Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Sól tabletkowana do zmiękczacza wody - nie zapomnij dosypać!

Zmiękczacze wody to prawdziwy hit! Coraz częściej stają się podstawowym wyposażeniem każdego domu. To wygodne rozwiązanie, które przynosi domowi wiele wymiernych korzyści. Choć są to urządzenia praktycznie bezobsługowe, ich działanie jest w dużej mierze uzależnione od soli tabletkowanej, a my, jako właściciele powinniśmy pamiętać o jej dosypywaniu. Jak często należy dosypywać sól do zmiękczacza wody? W jakich ilościach powinna być dosypywana?

Zmiękczacz wody - lekarstwo na twardą wodę

Wśród jednych z najpopularniejszych systemów uzdatniania wody z całą pewnością można wymienić zmiękczacze wody. Coraz więcej osób myśli o posiadaniu i instalacji takiego urządzenia już na etapie projektowania domu. Dzięki temu od pierwszych chwil można zadbać o stan domowych instalacji oraz kotła grzewczego. Zmiękczacze wody stały się popularne do tego stopnia, że sami architekci wnętrz rekomendują takie rozwiązanie, jako niezwykle wygodne i praktyczne. Te urządzenia są już dostępne nawet w hiepramarketach budowlanych.

Skąd tak duża popularność? Przede wszystkim to szybki, dokładny i wydajny sposób na walkę z uciążliwą twardą wodą. Ta jest zjawiskiem, które występuje na terenie całego kraju, niezależnie od tego, czy woda jest pobierana z własnego ujęcia, czy też z sieci wodociągowej. Dwa główne problemy, jakie powstają na skutek jej użytkowania to kamień kotłowy (Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD) oraz wysokie napięcie powierzchniowe wody, które skutkuje gorszym zwilżaniem powierzchni i rozpuszczaniem środków chemicznych.

Twarda woda ma wpływ na całe gospodarstwo domowe oraz na nas samych, o czym mogliśmy już przeczytać między innymi w artykułach:Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?, Twarda woda wpływa na skórę i włosy - prawda czy mit?, Twarda woda w domowej instalacji - czy są powody do obaw?, Poznaj zaskakujące fakty na temat prania w twardej wodzie. O samym zjawisku twardej wody przeczytasz więcej w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko?

Zmiękczacze wody pozwalają zredukować stopień twardości wody, a wodę twardą zamienić na idealnie miękką, która nie pozostawi po sobie osadów. O zaletach stosowania miękkiej wody w domu dowiecie się więcej stąd: 6 ważnych powodów, dla których warto korzystać z miękkiej wody w domu!

Działanie zmiękczacza wody

Zanim więcej w temacie samej soli tabletkowanej, warto jeszcze raz przytoczyć schemat działania zmiękczacza wody. To pozwoli lepiej zrozumieć, dlaczego regularne dosypywanie soli tabletkowanej do zbiornika jest takie istotne.

Centralne zmiękczacze wody to urządzenia działające na zasadzie wymiany jonowej. Cały proces odbywa się na specjalistycznym złożu zwanym żywicą jonowymienna, o której więcej można przeczytać w artykule: Żywica jonowymienna w zmiękczaczu wody - co warto wiedzieć? Surowa woda wpływa do wnętrza zmiękczacza wody, a jony wapnia i magnezu są wymieniane na neutralne jony sodu, znajdujące się właśnie na żywicy. Dzięki temu do użytkownika trafia miękka woda, a cząsteczki odpowiedzialne za tworzenie twardości wody pozostają na złożu filtracyjnym.

W pewnym momencie na żywicy jonowymiennej znajduje się już tyle cząsteczek jonów wapnia i magnezu, że zaczyna brakować miejsca na przyjmowanie nowych. Właściwości złoża można odzyskać dzięki regeneracji. To właśnie do tego procesu niezbędna jest sól tabletkowana.

Z soli regeneracyjnej oraz wody powstaje roztwór, który podczas procesu regeneracji jest dozowany na żywicę jonowymienną. Wtedy zachodzi proces odwrotny do wymiany jonowej podczas normalnego trybu pracy. To oznacza, że jony wapnia i magnezu zalegające na złożu są wymieniane na neutralne jony sodu z roztworu solanki. Jony tworzące twardość wody są odprowadzane wraz z popłuczynami do kanalizacji. Więcej na temat tego procesu możecie przeczytać w artykule: Po co dosypywać sól do zmiękczacza wody?

Kontrola poziomu soli to podstawa!

Jak pokazuje powyższy akapit, sól regeneracyjna stanowi bardzo ważny element całego procesu uzdatniania i prawidłowego funkcjonowania zmiękczacza wody. Choć sam proces działania i regeneracji urządzenie przeprowadza samodzielnie, użytkownik musi kontrolować poziom soli regeneracyjnej w zbiorniku! To jedna z niewielu czynności, z jaką wiąże się posiadanie i użytkowanie zmiękczacza wody.

Regeneracja zachodzi automatycznie. W większości urządzeń ten proces jest uruchamiany po upływie określonej ilości czasu bądź określonej ilości wody. Roztwór wytwarzany jest z soli regeneracyjnej oraz wody dobranych w odpowiednich ilościach. Właściwy poziom soli regeneracyjnej jest niezbędny, ponieważ jeśli będzie jej za mało, może dojść do zakłóceń i zaburzeń. W najgorszym wypadku  złoże nie będzie mogło zostać prawidłowo zregenerowane, pozostaną na nim jony wapnia i magnezu, przez co w normalnym procesie pracy woda nie będzie podlegała zmiękczaniu, a kłopoty z osadem i wysokim napięciem powierzchniowym powrócą.

Aby tego uniknąć, poziom soli w zbiorniku powinien być utrzymywany na tym samym poziomie. Wtedy będziemy mieć pewność, że roztwór zostanie wytworzony w dobrych proporcjach i nie dojdzie do żadnych powikłań. No właśnie, a ile dokładnie soli powinno znajdować się w zbiorniku?

Poziom soli w zbiorniku - to warto wiedzieć

Nie ma jednoznacznych reguł, co do tego, ile dokładnie soli powinno znajdować się w zbiorniku solanki. Wiele zależy od samej konstrukcji zmiękczacza wody, budowy zbiornika solanki. Wpływ na poziom soli mają również same ustawienia parametrów zmiękczacza wody. Ogólnie eksperci radzą, aby utrzymywać ilość soli regeneracyjnej na poziomie powyżej połowy zbiornika solanki, jednak najlepiej doczytać tą informację w instrukcji obsługi posiadanego modelu lub dowiedzieć się u dystrybutora.

Jak często uzupełniać sól regeneracyjną?

W tym wypadku również nie możemy mówić o jednej, złotej zasadzie co do tego. Ile soli należy dosypywać do zbiornika solanki. W jednych gospodarstwach domowych sól tabletkowana musi być dosypywana z częstotliwością co kilka tygodni, w innych natomiast są to już miesiące. W tym wypadku również możemy mówić o wielu zależnych, mających wpływ na ten aspekt. Między innymi znaczenie ma sam poziom twardości wody w domu. Im jest wyższy, tym niezbędna będzie częstsza regeneracja  złoża, a konsekwencją jest też wyższe zużycie soli tabletkowanej. Podobnie oddziałuje zużycie wody. Im więcej jej przepływa przez złoże filtracyjne, tym częściej zmiękczacz wody będzie przeprowadzał proces regeneracji. Znaczenie ma także model i wprowadzone ustawienia głowicy sterującej, wiek urządzenia oraz wielkość zbiornika na sól. Im jest mniejszy, tym częściej trzeba sprawdzać stan.

Warto brać pod uwagę, że sól nie zawsze będzie musiała/ mogła być dosypywana z taką samą częstotliwością. Nie należy więc się przyzwyczajać do jednego, objętego schematu czasowego. Sól będzie się zużywała znacznie wolniej, kiedy na przykład pojedziemy na wakacje. Z kolei, kiedy sami mamy gości w domu, prawdopodobnie jej poziom spadnie znacznie szybciej.

Dzięki temu zapamiętasz!

Kontrola poziomu soli w zmiękczaczu wody nie jest procesem skomplikowanym, ani wymagającym. Minusem jest fakt, że po prostu należy o tym pamiętać. Sposobem może być ustawienie przypomnień w telefonie bądź zaplanowanie i zapisanie zadania w widocznym miejscu, organizerze. Na rynku znajdziemy rzecz jasna zmiękczacze wody, które same przypomną nam o potrzebie skontrolowania poziomu soli w zbiorniku i jej dosypaniu. To dodatkowe funkcje, które znacznie poprawiają wygodę korzystania z takiego typu urządzeń.

Przykładem może być dźwiękowy alarm poziomu soli obecny w kompaktowym zmiękczaczu wody Ecoperla Slimline. Urządzenie za pomocą aplikacji ConnectMySoftener oraz dźwięku powiadamia o obniżeniu się poziomu i potrzebie uzupełnienia braków. To nie jest jedyna zaleta tej linii. Oprócz tego, że posiadają Ecoperla Perfect System, zmniejszający koszty eksploatacyjne (przeczytaj: Ecoperla Smart, Perfect, Security System - po co są? Jak działają?), posiadają również system solankowania proporcjonalnego oraz system suchego zbiornika solanki. Więcej o tych zmiękczaczach wody między innymi w artykule: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Z kolei Pentair IQsoft to kompaktowe zmiękczacze wody z wbudowanym modułem WiFi. Można je kontrolować za pośrednictwem dedykowanej aplikacji, która między innymi pokazuje: zużycie wody dzienne, miesięczne, informuje o przebiegu działania, umożliwia zdalne włączenie trybu wakacyjnego, a w dodatku wysyła powiadomienie o potrzebie uzupełnienia braków w zbiorniku solanki.

Nic skomplikowanego!

Choć za minus zmiękczacza wody można uznać potrzebę kontrolowania poziomu soli w zbiorniku, to jednak nie jest to nic skomplikowanego. Warto zwrócić uwagę także na ten aspekt przy wyborze zmiękczacza wody do swojego domu. Potrzebujesz dodatkowych informacji? Skontaktuj się z nami!

Komentarze (2)

    • Stefek
    • 2021-01-15 16:00:04
    Zdarzyło mi się zapomnieć o soli, żona zobaczyła na armaturze jak zaczęła lecieć twarda woda :) Warto jakieś przypominajki sobie ustawić
    • Kajtek
    • 2021-01-26 14:23:14
    My dość rzadko dosypujemy, bo zmiękczacz się co 2 tygodnie dopiero regeneruje. Raz w miesiącu po trochu dysypuję soli do mojego zmiękczacza :)

Nowy komentarz

arrow_upward