- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 3096 odwiedzin
- comment 2 komentarzy
Węgiel aktywny jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych złóż w uzdatnianiu wody. Dzięki niemu można oczyścić wodę przeznaczoną na cele spożywcze, jak i użytkowe. Co dokładnie usuwa węgiel aktywny z wody? Kiedy się przyda? Jakie są rodzaje wkładów z węglem aktywnym?
Węgiel aktywny jest niezwykłym surowcem, którego właściwości oraz możliwości były znane już w starożytności. Węgiel aktywny wyróżnia się dużym zdolnościami do adsorbowania zanieczyszczeń. Ponadto jest to doskonałe medium do redukcji chloru oraz jego pochodnych z wody, a także związków organicznych. Ponadto węgiel aktywny jest w stanie poprawić właściwości organoleptyczne wody, jak jej smak i zapach. Węgiel aktywny jest w stanie oczyszczać wodę bez zastosowania dodatkowych środków chemicznych. To uzdatnianie bardzo ekonomiczne i ekologiczne
Węgiel aktywny - to warto wiedzieć!
Węgiel aktywny bardzo wydajnie usuwa z wody większość związków organicznych. Jest w stanie zredukować w wodzie: pestycydy, detergenty, węglowodory, fenole oraz pochodne, metale ciężkie. Węgiel aktywny usuwa z wody substancje odpowiedzialne za smak, zapach oraz barwę wody. Jest też wykorzystywany jako złoże biologiczne do nitryfikacji. Oprócz tego filtry z węglem aktywnym są używane do usuwania rozpuszczonych zanieczyszczeń nieorganicznych.
Urządzeń bazujących na samym węglu aktywnym nie warto używać do odfiltrowywania substancji tworzących osady. Nie sprawdzi się też do usuwania pyłu. Takie zanieczyszczenia zapychają jedynie węgiel aktywny i prowadzą do obniżenia jego efektywności i skrócenia żywotności. Z tego względu zawsze warto zastosować filtrację wstępną do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych.
Węgiel aktywny jest doskonałym adsorbentem, ale oprócz tego bardzo dobrze radzi sobie także z usuwaniem z wody chloru i jego pochodnych. Te mają spory wpływ na smak i zapach wody. Ponadto mogą mocno podrażniać skórę podczas kąpieli, dlatego używanie wody bogatej w te substancje jest odradzane w przypadku osób z uczuleniami lub nadwrażliwością skóry. Węgiel aktywny nie działa w tym przypadku jak adsorbent, ale katalizator. Przyspiesza przemianę wolnego chloru w chlorowodór. To jeden z najłatwiejszych i najtańszych sposobów usuwania chloru i jego pochodnych.
Jaka jest żywotność węgla aktywnego?
Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Żywotność jest uzależniona od rodzaju oraz stężenia obecnych w wodzie substancji, które ma z niej usunąć węgiel aktywny. W niewielkich zakładach przemysłowych oraz jeśli mowa o większości gospodarstw domowych, złoże z węgla aktywnego będzie w stanie działać od 2 do nawet 4 lat.
Węgiel aktywny z łupin orzechów kokosowych - czemu jest polecany?
W kontekście węgla aktywnego często mówi się o jednej z odmian, czyli węglu powstającym na bazie łupin orzechów kokosowych. Jest to węgiel aktywny o szczególnej renomie, chętnie wykorzystywany w urządzeniach najwyższej jakości ze względu na o wiele większą ilość mikroporów oraz powierzchnię filtracyjną w porównaniu z tradycyjnym węglem aktywnym. Powierzchnia właściwa w przypadku węgla kokosowego to nawet 1000 m2/g. Taki węgiel aktywny jest szczególnie skuteczny w wyłapywaniu chloru oraz jego pochodnych, a także najmniejszych zanieczyszczeń odpowiedzialnych za tworzenie nieprawidłowego smaku, zapachu oraz barwy wody. Węgiel aktywny ogranicza stężenie toksycznych związków organicznych, a także niektórych jonów metali ciężkich.
Rodzaje wkładów z węglem aktywnym
Wkłady węglowe to popularne komponenty wielu urządzeń stosowanych w uzdatnianiu wody. Oto rodzaje węgla aktywnego, z jakimi możemy się spotkać.
Blok węglowy
To zwarta masa węglowa, przypominająca blok – stąd właśnie jego nazwa. Jest to sprasowany węgiel bitumiczny. Bloki węglowe charakteryzują się dość niskim poziomem pylenia i stosuje się je często obok węgla w postaci granulowanej, by wyeliminować skutki jego pylenia. Doskonale sprawdza się także przy odseparowaniu drobnych zanieczyszczeń mechanicznych z wody. Blok węglowy wyłapie z wody drobne cząstki stałe, jednak należy liczyć się z tym, że przez to sam szybciej utraci swoje właściwości.
Węgiel bitumiczny
To rodzaj węgla, którego cechą wyróżniającą jest wysoka pojemność sorpcyjna. Niestety, jest to też rodzaj węgla silnie pylącego. Doskonale poradzi sobie z oczyszczaniem wody pochodzącej z ujęć o dużym stężeniu zanieczyszczeń.
Węgiel granulowany
Węgiel w postaci granulowanej doskonale wchłania chlor i jego pochodne oraz substancje organiczne. Węgiel granulowany jest węglem względnie pylącym. Może się zdarzyć, że cząsteczki przedostaną się do instalacji. Po węglu aktywnym w formie granulowanej warto zastosować filtr szlifujący, filtr mechaniczny bądź węgiel sprasowany. W tym przypadku im dłuższy czas kontaktu między wodą, a złożem, tym lepszy efekt uzdatniania wody.
Węgiel antracytowy
Najczęściej występuje w połączeniu z węglem bitumicznym oraz węglem kokosowym. Wytwarza się go z kruszonego i przesuszonego węgla poddawanego procesowi pirolizy. Jest to inaczej mówiąc termiczny rozkład substancji, do którego dochodzi pod wpływem wysokiej temperatury. Węgiel antracytowy posiada duże właściwości adsorpcyjne.
Urządzenia z wykorzystaniem węgla aktywnego
Urządzenia wykorzystujące w swoim działaniu węgiel aktywny są stosowane zarówno w gospodarstwach domowych, jak też w przemyśle. Najczęściej wykorzystuje się je w odniesieniu do uzdatniania wody na cele spożywcze, jednak nie jest to jedyne zastosowanie. W sektorze przemysłowym kolumny węglowe stosuje się między innymi do redukcji chloru oraz jego pochodnych, a także ozonu z wody.
Filtry kuchenne
Jednymi z najpopularniejszych urządzeń, w których można znaleźć węgiel aktywny są filtry kuchenne. Jest obecny w najprostszych filtrach stołowych, przez ultrafiltrację, aż po odwróconą osmozę. Jego zadaniem w tym przypadku jest nadanie wodzie przeznaczonej na cele spożywcze odpowiednich właściwości organoleptycznych.
Filtry narurowe
Węgiel aktywny jest wykorzystywany w filtrach narurowych. Najczęściej stosowany jest jako jeden z etapów filtracji wody w ten sposób. Obecnie zdecydowanie częściej wybierane są kolumny węglowe ze względu na większą wydajność i niższe koszty eksploatacyjne.
Kolumna węglowa
Kolumny węglowe obecnie coraz bardziej zyskują na popularności i znajdują swoje miejsce w wielu gospodarstwach domowych. Przewagą tych urządzeń nad filtrami narurowymi jest przede wszystkim wydajność i powierzchnia filtracyjna. Posiadają bardzo dużo złoża, dzięki czemu woda ma bardzo długi kontakt i jest naprawdę dokładnie oczyszczana. Węgiel aktywny w kolumnie węglowej będzie miał znacznie większą żywotność, a ponadto jego właściwości można odzyskiwać wielokrotnie dzięki przeprowadzaniu regeneracji. W kolumnach węglowych można spotkać się z głowicą ręczną bądź automatyczną. Wybór jest zależny od warunków panujących w miejscu instalacji i oczekiwań właściciela. Konkretne informacje na ten temat znajdują się w artykule: Kiedy warto zdecydować się na kolumnę węglową?
Wśród kolumn węglowych dużą popularnością cieszą się te od polskiej marki Ecoperla. Ecoperla Carbotower jest dostępny w trzech rozmiarach do wyboru. Tym, co go wyróżnia na tle innych jest wysokiej jakości węgiel aktywny, produkcja na bazie wysokiej jakości komponentów. Warto obejrzeć recenzję na jego temat:
Zmiękczacz wody z węglem aktywnym
Węgiel aktywny jest też dostępny w nowoczesnych urządzeniach 2 w 1, uzdatniających wodę na całą instalację. Zmiękczacze wody z węglem aktywnym nie tylko redukują stopień twardości wody, ale także poprawiają jej właściwości organoleptyczne. Przykładem takiego produktu jest kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. Posiada 40 litrów złoża filtracyjnego. Pierwszą warstwę stanowi węgiel aktywny. To właśnie na nim woda jest wstępnie oczyszczana. Oprócz swojej właściwej funkcji, węgiel aktywny dodatkowo ochrania żywicę jonowymienną przed przedwczesną utratą właściwości, do której mogłoby dojść na skutek przedostawania się zanieczyszczeń. Druga warstwa to żywica jonowymienna przeznaczona do zmiękczania wody. Złoża nie mieszają się ze sobą podczas pracy i regeneracji. To doskonałe rozwiązanie, jeśli w domu jest za mało miejsca na zestaw składający się ze zmiękczacza wody i kolumny węglowej. Szczegółowe informacje w recenzji: Ecoperla Hero - coś więcej niż zmiękczacz wody
Idealne rozwiązanie na poprawę jakości wody!
Węgiel aktywny to fantastyczne medium do uzdatniania wody. Dzięki niemu woda na cele spożywcze jest smaczna, ma odpowiedni zapach i barwę. Jest dobra sama w sobie, ale też stanowi świetne medium do przygotowania dań i napojów gorących. Woda pozbawiona chloru doskonale nadaje się do kąpieli, zwłaszcza dla osób z nadwrażliwą skórą. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, bo zapewnia wodę naprawdę wysokiej jakości! Jeśli zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie najlepsze u Ciebie, skontaktuj się z nami! Służymy radą.
Komentarze (2)