- today
- favorite 2 polubień
- remove_red_eye 1817 odwiedzin
- comment 2 komentarzy
Filtry narurowe są jednymi z najbardziej znanych, a jednocześnie najtańszych sposobów na uzdatnianie wody w domu. Do tego dają możliwość zamontowania różnych rodzajów wkładów wewnątrz. Możemy mieć filtr narurowy: odżelaziający, zmiękczający, z węglem aktywnym. Jednak czy wybór filtra narurowego zawsze ma sens?
Rodzaje filtrów narurowych
Oferty sklepów z branży uzdatniania wody obfitują w przeróżne filtry narurowe. Te różnią się od siebie budową, dodatkowymi funkcjami, wyglądem, wielkością. Nie dość, że mamy do czynienia z całą masą różnych kloszy, to do tego jest jeszcze sporo różnych wkładów filtracyjnych. Najpopularniejszym rodzajem są filtry narurowe do oczyszczania wody z cząstek mechanicznych. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć w poświęconym artykule: Wkłady do filtrów narurowych - co jest do wyboru?
Filtry mechaniczne
Filtry mechaniczne występują w wielu odsłonach i rodzajach. Jednymi z najpopularniejszych urządzeń w tym segmencie są filtry narurowe proponowane przez włoskiego producenta Atlas Filtri oraz belgijskiej marki Cintropur (Cintropur - poznaj markę popularnych filtrów narurowych). Pierwszy z wymienionych producentów zaskoczył swoją serią Atlas Filtri Sanic, która wykorzystuje w swoim działaniu powłokę bakteriostatyczną Microban®. Dzięki temu uzdatnianie wody jest naprawdę higieniczne. Więcej na ten temat w artykule: Seria Atlas Filtri Sanic robi furorę! Dlaczego jest tak popularna?
Rodzajów wkładów filtracyjnych jest sporo, a wśród nich można wymienić choćby: wkłady piankowe, wkłady sznurkowe, wkłady harmonijkowe, wkłady siatkowe. Wybrany typ należy dobrać pod względem oczekiwanych efektów oraz jakości wody surowej. Niekiedy bywa, że do wody należy zastosować kilka filtrów narurowych o różnym mikronażu, aby oczyścić wodę we właściwy sposób.
Filtry mechaniczne mogą być montowane samodzielnie lub służyć jako filtry wstępne, przed stacją uzdatniania wody bądź za nią. W taki sposób ochrania się urządzenie oraz instalację przed przedostawaniem się zanieczyszczeń stałych, które mogłyby spowodować awarię.
Filtry zmiękczające
Narurowe filtry zmiękczające działają w oparciu o żywicę jonowymienną – taką samą, którą znajdziemy w profesjonalnych zmiękczaczach wody. Podczas przepływu wody przez wkład zmiękczający dochodzi do procesu wymiany jonowej, w której jony wapnia i magnezu są zastępowane jonami sodu. Filtry zmiękczające mają niewielką powierzchnię filtracyjną i krótki okres kontaktu wody ze złożem. Żywica jonowymienna szybko wytraca swoje właściwości. Oczywiście, istnieje możliwość poddania jej regeneracji, jednak w przypadku wkładów to dość czasochłonny proces. Warto pamiętać, że im wyższy stopień twardości wody, tym dłuższy powinien być kontakt wody ze złożem zmiękczającym. Filtry zmiękczające najczęściej okazują się być niewystarczające, aby zapewnić brak osadów i miękką wodę w całym domu.
Filtry węglowe
Filtry narurowe węglowe działają w oparciu o węgiel aktywny. To złoże o ogromnej zdolności do adsorpcji. Podczas uzdatniania usuwany jest chlor, jego pochodne, związki organiczne, substancje toksyczne oraz substancje mające niekorzystny wpływ na smak, zapach i barwę wody. W sklepach znajdziemy różne rodzaje wkładów węglowych: bloki węglowe, węgiel granulowany, węgiel bitumiczny, węgiel antracytowy. Szczegółowe informacje dotyczące tego złoża znajdziecie w artykule: Węgiel aktywny - kiedy zastosować to złoże filtracyjne?
Filtry odżelaziające
Filtry odżelaziajaće posiadają wewnątrz wkłady ze specjalną mieszanką złóż, której zadaniem jest obniżenie stężenia manganu i żelaza w wodzie. Woda nie może być zanieczyszczona mikrobiologicznie, ponadto nie powinna zawierać cząstek mechanicznych. Takie wkłady do filtrów narurowych wybiera się stosunkowo rzadko. Skuteczność jest zależna od utlenialności oraz odczynu pH wody. Bardzo często niezbędne okazuje się wstępne napowietrzanie wody, o czym poniżej.
Dlaczego filtr narurowy nie zawsze jest dobrym pomysłem?
Choć filtry narurowe można uznać za najtańszą opcję uzdatniania wody, to jednak nie zawsze jest to opcja najlepsza. W wielu przypadkach o wiele korzystniej jest postawić na centralną stację uzdatniania wody. Zamiast filtra zmiękczającego, lepiej wybrać centralny zmiękczacz wody. Tak jak zamiast filtra węglowego zdecydowanie efektywniej z zanieczyszczeniami poradzi sobie kolumna węglowa. Z czego to wynika?
Przede wszystkim chodzi tu o powierzchnię złoża filtracyjnego. W dużych urządzeniach do uzdatniania wody jest to kilkadziesiąt litrów. W przypadku filtrów narurowych możemy mówić o zaledwie kilku litrach złoża filtracyjnego. W centralnych stacjach uzdatniania wody czas kontaktu złoża z wodą jest znacznie dłuższy. Dzięki temu ta ma szansę zostać znacznie dokładniej oczyszczona. Ponadto złoże filtracyjne w stacjach uzdatniania wody może być wielokrotnie regenerowane. Dzięki temu eksploatacja staje się ekonomiczna, a złoże należy wymienić nie po kilku miesiącach, a latach. O kosztach eksploatacji znajdziecie informacje między innymi w artykule: Koszty utrzymania stacji uzdatniania wody - czy eksploatacja jest droga?, Koszty utrzymania zmiękczacza wody - czy eksploatacja jest droga?
Odżelaziacz wody czy filtr odżelaziający
Jest spora grupa osób, która ze względów ekonomicznych, przy problemach z żelazem wybiera odżelaziający filtr narurowy. Nie jest to dobre rozwiązanie i w niemal 99% przypadków nie przyniesie oczekiwanych efektów w oczyszczaniu wody. Wynika to z małej powierzchni filtracyjnej złoża oraz częstej potrzeby wstępnego napowietrzania wody. Takich możliwości nie zapewni filtr narurowy.
Problemy te poruszyliśmy już w artykule: Jak usuwać żelazo z wody? Czy filtr narurowy wystarczy? A może odżelaziacz wody? Należy wiedzieć, że żelazo i mangan mogą występować w wodzie w dwóch formach. Jako nierozpuszczalna, wytrącają się z wody w postaci drobinek osadu lub powodują zmianę zabarwienia wody. Oprócz tego jest jeszcze postać rozpuszczona, praktycznie niedostrzegalna na pierwszy rzut oka. Pod wpływem tlenu może jednak ujawnić się w wodzie. Stąd wiele pytań o to, dlaczego krystalicznie czysta woda nagle po odstaniu robi się brązowa.
Zastosowanie profesjonalnego odżelaziaacza wody daje możliwość dokładnego usuwania żelaza w każdej postaci i w każdych przekroczeniach. Metod odżelaziania wody jest wiele, a ich wybór zależny od wyników analizy wody. W doborze urządzeń znaczenie mają nie tylko przekroczenia żelaza, ale również: mangan, jon amonowy, utlenialność, zasadowość, mętność, odczyn pH, etc. Sama redukcja żelaza z wody jest procesem dość skomplikowanym.
Za jedną z najskuteczniejszych metod redukcji żelaza w wodzie uznaje się odżelazianie wody z jej wstępnym napowietrzaniem. W tym celu wykorzystuje się klasyczne odżelaziacze wody, które w swoim działaniu potrzebują wstępnego napowietrzania z udziałem zewnętrznego aeratora oraz ocynkowanego zbiornika hydroforowego. Są w stanie poradzić sobie z każdymi stężeniami żelaza, przy nawet wysokim zapotrzebowaniu na uzdatnioną wodę. Przy mniejszych przekroczeniach i niewielkiej przestrzeni na instalację, pomocny może być odżelaziacz wody z wbudowaną komorą sprężonego powietrza. Cały proces zachodzi wewnątrz urządzenia. Reprezentantem tej grupy jest Ecoperla Oxytower.
Jeśli więc naprawdę zależy nam na pełnym i efektywnym usuwaniu żelaza z wody, najlepiej jest wybrać profesjonalny odżelaziacz wody. Więcej na temat tych urządzeń dowiecie się również z artykułu: Odżelaziacze wody - co mamy do wyboru?
Kiedy filtry narurowe to najlepszy wybór?
Filtry narurowe mogą być przydatne i stanowić najlepszy wybór w kilku sytuacjach. Przede wszystkim dobrze sprawdzają się w domkach letniskowych. W takich miejscach woda wykorzystywana jest sezonowo. Profesjonalna stacja uzdatniania wody jest więc często dość drogą inwestycją w takie miejsce. Poza tym wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na zimę i dokładnej dezynfekcji przed każdym podłączeniem.
Uzdatnianie wody za pomocą filtrów narurowych może też być ratunkiem, jeśli w domu nie ma warunków lub wystarczającej ilości miejsca na montaż profesjonalnej stacji uzdatniania wody. W takim przypadku lepiej zainstalować choć niewielkie urządzenie, by móc poczuć różnicę. Do oczyszczania wody w opisanych przypadkach rekomendowane są potrójne filtry narurowe. Taką propozycję przygotował znany włoski producent Atlas Filtri. Więcej dowiecie się tutaj: Kilkustopniowy filtr narurowy w domu - tak czy nie?
Zawsze szukaj najlepszego rozwiązania
Zawsze warto przyjrzeć się dokładnie jakości wody surowej i rozważyć wszelkie aspekty. Najtańsze rozwiązanie nie zawsze okazuje się tym najlepszym. Do naszych doradców zgłasza się sporo osób, które wybrały filtry odżelaziajace lub zmiękczające, chcąc zaoszczędzić, jednak takie rozwiązanie kompletnie nie zdało egzaminu. W rezultacie są stratni, ponieważ poczynili dodatkowy, zbędny wydatek. Jeśli nie wiesz, jakie urządzenie do uzdatniania wody może sprawdzić się u Ciebie, skontaktuj się z naszym ekspertem. Pomożemy w doborze metody uzdatniania wody!
Komentarze (2)