Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Światowy Dzień Wody 2021 - szanuj każdą kroplę wody!

22 marca przypada Światowy Dzień Wody. To święto obchodzimy co roku i co roku towarzyszy mu inne hasło. Tegoroczna edycja odbywa się pod szyldem szacunku do wody oraz jej pełnego docenienia. Dlaczego warto pochylić się nad tym tematem? Czemu powinniśmy docenić wodę w swoim codziennym życiu?

Wielkie święto wody

Co roku, 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Powołano je w czasie konferencji o nazwie Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janerio w Brazylii, w ramach Agendy 21.Główny powód? Już wtedy dostrzeżono problem z brakiem dostępu do zasobów bezpiecznej wody pitnej. To zjawisko jest odczuwalne na całym świecie. Główną ideą Światowego Dnia Wody jest uświadomienie państwom członkowskim skali problemu oraz wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na funkcjonowanie gospodarcze i społeczne.

W tym roku głównym tematem jest szacunek do wody oraz jej docenienie w codzienności. Warto pamiętać, że wartość wody, jako surowca, jest bardzo trudno przeliczyć na jakąkolwiek walutę. To o wiele więcej niż pieniądze, bo od niej zależy życie nas samych oraz otaczającego nas świata. Jej obecność, jakość bądź brak oddziałują na praktycznie każdą dziedzinę życia – od nas samych i naszego zdrowia, przez gospodarstwo domowe, kwestie gospodarcze, związane z żywnością, aż po kulturę, ekonomię i edukację. Państwa powinny skupić się na zapewnieniu wysokiej jakościowo, bezpiecznej wody pitnej swoim mieszkańcom, ale również odpowiednich warunków sanitarnych.

Każdego roku w tym dniu publikowany jest także raport ONZ dotyczący kwestii wody na świecie oraz działaniach i statystykach czynionych w tej kwestii. Oprócz tego w raporcie znajdują się także rekomendacje oraz najlepsze kierunki działania, które mogą przynieść zasadnicze korzyści w przyszłości.

Sytuacja z wodą na świecie

Zasoby wody pitnej na całym świecie wbrew pozorom są naprawdę małe. Do ich dodatkowego zmniejszenia przyczyniają się zmiany klimatyczne oraz ciągle narastające zanieczyszczenie środowiska. UNICEF już teraz alarmuje, że w 2050 roku aż 60 krajów na całym świecie może mieć problem z dostępem do zasobów wody pitnej. Woda słodka używana przez ludzi do celów spożywczych stanowi zaledwie 1% całkowitych zasobów wody na świecie! Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że każdego dnia z powodu chorób związanych z deficytem wody pitnej umiera około 6 000 dzieci.

Oprócz dostępu do samej wody pitnej, ogromny problem stanowi także dostęp ludzi do odpowiedniej infrastruktury sanitarnej. Zaledwie 3 na 5 osób na całym świecie ma dostęp do podstawowych urządzeń sanitarnych.

Sytuacja z wodą w Polsce

Choć może się wydawać, że w Polsce mamy dobry dostęp do wody i możemy z niej korzystać do woli, to prawda jest jednak zupełnie inna. Polska jest jednym z najuboższych krajów, jeśli chodzi o zasoby wody w Europie. Nasze zasoby wodne są porównywalne z zasobami Egiptu. Ponadto pojawiają się problemy z powracającymi suszami. W niektórych miastach niekiedy brakuje wody, a owoce i warzywa są z roku na rok coraz droższe, ponieważ ich hodowla jest znacznie trudniejsza, a plony uboższe.

Woda w Twoim domu

Jak wiadomo, to kropla drąży skałę. Zawsze warto zacząć od własnej przestrzeni. W domu codziennie statystyczny Polak zużywa około 120-150 litrów wody. To ilości, które idą na cele spożywcze, kąpiel, sprzątanie, zmywanie, pranie. W tej przestrzeni możemy tak naprawdę zrobić najwięcej. Niekiedy wystarczy zmienić tylko kilka nawyków, by przekonać się, jak dużo wody można zaoszczędzić. Warto zadbać nie tylko o ilość, ale i jakość wykorzystywanej wody. Im lepsza, tym większe korzyści.

Co możesz zrobić?

Zawsze warto myśleć i globalnie, i o swoim najbliższym otoczeniu. Problem wody i dostępu do niej na całym świecie należy traktować jak najbardziej poważnie i mieć go na uwadze, jednak warto pomyśleć nie tylko o ilości wody, jako zasobu, ale także wziąć pod lupę jakość tej, którą spożywamy na co dzień.

Woda nie tylko gasi pragnienie i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, ale także nie powinna zawierać w sobie substancji, które mogłyby w jakikolwiek sposób zagrozić zdrowiu, a przy tym być rzecz jasna smaczna, o odpowiednich walorach, byśmy chcieli ją spożywać. Zobacz, co możesz zrobić, aby korzystać z niej w odpowiedni sposób i cieszyć się możliwościami jakie daje, bez dodatkowego obciążania środowiska i jej straty.

Popraw jej jakość na własną rękę

Niektórzy użytkownicy wody pochodzącej z sieci chcą dodatkowo doszlifować jej jakość, aby była w pełni komfortowa w użytkowaniu i spełniała ich oczekiwania. Konkretne powody znajdziecie w artykule: Woda wodociągowa a uzdatnianie na własną rękę - kiedy to ma sens?

Zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się jakości wody – i to jeszcze zanim zaczniemy z niej na dobre korzystać – w przypadku własnych ujęć. Tutaj mogą wystąpić kłopoty zarówno z zanieczyszczeniami fizycznymi, związkami chemicznymi, jak i mikroorganizmami. Aby zadbać o własne zdrowie oraz najbliższych, najlepiej zacząć od przeprowadzenia analizy wody, o której więcej w artykule: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna? O samej wodzie z własnego ujęcia warto przeczytać więcej tutaj: Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać? A czy stacje uzdatniania wody mogą być ekologiczne? Przekonaj się: Ekologiczne stacje uzdatniania wody - czy to możliwe?

Zamień wodę butelkowaną na inne źródła

Czy wiedziałeś, że produkcja jednej, litrowej plastikowej butelki wypełnionej wodą pochłania aż trzy litry wody? Do tego nie każde tworzywo sztuczne trafia do recyklingu. Większość z nich po prostu ląduje na wysypiskach śmieci. Więcej na ten temat w artykule: Woda z kranu czy z butelki? Skąd pobierać wodę pitną?

Warto pomyśleć o bardziej ekologicznych zastępstwach dla wody butelkowanej. Najbardziej oczywistym jest rzecz jasna woda z kranu, jednak jeśli jej smak, zapach bądź inne cechy nie do końca spełniają nasze oczekiwania bądź chcemy dopasować wodę do własnych potrzeb, idealnym wyjściem będzie instalacja filtra kuchennego takiego jak ultrafiltracja czy odwrócona osmoza. Dzięki nim dostęp do świeżej i czystej wody w potrzebnych ilościach będziemy mieć zawsze. Woda jest dokładnie oczyszczana, świetnie sprawdzi się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak też przygotowania na jej bazie dań i napojów.

Oszczędzaj wodę

Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić czy zużywamy właściwe ilości wody, czy może są obszary, gdzie można by było ją zaoszczędzić. Jedną z czynności, gdzie wiele osób marnuje wodę jest mycie zębów – często wystarczy tylko zakręcić kran podczas szorowania zębów, by odzyskać nawet 5-10 litrów. Warto się edukować i edukować pociechy w tej kwestii, postawić na wykorzystanie ekologicznych urządzeń oraz ekologicznych programów prania czy zmywania. O wszystkich receptach na oszczędzanie wody w domu znajdziecie informacje tutaj: Wydatki na wodę mogą być mniejsze! Sprawdź, jak zaoszczędzić!

Przy tym temacie nie sposób nie wspomnieć o filozofii zero waste, która również znacznie zyskuje na popularności. Polega to na możliwe maksymalnym ograniczeniu odpadów produkowanych w swoim gospodarstwie domowym i zamianie użytkowanych przedmiotów i rozwiązań na te, bardziej przyjazne środowisku. Przykładem tutaj może być zamiana plastikowych butelek jednorazowych na takie wielokrotnego użytku, dodatkowo wykonane w sposób w pełni ekologiczny, jak Ecoperla Ecobott! O tej inicjatywie dowiecie się więcej stąd: Jak ograniczyć odpady w domu? Czyli kilka słów o filozofii zero waste

Zbieraj wodę

Obecnie na znaczeniu zyskują także ekologiczne metody, dzięki którym będziemy mogli korzystać z naturalnych zasobów, które same spadają nam na trawniki. Mowa tu oczywiście o wodzie opadowej, która jest za darmo i doskonale może posłużyć do wielu celów, jak nawadnianie ogrodu, a nawet wykorzystanie podczas prania czy spłukiwania toalety! Coraz więcej osób decyduje się na gromadzenie wody deszczowej w swoich domach, co pozwala dobrze dysponować zasobami, zaoszczędzić i nie marnować. W jaki sposób gromadzi się deszczówkę i co warto o tym wiedzieć? Przeczytacie w artykule: Zastosowanie wody deszczowej - po co ją gromadzić? Jak uzdatniać?

Pamiętaj o wodzie!

Warto zadbać nie tylko o zasoby wody, ale również jej jakość. Postawmy na korzystanie z wody bezpiecznej, która nie pozostawi po sobie osadu, nie zaburzy pracy innych urządzeń. Jeśli woda w Twoim domu wymaga poprawy jakości, koniecznie skontaktuj się z nami – doradzimy, jakie kroki można podjąć. Ważne, aby pamiętać o wodzie nie tylko od jej święta!

Komentarze (1)

    • Jola
    • 2021-04-13 16:19:07
    Oszczędzanie wody to bardzo ważny temat! Uczę swoje dzieciaki od małego, żeby oszczędzać wodę na każdym kroku :) Nawet wodę po osmozie i z suszarki do prania wykorzystuję :) Kiedyś przeliczyłam, że oszczędzam rocznie ponad 1000 litrów wody :) TAKŻE ZACHĘCAM!

Nowy komentarz

arrow_upward