- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 2048 odwiedzin
- comment 1 komentarzy
Woda butelkowana jest jednym z najpopularniejszych napojów dostępnych na rynku. Dochody z jej sprzedaży stale rosną, a ona sama jest dostępna niemal wszędzie. Warto jednak pamiętać, że to nie jest jedyne źródło nawodnienia! Dlaczego już dziś warto poszukać innego sposobu na wodę do picia? Poznaj powody, dla których warto zrezygnować z wody butelkowanej!
Woda butelkowana jest popularna!
Nie ma co ukrywać. Picie wody staje się coraz popularniejsze, a koncerny produkujące ją w plastikowych butelkach liczą coraz większe zyski. Do takiej sytuacji przyczynia się przede wszystkim coraz większa świadomość społeczna. Woda jest zdrowa, pomaga zadbać o prawidłowe nawodnienie, wspomaga walkę z otyłością, nie zawiera cukru ani też zbędnych kalorii. Dodatkowymi zaletami są fakty, że jest szeroko dostępna w różnych rodzajach i o różnym składzie. Coraz częściej zastępuje w domach wodę kranową. Czy słusznie? O tym między innymi w artykule: Woda z kranu czy z butelki? Skąd pobierać wodę pitną?
Czy na pewno warto w nią inwestować?
Woda w butelkach jednorazowych budzi pewne kontrowersje. Z jednej strony jest dostępna w wielu rodzajach, praktycznie w każdym sklepie, dzięki czemu każdy może dopasować coś dla siebie. Z drugiej strony są też pewne powody, dla których to nie wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Oto kilka najważniejszych!
Płacisz więcej niż Ci się wydaje
Choć woda w butelce kosztuje kilka złotych, to jednak w ostatecznym obliczeniu okazuje się nawet kilkadziesiąt razy droższa od wody wodociągowej! Co ciekawe, cena wcale nie zawsze przekłada się na wyższą jakość czy lepszy skład. Najczęściej chodzi o koszty produkcji, transportu, reklamy, opakowania. Realne koszty produkcji wody to zaledwie 4% całej ceny wody butelkowanej.
Zawsze najwyższej jakości?
Mylnym jest myślenie, ze woda sprzedawana w plastikowych butelkach zawsze jest tak samo wysokiej jakości. Należy pamiętać o tym, że na rynku spotkamy się z różnymi rodzajami: mineralne, źródlane, lecznicze. Pochodzą z różnych źródeł. Niekiedy z tych samych, z których jest dostarczana woda wodociągowa. Jakość niekiedy może okazać się rozczarowująca. Niektórzy producenci z lekka ubarwiają rzeczywistość, pisząc, że woda jest mineralna, po czym po przeczytaniu składu okazuje się, że nie ma takich ilości, by mogła być nazywana tym określeniem. Zawsze warto czytać etykiety i zwracać uwagę na rodzaj wody, którą decydujemy się zakupić.
Uwaga! Mikroplastik!
Bardzo istotną kwestią staje się mikroplastik obecny w plastikowych butelkach z napojami, o którym mówi się coraz więcej i częściej. To drobne cząsteczki tworzyw sztucznych, które kumulują się w naszym organizmie. Nie stwierdzono jeszcze, aby miały bardzo negatywny wpływ na zdrowie, jednak sam fakt takiego zjawiska oraz przeprowadzane badania i obserwacje mogą powodować niepokój.
Niepokój może powodować także tworzywo, z którego są wykonywane niektóre opakowania. W wielu nadal można spotkać się ze szkodliwym BPA oraz innymi substancjami o niekorzystnym oddziaływaniu na zdrowie.
Mało wygodne rozwiązanie
Plastikowe butelki jednorazowego użytku nie są wygodnym rozwiązaniem, jeśli używamy ich na co dzień. Przede wszystkim to ciężkie zgrzewki, które trzeba przydźwigać ze sklepu. Zajmują miejsce i sprawiają, że produkujemy sporo odpadów. Ponadto stale trzeba pamiętać o zapasach i je uzupełniać. To sporo dodatkowych czynności i obowiązków, a czas i uwagę można przecież poświęcić na inne, bardziej istotne sprawy.
Smak może rozczarować
Choć mogłoby się wydawać, że każda woda kupiona w butelce jest tak samo smaczna, nic bardziej mylnego! Niekiedy jakość może bardzo rozczarować. Warto pamiętać, że woda do butelek jest rozlewana z różnych miejsc. Niekiedy to będzie woda mineralna, innym razem po prostu oczyszczona źródlana, o właściwościach dokładnie takich jak ta, płynąca z naszego kranu. Czy warto przepłacać za coś, co już mamy?
Czy środowisko da radę?
Ostatni argument dotyczy środowiska i naszego otoczenia. Prawdą jest, że plastik zalewa świat. Wysypiska stają się coraz większe, a znajdziemy je nie tylko na lądzie, ale też na morzu. Pewnie niejednokrotnie słyszeliście już o pływających plastikowych wyspach. Te stanowią ogromne zagrożenie dla flory i fauny. Świat obumiera, a jego miejsce zajmuje plastik.
Kłopot z nieprzetwarzanym tworzywem sztucznym jest naprawdę ogromny i mimo upływu lat nie pojawiło się jeszcze wystarczająco dobre rozwiązanie. Recyklingowi podlegają tylko niektóre rodzaje – reszta latami rozkłada się na wysypiskach śmieci. Ponadto wiele państw nie wdrożyło jeszcze recyklingu na dużą skalę. Przetwarzane są niewielkie procenty.
Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia samej produkcji plastikowych butelek. Do produkcji potrzebne są o wiele większe ilości wody niż znajdują się w samym wnętrzu butelki. Ich wytwarzanie powoduje ogromny ślad środowiskowy, na który składa się zużycie wody, energii, emisja dwutlenku węgla do atmosfery. To duże szkody dla środowiska, a to przekłada się także na mieszkańców, czyli między innymi na nas.
A może lepiej butelka wielokrotnego użytku?
Fajnym zamiennikiem dla butelek jednorazowych, który cieszy się teraz naprawdę dużą popularnością, jest butelka wielokrotnego użytku! To prawdziwy hit! Nie dość, że to naprawdę modny gadżet, który można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Wielość kształtów, wzorów oraz kolorów do wyboru pozwala dobrać produkt idealnie dopasowany do swojego gustu oraz potrzeb.
Butelki wielokrotnego użytku są tworzone z różnych materiałów. W sklepach znajdziemy modele z plastiku, szkła, bambusa, a także metalowe. Wśród nich są także propozycje iście ekologiczne, a jedną z takich jest butelka wykonana z trzciny cukrowej Ecoperla Ecobott! Jest to produkt w pełni możliwy do recyklingu oraz biodegradowalny. Wytworzono go zgodnie z dobrymi praktykami związanymi ze środowiskiem. Butelka powstaje z łodyg trzciny cukrowej pozostałej po produkcji cukru w fabrykach. Jest to więc odpad, który zostaje zagospodarowany. Wytwarza się z niej tak zwany eko plastik. Butelka jest wytrzymała, nie pochłania zapachów, nie powoduje przedostawania się żadnych szkodliwych substancji do napoju. Jest wolna od ftalanów, BPA i innych toksycznych substancji.
Inną zaletą Ecoperla Ecobott jest bardzo wygodne użytkowanie. Dwa dzióbki o różnej wielkości pozwalają na wypijanie napojów o zróżnicowanej gęstości. Do środka można dodać też ulubione owoce i zioła, a także kostki lodu. Butelkę można przypiąć do paska, plecaka, torby. To wygodny sposób na zabranie ze sobą w drogę ulubionego napoju. W taki sposób najlepiej można zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, o którym więcej w artykule: Czy prawidłowo nawadniasz swój organizm?
Więcej o butelce wytwarzanej z trzciny cukrowej Ecoperla Ecobott dowiesz się także z recenzji tego nowocześnie ekologicznego produktu: Ecoperla Ecobott - prawdziwie ekologiczna butelka dostępna w Polsce oraz w specjalnie przygotowanym filmiku, z którego dowiesz się, w jaki sposób najlepiej zadbać o swój organizm, pijąc wodę:
A może filtr kuchenny zamiast zgrzewek wody butelkowanej?
Wiele osób zgrzewkami kupuje wodę butelkowaną do swoich domów. Tak, jak już pisaliśmy wcześniej, to ogromne koszty związane z czasem i finansami. Na szczęście i w tej dziedzinie można postawić na znacznie bardziej ekonomiczny sposób. Takim jest filtr kuchenny do zamontowania w szafce kuchennej, w okolicach zlewozmywaka. Często zdarza się, że rezygnujemy ze spożywania wody z kranu z powodu smaku i zapachu niedostosowanych do oczekiwań. Filtr kuchenny to urządzenie, które dokładnie oczyści wodę, dostosuje wodę do stanu, który odpowiada domownikom, a niektóre modele mogą ją dodatkowo wzbogacić w minerały bądź właściwości, które sprawią, że woda zyska cechy prozdrowotne.
Do wyboru są różne filtry kuchenne. Tymi, które świetnie sprawdzą się do doszlifowania właściwości wody średnio i mało zanieczyszczonej są systemy ultrafiltracji, jak Ecoperla Profine POU. Woda jest uzdatniana na bieżąco. Nie ma odrzutu do kanalizacji, a w samej wodzie pozostają naturalnie występujące minerały. Więcej o tym urządzeniu w filmiku i recenzji: Ecoperla Profine POU - sposób na smaczną wodę w kuchni
Bardziej zaawansowanymi filtrami kuchennymi są systemy odwróconej osmozy. To wieloetapowe, bardzo dokładne urządzenia, które są w stanie oczyścić wodę nawet z pojedynczych jonów zanieczyszczeń. Ciekawym przykładem jest Ecoperla Revo, która nie posiada zbiornika na magazynowanie wody To bardzo nowoczesny produkt, w pełni dostosowany do potrzeb, a przy tym zajmuje naprawdę mało miejsca. Zobaczcie sami:
Dla tych, którzy stawiają na ogromną higienę uzdatniania wody do gustu przypadnie Atlas Filtri OASIS DP Sanic. To system odwróconej osmozy, który został wyposażony w nowoczesną technologię Microban, zapobiegającą namnażaniu się bakterii wewnątrz systemu. Z kolei Ecoperla Rosa to doskonała propozycja dla tych, którzy chcą pic wodę pełną magnezu, wolnego wodoru, o właściwościach wody alkalicznej. Ecoperla Rosa daje możliwość pobierania dwóch rodzajów wody. Z jednej strony wody doskonale oczyszczonej, z drugiej właśnie wzbogaconej o te składniki przy zastosowaniu wkładu rewitalizującego Ecoperla Elixir.
Porzuć plastik! Pokochaj bycie eko!
Obecnie cały świat rezygnuje ze starych nawyków na rzecz ekologicznych rozwiązań. Wspólnie chcemy ratować planetę, a jak się okazuje, takie działania przynoszą całą masę innych, wymiernych korzyści. Są to także zalety związane z oszczędzaniem. Przyłącz się i zadbaj o siebie oraz ekosystem! Więcej wskazówek na ten temat znajdziecie też tutaj: Jak ograniczyć odpady w domu? Czyli kilka słów o filozofii zero waste
Komentarze (1)