Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Wkłady do filtrów narurowych - co jest do wyboru?

Filtry narurowe to jedne z najczęściej kupowanych produktów w sklepach z branży uzdatniania wody. Wielość produktów, niewygórowana cena oraz możliwość doboru różnych wkładów filtracyjnych sprawiają, że filtry narurowe są chętnie polecane i cieszą się sporą popularnością. Jakie dokładnie wkłady filtracyjne do filtrów narurowych są do wyboru? W które z nich opłaca się zainwestować?

Kiedy założyć filtr narurowy?

Filtry narurowe to produkty o wszechstronnym zastosowaniu. Ich funkcja jest dokładnie określana poprzez zastosowany wkład filtracyjny. Użytkownicy decydują się na ich montaż nie tylko w swoich gospodarstwach domowych, ale też na przykład domkach letniskowych. Mogą pracować samodzielnie lub w układzie szeregowym, stworzonym z kilku.

Filtry narurowe często są wykorzystywane jako etap filtracji wstępnej, przed innymi urządzeniami uzdatniającymi wodę. Najlepszym przykładem jest połączenie zmiękczacza wody i filtra narurowego z wkładem mechanicznym. Filtr narurowy musi znajdować się przed zmiękczaczem wody, by ochronić go przed przedostawaniem się cząstek stałych, które mogłyby doprowadzić między innymi do poważnej awarii głowicy sterującej.

Filtry narurowe należy zamontować zaraz za wodomierzem w przypadku korzystania z wody wodociągowej. Jeśli w gospodarstwie domowym wykorzystywana jest woda z własnego ujęcia, filtr narurowy należy założyć na wejściu wody do budynku.

Jak zbudowane są filtry narurowe?

Standardowe filtry narurowe składają się z trzech elementów. Mowa tu o głowicy z przyłączem, kloszu oraz pierścieniu. Niektóre filtry narurowe są dwuelementowe, a w ich skład wchodzi jedynie głowica i klosz.

Większość producentów do wykonania głowicy filtra narurowego stosuje tworzywo sztuczne, na przykład polipropylen. Zdecydowanie rzadziej wykorzystuje się brąz czy stal nierdzewną. Wewnątrz głowicy znajdują się dwa gwinty wewnętrzne, najczęściej wykonywane z mosiądzu. Przez pierwszy z nich wprowadzana jest woda surowa z instalacji. Drugi wyprowadza już oczyszczoną wodę do miejsc poboru wody i docelowo do odbiorcy.

Głowice są wyposażone w odpowietrznik, który zazwyczaj znajduje się na górze. Jego zadaniem jest usuwanie nadmiaru powietrza, które mogło zebrać się po wymianie wkładu. Wszystko w celu zachowania dobrych efektów filtracji wody.

Oczyszczanie wody odbywa się w kloszu, w którym umieszczony jest wkład filtracyjny. Pomiędzy głowicą a kloszem znajduje się zazwyczaj specjalny o-ring, który zapewnia szczelność łączenia i brak możliwości powstawania przecieków.

W zestawie z filtrem narurowym nabywca może dodatkowo znaleźć specjalny klucz, który ułatwia demontaż klosza w celu założenia nowego wkładu filtracyjnego. Dodatkowym wyposażeniem jest też płytka mocująca do ściany. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku większych filtrów. Odciąża rurociąg.

Jak działają filtry narurowe?

Najważniejszym elementem każdego filtra narurowego jest wkład filtracyjny. To od niego będzie zależało przeznaczenie oraz przebieg procesu filtracji.

Sam schemat działania filtrów narurowych, niezależnie od wkładu, jest taki sam. Woda najpierw wpływa do wnętrza klosza przez przyłącze wejściowe. Następnie przepływa przez całą powierzchnię wkładu filtracyjnego. Zanieczyszczenia są zatrzymywane na jego powierzchni, a oczyszczona woda przepływa przez głowicę i drugie przyłącze wyprowadzające.

Rodzaje wkładów do filtrów narurowych

W filtrach narurowych znajdziemy różne rodzaje wkładów filtracyjnych. Najczęściej stosuje się te do filtracji mechanicznej wody, jednak oprócz tego są jeszcze: zmiękczające, odżelaziajace i węglowe. Każdy z typów spełnia inne funkcje. Dobór odpowiedniego wkładu zależy od jakości wody oraz efektów, jakie chcemy osiągnąć.

Wkłady mechaniczne w filtrach narurowych

Wkłady mechaniczne to sposób na ochronę instalacji, domowego AGD oraz innych urządzeń filtracyjnych przed zanieczyszczeniami stałymi, które mogą wywoływać awarie. Niezależnie od rodzaju, zadaniem wkładów mechanicznych jest zatrzymywanie zanieczyszczeń sedymentacyjnych takich jak: piasek, kawałki rdzy, muł, żwir, kamień kotłowy, zawiesiny.

Wkłady mechaniczne są produkowane z różnych materiałów, jednak zasada działania jest taka sama. Więcej informacji na temat doboru odpowiedniego wkładu filtracyjnego znajduje się w artykule: Mechaniczne uzdatnianie wody - jaki filtr wybrać?

Wśród dostępnych na rynku wkładów mechanicznych można wymienić:

Wkłady piankowe – wkłady wykonane z włókniny polipropylenowej. Charakteryzują się grubą warstwą filtracyjną, na której osiadają zanieczyszczenia mechaniczne. Wkłady filtracyjne tego typu posiadają określoną chłonność. Po jej wyczerpaniu należy jak najszybciej wymienić komponent na nowy. Minusem jest możliwość obniżenia ciśnienia w instalacji, na co wpływ ma budowa wkładów piankowych

Wkłady siatkowe – to wkłady o bardzo dużej trwałości, które można stosować przez długi czas ze względu na możliwość czyszczenia. Materiał, z którego są produkowane to siatka nylonowa. W tym przypadku zanieczyszczenia mechaniczne nie osiadają na powierzchni wkładu lecz są strącane na dno klosza

Wkłady sznurkowe – wkłady, które są wykonane ze sznurka polipropylenowego nawiniętego na trzpień. Dokładność filtracji w tych wkładach jest uzależniona od gęstości nawinięcia sznurka. Wkłady sznurkowe nie powodują spadków ciśnienia i są w pełni odporne na zanieczyszczenia chemiczne i mikrobiologiczne

Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są specjalne wkłady mechaniczne z powłoką bakteriostatyczną. Dzięki nim na powierzchni wkładów nie dochodzi do rozwoju mikroorganizmów, a filtracja jest w pełni higieniczna. Producentem oferującym takie komponenty jest Atlas Filtri. Chcesz wiedzieć więcej o tym niezwykłym rozwiązaniu? Przeczytaj: Seria Atlas Filtri Sanic robi furorę! Dlaczego jest tak popularna?

Wkłady węglowe w filtrach narurowych

Wkłady węglowe to bardzo dobry pomysł, jeśli użytkownikowi zależy na poprawie właściwości organoleptycznych wody, jak smak, zapach i barwa. Działanie wkładów jest oparte o węgiel aktywny, który jest powszechnie znany ze swoich doskonałych właściwości adsorpcyjnych. Podczas uzdatniania z wody usuwany jest także chlor, jego pochodne oraz związki organiczne.

Węgiel aktywny jest chętnie wykorzystywany do poprawy właściwości wody przeznaczonej do celów spożywczych .Jego powierzchnia filtracyjna w stosunku do masy jest ogromna.

Na rynku można spotkać się z różnymi rodzajami wkładów węglowych:

Blok węglowy – wkład w postaci zwartej masy. Takie wkłady powstają poprzez sprasowanie węgla butanicznego. Wkład może być stosowany do wyłapywania pozostałych po filtracji mechanicznej drobnych cząstek zanieczyszczeń stałych. Przy takim wykorzystaniu należy się liczyć z szybszą utratą właściwości samego węgla aktywnego, ponieważ szybciej ulega zapychaniu przez zanieczyszczenia.

Węgiel granulowany – wkłady w tej postaci są szczególnie dobrze przystosowane do pochłaniania dużych ilości substancji organicznych oraz chloru. Węgiel aktywny w postaci granulowanej ma tendencje do pylenia, a drobinki mogą przedostawać się w głąb instalacji.

Wkłady zmiękczające w filtrach narurowych

Wkłady zmiękczające wodę, podobnie jak centralne zmiękczacze wody, do redukcji stopnia twardości wody wykorzystują żywicę jonowymienną. Podczas przepływu wody przez wkład dochodzi do wymiany jonów wapnia i magnezu, tworzących twardą wodę, na neutralne jony sodu.

Z czasem zdolności jonowymienne wyczerpują się. Teoretycznie istnieje możliwość zregenerowania złoża we wkładzie zmiękczającym roztworem NaCl, jednak w praktyce jest to dość uciążliwe i mało opłacalne. Z racji tego większość użytkowników traktuje wkłady zmiękczające jak jednorazowe.

Wkłady zmiękczające można samodzielnie uzupełniać, a wymiana nie uchodzi za zbyt kosztowną.

Wkłady zmiękczające są przeznaczone do zastosowania w filtrach narurowych 10-cio i 20-sto calowych. Są stosowane jeśli woda nie charakteryzuje się zbyt wysokim stopniem twardości. Przy wyższych stężeniach jonów wapnia i magnezu najlepiej zdecydować się na centralny zmiękczacz wody. Przeczytaj więcej: Instalacja zmiękczacza wody - czy warto?

Wkłady odżelaziające w filtrach narurowych

Zadaniem wkładów odżelaziających jest obniżenie stężenia żelaza w wodzie. Specjalnie dobrana mieszanka złóż pozwala na obniżenie ilości żelaza, ale też manganu i siarkowodoru. W dodatku ma niewielki wpływ na odczyn pH.

Przed filtrem narurowym z wkładem odżelaziającym zawsze powinien znaleźć się filtr mechaniczny. Woda podawana na wkład odżelaziający powinna być wolna od zanieczyszczeń stałych, które znacznie obniżają żywotność i zmniejszają wydajność wkładu. Ponadto woda musi być wolna od mikroorganizmów.

Ten sposób odżelaziania wody jest stosowany niezwykle rzadko. Zazwyczaj normy żelaza w wodzie są przekroczone na tyle, że filtr narurowy okazuje się być niewystarczający i konieczne jest założenie profesjonalnego odżelaziacza wody.

Skuteczność działania wkładu odżelaziającego jest w dużej mierze uzależniona od ogólnych parametrów wody. Znaczenie mają nie tylko przekroczenia samego żelaza w wodzie, ale także między innymi odczyn pH oraz utlenialność.

Najczęściej do prawidłowego usuwania żelaza z wody niezbędne okazuje się być wstępne napowietrzanie. Wtedy nie ma nawet co myśleć o filtrze narurowym z wkładem odżelaziajacym. Więcej dowiesz się z artykułu: Metody usuwania związków manganu i żelaza z wody studziennejCzy zażelaziona woda to realne zagrożenie?

Wybierz wkład filtracyjny dopasowany do potrzeb

Jak widać, różnorodność wkładów filtracyjnych do filtrów narurowych jest naprawdę spora. Same ceny nie są zbyt wygórowane, dlatego właściciele gospodarstw domowych chętnie decydują się na taką formę uzdatniania wody. Jeśli potrzebujesz pomocy przy doborze najlepszego rozwiązania, skontaktuj się z nami.

Komentarze (4)

    • Slawek77
    • 2020-03-26 14:13:03
    Bardzo dobre są te filtry atlas z powłoką, co prawda ja mam z tej serii osmozę ale jestem bardzo zadowolony z niej. Porządne urządzenie
    • mariusz janicki
    • 2020-05-08 10:10:56
    Przed stacja zmiekczajaca mam filtr atlas filtri ten srebrny, dobra jakosc i przekonujaca technologia przeciw bakteriom plus za to, ze ten filtr mechaniczny otrzymałem wraz ze zmiękczaczem, dla mnie bomba
    • grochu
    • 2020-05-25 11:04:25
    wkłady zmiękczające to niestety lipa, jak jest miejsce na zmiękczacz to nie warto kombinować z wkładami jeśli nie ma miejsca, to i tak uważam, ze to mocno uciążliwe zeby wymieniać wkłady raz na ... parę dni? tak realnie
    • riku
    • 2020-06-01 15:20:56
    Od dłuższego czasu stosuję wkłady sznurkowe z Atlas Filtri i jestem mile zaskoczony ich jakością, ponadto same obudowy są bardzo odporne na uszkodzenia

Nowy komentarz

arrow_upward