- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 6756 odwiedzin
- comment 2 komentarzy
Żelazo jest jednym z najczęściej występujących zanieczyszczeń w wodzie pochodzącej z własnego ujęcia. Czy da się z nim walczyć bez wydawania fortuny? Jak usuwać żelazo z wody, aby cały proces się opłacał? Czy wystarczy filtr narurowy z wkładem odżelaziającym? A może lepiej zdecydować się na profesjonalny odżelaziacz wody?
Kłopoty związane z jakością wody mogą pojawić się praktycznie w każdym momencie użytkowania wody z własnego ujęcia, o czym pisaliśmy już w artykule: Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać? Żelazo obecne w przekroczeniach jest jednym z tych problemów, które najczęściej rzucają się już na pierwszy rzut oka. Wiele osób, które wykryją u siebie taki problem, nie chce myśleć o zakładaniu profesjonalnej stacji do usuwania żelaza z wody. Szukają znacznie tańszych rozwiązań, ale czy na pewno lepszych?
Dziś artykuł, który wskaże najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązania w odżelazianiu wody. Która z nich najlepiej sprawdzi się u Ciebie? Co jest najlepszą opcją?
Żelazo w wodzie - uciążliwy przeciwnik!
Żelazo jest substancją, która naturalnie występuje w wodach podziemnych i powierzchniowych. My sami możemy często zauważyć jego obecność po zmianie barwy, mętności, a niekiedy także po metalicznym smaku i zapachu wody. Woda bogata w żelazo praktycznie nie nadaje się do picia. Dość trudno przygotować na niej dania i napoje charakteryzujące się dobrym smakiem i zapachem. Żelazo ma spory wpływ na smak, aromat oraz wygląd. Nie jest to jednak nic dobrego! Domowi kucharze przy występowaniu tej substancji w wodzie, z pewnością nie będą usatysfakcjonowani efektami swojej pracy.
Żelazo to także wszechobecne osady, które bywają bardzo trudne do usunięcia. Występują wewnątrz instalacji oraz komponentów, a także na zewnątrz, osiadając na przykład na kuchennej i łazienkowej armaturze. Osad z żelaza często jest główną przyczyną awarii pomp tłoczących wodę, urządzeń AGD mających styczność z wodą. Sprawia, że spada wydajność przepływu, a światło rur często zanika. Osad jest trudny do usunięcia w przypadku kranów, baterii, kabiny prysznicowej. Pozostawia zacieki, na których szorowanie trzeba poświęcić sporo czasu i energii. Ponadto zużywa się znacznie większe ilości detergentów, co może skutkować większym zużyciem i kosztami ich zakupu. Przy tym do środowiska trafia znacznie więcej chemii.
Żelazo obecne w wodzie to także problemy związane z estetyką przydomowego ogrodu. Żelazo osiada w formie drobnych, rdzawych opiłków na roślinach, kamieniach i kostce brukowej. Przez to zniszczeniu ulega wygląd, a powierzchnie są bardzo trudne do odczyszczenia. Żelazo może mieć też spory negatywny wpływ na system automatycznego nawadniania. Jego obecność może doprowadzić do przytkania oraz awarii. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?
Występowanie żelazowych osadów wewnątrz instalacji może wiązać się także z występowaniem bakterii żelazistych. Stanowią one doskonałe pożywienie dla innych mikroorganizmów, co w efekcie może doprowadzić do powstawania wtórnego skażenia instalacji, o czym więcej przeczytacie tutaj: Czym są bakterie żelaziste? Czy mogą nam zaszkodzić?
Analiza wody - dlaczego warto od niej zacząć?
Niezależnie od tego, czy żelazo bardziej daje o sobie znać, czy też mniej, zawsze warto zacząć od zlecenia profesjonalnej analizy wody. Jest to o tyle ważne w przypadku własnego ujęcia wody, że właściciel sam odpowiada za bezpieczeństwo, a w wodzie kryją się zanieczyszczenia nie tylko te widoczne gołym okiem. Poza tym wyniki analizy wody pozwalają stwierdzić jak duży problem stanowi żelazo w wodzie oraz wytypować metody uzdatniania wody, które dadzą sobie radę z tym problemem. Szczegóły dotyczące tematu analizy wody są dostępne w artykule: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?
Sposoby na usuwanie żelaza z wody
Branża uzdatniania wody zna wiele sposobów na redukcję wysokiego stężenia żelaza z wody. Dobór jest uzależniony od kilku uwarunkowań. Liczy się nie tylko samo stężenie żelaza w wodzie, ale również utlenialność wody, odczyn pH, zasadowość, mętność, barwa, obecność manganu, obecność jonu amonowego. Szczegóły na ten temat znajdziecie w poświęconym mu artykule: Odżelaziacze wody - co mamy do wyboru?
Dlaczego warto postawić na profesjonalny odżelaziacz wody?
Odpowiedź jest bardzo prosta! To zwyczajnie gwarantuje sukces oraz najlepsze efekty. Najlepszym sposobem na całkowitą redukcję przekroczeń żelaza w wodzie jest doprowadzenie go z formy rozpuszczalnej do nierozpuszczalnej. Jest to możliwe z pomocą wzbogacania wody w tlen, na przykład podczas napowietrzania. Następnie wytrącone już żelazo może osadzić się na materiale filtracyjnym. Dzięki temu do odbiorcy trafi doskonale oczyszczona woda.
W taki właśnie sposób działają profesjonalne odżelaziacze wody. Woda jest wstępnie napowietrzana dzięki zewnętrznemu aeratorowi bądź w komorze sprężonego powietrza. Następnie trafia na złoże katalityczne, gdzie dochodzi do wytrącenia i osiadania na złożu. Na tej zasadzie działają chociażby odżelaziacz i odmanganiacz wody Ecoperla Sanitower lub odżelaziacz i odmanganiacz wody z wbudowaną komorą sprężonego powietrza Ecoperla Oxytower
.
Klasyczne odżelaziacze wody są w stanie podołać nawet najwyższym przekroczeniom przy wysokim zużyciu wody. Ponadto to sposób bardzo ekologiczny i ekonomiczny, który nie wymaga praktycznie żadnej uwagi od użytkownika. W działaniu nie ma potrzeby stosowania żadnych środków regeneracyjnych, dzięki czemu oszczędzamy, nie musimy kontrolować zbiornika na regenerat i żadna chemia nie trafia do środowiska. Eksperci polecają profesjonalne odżelaziacze wody przede wszystkim ze względu na ich skuteczność. Więcej przeczytacie tu: Metody usuwania manganu i żelaza z wody studziennej
Warto zdawać sobie sprawę, że takie urządzenie jest inwestycją, która szybko się zwróci, ale też autentycznie pomoże w zażegnaniu problemu z jakością wody. Dział techniczny zawsze stara się zaproponować taki model, który nie nadwyręży budżetu, a przy tym będzie tani i wygodny w eksploatacji. Skontaktuj się z nami, a pomożemy wybrać produkt najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb!
Alternatywne sposoby na usuwanie żelaza z wody
Mimo tak wielu korzyści płynących z wyboru profesjonalnego odżelaziacza wody, sporo osób szuka tańszych sposobów. Cena okazuje się niekiedy ważniejsza od wydajności danego rozwiązania. Pomysł zakupu profesjonalnego odżelaziacza wody może ustąpić innym, na przykład w przypadku domków letniskowych i wypoczynkowych. W takim wypadku faktycznie montaż takiego urządzenia nie jest opłacalny ze względu na sezonowość i potrzebę dobrego zabezpieczania odżelaziaczy wody, choćby przed zimnem. Na ten temat pisaliśmy już w artykule: Woda na działce - czy wymaga uzdatniania?
Oczywiście, istnieją rozwiązania tańsze w zakupie niż profesjonalny odżelaziacz wody, jednak zazwyczaj są to rozwiązania mniej skuteczne. W związku z tym należy liczyć się, że nie zawsze zapewnią oczekiwane efekty. Tu ostateczny rezultat uzdatniania wody pozostaje tajemnicą i trzeba wziąć odpowiedzialność za podjęcie takiej decyzji.
W przypadku domków letniskowych dość dobrze sprawdzą się filtry narurowe. Proces napowietrzania może być przeprowadzany w filtrze narurowym Atlas Fitri Hydra z wkładem o dokładności 50 mikronów w zestawie z automatem płuczącym. Do niego należy dodać standardowy filtr narurowy z wkładem mechanicznym. Dzięki temu z wody powinno wytrącić się nieco więcej żelaza.
Nieco skuteczniejszym rozwiązaniem jest założenie zwężki napowietrzającej przed hydroforem, aby osiągnąć bardziej wydajne napowietrzanie wody. Żelazo już na tym etapie powinno dość mocno wytrącać się z wody. Za hydroforem można założyć kolumnę filtracyjną, taką jak Ecoperla Sedimentower. Za nią dodatkowo powinien znaleźć się jeszcze filtr naruruowy, który doczyści wodę. Taki zestaw zadziała pod warunkiem, że napowietrzanie wody będzie wystarczająco silne, a parametry dogodne do właściwego i pełnego przechodzenia żelaza w formę nierozpuszczalną. Odżelazianie wody na kolumnie filtracyjnej jest możliwe, jeśli zaistnieją ku temu dogodne warunki, a ten temat rozwijaliśmy już w artykule: Czy kolumna filtracyjna to alternatywa filtrów mechanicznych?
Niezawodne odżelaziaze wody!
Przedstawione rozwiązania są możliwe do instalacji i przeprowadzenia, jednak długoletnie doświadczenie w branży uzdatniania wody udowadnia, że najlepiej sprawdzają się dostosowane, profesjonalne odżelaziacze i odmanganiacze wody. Ich zastosowanie daje pewność sukcesu, czego nie można powiedzieć o pozostałych rozwiązaniach. Jeśli szukasz najlepszego sposobu na żelazo i mangan do swojego domu, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci!
Komentarze (2)