- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 2856 odwiedzin
- comment 10 komentarzy
Dostęp do czystej, filtrowanej wody stał się od niedawna priorytetową potrzebą polskich gospodarstw domowych. Doceniamy już nie tylko wartości zdrowotne krystalicznej wody - zwracamy uwagę na jej smak, zapach i wygląd, coraz częściej dostrzegamy także jej walory użytkowe. Dzięki sukcesywnemu rozwojowi stacji wodociągów miejskich nie martwimy się zwykle o zanieczyszczenia natury chemicznej, a powszechne użycie nowoczesnych (i coraz bardziej konkurencyjnych cenowo) filtrów narurowych pomaga zatrzymać ewentualne cząstki mechaniczne. Co jednak z twardością - najbardziej powszechnym problemem z wodą, występującym w ponad 80% polskich domów i mieszkań? Czy warto walczyć z kamieniem kotłowym? W jaki sposób się go pozbyć? Co rzeczywiście da nam montaż zmiękczacza do wody?
Zmiękczacze wody - proste rozwiązanie na problem kamienia
Zjawisko kamienia kotłowego stało się tak powszechne, że część z nas przestała je zauważać. Przyzwyczailiśmy się do matowego osadu na armaturze, mętnych napoi i zup i niszczejących z czasem akcesoriów gospodarstwa domowego. Jesteśmy przygotowani na wielogodzinne sprzątanie, szorowanie zajętych osadem naczyń, a w miesięcznym budżecie mamy już zaplanowane wydatki na dodatkowy nabłyszczacz do zmywarki i całą gamę zmiękczających środków piorących. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jednorazowa inwestycja w centralny zmiękczacz wody może na zawsze uwolnić go od powyższych problemów. Zmiękczacze wody, działające w oparciu o wymianę jonową, są w stanie całkowicie zredukować obecną w instalacji twardość, chroniąc domowe AGD, ułatwiając utrzymanie porządku i dodatkowo poprawiając barwę i smak twoich potraw i napoi.
Jak działa zmiękczacz wody?
Centralne stacje zmiękczające wodę działają w oparciu o metodykę wymiany jonowej. Monosferyczne złoże żywiczne zatrzymuje odpowiedzialne za powstawanie kamienia jony wapnia i magnezu, które następnie zamieniane są na neutralne jony sodu. Żywica musi być regularnie płukana roztworem solanki, aby zachować właściwości jonowymienne. Roztwór przygotowywany jest w urządzeniu, a użytkownik pamiętać musi jedynie o regularnym uzupełnieniu zapasu tabletek solnych. Dzięki zastosowaniu zmiękczaczy wody wysokiej jakości, możliwa jest całkowita redukcja twardości. Czy rzeczywiście jednak warto zmiękczyć wodę w domowej instalacji? Jakie korzyści przyniesie nam montaż zmiękczacza?
Miękka woda nie niszczy urządzeń AGD
Najbardziej kosztownym skutkiem użytkowania twardej wody jest sukcesywne niszczenie kosztownych sprzętów AGD, takich jak pralka, zmywarka lub bojler. Kamień kotłowy pokrywa powierzchnię urządzeń, ograniczając ich możliwości pracy, a niekiedy także powodując mechaniczne awarie sprzętu. Osad ma też zgubny wpływ na nierzadko drogą i elegancką armaturę kuchenną i łazienkową - wieloletnie ślady kamienia nie dają się doczyścić, zmuszając właściciela do wymiany baterii lub całej umywalki.
Zmiękczacz wody ułatwia sprzątanie domu
Niewielu użytkowników twardej wody zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele czasu i pieniędzy mogliby zaoszczędzić dzięki wykorzystaniu miękkiej wody w procesie sprzątania domu, mycia naczyń i prania ubrań. Woda o niskim stopniu twardości nie pozostawia smug na szklankach, szybach i lustrach, dzięki czemu udaje się znacznie skrócić czas przeznaczony na codzienne porządki. Co więcej, jej zastosowanie pomaga ograniczyć ilość wykorzystywanych środków czystości - miękka woda lepiej się pieni, co sprawia, że wszystkie detergenty wystarczą nam na znacznie dłużej. Wodę bez kamienia kotłowego cenią także posiadacze podłóg w wysokim połysku, których trudności z myciem nierzadko okazywały się bardzo dotkliwe dla właścicieli.
Dobra woda = dobre potrawy i napoje
Doskonała wiadomość dla fanów gotowania - kamień kotłowy nie będzie już dłużej zaburzał smaku i wyglądu posiłków przygotowanych w domowym zaciszu. Instalacja centralnego zmiękczacza wody umożliwi korzystanie z uzdatnionej wody także w kuchni. Co dzięki temu zyskujemy? Aromatyczne, pełne smaku potrawy, o idealnie przejrzystej barwie i kuszącym zapachu. Zyskują też podawane w domu napoje: na filiżankach po kawie i herbacie nie zbiera się brunatny osad, a lemoniada własnej produkcji jeszcze lepiej zaspokaja pragnienie.
Kąpiele w miękkiej wodzie - SPA dla skóry i włosów
Dzięki zmiękczeniu wody w domowej instalacji przysłużymy się także naszej skórze i włosom. Kamień kotłowy pokrywa nasze ciało cieniutką, nieodczuwalną warstwą osadu, która wpływa na jego fakturę i wygląd. Skóra pielęgnowana miękką wodą jest delikatna w dotyku i wygląda na młodszą. Korzystna zmiana wynikająca z wyeliminowania twardości wyraźnie widoczna jest także na włosach, które zyskują blask i zdrowy, odżywiony wygląd.
Komentarze (10)