- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 8742 odwiedzin
- comment 10 komentarzy
Co wybierasz do picia na co dzień? Napój gazowany, kawę, herbatę, kolorowe napoje w kartonach, soki, a może wodę? Co jest najzdrowszą opcją, a co może spowodować problemy ze zdrowiem? Dlaczego tyle mówi się o tym, że to woda jest najlepszym wyborem?
Nowy rok to zawsze najlepszy okres na stawianie sobie nowych celów i postanowień. Wśród najczęściej wymienianych są nie tylko te związane z bardziej ekologicznym trybem życia, ale i zdrowszym. Często celem jest zrzucenie nadprogramowych kilogramów.
Tutaj jednak warto zdawać sobie sprawę, że na naszą wagę i stan zdrowia wpływ ma nie tylko ruch oraz rodzaj spożywanych na co dzień pokarmów, ale również to, co pijemy, jakiej jest jakości i w jakich ilościach jest przez nas wypijane.
Jesteśmy tym, co pijemy
Powyższe hasło jest przytaczane przez wielu ekspertów, w tym również dietetyków. Poprzez napój możemy albo dostarczyć organizmowi cennych składników i zadbać o równowagę, albo te składniki odebrać.
Jeśli chcemy być zdrowi, czuć się dobrze, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest priorytetem i większość społeczeństwa nie ma tej świadomości. To skutkuje przerażającymi danymi. Szacuje się, że około 90% ludzi cierpi na przewlekłe odwodnienie. Więcej informacji o tym problemie znajdziecie w artykule: Czy prawidłowo nawadniasz swój organizm?
Inną sprawą jest dobór napoju, którym zamierzamy się nawadniać. Tutaj uwaga, nie wszystkie są w stanie spełnić tą funkcję. Niektóre wręcz przeciwnie, mogą zaszkodzić i to poważnie oraz długotrwale.
Unikaj tych napojów!
Nie da się ukryć, że pomimo wielu kampanii mających zmienić spojrzenie społeczeństwa na wodę, jako sposób nawodnienia i tak ogromna część w pierwszej kolejności wybiera napoje gazowane, słodzone soki i napoje w kartonach, napoje energetyczne, butelkowane wody smakowe, napoje ice tea. To właśnie przed nimi ostrzegają naukowcy!
Obserwacje przeprowadzone przez badaczy z Tufts University nie napawają optymizmem. Wykazały, że co roku niekorzystna dieta i dziesiątki wypitych litrów napojów pełnych cukru doprowadzają do śmierci nawet 184 tysiące osób.
Powyższa opinia powstała na podstawie 62 rodzajów badań przeprowadzanych od 1980 do 2010 roku w USA. Dotyczyły grupy 600 tysięcy osób. Ponadto stanowią potwierdzenie badań wcześniej przeprowadzanych na Harvardzie.
Kolorowe napoje są wręcz naszpikowane cukrem i substancjami słodzącymi, co zwiększa ryzyko powstawania chorób serca, cukrzycy, a prawdopodobnie także ma wpływ na rozwój chorób nowotworowych.
Dlaczego lepiej unikać słodzonych napojów?
Naukowcy alarmują, że konserwanty, słodziki, syntetyczne barwniki i aromaty są tym, czego szczególnie powinniśmy unikać.
Przede wszystkim, choć dla wielu wyda się to nieprawdopodobne, kolorowe napoje są tak samo uzależniające, jak kawa czy alkohol. To znaczące zwłaszcza w przypadku ludzi młodych, którzy najchętniej po nie sięgają.
Kofeina oraz cukier zawarte w napojach sprawiają, że w organizmie powstaje dopamina. Napoje tego typu kojarzymy więc z nagrodą, czymś przyjemnym i smacznym. W związku z tym mamy ochotę na jeszcze więcej.
Duże ilości cukru i fosfor zawarty w napojach przyczynia się do powstawania próchnicy i chorób dziąseł. Ponadto związki chemiczne zawarte w napojach gazowanych przyczyniają się do wypłukiwania cennych substancji z organizmu. Kwas fosforowy wiąże między innymi magnez, wapń, cynk i ułatwia ich usuwanie z organizmu. Kofeina z kolei działa moczopędnie, przez co łatwo odwodnić organizm.
Oczywiście kolorowe napoje gazowane i niegazowane to także ogromne ilości cukru, który dostaje się do organizmu. To skutkuje nie tylko większą ilością cukru we krwi, ale również wzmożoną produkcją insuliny. Organizm najczęściej nie ma możliwości wykorzystania tak dużych ilości cukru, a więc jego nadwyżka jest zamieniana w komórki tłuszczowe.
To nadal nie wszystkie konsekwencje. Twórcy już wspomnianych wyżej badań dowiedli, że substancje zawarte w napojach gazowanych mogą zwiększać ciśnienie, powodują wzrost tkanki tłuszczowej, podnoszą poziom złego cholesterolu we krwi.
Badania przeprowadzone przez grupę z Uniwersytetu Harvarda wykazały, że już po miesiącu od wprowadzenia do codziennej diety coli następuje nie tylko znaczny wzrost wagi, ale i insuliny w organizmie.
Absolutnymi rekordzistami w spożywaniu napojów gazowanych są mieszkańcy Meksyku. Szacuje się, że spożycie sięga 196 litrów na każdą osobę. Na drugim miejscu jest USA z wynikiem 141 litrów przypadających na każdego obywatela.
Napoje dietetyczne - czy to lepszy wybór?
Napoje o niższej zawartości cukru to zdecydowanie mniejsze zło, jednak nie można z pewnością powiedzieć, że najlepsze wyjście z sytuacji.
Napoje dietetyczne zazwyczaj zawierają w sobie słodziki, które powodują wyrzuty insuliny w organizmie, a więc i zwiększony apetyt.
Woda - zdecydowanie warto nią nawadniać organizm!
Warto wiedzieć, że kolorowe napoje zawierają od 350 do nawet 800 kalorii na litr – woda nie dostarcza organizmowi żadnych dodatkowych kalorii.
Napoje sprzyjają powstawaniu i nasilaniu się objawów choroby refluksowej żołądka oraz są jedną z przyczyn powstawania cukrzycy typu 2, na którą zapada coraz większa część społeczeństwa. Woda nie ma natomiast negatywnego wpływu na zdrowie.
Ponadto duża zawartość sztucznych barwników i konserwantów w napojach ma działanie alergizujące. Woda z kolei ma śladowe ilości potencjalnych alergenów.
Woda nie doprowadzi do otyłości, Co więcej, poprawia metabolizm, a więc jest szczególnie polecana dla osób będących na diecie odchudzającej.
Dlaczego nie soki?
Świeżo przyrządzone soki owocowe i warzywne mogą być doskonałym uzupełnieniem diety, jednak nie powinny stanowić głównego źródła nawodnienia organizmu. Należy pamiętać o tym, że też zawierają cukier i dostarczają kalorii (warzywa zdecydowanie mniej niż owoce). Warto je traktować jako posiłek lub część posiłku, a nie napój spożywany między posiłkami.
Co oprócz wody?
Woda nie powinna być traktowana, jako napój do którego jesteśmy zmuszeni się ograniczyć. Jest sporo innych, zdrowych opcji na nawodnienie. Dietetycy polecają ziołowe herbatki. Szczególnie dobrym wyborem w dzisiejszych czasach może być melisa, która pozwala się wyciszyć i uspokoić. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne, antyalergiczne oraz rozkurczowe. Na trawienie polecana jest mięta oraz herbata koperkowa.
Równie dobrą propozycją jest zielona herbata. W zależności od sposobu zaparzenia może pobudzać lub wyciszać. W dodatku jest bogata w witaminy C i E oraz pzeciwutleniacze, wspomaga przemianę materii.
W upały polecane jest spożywanie napojów mlecznych takich jak maślanka czy kefir. To dobry sposób na schłodzenie organizmu, poprawę trawienia i odporności. Tego rodzaju napoje mogą zawierać sporo kalorii i z tego względu powinny być traktowane jako posiłek lub jego część, podobnie jak soki.
Jakość wody nie bez znaczenia
Oczywiście sama jakość wody, jaką decydujemy się spożywać również ma znaczenie. Przede wszystkim musi być to woda świeża i bezpieczna. Obecnie odchodzi się od wód sprzedawanych w butelkach na rzecz innych metod pozyskiwania na co dzień takiej, o parametrach dopasowanych do potrzeb użytkowników.
Cały świat alarmuje, że środowisko nie potrzebuje już więcej odpadów i coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie dobrych nawyków ekologicznych. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule: Woda z kranu czy z butelki? Skąd pobierać wodę pitną?
Jednym z chętniej wybieranych sposobów na wodę w pełni odpowiadającą gustowi są profesjonalne filtry kuchenne. W czołówce niezmiennie znajdują się systemy odwróconej osmozy. O działaniu tych filtrów kuchennych dowiecie się więcej z artykułów: Odwrócona osmoza jako proces - skąd się wzięła? Na czym polega?, Czy woda po odwróconej osmozie nadaje się do picia? oraz Odwrócona osmoza - najczęściej zadawane pytania. Jednak osoby poszukujące coraz częściej zwracają uwagę także na systemy ultrafiltracji (na przykład Ecoperla Profine POU).
Dokładne opisy możliwości uzdatniania wody w kuchni znajdują się w artykule: Popularne systemy do filtracji wody w kuchni
Jeśli woda Ci nie smakuje
Wśród Czytelników tego artykułu na pewno znajdą się osoby nieprzekonane do smaku i wyglądu wody. Prawda jest taka, że przy napojach w żywych kolorach wypada dość mało atrakcyjnie. Osobom, które długo piły napoje pełne cukru, może być ciężko się na nią przestawić.
Na to na szczęście jest rada! Wystarczy dodać do wody ulubione zioła, jak mięta czy melisa oraz owoce. To uatrakcyjni jej wygląd, a przy okazji nada smaku, który lubimy. Dzięki temu łatwiej będzie nam zmienić nawyki. Tutaj podrzucamy kilka ciekawych przepisów: Napoje na bazie filtrowanej wody - 5 przepisów na majówkę!
Komentarze (10)