzin jest zainteresowanych tym, aby tworzyć rozwiązania przyjazne środowisku. Do tego grona dołączyła między innymi polska marka Ecoperla, proponując nowe oznakowanie produktów Think Green with Ecoperla. Są to urządzenia pomagające we wprowadzeniu ekologicznych nawyków w codziennym życiu oraz pomoc w zatroszczeniu się o stan środowiska. Szukaj produktów ze znakiem „Think Green with Ecoperla” – to nowoczesne rozwiązania przyjazne środowisku!

Ekologia i uzdatnianie wody - to da się pogodzić!

Dbanie o środowisko wcale nie wyklucza się z możliwością uzdatniania wody. Producenci coraz bardziej zwracają uwagę na to, aby oferowane przez nich rozwiązania były jak najbardziej ekologiczne i efektywne. Warto przyczyniać się do ochrony ekosystemu, ale też zadbać o siebie i o swój dom. Nie wiesz, który sposób na uzdatnianie wody będzie najlepszy dla Ciebie? Skontaktuj się z nami - doradzimy za darmo!

Komentarze (4)

    • Eve
    • 2020-11-03 12:28:22
    Filtr w kuchni do wody do picia to bardzo eko rozwiązanie! Ja jestem zwolenniczką, nie kupuję wody w plastikowych butelkach (chyba że na wyjazdach). Super rozwiązanie, polecam.
    • K. P.
    • 2020-11-05 13:54:45
    warto własciwie miec swoja wodę, to tez jest w jakis sposob oszczedne :) nawet jesli trzeba ja trochę filtrować pomimo tego, ze musialem zainwestowac w kolumne do filtracji żelaza to jestem zadowolony, swoja studnia to jednak swoja woda plus piję wodę z kranu - nie kupuję plastiku
    • Ula
    • 2020-11-19 13:53:05
    Ciekawy wpis :) Dopiero niedawno zaczęłam się zastanawiać nad takim rozwiązaniem jak filtr do kuchni
    • Lidia
    • 2021-02-02 15:29:09
    Ja również piję wodę filtrowaną ze względu na ekologię i ograniczanie plastiku w swoim domu :) Naprawdę o wiele mniej plastiku wyrzucam...

Nowy komentarz

arrow_upward