- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 990 odwiedzin
- comment 5 komentarzy
Miękka woda okazuje się być doścignionym marzeniem w wielu polskich gospodarstwach domowych. Wszyscy, którzy zdecydowali się na poprawę jakości wody pod tym kątem są zachwyceni, ponieważ zyskali ogromny komfort i brak obaw o konsekwencje narastających osadów. Z miękką wodą można spać spokojnie! A oto najlepsze dowody, które to potwierdzają!
Czym jest miękka woda?
Miękka woda jest tak naprawdę przeciwieństwem wody twardej. Zawiera niewielkie ilości bądź wcale nie zawiera jonów wapnia i magnezu, które w największym stopniu odpowiadają za tworzenie wysokiego stopnia twardości. To woda, która nie pozostawia po sobie osadu, ani też nie ma wysokiego napięcia powierzchniowego. Warto przeczytać artykuł: Twarda woda - co to za zjawisko?, by dowiedzieć się więcej.
Potrzebujecie więcej informacji o tym, dlaczego wiele osób podejmuje decyzję o potrzebie walki z twardą wodą? Przeczytajcie koniecznie wcześniejsze artykuły na blogu, w tym szczególnie: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?, Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD, Twarda woda w domowej instalacji - czy są powody do obaw? Koniecznie obejrzyj też filmik od polskiej marki Ecoperla:
Miękka woda to standard w przemyśle!
Miękką wodę już dawno doceniono w przemyśle i branży HoReCa. Przeczytaj: Jak dobrać przemysłową stację uzdatniania wody? W wielu zakładach użytkowanie zmiękczaczy wody jest na porządku dziennym i stanowi podstawowe wyposażenie. Miękka woda ma ogromne znaczenie zwłaszcza w hotelach i pensjonatach. Co ciekawe, wielu z nas podczas pobytu w takich miejscach odczuwa różnicę choćby podczas kąpieli – szampon i żel pod prysznic o wiele lepiej się pienią i spłukują. Nie widzimy osadów, a woda jest naprawdę przyjemna w użytkowaniu w porównaniu z tą, którą mamy w domu! Na szczęście u siebie również możemy korzystać z miękkiej wody i naprawdę warto o tym pomyśleć!
Jak się uzyskuje miękką wodę?
Jednym z najlepszych i najchętniej polecanych sposobów na uzyskanie miękkiej wody w gospodarstwach domowych jest zmiękczacz wody. To centralne urządzenie, które montuje się na wejściu wody do budynku. Działa na zasadzie wymiany jonowej, a opis całego procesu znajdziecie w artykule: Po co dosypywać sól do zmiękczacza wody?, a także w filmiku od marki Ecoperla:
Zmiękczacze wody redukują stopień twardości całkowicie bądź sami możemy zdecydować z jak twardej wody chcemy korzystać, dzięki zastosowaniu mieszacza. Bardzo ważne, aby pamiętać o regularnym dosypywaniu soli do zbiornika solanki – w innym wypadku urządzenie nie będzie miało jak się zregenerować. Instalacja przynosi oczekiwane efekty, pod warunkiem, że urządzenie jest odpowiednio dobrane. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?
Jeśli mieszkamy w bloku lub nie mamy miejsca na centralną stację uzdatniania wody, a zależy nam, aby zażegnać problem na tyle, na ile to jest możliwe, można zastosować system odwróconej osmozy w kuchni i dodatkowo filtr pralkowy i prysznicowy w łazience. Systemy odwróconej osmozy doskonale radzą sobie z redukcją wysokiego stopnia twardości wody, a przy okazji oczyszczają ją z takich zanieczyszczeń jak: chlor i jego pochodne, metale ciężkie, pestycydy, bakterie, wirusy. Woda nadaje się idealnie nie tylko do bezpośredniego spożycia, ale również gotowania, wypełnienia ekspresu do kawy, parowaru, żelazka, innego drobnego AGD, wymagającego wody do działania. Dzięki zastosowaniu wody po odwróconej osmozie nie będzie pozostawał osad. Przeczytaj więcej tutaj: Odwrócona osmoza jako proces - skąd się wzięła? Na czym polega?
W przypadku właścicieli wody z własnych ujęć dobrym rozwiązaniem na pozyskanie miękkiej wody, a także zwalczenie innych problemów, które mogą wystąpić, jest stacja wielofunkcyjna. To urządzenia ze specjalnie dobraną mieszanką złóż, które są w stanie usunąć z wody pięć najczęstszych kłopotów, które występują: wysoki stopień twardości wody, żelazo, mangan, jon amonowy, związki organiczne. Dokładne informacje w artykule: Stacja wielofunkcyjna - dla kogo jest przeznaczona?
Jak widać, sposobów na pozyskanie miękkiej wody jest naprawdę dużo. Warto wybrać ten, który najlepiej wpasowuje się w nasze potrzeby i oczekiwania. A dlaczego warto korzystać z miękkiej wody? Oto najważniejsze powody!
Powody, dla których opłaca się korzystać z miękkiej wody
Z dumą prezentujemy Wam listę najważniejszych powodów, dla których warto w swoim domu korzystać z miękkiej wody! To jednocześnie doskonałe argumenty, by wreszcie pomyśleć o zamianie twardej wody na miękką, jeśli tego jeszcze nie zrobiliście!
1: Miękka woda to oszczędności
Korzystanie z miękkiej wody wiąże się z wieloma oszczędnościami finansowymi. Jesteśmy w stanie nazbierać spore kwoty. Okazuje się, że twarda woda kosztuje nas naprawdę dużo. Przede wszystkim to jeden ze sprawców kosztownych awarii. Osad powoduje zmniejszenie światła rur i przewodów, przez które przepływa woda, osiada na elementach podgrzewających, doprowadzając niejednokrotnie do ich awarii. Twarda woda jest także przyczyną częstej potrzeby wymiany czajnika lub żelazka. To wszystko koszty, które nie występują przy użytkowaniu wody miękkiej, która nie oddziałuje w taki sposób na komponenty instalacji i urządzeń. Warto zdawać sobie sprawę, że niektórzy producenci kotłów grzewczych nie przyjmują urządzeń na warunkach gwarancyjnych, jeśli w procesie pracy nie jest wykorzystywana miękka woda.
Oszczędzamy też na rachunkach za ogrzewanie, ponieważ brak osadu oznacza równomierne rozprowadzanie ciepła i brak problemów z występowaniem miejscowych przegrzań. Przy miękkiej wodzie zmniejsza się potrzeba zakupu detergentów – na przykład zamiast dwóch butelek szamponu do włosów zaczyna wystarczać jedna. Podobnie z żelami pod prysznic, proszkami do prania, płynami płuczącymi, środkami do sprzątania. Wiele osób rezygnuje też z zakupu balsamów do ciała i podobnych kosmetyków. Okazuje się, że montaż zmiękczacza wody i jego eksploatacja opłacają się znacznie bardziej niż twarda woda. Przeczytaj: Koszty utrzymania zmiękczacza wody - czy eksploatacja jest droga?
2: Miękka woda to szybkie sprzątanie
Miękka woda nie pozostawia po sobie charakterystycznych, wapniowych osadów podczas jej codziennego użytkowania. W związku z tym sprzątanie łazienki, kuchni, wanny, kabiny prysznicowej to nie jest męka, która praktycznie się nie kończy, a szybki proces, do którego wcale nie musimy używać najsilniejszych na rynku detergentów. Wystarczy przetrzeć powierzchnie nawilżoną szmatką, by osiągnąć naprawdę dobre efekty bez żadnego wysiłku. Sam proces sprzątania też nie musi być już tak częsty. Przy miękkiej wodzie nie ma też wstydu przed niezapowiedzianymi gośćmi, że zobaczą warstwy osadu z kamienia i mydła na umywalce i wylewce. Użytkując wodę o niskim stopniu twardości, okaże się, że sprzątanie może być szybkie, łatwe i przyjemne.
3: Miękka woda to piękne włosy i skóra
Miękka woda pozwala zadbać o piękny wgląd i właściwą kondycję skóry oraz włosów. Jest szczególnie polecana przy chorobach skórnych i skórze wrażliwej. Nie podrażnia, doskonale spłukuje kosmetyki i pozwala im na pełne działanie. Skóra jest odpowiednio nawilżona, nie pozostaje na niej warstwa osadu z mydła i innych używanych środków, przez co może właściwie oddychać. Nie ma mowy o niedoskonałościach, zaczerwienieniach, swędzeniu czy pieczeniu. Wygląd włosów oraz skóry głowy także powinien ulec poprawie. Ponadto na zabiegi pielęgnacyjne potrzebne będą mniejsze ilości kosmetyków. Dodatkowe informacje znajdziecie w artykule: Twarda woda wpływa na skórę i włosy - prawda czy mit?
4: Miękka woda to mniejsze zużycie detergentów
Okazuje się, że przy użytkowaniu miękkiej wody możemy ograniczyć zużycie detergentów nawet o 60%. Wszystko ze względu na to, że miękka woda nie posiada cechy, jaką jest wysokie napięcie powierzchniowe. Wszelkie środki doskonale się pienią, rozpuszczają, zmywają, działają dokładnie tak, jak powinny. To widać doskonale na przykładzie prania. Już nie musimy dodawać podwójnych dawek proszku i płynu do płukania, by ubrania chociaż minimalnie pachniały i były miękkie w dotyku. Tkaniny nie będą zużywały się tak szybko, nie dojdzie do przetarć włókien z powodu twardej wody, ani też do pojawienia się osadów i zabrudzeń widocznych zwłaszcza na ciemnych tkaninach. Pranie będzie idealne! To także zysk dla całego środowiska. Będzie mogło choć trochę odetchnąć od stosowania dużych ilości silnych środków chemicznych, jakie normalnie wykorzystujemy do sprzątania, więcej tutaj: Poznaj zaskakujące fakty na temat prania w twardej wodzie!
5: Miękka woda to dania i napoje jak z restauracji
Miękka woda nie pozostawia po sobie osadów, nie powoduje, że niektóre warzywa i owoce podczas obróbki termicznej stracą swój kolor. Dania i napoje przygotowane na miękkiej wodzie wyglądają jak z najlepszej restauracji – zachowują swoje właściwe kolory, smak, aromat. Kawy i herbaty nie pozostawią osadu na naczyniach, nie będą się też tworzyły na ich powierzchni charakterystyczne osady podczas stygnięcia. Możemy też zapomnieć o znajdowaniu opiłków kamienia w zupach i sosach. Miękka woda jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którym zależy na najlepszych efektach swojej sztuki kulinarnej.
6: Miękka woda to najlepsza ochrona instalacji
Miękka woda jest najlepszym sposobem na ochronę i wydłużenie żywotności domowych instalacji oraz sprzętów AGD. W większości przypadków (Przeczytaj: Instalacje sanitarne a zmiękczacz wody - czy montaż jest zawsze możliwy?) miękka woda pozostaje neutralna dla tworzyw, nie powoduje przyspieszenia korozji, nie ma kłopotów z osadami. Wydajność przepływu pozostaje zachowana na tym samym, wysokim poziomie. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji. Jeśli właśnie budujemy dom, już teraz warto zabezpieczyć stan techniczny instalacji poprzez wodę odpowiedniej jakości. Dzięki temu będą prawidłowo funkcjonowały przez dłuższy czas.
Miękka woda się opłaca!
Ten artykuł zawiera mnóstwo dowodów na to, że użytkowanie miękkiej wody to czysty zysk! Już dziś zastanów się nad tym, czy właśnie jej nie brakuje w Twoim domu? Dzięki niej możesz naprawdę wiele zyskać. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze urządzenia, które zapewni miękką wodę u Ciebie, skontaktuj się z nami.
Komentarze (5)