- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 1137 odwiedzin
- comment 3 komentarzy
O stacjach uzdatniania wody wspomina się coraz częściej w biurach projektowych. Wielu architektów proponuje je w podstawowym wyposażeniu kotłowni. W katalogach znajdują się często jako dodatki i wyposażenie specjalne oferowane do projektów domów. Dlaczego warto przemyśleć obecność stacji uzdatniania wody już w fazie wstępnej? Jakie korzyści daje posiadanie stacji uzdatniania wody w gospodarstwie domowym?
Własny dom - czego potrzebujesz?
Budowa własnego domu to często spore wydarzenie, które absorbuje sporo uwagi oraz funduszy. Potrzebne jest przemyślenie wielu szczegółów zwłaszcza, jeśli chcemy, by dom był inteligentny, komfortowy i wspomagał codzienne funkcjonowanie oraz obowiązki. Obecnie istnieje sporo systemów wspomagających właśnie takie funkcjonowanie gospodarstwa domowego. Do jednych z najpopularniejszych należy sterowanie oświetleniem oraz ogrzewaniem. Teraz jest to możliwe także za pomocą aplikacji na telefon lub tablet.
Dzięki inteligentnym systemom jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić. Mowa tu o wydatkach na prąd czy ogrzewanie, ale również o czasie. Na przykład system centralnego odkurzania pozwala na wygodne oczyszczanie pomieszczeń na terenie całego domu. Sterowanie ogrzewaniem sprawia natomiast, że jeśli nas nie ma, w domu utrzymywana jest niższa temperatura, natomiast tuż przed przyjściem podnosi się tak, by zapewnić komfort i wygodę.
Tak jak o inne media, warto zadbać także o wodę używaną w domu oraz jej jakość. Wbrew pozorom ona również ma ogromny wpływ na oszczędności, ale nie tylko. Od niej zależy komfort sprzątania, a także jakość potraw, napojów oraz nasza uroda. Oto, co można zyskać, jeśli w domu użytkowana jest woda wysokiej jakości:
Smaczną wodę o odpowiednim zapachu i barwie do celów spożywczych
Brak trudnych do usuwania osadów i zacieków po wodzie
Doskonała wydajność kotła grzewczego
Rachunki niższe nawet o 20%
Nawet o 60% niższe zużycie detergentów
Instalacje mające styczność z wodą w idealnym stanie
Włosy i skóra w idealnej kondycji
Brak awarii urządzeń AGD mających styczność z wodą
Miękkie, pachnące, niezniszczone tkaniny po praniu
Co najczęściej jest nie tak z wodą?
Kłopoty dotyczące jakości wody są różne w zależności od ujęcia, z jakiego jest pobierana. Inne będą dotyczyły wody wodociągowej, o czym pisaliśmy już w artykule: Woda wodociągowa a uzdatnianie na własną rękę - kiedy to ma sens?, a zupełnie inne w przypadku wody z własnego ujęcia, co potwierdza artykuł: Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać?
Niezależnie od ujęcia wody, za jeden z najczęstszych kłopotów uznaje się wysoki stopień twardości wody. To dokuczliwe zjawisko, którego skutkiem jest kamień kotłowy oraz niemożność doczyszczenia powierzchni z powodu niekorzystnego rozpuszczania się związków chemicznych w wodzie. Tym samym mamy kłopot ze spłukiwaniem kosmetyków, jak szampon do włosów czy płyn do ciała, środki piorące działają znacznie mniej korzystnie. Do tego dochodzą jeszcze awarie sprzętów AGD oraz spadki wydajności urządzeń grzewczych i instalacji. O kłopotach, jakie potrafi spowodować twarda woda pisaliśmy już w artykule: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?
W przypadku własnych ujęć bardzo częstym problemem jest z kolei wysokie stężenie żelaza i manganu. Są to substancje zazwyczaj pochodzenia naturalnego. Powodują zmianę smaku, zapachu, mętności i barwy wody. O tym, co dokładnie potrafią spowodować w gospodarstwie domowym przeczytacie tu: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie dla zdrowia?, Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać?
Jedno z największych zagrożeń dotyczących wody z własnego ujęcia stanowią mikroorganizmy. Mają negatywny wpływ nie tylko na układ pokarmowy, ale również mogą doprowadzić do powstawania wielu chorób zakaźnych. Szczegóły na ich temat znajdziecie w artykule: Jakie bakterie mogą bytować w wodzie z własnego ujęcia?
Dokładna analiza - od tego zacznij!
Zanim zdecydujesz się na konkretny sposób uzdatniania wody w domu, zacznij od analizy. Przede wszystkim chodzi tu o analizę potrzeb, a w przypadku pobierania wody z własnego ujęcia pierwszym i koniecznym krokiem będzie analiza składu wody.
Analiza wody to ważne badanie, które dzieli się na fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. Przeprowadzenie tych dwóch kompleksowych badań daje możliwość poznania pełnych parametrów wody. Na tej podstawie z łatwością można dopasować odpowiednią metodę uzdatniania, parametry urządzeń oraz ich rodzaje. Szczegółowe informacje dotyczące analizy wody, jej przeprowadzenia, pobrania próbki znajdziecie w artykule: Czy warto zlecić analizę wody - po co jest potrzebna? oraz w filmiku od polskiej marki Ecoperla:
Analiza potrzeb jest równie niezbędna. Warto sprawdzić jakie mamy zapotrzebowanie na wodę, jakiego rodzaju to ma być woda, gdzie i w jaki sposób będzie dostępna oraz wykorzystywana. Czy niezbędne będzie uzdatnianie wody na cały dom? A może lepiej postawić tylko na filtr kuchenny? Wybrać jedno urządzenie, a może połączyć kilka w kompleksowy zestaw do uzdatniania wody? Tu warto jeszcze napomknąć, że zestawy do uzdatniania wody stają się coraz popularniejsze. Jednym z tych, o który przyszli użytkownicy pytają najczęściej jest połączenie zmiękczacza wody i filtra z węglem aktywnym, o którym pisaliśmy już w artykule: Zmiękczacz wody i filtr z węglem aktywnym - połączenie idealne!
Dlaczego warto pomyśleć o uzdatnianiu wody już w projekcie domu?
Przemyślenie stacji uzdatniania wody już na etapie projektu domu jest pomocne i pomaga zapobiec wielu późniejszym problemom. Przede wszystkim będziemy pewni miejsca, jakie ma być zajęte na daną stację uzdatniania wody. Nie trzeba będzie szukać, kombinować, przerabiać instalacji, przesuwać, wprowadzać poprawek i prosić dodatkowo o pomoc fachowców. Już na etapie projektu można odpowiednio przygotować pomieszczenie gospodarcze – odpływ do kanalizacji, we właściwym miejscu zaplanować gniazdko elektryczne oraz odpowiednią przestrzeń na montaż stacji uzdatniania wody. Ponadto nie popełnimy błędów związanych z instalacją oraz dobrze dobierzemy materiał, z którego ma być wykonana.
Materiał wykonania instalacji jest niezwykle istotny zwłaszcza w przypadku chęci zmiękczania wody. Jeśli mamy zamiar całkowicie zmiękczać wodę, wybór miedzi na główny materiał nie będzie dobrym pomysłem, o czym więcej w artykule: Instalacja sanitarna a zmiękczacz wody - czy montaż jest zawsze możliwy?
A jakich błędów warto unikać podczas uzdatniania wody? O tym więcej informacji przeczytacie w artykule: Uzdatnianie wody - unikaj tych błędów!
Stacje uzdatniania wody - praktyczne informacje
Niezależnie od tego, którą stację uzdatniania wody wybierzemy, warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat. Na naszym blogu znajdziecie kilka praktycznych artykułów dotyczących tego, co jest do wyboru oraz czego wymaga. Koniecznie przeczytaj:
Koszty utrzymania stacji uzdatniania wody - czy eksploatacja jest droga?
Jak wybrać idealne miejsce na montaż zmiękczacza wody?
Wybór hydroforu a stacja uzdatniania wody - czy ma znaczenie?
Ile prądu zużywają stacje uzdatniania wody?
Zgłoś się do eksperta!
Jeśli nie wiesz, którą stację uzdatniania wody wybrać bądź zastanawiasz się, co będzie najlepszą opcją do Twoich wyników analizy wody, warto zwrócić się o pomoc do eksperta. Zgłoś się do nas, a pomożemy dobrać Ci urządzenie, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Szczegóły w zakładce kontakt.
Zapewnij sobie wodę wysokiej jakości!
Woda idealnej jakości to nieodłączny element każdego nowoczesnego domu. Użytkując tą pełną zanieczyszczeń nie czerpiemy pełnego komfortu z mieszkania i jej codziennego wykorzystywania. Warto wybierać to, co najlepsze i co ułatwia życie. Przemyślenie stacji uzdatniania wody już na etapie projektu domu pozwoli zaoszczędzić wielu kłopotów, a do tego postawić na idealne funkcjonowanie domu.
Komentarze (3)