- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 1671 odwiedzin
- comment 6 komentarzy
Już dziś w szkole rozlegnie się pierwszy dzwonek, a wraz z nim rozpoczęcie nowego roku szkolnego! To czas, w którym trzeba pomyśleć nie tylko o wyprawce, stroju sportowym i butach na zmianę, ale także zatroszczyć się o zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie naszej pociechy. W szkole może być pełna energii, mieć wystarczająco dużo koncentracji przez cały dzień i sił, jeśli tylko zadbamy o to, aby prawidłowo jadła i przede wszystkim piła wodę! Oto, jak wypracować nawyk picia wody w szkole!
Woda ważna w diecie dzieci!
Właściwe nawodnienie organizmu jest niezmiernie ważną kwestią, o czym pisaliśmy już niejednokrotnie. W przypadku dorosłych osób wszystko zostało już wyjaśnione w artykułach: Czy prawidłowo nawadniasz swój organizm? oraz Zadbaj o siebie, czyli jak mieć wodę zawsze przy sobie i dbać o nawodnienie? Przedstawione w powyższych artykułach zasady dotyczą także najmłodszych. Z tym, że warto pamiętać, iż kwestie odwodnienia będą dotykały ich bardziej, ponieważ organizmy są nieco słabsze, a poza tym składają się z wody w większym procencie niż osoby dorosłe.
Woda jest niezwykle ważna i niezastąpiona w diecie dzieci. Rodzice najczęściej skupiają się na posiłkach, wyliczając kalorie, ilości białka i witamin, a zapominają o fundamencie, jakim jest podawanie najważniejszego źródła nawodnienia. Od tego ile i w jaki sposób nasze dziecko będzie przyjmowało płyny, zależy przecież także między innymi wchłanianie tych wszystkich substancji odżywczych, o których pisaliśmy.
Zapotrzebowanie dziecka na wodę jest w dużej mierze uzależnione od jego masy ciała. Można je obliczyć za pomocą kilku metod, najpopularniejszą stanowi metoda Hollidaya oraz Segara. Warto brać pod uwagę, że zakres masy ciała w danym wieku może być dość szeroki. Należy też pamiętać o zachowaniu równowagi. Zbyt duże ilosci wody mogą doprowadzić do przewodnienia, między innymi wypłukiwania elektrolitów, ale zbyt małe ilości wody poskutkują odwodnieniem. Zapotrzebowanie na wodę może być większe przy stanach wyjątkowych, związanych ze zwiększonymi stratami wody, jak: nadmierny wysiłek fizyczny, gorączka, wymioty, biegunki.
Jeśli dziecko waży powyżej 20 kilogramów, do przypadających na tę ilość 1500 ml należy doliczyć po 20 ml na każdy dodatkowy kilogram ciała. Przy tym warto brać pod uwagę, że wodę dostarczamy także z pokarmami, takimi jak na przykład owoce, warzywa, zupy, przeciery, etc. A najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu zawsze jest woda! Z jakiego powodu?
Dlaczego nie kolorowe soki?
Nie ma co ukrywać, że gdyby dać dzieciakom wolną rękę, to zdecydowana większość z nich raczej sama z siebie nie sięgałaby po zwykłą wodę. W pierwszej kolejności byłyby to kolorowe soki i napoje, pełne sztucznych barwników, słodzików i konserwantów. Same z siebie są bardzo atrakcyjne, a poza tym zazwyczaj są opakowane w ciekawe butelki z etykietami w fantazyjne wzory lub posiadają wizerunki ulubionych postaci z bajek. Taki wybór należy jednak jak najszybciej odradzić. To nie jest właściwa droga, zaś szybki sposób na nabawienie się próchnicy zębów, otyłości, a nawet kłopotów z cukrzycą. Stanowczo powinniśmy też unikać podawania napojów bogatych w kofeinę, energetyzujących, pobudzających – to rodzi same problemy. Ten temat poruszaliśmy już w artykule: Słodzone, kolorowe napoje czy woda do picia - co lepiej wybrać?
Najlepszym sposobem na prawidłowe nawodnienie jest woda niegazowana – jest delikatna dla układu pokarmowego, w przeciwieństwie do gazowanej, nie posiada żadnych kalorii, doskonale się wchłania. Oprócz tego warto podawać napary ziołowe, mleko, jogurty, maślanki, soki, jednak nie jako główny sposób nawodnienia, a dodatek do posiłków w ciągu dnia lub w ramach posiłku w ciągu dnia, na przykład koktajl owocowy na podwieczorek, rzecz jasna ze świeżych owoców.
Co powoduje niedobór wody?
Jeśli woda nie jest dostarczana do organizmu w ciągu dnia, dzieciaki z pewnością to odczują dość szybko na własnej skórze. Przede wszystkim może pojawić się silny niepokój oraz uczucie nieustającego pragnienia. Objawami są także podsychające śluzówki oraz biały nalot na języku. Dość często pojawiają się także biegunka oraz wymioty. Przy odwodnieniu zauważalne będą także bóle głowy oraz ogromne zmęczenie, niepozwalające na prawidłowe działanie i funkcjonowanie w czasie lekcji. Do tego dochodzą jeszcze czasami zawroty głowy i kłopoty z koncentracją. Lista jest dość długa, a rodzic nie zawsze dopatrzy się przyczyny właśnie w tym, że dziecko mogło nie wypić nawet kropelki wody przez cały dzień obecności w szkole. Niestety, tak się zdarza i to nie są odosobnione przypadki.
Jakie korzyści zapewnia picie wody w szkole?
Dziecko dobrze nawodnione, to dziecko szczęśliwe – tak można to podsumować w dużym skrócie, jednak prawda jest taka, że regularne picie wody sprawi, że malec lub nastolatek będzie się po prostu dobrze czuł. Łatwiej mu będzie utrzymać koncentrację i zainteresowanie, więcej zapamięta z lekcji, będzie bardziej aktywny, przy zachowaniu dobrego samopoczucia. Przy nawet lekko odwodnionym organizmie mogą wystąpić problemy z rozwiązywaniem najprostszych zadań, ale można tego uniknąć dzięki regularnemu piciu wody! To także idealny sposób na utrzymanie dobrego nastroju w ciągu dnia. Nie powinny też występować problemy z zasypianiem. Wypijanie właściwych ilości wody to również sposób na utrzymanie odpowiedniej wagi i zdrowy tryb życia. W taki sposób chronimy swoją pociechę przed możliwością wystąpienia otyłości lub cukrzycy. Uczymy i wdrażamy w życie dobre nawyki! Picie wody wiąże się też z brakiem tak dużego zapotrzebowania na cukier. Dziecko będzie chętniej sięgało po zdrowe przekąski, nie będzie czuło tak dużego głodu, przez co też szybciej będzie się najadało. Można powiedzieć, że odpowiednie nawadnianie, pretenduje także właściwe nawyki żywieniowe.
Jak nauczyć dziecko pić wodę?
Wiele przede wszystkim zalezy od naszego podejścia i rozmowy. Warto jak najczęściej mówić o pozytywnych skutkach picia wody oraz o tym, jak bardzo ważne jest to nie tylko w domu, ale również poza nim. Edukacja przez rozmowę powinna sprawić, że maluch i nasi starsi podopieczni zapamiętają cenne informacje i zawsze będą je mieć z tyłu głowy. To również przyczynia się do wyrobienia nawyku picia wody i sięgania po nią w trakcie przerw i lekcji.
Dawaj dobry przykład
Tu warto wspomnieć o starym i dobrze znanym powiedzeniu, że przykład zawsze idzie z góry. Zmiany nawyków naszych dzieci powinny się zaczynać od nas samych. Powinniśmy pokazywać, że odpowiednie nawodnienie jest niezwykle ważne dla nas samych, że staramy się pić wodę regularnie i zawsze mieć ją przy sobie. Jeśli dzieciaki będą nas widzieć ze szklanką wody w ręku, same też powinny zacząć o nią prosić i po nią sięgać.
Urozmaicaj napoje
Zwykła woda nie jest zbyt atrakcyjna nawet dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Z tego właśnie powodu warto ją co jakiś czas urozmaicić, dodając kolorowe kostki lodu, owoce, miętę, bazylię, melisę, inne zioła. Kolorowe dekoracje, jak słomki czy parasolki mogą sprawić, ze picie wody stanie się prawdziwą atrakcją, a taki wygląd przyciągnie wzrok i sprawi, że dzieciaki będą zachwycone. Ciekawe przepisy na uatrakcyjnienie wody przygotowaliśmy dla Was w artykule: Napoje na bazie filtrowanej wody - 5 przepisów na majówkę!
Razem wybierzcie butelkę do szkoły
Oprócz samego napoju bardzo duże znaczenie ma także to, w czym będzie przenoszony. Zamiast plastikowych butelek z wodą jednokrotnego użytku, możemy tu postawić na ekologiczne podejście do tematu i wybrać butelkę wielokrotnego użytku, o wiele bardziej przyjazną środowisku. Więcej o ograniczeniu odpadów w domu przeczytasz w artykule: Jak ograniczyć odpady w domu? Czyli kilka słów o filozofii zero waste
Niech nasza pociecha sama zdecyduje, z jakiej butelki chce korzystać. Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo wzorów, kolorów, kształtów, dzięki czemu z pewnością wybierze coś dla siebie. Butelkę, którą z pewnością warto polecić jest butelka z trzciny cukrowej Ecoperla Ecobott o bardzo nowoczesnym wyglądzie. To produkt wolny od BPA i innych substancji toksycznych, lekki i wygodny w użytkowaniu. Za powstaniem Ecoperla Ecobott stoi piękna idea, a ona sama jest biodegradowalna i możliwa do recyklingu w 100%. Więcej na jej temat w recenzji: Ecoperla Ecobott - prawdziwie ekologiczna butelka dostępna w Polsce! Koniecznie obejrzyj także filmik:
W domu także pamiętaj o wodzie
W domu także powinniśmy pamiętać o piciu wody w odpowiednich ilościach i rzecz jasna, najwyższej jakości. Tutaj też nie warto brać pod uwagę zgrzewek z plastikowymi butelkami, a zamienić je na o wiele bardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Jeśli woda z kranu nie do końca spełnia nasze oczekiwania wobec smaku, zapachu, barwy, te właściwości można doszlifować, wykorzystując w tym celu filtr kuchenny. Wybór jest naprawdę duży – od ultrafiltracji po systemy odwróconej osmozy. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj: Popularne systemy do filtracji wody w kuchni. Ciekawym przykładem filtra kuchennego jest odwrócona osmoza Ecoperla Profine Zero, która zajmuje naprawdę niewiele miejsca i jest uznawana za jeden z najnowocześniejszych dostępnych produktów tego typu. Obejrzyj:
Gotowi na pierwszy dzwonek!
Pamiętaj, aby do plecaka oprócz książek, długopisów, zeszytów i stroju sportowego spakować także butelkę wypełnioną wodą. Zdrowie i dobre samopoczucie jest najważniejsze, a właściwe nawodnienie pomaga o to zadbać. Wprowadzenie zdrowych nawyków wymaga konsekwencji, jednak warto! Twoje dziecko z pewnością Ci za to podziękuje.
Komentarze (6)