Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Uzdatnianie wody - unikaj tych błędów!

Dobór urządzeń filtracyjnych bez wcześniejszej analizy wody czy niewłaściwe przygotowanie pomieszczenia na instalację filtrów do wody to tylko niektóre z błędów związanych z uzdatnianiem wody i wyborem rozwiązań. Poznaj najpopularniejsze błędy dotyczące instalacji uzdatniania wody i sposoby, by ich uniknąć!

Przekonanie, że dobór właściwej stacji uzdatniania wody to pestka i można to zrobić intuicyjnie jest bardzo mylne i niejednego sprowadziło na manowce. Dość często zgłaszają się do nas osoby, które już posiadają jakieś urządzenia filtracyjne, jednak zostały dobrane w zły sposób i teraz nie wiedzą, co mają z tym zrobić.

Błędy związane z instalacją uzdatniania wody to często większe wydatki, potrzeba wprowadzania przeróbek oraz cała masa kłopotów z użytkowaniem nieodpowiedniej jakości wody. Oto kilka z tych, które mają miejsce najczęściej.

Przekonanie, że woda zawsze jest krystalicznie czysta

Wiele osób uznaje, że woda pobierana z własnego ujęcia jest najwyższej jakości, a swoimi parametrami przewyższa nawet tą, doprowadzaną z zakładów wodociągowych do odbiorców. Temu przekonaniu towarzyszy często argument, że własne ujęcie to stały dostęp do nieograniczonych zasobów wody za darmo i można ją wykorzystywać nie tylko w celach użytkowych, ale i spożywczych. 

Choć faktycznie zdarzają się przypadki, w których nie można mieć żadnych zastrzeżeń do wody ze studni, to najczęściej jednak jakość wody z własnego ujęcia bywa rozczarowująca. Wysoka mętność, barwa, nieodpowiedni smak i zapach są najczęściej widoczne i wyczuwalne już po napełnieniu szklanki.

W przypadku własnych ujęć wody do najczęstszych przekroczeń należą choćby żelazo (czytaj: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?), mangan (czytaj: Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać?), jon amonowy (czytaj: Jon amonowy w wodzie - czy jest się czego obawiać?), azotany (czytaj: Azotany w wodzie pitnej zagrożeniem dla zdrowia) czy zbyt wysoki stopień twardości wody (czytaj: Twarda woda - co to za zjawisko?). Ponadto woda może okazać się skażona mikrobiologicznie, a to już bezpośrednie niebezpieczeństwo dla stanu zdrowia. O bakteriach, które mogą występować w wodzie przeczytacie tutaj: Jakie bakterie mogą bytować w wodzie z własnego ujęcia?

Ze względu na możliwość występowania różnych związków chemicznych oraz bakterii w wodzie analiza wody jest niezbędna. Tylko dzięki niej można przekonać się czy z wody z własnego ujęcia można na pewno bezpiecznie korzystać. Więcej informacji o analizie wody w artykułach: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna? oraz Pobór próbki do analizy wody - praktyczne informacje 

Przy okazji tego tematu warto też wspomnieć o użytkownikach wody wodociągowej. Wielu z nich zakłada, że z wodą pochodzącą z zakładów nie powinni mieć żadnych problemów, więc nie pozostawiają miejsca na stację uzdatniania wody w domu.

Z czasem może jednak okazać się, że woda nie jest tak dobrej jakości, jak oczekiwali. Czasem kłopotem bywają zanieczyszczenia mechaniczne, wyczuwalny chlor w wodzie oraz jego pochodne lub wysoki stopień twardości wody.

Choć zakłady wodociągowe są zobowiązane do dostarczania wody najwyższej jakości, to niestety stan magistrali w budynkach docelowych nie pozostaje bez znaczenia. Właśnie z tego powodu dobrze jest przemyśleć kwestię uzdatniania wody nawet przy podłączeniu do wodociągu.

Kupowanie filtrów wody bez znajomości jej składu

Wielu osobom wydaje się, że urządzenia filtracyjne są uniwersalne i nieważne jaki rodzaj wybiorą oraz w jaki sposób została zanieczyszczona woda - te zawsze odfiltrują wszystkie zanieczyszczenia i poprawią jej jakość.

Z takim podejściem można jednak co najwyżej liczyć na o wiele większe wydatki i dodatkowe kłopoty. Każde z urządzeń filtracyjnych ma nieco inne zastosowanie. Zmiękczacze wody są przeznaczone tylko i wyłącznie do redukcji stopnia twardości, odżelaziacze usuwają żelazo z wody, natomiast kolumny węglowe będą usuwały chlor i jego pochodne oraz poprawią właściwości organoleptyczne wody.

Właściwe działanie urządzenia filtracyjnego jest uzależnione od składu wody, warunków panujących w gospodarstwie domowym oraz zużycia wody. Bez szczegółowych wyników analizy wody niewiele można zdziałać.

Dzięki wynikom analizy wody wiadomo dokładnie, jakie zanieczyszczenia się w niej znajdują oraz w jakich stężeniach występują. Czasem okazuje się, że jedno urządzenie filtracyjne nie jest wystarczające i potrzebna będzie stacja uzdatniania wody składająca się z kilku etapów, by osiągnąć oczekiwane efekty.

Należy więc zapamiętać – po pierwsze analiza wody! Z wynikami warto zgłosić się do działu technicznego lub eksperta z branży uzdatniania wody. My zawsze służymy radą i zapraszamy do kontaktu.

Niewłaściwa kolejność urządzeń filtracyjnych

Aby woda została prawidłowo oczyszczona, kluczowy jest nie tylko odpowiedni dobór urządzeń filtracyjnych, ale również ich właściwy montaż, w odpowiedniej kolejności. Jeśli etapów uzdatniania wody jest wiele, istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować.

Jedną z najważniejszych jest ta dotycząca dezynfekcji wody za pomocą lampy bakteriobójczej. To zawsze powinien być ostatni etap całej stacji uzdatniania wody. Jeśli woda podana na lampę UV będzie mętna, twarda i pełna żelaza, dezynfekcja z całą pewnością nie będzie skuteczna, a ponadto dojdzie do awarii.

Warto pamiętać, że przed zmiękczaczem wody zawsze powinien znaleźć się filtr mechaniczny w celu ochrony głowicy sterującej i innych komponentów w urządzeniu przed możliwością przytkania przez drobne cząstki stałe.

Z kolei w przypadku odżelaziacza wody filtr mechaniczny powinien znaleźć się za tym urządzeniem w celu doczyszczenia wody z pozostałości po odżelazianiu.

Filtry narurowe jako jedyne rozwiązanie problemów

Wiele osób zdaje sobie sprawę, że w ich instalacjach płynie woda niezbyt dobrej jakości. Nie chcą jednak inwestować zbyt dużych kwot w uzdatnianie wody, a na jedno z najtańszych rozwiązań (przynajmniej przy pierwszym kontakcie z branżą uzdatniania wody) wyglądają filtry narurowe.

Niezależnie od występującego problemu oraz wielkości przekroczeń, wybierają filtry narurowe z różnymi wkładami, na przykład odżelaziającymi czy zmiękczającymi. Zazwyczaj nie jest to jednak najlepszy pomysł.

Przede wszystkim ze względu na powierzchnię filtracyjną. W profesjonalnych, centralnych urządzeniach uzdatniania wody mamy do czynienia z kilkudziesięcioma litrami złoża filtracyjnego. Powierzchnia filtracyjna jest bardzo duża, co zapewnia ogromną wydajność i precyzję w usuwaniu zanieczyszczeń. Takie produkty są w stanie dostarczyć wodę na całe gospodarstwo domowe, nawet przy dużym dobowym poborze.

W filtrach narurowych złoża filtracyjnego jest raczej niewiele, a rezultaty uzdatniania są znacznie mniejsze. Aby utrzymać w miarę dobre efekty, wkłady muszą być wymieniane z dużą częstotliwością, a to rodzi spore koszty. W pewnym momencie korzystanie z filtra narurowego może okazać się właściwie nieopłacalne.

Dobór urządzeń filtracyjnych na wyczucie

Bywają przypadki, w których osoby borykające się z problemami z jakością wody wykonują analizę wody, jednak decydują się na samodzielny dobór urządzeń filtracyjnych. W większości przypadków może to jednak skutkować nieodpowiednim działaniem i brakiem efektów.

Przyszli nabywcy często wybierają urządzenia filtracyjne do swoich gospodarstw domowych na podstawie wiedzy z artykułów, dyskusji internetowych, stron z poradami. Należy jednak mieć na uwadze, że zamieszczone tam informacje mają najczęściej charakter ogólny, a stacje uzdatniania wody dobiera się do indywidualnych przypadków.

To, że stacja wielofunkcyjna lub odżelaziacz z komorą sprężonego powietrza sprawdzają się dobrze u sąsiada, wcale nie musi oznaczać, że będą działały tak samo wydajnie i w przypadku naszego gospodarstwa domowego.

Niektóre urządzenia filtracyjne mają specjalne obostrzenia dotyczące swojej pracy. Na przykład producenci podają odczyn pH, przy którym dane złoże filtracyjne będzie działało lub maksymalne stężenie zanieczyszczeń, jakie produkt będzie w stanie odfiltrować.

Najlepiej zgłosić się z wynikami analizy wody do specjalistów i poprosić o stworzenie oferty dopasowanej do potrzeb. Niektóre firmy wykonują nawet testy obciążeniowe na złożach filtracyjnych w celu precyzyjnego doboru metody uzdatniania.

Niewłaściwe użytkowanie urządzeń filtracyjnych

W procesach uzdatniania wody wykorzystywane są naprawdę różne urządzenia filtracyjne. Działanie niektórych opiera się na wkładach (na przykład filtry kuchenne), inne natomiast wykorzystują specjalne złoża filtracyjne.

Należy zdawać sobie sprawę, że niezależnie od formy i usuwanych zanieczyszczeń, ich zdolności filtracyjne w końcu się wyczerpują. W związku z tym niezbędna jest regularna wymiana na nowe, odpowiednie serwisowanie, konserwacja, a w wielu przypadkach także właściwie przeprowadzony proces regeneracji.

Trzeba pamiętać o tych czynnościach i zwracać na nie szczególną uwagę, ponieważ brak wymiany wkładów, złóż bądź nieprawidłowa regeneracja zazwyczaj skutkują brakiem odpowiedniej filtracji wody.

Nie wolno unikać wizyt profesjonalnej ekipy serwisowej. Ta powinna przeprowadzić przegląd urządzenia filtracyjnego przynajmniej raz na jakiś czas. W razie potrzeby wymieniają zużyte komponenty, sprawdzają czy filtracja przebiega prawidłowo.

Tutaj warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden dość często popełniany błąd. Chodzi o wykorzystywanie urządzeń filtracyjnych w nieodpowiedni, nieprzystosowany sposób. Tak na przykład często dzieje się w przypadku wysokiego stopnia twardości wody i występowania żelaza w wodzie.

Wiele osób, chcąc zaoszczędzić, zakłada jedynie zmiękczacz wody, ponieważ wie, ze żywica jonowymienna jest w stanie zatrzymać także żelazo. Jeśli jednak stężenia żelaza są wysokie, zdolności jonowymienne złoża filtracyjnego bardzo szybko się wyczerpią. Częsta wymiana żywicy jonowymiennej wiąże się z wysokimi kosztami, a samo odżelazianie w taki sposób może okazać się mało efektywne i skuteczne.

Złe przygotowanie pomieszczenia na montaż

Systemy uzdatniania wody nadal są rzadko brane pod uwagę w przypadku nowych domów. Tymczasem najlepiej pomyśleć o dobrej jakości wody już na etapie projektu. Wtedy z całą pewnością unikniemy problemów z nieodpowiednim dostosowaniem pomieszczenia pod montaż.

W tym przypadku problemy są naprawdę różne. Pomieszczenie może być na przykład zbyt niskie, by zmieściło się w nim urządzenie filtracyjne wraz z głowicą sterującą - chodzi tu na przykład o dwuczęściowe zmiękczacze wody.

Kłopotem jest też zbyt mała ilość miejsca oraz kwestie związane z odprowadzaniem popłuczyn. Należy pamiętać, że urządzenia filtracyjne powinny zostać umieszczone w pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza nie spowoduje zamarzania wody.

W przypadku problemów z żelazem nierzadko potrzebna jest wymiana już zainstalowanego hydroforu przeponowego na ocynkowany - w innym wypadku nie będzie szans na skuteczne przeprowadzenie procesu odżelaziania.

Urządzenie filtracyjne powinno zostać umiejscowione w taki sposób, aby jego obsługa nie sprawiała żadnych problemów. Chodzi tu między innymi o wygodną kontrolę i dozowanie regeneratów lub inne czynności serwisowe.

Unikanie tych błędów to klucz do czystej wody

Opisane błędy związane z instalacją uzdatniania wody nie należą do rzadkości. Wystarczy się ich wystrzegać, by system uzdatniania wody oczyszczał ją prawidłowo i działał bezawaryjnie. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze warto zapytać o radę specjalistę.

Komentarze (5)

    • Krzysztof Brzeziński
    • 2019-10-30 15:16:40
    Namówiłem swoich rodziców kiedyś żeby uzdatnianie wody zostawili komuś, kto się na tym zna i na szczęście posłuchali. Natomiast ich sąsiedzi na upartego kupili stację do żelaza bez niczyjej pomocy. Woda jak była żółta przed stacją, tak po stacji nie widać było różnicy. Wniosek nasuwa się sam. Dobrze by było, jakby każdy kto się decyduje na taką inwestycje wiedział, od czego ma zacząć.
    • Daniel
    • 2019-11-12 13:29:38
    Jestem w stanie zrozumieć, jak ktoś chce samodzielnie dobrać urządzenie, bo jednak bardzo często wydaje się to być tańsze rozwiązanie. Ale tak jak tu ktoś dobrze napisał, można wtedy dołożyć sobie kosztów, gdy dobierze się urządzenie, które nie działa tak jak powinno albo jest za "słabe" do naszej wody. Jak rozglądałem się za zmiękczaczem, również brałem pod uwagę tańsze modele, bo zastanawiało mnie to, czemu te ceny się aż tak różnią. Dużo musiałem poczytać, porozmawiać z osobami z różnych firm, żeby się dowiedzieć, że jednak warto więcej zainwestować w dobrej jakości zmiękczacz.
    • Tomasz
    • 2019-11-28 16:56:37
    Warto się rozeznać przed kupnem jakiegokolwiek filtra, chociażby jeśli chodzi o właściwości techniczne. Nie kupować w ciemno, tylko poradzić się kogoś, kto się na tym zna i dobrze doradzi :) Ja w ten sposób uniknąłem bardzo złej jakości zmiękczacza i jestem zadowolony
    • Adam
    • 2020-01-10 13:09:28
    Cięzko się rozeznać, jesli ktoś zupełnie nie zna tematu. Ja też miałem problem, więc oddałem robotę w ręcę firmy i mam gwarancję, że będzie działać. Inaczej sam bym nic nie wybrał.
    • artur
    • 2020-08-18 13:00:19
    polecam szukac informacji równiez na muratorze, profesjonalna pomoc :) dużo się dowiedziałem z tego bloga oraz z forum muratora, naprawdę rzetelne info

Nowy komentarz

arrow_upward