- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 2748 odwiedzin
- comment 8 komentarzy
Filtracja mechaniczna wody to proces niezwykle ważny, znajdujący swoje zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemyśle. Jego zadaniem jest nie tylko redukcja zawiesiny, ale w wielu przypadkach również ochrona innych urządzeń filtracyjnych przed możliwością wystąpienia awarii. Jakie są sposoby na mechaniczną filtrację wody? Wybrać kolumnę filtracyjną czy filtr mechaniczny?
Skąd się wzięły zanieczyszczenia mechaniczne w wodzie?
Eksperci alarmują, że we współczesnych czasach problemem są nie tylko malejące zasoby wody pitnej, ale również stan wód. Zauważono znaczne pogorszenie się ich jakości, a naturalne procesy samoczyszczące wydają się już nie wystarczać.
Za zanieczyszczenia wód można uznać wszystkie niekorzystne zmiany ich cech pod względem fizycznym, chemicznym oraz mikrobiologicznym. Te anomalie są zazwyczaj związane z wprowadzaniem do wody nadmiernych ilości substancji organicznych oraz nieorganicznych, ale i substancji promieniotwórczych.
Wśród jednych z najczęściej występujących zanieczyszczeń można wymienić zanieczyszczenia fizyczne. Z definicji są to wszystkie substancje stałe występujące w wodzie w postaci zawiesin oraz cząstek koloidalnych. Przykładami są: cząstki gleby, obumarłych roślin, zwierząt, piana i mętność powstałe na skutek zanieczyszczeń chemicznych, nierozpuszczalne substancje pochodzące ze ścieków.
Dlaczego oczyszczanie wody jest tak ważne?
Zanieczyszczenia mechaniczne mają duży wpływ na zmętnienie oraz zmianę barwy wody. Przez to może nie nadawać się do użytku, a już na pewno nie do zaspakajania celów spożywczych.
Ponadto dochodzą jeszcze kwestie związane ze stanem domowych instalacji i urządzeń. Wykorzystywanie zanieczyszczonej wody może skończyć się przytkaniem drobnych i nieco większych elementów, na przykład armatury łazienkowej, systemów automatycznego nawadniania. To w konsekwencji może doprowadzić do awarii.
Jeśli w gospodarstwie domowym znajdują się urządzenia filtracyjne, to usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych staje się koniecznością. Cząstki stałe mogą prowadzić do przytkania ważnych elementów, jak choćby głowica sterująca. To w konsekwencji brak prawidłowego działania całego systemu uzdatniającego i spore wydatki.
Jak usuwać zanieczyszczenia mechaniczne z wody?
Jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych metod na walkę z zanieczyszczeniami mechanicznymi w wodzie płynącej w gospodarstwach domowych są filtry narurowe. Ich wybór jest naprawdę duży. O dostępnych rodzajach oraz propozycjach można przeczytać więcej w artykule: Mechaniczne uzdatnianie wody - jaki filtr wybrać? Zainteresowanych serią Atlas Filtri Sanic odsyłamy do recenzji tych filtrów narurowych: Seria Atlas Filtri Sanic robi furorę! Dlaczego jest tak popularna?
Oprócz całej masy różnorodnych filtrów narurowych z wieloma rodzajami wkładów mechanicznych można usłyszeć o jeszcze jednym typie urządzeń przeznaczonych do filtracji mechanicznej. Mowa tu o kolumnach filtracyjnych charakteryzujących się o wiele większą wydajnością.
Te urządzenia są znacznie mniej spopularyzowane, jednak warto mieć świadomość istnienia takiego rozwiązania. Dlaczego? O tym za chwilę. Najpierw kilka istotnych informacji o kolumnach filtracyjnych.
Czym są kolumny filtracyjne?
Kolumny filtracyjne to duże urządzenia składające się z butli ciśnieniowej wypełnionej odpowiednio dobranym złożem filtracyjnym oraz głowicy sterującej. Są dostępne w różnych rozmiarach do wyboru, z różną ilością materiału filtracyjnego, dzięki czemu z łatwością można dopasować wydajność do swoich potrzeb.
Kolumny do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych są urządzeniami centralnymi, co oznacza, że należy je podpiąć pod główne ujęcie wody w budynku, przed rozgałęzieniem instalacji na konkretne pomieszczenia.
Głowica sterująca w kolumnach filtracyjnych
W tych produktach można się spotkać z dwoma typami głowic sterujących: automatyczną lub ręczną. Pierwsza z nich wymaga podłączenia do prądu, jednak dzięki jej zastosowaniu proces jest w pełni zautomatyzowany i praktycznie nie wymaga uwagi użytkownika.
Mimo wszystko do zastosowań domowych o wiele częściej polecane są głowice ręczne. Ich zaletą jest możliwość samodzielnego przeprowadzenia procesu regeneracji i zdecydowania o regularności oraz długości jej trwania. To wygodne, a przy okazji ekonomiczne.
Złoże filtracyjne w kolumnach
Nie ma jednego rodzaju złoża, które stosuje się w kolumnach filtracyjnych do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych. Możemy mówić co najmniej o kilku: hydroantracyt, złoża mieszane, złoża kilkuwarstwowe, a nawet złoża ze zrecyklingowanego szkła.
Najczęściej stosuje się jednak piasek kwarcowy. Został dokładnie przetestowany, a jego działanie dobrze poznane i potwierdzone. Ponadto jest to jedno z najtańszych złóż przeznaczonych do filtracji mechanicznej.
Do regeneracji piasku kwarcowego wystarczy jedynie woda. Nie trzeba stosować żadnych środków chemicznych. Jest to więc proces tani, ale i ekologiczny.
Jakie warunki należy zapewnić?
Kolumny filtracyjne nie są wymagającymi urządzeniami. Najczęściej montuje się je w pomieszczeniach gospodarczych. Ze względu na potrzebę procesu regeneracji, niezbędny będzie odpływ do kanalizacji.
Jeśli użytkownik zdecyduje się na opcję z automatyczną głowicą sterującą, dodatkowo należy pamiętać o zapewnieniu zasilania elektrycznego w pobliżu miejsca montażu.
Jak działają kolumny filtracyjne?
Do wnętrza kolumny filtracyjnej wpływa surowa woda. Podczas przepływu przez złoże jest oczyszczana, a wszystkie drobinki cząstek mechanicznych pozostają na materiale filtracyjnym. Na korzyść wysokiej wydajności oczyszczania działa duża powierzchnia filtracyjna oraz długi czas jej kontaktu z wodą.
Dzięki możliwości okresowego wypłukiwania zanieczyszczeń ze złoża to jest naprawdę trwałe, a jego wymiana powinna nastąpić średnio co około 3 do nawet 10 lat. Wszystko zależy od jakości wody.
Jeśli tylko zostaną spełnione odpowiednie warunki dotyczące napowietrzania wody oraz odczynu pH, kolumna filtracyjna może okazać się dobrym sposobem na usuwanie z wody żelaza, a w niektórych przypadkach nawet manganu i amoniaku. Nie jest to regułą i nie sprawdzi się w każdych warunkach, jednak czasem okazuje się dobrą alternatywą odżelaziacza wody.
To musisz wiedzieć o kolumnach filtracyjnych
Kolumny filtracyjne bardzo dobrze sprawdzają się do uzdatniania wody powierzchniowej. Doskonale radzą sobie z odfiltrowywaniem z niej glonów oraz resztek roślin. Jest to też metoda w pełni spełniająca swoją funkcję w przypadku wód głębinowych. Usuwa z nich piasek, żelazo, zanieczyszczenia pochodzenia organicznego i nieorganicznego.
Ze względu na wysoką skuteczność kolumny filtracyjne są bardzo chętnie wybierane przez różnego rodzaju zakłady przemysłowe. Służą w nich głównie do filtracji wody w obiegach zamkniętych oraz półzamkniętych.
Te urządzenia są uznawane za praktycznie niegenerujące kosztów w trakcie eksploatacji. Trwałość złoża jest ściśle powiązana z rodzajem oraz stężeniem zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie.
Kolumna filtracyjna zamiast filtra narurowego?
Trudno porównywać filtry narurowe do kolumn filtracyjnych. Oba rodzaje produktów można stosować łącznie, jeśli występuje taka potrzeba. Kolumna filtracyjna może też być alternatywą dla filtrów mechanicznych, jednak tylko w określonych warunkach.
W niektórych przypadkach wystarczającym rozwiązaniem są filtry narurowe i sprawdzą się o wiele lepiej niż kolumna filtracyjna i na odwrót.
Choć nie jest to regułą, kolumny filtracyjne są znacznie częściej stosowane w przypadku własnych ujęć. Mogą być szczególnie pomocne, jeśli okazuje się, że wkłady w filtrach mechanicznych trzeba wymieniać praktycznie co tydzień. Wtedy o wiele bardziej rentownym rozwiązaniem może okazać się zakup urządzenia z dużą ilością złoża.
Warto pamiętać, że im większy filtr, tym mniejsze spadki ciśnienia będzie powodował. Większa powierzchnia filtracyjna przekłada się z kolei na lepsze efekty.
Którą kolumnę filtracyjną wybrać?
Do zastosowań domowych szczególnie polecana jest seria kolumn filtracyjnych polskiej marki Ecoperla. Ecoperla Sedimentower jest dostępny w trzech rozmiarach do wyboru:
- Ecoperla Sedimentower S z 25 litrami złoża
- Ecoperla Sedimentower M z 35 litrami złoża
- Ecoperla Sedimentower L z 40 litrami złoża
Wszystkie urządzenia z linii zostały zaprojektowane z dbałością o detale, z solidnych materiałów. Eksperci starali się zadbać o pełen komfort użytkowników, stąd postawiono na ręczne głowice sterujące. Złoże stanowi wysokiej jakości piasek kwarcowy.
Skuteczny sposób na zanieczyszczenia mechaniczne
Kolumna filtracyjna jest skutecznym i wydajnym sposobem na walkę z zanieczyszczeniami mechanicznymi zwłaszcza w przypadkach, gdy w wodzie jest ich naprawdę dużo. Z pewnością spełni oczekiwania, co do redukcji mętności, a przy okazji jest to urządzenie bardzo ekonomiczne w utrzymaniu.
Nie zawsze musi stanowić alternatywę dla filtrów narurowych, jednak są sytuacje, w których warto wziąć jej zakup pod uwagę.
Komentarze (8)