- today
- favorite 3 polubień
- remove_red_eye 8134 odwiedzin
- comment 3 komentarzy
Dziś o zagadnieniu bardzo praktycznym. Wraz ze wzrostem zainteresowania dziedziną uzdatniania wody, rośnie również świadomość dotycząca eksploatacji. Jednym z nieodłącznych etapów jest wymiana wkładów filtracyjnych bądź złóż filtracyjnych na nowe. Tylko co zrobić z tymi, które już uległy zużyciu? Jak powinny zostać zutylizowane? Gdzie wyrzucić zużyte wkłady do filtrów wody i co zrobić z wykorzystanym złożem filtracyjnym?
Eksploatacja filtrów do wody
Jak wiadomo, praktycznie każdy filtr do uzdatniania wody, niezależnie od wielkości i rodzaju, potrzebuje właściwej konserwacji i serwisu. To produkty przynoszące całą gamę korzyści dla gospodarstw domowych. Zabezpieczają domowe instalacje sanitarne, przedłużają żywotność domowego AGD, dbają o właściwą jakość wody spożywczej. Tym, co je łączy jest ograniczony okres działania. W przypadku filtrów narurowych z wkładami mechanicznymi może to być na przykład nawet od tygodnia do pół roku. Wszystko zależy od jakości wody surowej. Wkłady w filtrach kuchennych należy wymienić co pół roku lub co rok. Złoża filtracyjne wymienia się natomiast co 2 do nawet co 15 lat.
W takich przypadkach bardzo dużo mówi się o serwisie. Sami pisaliśmy o nim wielokrotnie. Takie informacje znajdziecie między innymi w artykułach: Samodzielny serwis zmiękczacza wody - to proste!, Samodzielny serwis filtra kuchennego - to proste! Często pomijaną kwestią jest jednak to, co można zrobić ze zużytymi wkładami do filtrów wody bądź złożami filtracyjnymi oraz gdzie dokładnie najlepiej byłoby je wyrzucić.
Coraz głośniej o ekologii
Kwestie związane z odpadami stają się obecnie coraz ważniejsze. Ochrona środowiska jest jednym z głównych tematów wielu debat. Ogólnoświatowe marki poszukują rozwiązań, które byłyby biodegradowalne i w jak największej części możliwe do recyklingu. Jako konsumenci i producenci dostrzegamy wpływ śmieci na środowisko oraz straty, do jakich prowadzi bagatelizowanie tego tematu. Stąd wzrastająca edukacja w tym względzie, a co za tym idzie, też świadomość, dlaczego warto zająć się ograniczaniem produkcji odpadów i wprowadzić w swoim domu kilka ekologicznych nawyków. Informacje na ten temat znajdziecie w kilku artykułach z naszego bloga:
Lipiec bez plastiku - dołącz do akcji już dziś!
Poznaj powody, dla których warto już dziś zrezygnować z wody butelkowanej!
Światowy Dzień Wody 2021 - szanuj każdą kroplę wody!
Jak ograniczyć odpady w domu? Czyli kilka słów o filozofii zero waste
Obecnie powstaje wiele rozwiązań, które mają pomóc w zmniejszeniu ilości produkowanych odpadów. Za jedno z takich można uznać między innymi butelkę wielokrotnego użytku wykonaną z trzciny cukrowej. W naszym sklepie znajdziecie taki produkt - Ecoperla Ecobott. Więcej na jego temat w filmiku od polskiej marki Ecoperla:
Gdzie wyrzucać filtry do wody?
Istotną kwestią jest nie tylko zakup produktów, które pomogłyby w mniejszej produkcji odpadów, ale również odpowiednie wyrzucanie pozostałości, jeśli jest taka możliwość, to recykling i segregacja śmieci. To kwestia, która dotyczy także między innymi filtrów do wody. Gdzie je wyrzucić? W pierwszej kolejności zawsze warto sprawdzić, co ma na ten temat do powiedzenia producent. Być może pozostawił on w instrukcji obsługi lub na opakowaniu instrukcje związane z utylizacją konkretnego komponentu. Jeśli nie, warto zadzwonić, napisać lub postąpić zgodnie z poniższymi sugestiami.
Wkłady z dzbanków filtrujących
Najczęściej padają pytania dotyczące wyrzucania wkładów do dzbanków filtrujących. Wynika to z faktu, że te należy wymieniać dość często. Z zewnątrz są plastikowe, a wewnątrz mają zwykle kilka warstw oraz mieszankę złóż filtracyjnych. Stąd najczęściej niewiedza na temat tego, co można z tym zrobić, gdzie oddać? Czy wyrzucić do normalnych odpadów? Ostatnia z przedstawionych opcji wydaje się być zdecydowanie tą najgorszą.
Obecnie wiele marek organizuje zbiórki zużytych wkładów. Do niektórych producentów można odesłać zużyte wkłady. Są one dalej oddawane przedsiębiorstwom, które rozkładają je na części. Poszczególne komponenty ulegają recyklingowi. Często znajdują swoje zastosowanie w nieco innych dziedzinach. W większych sklepach, jak dyskonty czy hipermarkety powinniśmy też znaleźć specjalne pojemniki (często nawet sygnowane logo producenta), do którego można wrzucać odpady. Inną opcją jest oddanie ich do zbiorników przeznaczonych na odpady trudne. Znajdziemy je w wielu miejscach publicznych, a nawet centrach miast. Istnieją strony internetowe, na których można zlokalizować taki punkt w pobliżu miejsca zamieszkania.
Jeszcze inną możliwością poradzenia sobie z wkładem z dzbanka filtrującego jest jego samodzielny demontaż na mniejsze elementy. Plastikowa obudowę można wyrzucić do kosza na tworzywa sztuczne, natomiast wnętrze do odpadów zmieszanych.
Wkłady z filtrów kuchennych i narurowych
A co zrobić ze zużytymi wkładami do filtrów narurowych lub kuchennych? Ilość ich rodzajów jest bardzo duża i ciężko znaleźć jedno najlepsze rozwiązanie. W niektórych przypadkach zużyte wkłady można zwracać producentom. To propozycja, która coraz częściej pojawia się wśród marek produkujących zwłaszcza filtry kuchenne. To jednak nadal raczkująca inicjatywa, wymagająca też sporego zaangażowania samych użytkowników.
Wkłady do filtrów narurowych i kuchennych, podobnie jak wkłady do dzbanków filtrujących, można wyrzucić do kosza z odpadami trudnymi, o którym było już trochę więcej wyżej. Ostatecznością powinno być wyrzucenie do odpadów zmieszanych.
Wkłady z węglem aktywnym
Wkłady z węglem aktywnym niekiedy można wykorzystać ponownie! Większość wkładów zawierających w sobie węgiel aktywny można rozciąć. Plastikową osłonę wyrzucić do tworzyw sztucznych, natomiast wnętrze do kosza z odpadami bio lub wykorzystać we własnym ogródku! Węgiel o dużej porowatości bardzo dobrze utrzymuje wilgoć. O samym węglu aktywnym przeczytacie więcej w artykule: Węgiel aktywny - kiedy zastosować to złoże filtracyjne?
Złoża filtracyjne
Nieco trudniejszą kwestią może okazać się wyrzucanie złóż filtracyjnych, które wytraciły swoje właściwości. Co zrobić z węglem aktywnym, żywicą jonowymienną lub złożami służącymi odżelazianiu i odmanganianiu wody? Najczęściej można mieć w tej kwestii spokojną głowę. Jeśli na wymianę złoża filtracyjnego zapraszamy profesjonalny serwis, najprawdopodobniej właśnie oni wezmą na siebie ciężar utylizacji odpadów i zabiorą je. Wiele ekip serwisowych zawiera to w cenie wymiany złoża filtracyjnego. Jeśli nie ma takiej możliwości, najlepiej dowiedzieć się u producenta danego złoża filtracyjnego lub profesjonalnej firmy docelowo zajmującej się przyjmowaniem takich odpadów. Segregacja konkretnych zużytych złóż filtracyjnych jest przeprowadzana z pomocą tak zwanego kodu odpadu.
Utylizacja w przemyśle
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku utylizacji odpadów w sektorze przemysłowym. Wiele firm z branży uzdatniania wody oferuje usługę wywozu zużytych złóż filtracyjnych lub innych komponentów związanych ze stacjami uzdatniania wody. Jest to jednak oddzielna usługa, dodatkowo płatna. Często jej koszt jest dość wysoki. Przedsiębiorcy niejednokrotnie decydują się na samodzielne podjęcie kroków związanych z wyrzuceniem śmieci, poprzez przekazanie ich bezpośrednio firmom specjalizującym się w utylizacji i ewentualnym recyklingu.
Teraz już wiesz gdzie wyrzucać odpady!
Odpowiednia utylizacja odpadów jest bardzo ważna. Z tymi kilkoma poradami to może być znacznie łatwiejszą kwestią. Warto dbać o planetę nawet przy wyrzucaniu zużytych wkładów filtracyjnych. I jak widać, jest to jak najbardziej możliwe!
Komentarze (3)