- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 5379 odwiedzin
- comment 4 komentarzy
Zmiękczacze wody to jedne z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych centralnych urządzeń do uzdatniania wody w domach. Już wiemy, że doskonale radzą sobie z redukcją wysokiego stopnia twardości wody, czy jednak równie dobrze poradzą sobie z żelazem? Czy zmiękczacze wody, oprócz rozwiązania problemu z twardą wodą, są w stanie przy okazji uporać się i ze skutkami występowania w niej żelaza?
Twarda woda - to przeszkadza!
Wysoki stopień twardości wody to jeden z najczęstszych mankamentów, z którym borykamy się w naszym kraju. To naturalna cecha wody wynikająca z obecności jonów wapnia i magnezu. Korzystanie z wody, która zawiera je w dużych ilościach nie jest co prawda szkodliwe ze zdrowotnego punktu widzenia, jednak potrafi spowodować wiele nieprzyjemności w gospodarstwie domowym. Wysoki stopień twardości wody może występować niezależnie od rodzaju ujęcia i położenia geograficznego. Opisywaliśmy to zjawisko dość dokładnie w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko?
Korzystanie z niej regularnie niesie ze sobą całe mnóstwo problemów. Mogliście już o nich przeczytać w następujących artykułach: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?, Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD, Twarda woda wpływa na skórę i włosy - prawda czy mit?, Poznaj szokujące fakty na temat prania w twardej wodzie!, Twarda woda w domowej instalacji - czy są powody do obaw?
Zmiękczacz wody - skuteczny sposób na problemy!
Najskuteczniejszy sposób walki z tymi wszystkimi kłopotami i stresami? Oczywiście centralny zmiękczacz wody ze względu na to, że walczy z przyczyną, a nie tylko skutkami w postaci wytrącającego się kamiennego osadu. Jeśli właśnie poszukujesz takiego produktu do swojego domu, koniecznie przeczytaj: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu? oraz Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?
Zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej, o czym było już w artykułach: Żywica jonowymienna w zmiękczaczu wody - co warto wiedzieć?, Po co dosypywać sól do zmiękczacza wody? W tym procesie zachodzi wymiana między neutralnymi jonami sodu, a jonami wapnia i magnezu, a także w mniejszym stopniu żelaza i manganu, odpowiedzialnymi za twardość wody. No właśnie! Co z usuwaniem z wody tego żelaza?
Żelazo w wodzie to też kłopoty
Czasami zdarza się, zwłaszcza w przypadku wykorzystywania własnego z ujęcia wody, że oprócz wysokiego stopnia twardości we znaki daje się także obecność żelaza. Może być odczuwalne nawet przy niewielkich przekroczeniach. A skąd wiadomo, że jest w wodzie? Najczęściej czuć to podczas picia wody prosto z kranu – zmienia jej smak, zapach, często także barwę i nadaje wodzie mętności. Ponadto pozostaje po nim wytrącony osad, który jest trudny do usunięcia, zbiera się w pobliżu miejsc poboru wody, ale również wewnątrz instalacji, często prowadząc do spadków wydajności i awarii. Ponadto w warstwie osadu żelazowego mogą zacząć rozwijać się bakterie i powstawać warstwa biofilmu. W takich sytuacjach zwiększa się ryzyko wtórnego skażenia wody, podczas jej przepływu przez instalację. Występowanie żelaza da się odczuć na pranych tkaninach, zwłaszcza białych – szybko tracą kolor, szarzeją, mogą pojawić się rdzawe przebarwienia. Spokoju od żelaza nie będziemy mieć także w ogrodzie. Po wlaniu takiej wody do basenu najprawdopodobniej za jakiś czas stanie się brązowa, a na roślinach, chodnikach, ozdobnych kamieniach pojawią się opiłki rdzy i przebarwienia. To nadal jeszcze nie wszystkie problemy. Więcej na ich temat znajdziecie w artykule: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?
Dwa rodzaje żelaza w wodzie
Zanim przejdziemy do sedna, warto jeszcze przypomnieć o dwóch rodzajach żelaza występującego w wodzie. To występuje w formie rozpuszczonej, dwuwartościowej. Takie jest niewidoczne gołym okiem, zazwyczaj w tej postaci występuje w wodach podziemnych. Inna postać to żelazo trójwartościowe – wytrąca się z wody w postaci drobnych cząsteczek stałych, zmieniając jej barwę, zwiększając mętność. Żelazo dwuwartościowe może zmieniać postać do trójwartościowej pod wpływem kontaktu z tlenem. Więcej na ten temat w filmiku od marki Ecoperla:
Czy zmiękczacz wody może usuwać żelazo?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, podczas wymiany jonowej istnieje możliwość usuwania żelaza i manganu na drodze wymiany jonowej, o ile występują w formie rozpuszczonej, dwuwartościowej. Teoretycznie jest to możliwe w przypadku większości domowych zmiękczaczy wody i zapewne przyniesie widoczny efekt. Jony żelaza i manganu, podobnie jak jony wapnia i magnezu, zostaną zatrzymane na żywicy jonowymiennej, a podczas regeneracji wypłukane z urządzenia i odprowadzone z popłuczynami do kanalizacji.
Niektóre z żywic jonowymiennych są w stanie usunąć nawet do 6 mg żelaza z wody, natomiast złoża stosowane w domowych zmiękczaczach wody zazwyczaj poradzą sobie ze stężeniami nie większymi niż 0,5 mg. Usuwanie żelaza przez zmiękczacz wody jest więc możliwe, jednak lepiej go nie praktykować. Odradzają to eksperci, ale z jakich powodów?
Przede wszystkim warto brać pod uwagę główne przeznaczenie żywicy jonowymiennej, czyli redukcję wysokiego stopnia twardości wody. Jeśli będzie narażona na regularne usuwanie większych stężeń żelaza z wody, może dojść do jej szybkiego zużycia i potrzeby wymiany na nową. To jest mało ekonomiczne i zwyczajnie nie opłaca się użytkownikowi.
Żywica jonowymienna jest narażona na szybszą utratę swoich właściwości ze względu na proces wytrącania się żelaza. Podczas kontaktu z tlenem zmienia swoją postać z rozpuszczalnej w nierozpuszczalną. W postaci cząstek i zawiesin osiada na złożu i silnie wiąże się z cząsteczkami żywicy jonowymiennej, uniemożliwiając jej prawidłową pracę. Zmniejszają się możliwości jonowymienne, a tym samym woda jest mniej dokładnie oczyszczana. Cząsteczki żelaza blokują zachodzenie wymiany jonowej, a to przekłada się na żywotność. Żelazo na trzecim stopniu utleniania może również znajdować się już w wodzie surowej, która dopiero trafia do zmiękczacza wody. To wcale nie poprawia sytuacji, a wręcz przeciwnie. Dodatkowo wzrasta prawdopodobieństwo zatykania się komponentów i powstawania awarii.
Ochrona zmiękczacza wody przed żelazem
Uwaga specjalna! Warto zaznaczyć, że nawet w wodzie wodociągowej może znajdować się żelazo, które będzie osiadało na żywicy jonowymiennej zmiękczacza wody. Z tego powodu warto regularnie stosować preparaty, które oczyszczą żywicę jonowymienną i uchronią ją przed nadmiernym gromadzeniem się żelaza na powierzchni. Takim preparatem jest Ecoperla Antidotum. Przeczytaj więcej na ten temat: Poznaj nowości od marki Ecoperla wspomagające filtrację wody! i obejrzyj:
Jak sobie radzić z nadmiarem żelaza w wodzie?
Skoro już wiadomo, że przy większych przekroczeniach zmiękczacz wody nie będzie najlepszym pomysłem, to co zrobić z tym problemem? Sposobem na poradzenie sobie z nadmiarem jest zastosowanie urządzenia uzdatniającego wodę, które z pewnością da sobie radę z przekroczeniami. Rozwiązaniem może być odżelaziacz i odmanganiacz wody lub stacja wielofunkcyjna.
Odżelaziacze wody
Najbardziej wydajnym połączeniem w przypadku chęci usuwania żelaza i wysokiego stopnia twardości wody będzie stacja uzdatniania wody składająca się z odżelaziacza oraz oddzielnego zmiękczacza wody. Parametry i wielkości urządzeń powinny zostać dobrane do wyników analizy wody oraz warunków panujących w gospodarstwie domowym.
Za jeden z najbardziej polecanych sposobów odżelaziania wody uchodzi klasyczne urządzenie do usuwania żelaza i manganu, wykorzystujące w swoim działaniu wstępne napowietrzanie wody. Takimi produktami są urządzenia z serii Ecoperla Tower – Ecoperla Sanitower oraz Ecoperla Ironitower. Ich instalacja wymaga zastosowania ocynkowanego zbiornika hydroforowego. Taki sprzęt poradzi sobie z każdymi przekroczeniami, przy nawet większym zapotrzebowaniu na wodę. Jest to metoda szczególnie polecana przy potrzebie nawadniania ogrodu.
Jeśli przekroczenia nie są natomiast aż tak wysokie, istnieje jeszcze możliwość wyboru odżelaziacza i odmanganiacza wody z komorą sprężonego powietrza Ecoperla Oxytower. Jego zaletą jest to, że zajmuje niewiele miejsca i może działać z hydroforem przeponowym. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj: Ecoperla Oxytower - nowy sposób na żelazo i mangan
O wszystkich metodach na odżelazianie wody znajdziecie informacje w specjalnie przygotowanym artykule: Metody usuwania związków manganu i żelaza z wody studziennej
Stacje wielofunkcyjne
Jeśli tylko pozwalają na to warunki i parametry wody, można zastanowić się nad opcją zajmującą nieco mniej miejsca niż odżelaziacz i zmiękczacz wody, czyli nad stacją wielofunkcyjną. To urządzenia wypełnione mieszanką złóż filtracyjnych, które są w stanie usunąć z wody aż pięć problemów jednocześnie! Zredukować wysoki stopień twardości wody, usunąć żelazo, mangan, jon amonowy i związki organiczne.
W zależności od zapotrzebowania, istnieje możliwość wyboru dwuczęściowej stacji wielofunkcyjnej. Przykładem takiego urządzenia jest Ecoperla Multitower dostępny w trzech rozmiarach do wyboru. To urządzenie o dużych wydajnościach. Przy mniejszych przekroczeniach oraz zapotrzebowaniu na wodę istnieje możliwość wyboru kompaktowej stacji wielofunkcyjnej, jak Ecoperla Multicab czy Ecoperla Slimline MMX. Wszystkie stacje wielofunkcyjne są regenerowane za pomocą roztworu solanki. Więcej na ich temat w artykule: Stacja wielofunkcyjna - dla kogo jest przeznaczona?
Jak dobrać urządzenie do usuwania żelaza z wody?
Przede wszystkim niezbędne będzie przeprowadzenie analizy fizykochemicznej wody. Odpowiednią wielkość, parametry i rodzaj urządzenia uzdatniającego wodę dobiera się na podstawie wyników analizy wody oraz wstępnego wywiadu. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci, co będzie najlepszą opcją w Twoim przypadku.
Komentarze (4)