Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Mechaniczne uzdatnianie wody - jaki filtr wybrać?

Woda może zawierać wiele zanieczyszczeń. Ich rodzaj, a także ilość zależy od źródła pochodzenia wody. W tym artykule pokażemy, z jakimi zanieczyszczeniami mechanicznymi możecie mieć do czynienia. Należą do nich między innymi: drobiny rdzy, ziarna piasku, wytrącony kamień kotłowy i żelazo. Jak skutecznie usuwać z wody te wszystkie niechciane cząstki stałe?

Woda ze studni i wodociągowa - co może się w niej kryć?

Zanieczyszczenia mechaniczne w wodzie wodociągowej

W przypadku wody wodociągowej zanieczyszczenia mechaniczne to głównie rdza powstająca w wyniku korozji instalacji oraz wytrącony osad. Zazwyczaj wzrost mętności (związany ze zwiększeniem zanieczyszczeń stałych lub koloidowych w wodzie) dla tego typu wody związany jest z prowadzeniem prac konserwatorskich na którymś z odcinków sieci lub w wyniku usuwania awarii na sieci wodociągowej lub instalacji wodnej.

Zanieczyszczenia mechaniczne w wodzie ze studni

Woda pochodząca ze studni zazwyczaj zawiera dużo większe ilości substancji zawieszonych niż ma to miejsce przy wodzie wodociągowej i bardzo często jest mętna. 

Ilość zanieczyszczeń zależy od konkretnej wody i może mieścić się w bardzo szerokim zakresie NTU (Nephelometric Turbidity Unit - nefelometryczna jednostka mętności, jednostka dokładnie określająca mętność wody). 

W przypadku wody z własnego ujęcia głównym źródłem cząstek stałych jest wytrącające się żelazo lub mangan oraz piaski, iły itp

Uważaj na osady i zawiesiny w wodzie!

Obecność zanieczyszczeń mechanicznych w wodzie zdecydowanie nie jest pożądana, ponieważ nie tylko pogarszają one organoleptyczne właściwości wody, ale również przyczyniają się do uszkodzeń instalacji wodociągowej. Mogą powodować zatory i są realną przyczyną awarii w przypadku korzystania z urządzeń AGD, takich jak pralka czy zmywarka. 

Jeśli ktoś posiada automatyczny system nawadniania ogrodu również powinien zadbać o niską mętność, ponieważ cząstki stałe mogą zatykać sitka i powodować spadki ciśnienia.

Jak skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń mechanicznych?

W celu redukcji cząstek stałych z wody najczęściej stosuje się narurowe filtry mechaniczne. Na rynku występują w bardzo szerokim zakresie, jeśli chodzi o wielkość, typ oraz producentów. 

Możemy stosować filtrację na wkładach:

  • piankowych (polipropylenowych) 
  • sznurkowych 
  • workowych 
  • stalowych

Wybór odpowiedniego rodzaju filtra mechanicznego zależy od: 

  1. jakości wody
  2. zużycia wody
  3. celów do jakich woda będzie wykorzystywana 

W przypadku bardzo dużych problemów z mętnością i dużym poborem wody, filtr mechaniczny może być niewystarczający i konieczne jest zastosowanie złóż filtracyjnych. 

Przykładem o wiele bardziej wydajnej filtracji mechanicznej są kolumny filtracyjne takie jak Ecoperla Sedimentower. W tym przypadku zastosowano złoże kwarcowe, jednak zanieczyszczenia mechaniczne mogą również być odfiltrowywane z wody na innych materiałach filtracyjnych.

Innym przykładem sytuacji, w której narurowe filtry mechaniczne nie są wystarczającym rozwiązaniem jest przypadek wysokiego stężenia żelaza w wodzie. Wytrącone żelazo może błyskawicznie osadzać się na powierzchni wkładów filtracyjnych i skracać ich żywotność. Przez to filtracja nie dość, że daje kiepskie efekty, to jeszcze okazuje się być droga. 

W przypadku problemów z żelazem najlepiej postawić na profesjonalne i wydajne metody uzdatniania wody. O tym więcej można przeczytać w artykule: Metody usuwania związków manganu i żelaza z wody studziennej

Jakie filtry mechaniczne do wody wodociągowej?

Jeśli chcemy zabezpieczyć naszą instalację i posiadamy wodę wodociągową, zanieczyszczeń jest na tyle mało lub pojawiają się na tyle rzadko, że na cały dom wystarczy zazwyczaj typowy filtr mechaniczny 10 lub 20 calowy (można opcjonalnie zastosować filtr typu Big Blue lub Cintropur).

Jest to proste i stosunkowo tanie rozwiązanie. W zależności od wyboru wkładu i jakości wody, wkład filtracyjny powinien wystarczyć na 3-6 miesięcy.

Jakie filtry do wody ze studni?

Problem może się pojawić, gdy posiadamy własne ujęcie wody. Często woda ze studni zawiera tak dużo cząstek stałych, że typowy filtr mechaniczny wymagałby wymiany wkładów co kilka dni. Częsta wymiana wkładów jest niewygodna i generuje dodatkowe koszty. Mogą także występować duże spadki ciśnienia w sieci.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie filtrów samoczyszczących (na przykład takich jak Atlas Filtri Hydra). 

Ich działanie podobne jest do normalnych filtrów mechanicznych. Różnią się tym, że mają zazwyczaj wzmocnione wkłady filtracyjne oraz posiadają możliwość oczyszczania tych wkładów bez konieczności wyciągania ich z filtra.

Filtry samoczyszczące pozwalają nam zaoszczędzić na wkładach oraz na czasie. Aby oczyścić wkład w filtrze samoczyszczącym wystarczy przekręcić na chwilę jeden zawór. 

Wkład taki ma znacznie dłuższą żywotność niż te w normalnych filtrach. Dodatkowo istnieje możliwość ręcznego doczyszczenia wkładu wodą pod ciśnieniem lub szczoteczką, co jeszcze bardziej przedłuży jego użyteczność (dotyczy to głównie wkładów z siatki stalowej).

Automat do czyszczenia wkładów filtracyjnych

Znani producenci urządzeń do uzdatniania wody, np. Honeywell, czy Atlas Filtri posiadają w swoim asortymencie automat sterujący do filtrów samoczyszczących. Automat uruchamia proces regeneracji wkładu filtracyjnego wstecznym prądem wody bieżącej.

W automacie możemy ustawić liczbę godzin między regeneracjami oraz czas trwania regeneracji. W każdej chwili możemy nacisnąć specjalny przycisk płukania ręcznego i w ten sposób zainicjować natychmiastowo proces płukania.

Gdzie stosować automat do płukania wkładów?

W warunkach domowych, automat do płukania wkładów stosuje się najczęściej, gdy filtr jest zamontowany w trudno dostępnym miejscu lub gdy ilość zanieczyszczeń jest na tyle duża, że płukanie musiałoby się odbywać bardzo często.

W przypadku przemysłu sprawa wygląda nieco inaczej. Cena automatu nie gra tu większej roli. Ważniejsze jest stabilne ciśnienie w instalacji. Bez automatu bywa różnie. Pracownik może na przykład zapomnieć o przekręceniu zaworu kulowego. Nieprzepłukany wkład filtracyjny może negatywnie wpłynąć na pracę urządzeń podłączonych do sieci wodnej.

Najpopularniejsi producenci filtrów mechanicznych 

Atlas Filtri – ten włoski producent proponuje bardzo szeroki wybór serii filtrów narurowych. Większość z proponowanych produktów znajduje swoje zastosowania w gospodarstwach domowych, jednak niektóre modele doskonale sprawdzają się i w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych. Bardzo popularną serią jest Atlas Filtri Sanic z wykorzystaniem specjalnej powłoki bakteriostatycznej oraz Atlas Filtri Hydra

Cintropur – to belgijska marka filtrów do wody, która wyróżnia się na tle konkurencji jakością oraz proponowanymi rozwiązaniami. Zamiast tradycyjnych wkładów filtracyjnych w przypadku filtrów Cintopur oczyszczanie opiera się o rękawy filtracyjne. Ten rodzaj filtrów mechanicznych sprawdza się równie dobrze do potrzeb indywidualnych, jak i w przemyśle. 

Honeywell – jest to amerykański producent, który działa na wielu polach, w tym między innymi produkuje rozwiązania do uzdatniania wody. Filtry Honeywell najczęściej stosowane są do wody wodociągowej. Producent sam zaleca ich wykorzystanie jako zabezpieczenie przed możliwością wystąpienia okresowego, dużego zanieczyszczenia mechanicznego (na przykład w postaci prac konserwacyjnych na odcinku lub naprawy awarii)

Filtr filtrowi nierówny 

Propozycji na poradzenie sobie z zanieczyszczeniami mechanicznymi jest naprawdę dużo. Najważniejsze, aby wybierać produkty wysokie jakościowo, które nie powodują dużych spadków ciśnienia w instalacji. 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat rozwiązań do filtracji mechanicznej, serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Komentarze (6)

    • Darek
    • 2019-04-24 15:26:38
    Chyba w końcu się zdecyduję na filtr do wody ze studni, bo coraz gorzej wygląda - zaczyna się robić żółta, mętna. Dzięki za artykuł.
    • Krzysztof R.
    • 2019-05-07 14:34:36
    Waham się między różnymi filtrami mechanicznymi. Mam wodę studzienną, która ma bardzo dobrą barwę i jest czysta, jednak koniecznie potrzebuję filtr mechaniczny, żeby pozbyć się osadów. Wybór jest spory, jednak skłaniam się ku filtrom narurowym Atlas Filtri Sanic. Mają powłokę bakteriostatyczną, co może być dodatkowym zabezpieczeniem przed bakteriami, które jednak czasem mogą wystąpić.
    • Szymon
    • 2019-05-23 14:23:57
    Wybór filtrów mechanicznych rzeczywiście jest duży. Podoba mi się to, że firma Atlas Filtri ma naprawdę duży wybór takich filtrów. Do gorącej wody, do nasłonecznionych miejsc, z powłoką bakteriostatyczną czy filtry połączone z lampami UV. Super, naprawdę jest w czym wybierać, a ich filtry są solidnie wykonane. Warto zabezpieczać wodę, zakładając filtr przed np. zmiękczaczem.
    • Mariusz
    • 2019-05-27 14:45:28
    Ja osobiście już któryś raz z rzędu kupuję filtr tej samej firmy - Cintropur. Porządne filtry, podoba mi się to, że mogę kupić zestaw z lampą UV. O Atlas Filtri też słyszałem, że są bardzo dobre. Jednak ze swojego doświadczenia mogę polecić Cintropur.
    • Rysiek
    • 2019-09-30 13:26:59
    Kupowałem filtry mechaniczne parę lat do swojej wody ze studni, ale męczyła mnie wymiana wkładów, więc po pewnym czasie zainwestowałem w kolumnę filtracyjną. Dobre rozwiązanie, spora oszczędność jeśli ktoś musi wymieniać często wkłady.
    • Jon
    • 2019-10-04 12:56:13
    Kupuję wkłady do małych filtrów Atlas Filtri i zastanawiam się coraz bardziej, czy jest sens wymieniać wkłady co miesiąc... Zacząłem czytac o tych kolumnach mechanicznych i mam wrażenie, że płacę krocie za te małe wkłady. Jest sens?

Nowy komentarz

arrow_upward