Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Dlaczego odżelaziacz wody nie działa prawidłowo? Oto przyczyny!

Usuwanie żelaza i manganu z wody musi być przeprowadzone prawidłowo, z zastosowaniem odpowiednich metod, dostosowanych do warunków panujących w konkretnym gospodarstwie domowym. Co jednak, jeśli już zainwestowaliśmy w odżelaziacz wody, a on nie działa? Oto najczęstsze przyczyny problemów!

Żelazo i mangan są częstymi kłopotami, występującymi we własnych ujęciach wody. Potrafią spowodować wiele kłopotów, które dokładnie opisują już artykuły: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?, Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać? Najlepszym sposobem na zniwelowanie problemu jest wybór właściwej metody odżelaziania wody, o czym w artykule: Metody usuwania związków manganu i żelaza z wody studziennej

Właściwie dobrany odżelaziacz wody

Przede wszystkim już na początku warto zaznaczyć, że lepiej nie wybierać sposobu odżelaziania wody, ani tym bardziej urządzenia, na własną rękę! To najczęściej kończy się po prostu większymi kłopotami! Z tym problemem najlepiej zwrócić się do specjalisty i poprosić o pomoc w doborze właściwego sprzętu, w pełni dostosowanego do warunków i potrzeb gospodarstwa domowego. Dobór odżelaziacza wody jest kwestią bardzo indywidualną. Nie każda metoda będzie tak samo skuteczna w konkretnym przypadku.

Najważniejsze to zacząć od zlecenia profesjonalnej analizy wody. Najpewniej i najbezpieczniej będzie dobrać odpowiednie urządzenie na tej podstawie. Wszystko ze względu na fakt, że na skuteczność usuwania żelaza i manganu z wody ma wpływ wiele innych jej właściwości i substancji. Więcej informacji w artykule: Odżelaziacze wody - co mamy do wyboru? Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę jak bardzo istotne jest powierzenie doboru odżelaziacza wody specjalistom, inni chcą zaoszczędzić, a jeszcze inni po prostu „znają się lepiej”. Z tych powodów dochodzi do szeregu problemów, których skutkiem jest nieprawidłowe działanie i brak efektów wykorzystywanych przez nich metod.

Co może być przyczyną nieprawidłowego usuwania żelaza z wody?

Przyczyn niewłaściwie przeprowadzanego procesu odżelaziania wody można wymienić wiele. To może być usterka, nieumyślna zmiana ustawień głowicy sterującej, nieprawidłowo przeprowadzona regeneracja. Wśród problemów można także wymienić: nieprawidłową regenerację, źle dobrany zestaw hydroforowy lub pompę. Największym błędem wydaje się jednak zastosowanie odżelaziającego filtra narurowego zamiast profesjonalnego odżelaziacza wody.

Filtr narurowy zamiast profesjonalnego odżelaziacza wody

Wielu użytkowników wody z żelazem i manganem próbuje zażegnać problem najtańszymi możliwymi sposobami. Do takich z całą pewnością należy filtr narurowy z wkładem odżelaziającym. Choć jego początkowa cena jest nieporównywalna z profesjonalnymi odżelaziaczami wody, to najczęściej są to zwyczajnie pieniądze wyrzucone w błoto. Przede wszystkim wkłady odżelaziające w długiej perspektywie użytkowania są po prostu bardzo drogie. Ponadto bardzo często trzeba je wymieniać. Co ważniejsze, w zdecydowanej większości przypadków nie mają racji bytu – nie zadziałają. Wszystko ze względu na bardzo małą powierzchnię filtracyjną oraz brak możliwości zaistnienia procesu, w którym żelazo mogłoby zmienić formę z rozpuszczalnej na nierozpuszczalną. W niektórych przypadkach jest to rozwiązanie wystarczające, jednak w lwiej części gospodarstw domowych, aby skutecznie usunąć żelazo i mangan, potrzebne jest wstępne napowietrzanie i bardzo duża ilość litrów dobrze dobranego złoża filtracyjnego wysokiej jakości. Rozwinięcie tego tematu w artykule: Jak usuwać żelazo z wody? Czy filtr narurowy wystarczy? A może odżelaziacz wody?

Niewłaściwa wydajność pompy tłoczącej wodę

Na właściwe działanie odżelaziacza wody ogromny wpływ ma pompa tłocząca wodę, choć nie jest to tak oczywiste. Bardzo ważne jest, aby z jej zakupem poczekać do momentu wyboru odżelaziacza wody. Ta kwestia dotyczy tak samo pomp hydroforowych, jak i pomp głębinowych. Zapewnienie właściwego wydatku wody jest bardzo ważne przy skutecznym i wydajnym przepłukiwaniu złoża podczas regeneracji. Płukanie złoża w odżelaziaczach i odmanganiaczach wody wymaga zastosowania bardzo dużego ciśnienia. Im większe urządzenie i wyższa wydajność, tym silniejsza pompa tłocząca wodę będzie potrzebna.

Jeśli pompa tłocząca wodę będzie zbyt słaba, regeneracja nie zostanie przeprowadzona prawidłowo. Wpłynie to na znacznie mniejszą skuteczność procesu odżelaziania wody, ale również na spadek żywotności samego złoża odżelaziajacego. Brak dobrej regeneracji będzie rzutował na potrzebę częstszej wymiany złoża i znacznie wyższe koszty eksploatacyjne.

Niewłaściwa regeneracja odżelaziacza wody

Problemem, jaki może wystąpić, jest niewłaściwa regeneracja odżelaziacza wody. Tutaj przyczyny mogą być różne w zależności od zastosowanego rodzaju odżelaziacza wody. Na przykład w odżelaziaczach wody regenerowanych nadmanganianem potasu czy w stacjach wielofunkcyjnych proces regeneracji może być nieprawidłowy z powodu braku wystarczającej ilości środka chemicznego w zbiorniku. Wielu właścicieli lekceważy potrzebę kontroli poziomu regeneratu i uzupełniania braków, inni po prostu o tym zapominają. Złoże nie może się zregenerować i redukować żelaza oraz manganu z wody. Ponadto konieczna jest jego szybka wymiana na nowe.

W kwestii regeneracji może pojawić się również taki kłopot, że złoże zapycha się szybciej niż to było przewidziane. Wytraca swoje właściwości na długo przed tym, jak zaplanowana jest regeneracja. W takim wypadku po prostu należy zmienić ustawienia głowicy sterującej.

Inną praktyką jest to, że po wyjeździe serwisantów, niektórzy decydują się na wprowadzenie własnych ustawień głowicy sterującej, aby regeneracja odbywała się znacznie rzadziej. Wynika to z chęci zaoszczędzenia na kosztach regeneracji. Niestety, w praktyce często z instalacji płynie woda pełna manganu i żelaza, a złoże przestaje się nadawać do uzdatniania wody nawet już po upływie pół roku.

Niektórzy posiadają urządzenia regenerowane ręcznie – z manualną głowicą sterującą. W takich przypadkach odżelazianie wody może być nieskuteczne, ponieważ zapominają o płukaniu złoża lub przeprowadzają je zbyt krótko.

Niewłaściwie dobrany zestaw hydroforowy

Kolejną kwestią, która może spowodować problemy w procesie usuwania żelaza z wody, jest nieodpowiednio dobrany zestaw hydroforowy. Nie każdy zestaw hydroforowy będzie działał z każdym rodzajem odżelaziacza wody. Na przykład odżelaziacze i odmanganiacze wody wymagające wstępnego napowietrzania, jak Ecoperla Sanitower, wymagają obecności bezprzeponowego zbiornika hydroforowego. W innym wypadku nie zadziałają. Z kolei już odżelaziacze wody z komorą sprężonego powietrza (Ecoperla Oxytower) czy stacje wielofunkcyjne będą działały przy każdym rodzaju hydroforu.

Z wyborem zestawu hydroforowego najlepiej także wstrzymać się do momentu wyboru odżelaziacza wody. Zdarzają się sytuacje, w których właściciele zakupują membranowy hydrofor zanim zostanie im dobrana właściwa stacja uzdatniania wody. W praktyce okazuje się, że hydrofor membranowy jest nieodpowiedni – napowietrzanie wody jest zbyt małe, by odpowiednio ją natlenić w celu usunięcia żelaza i manganu. Bywają sytuacje, w których odżelaziacz wody z wbudowaną komorą sprężonego powietrza jest zbyt słaby, aby uporać się z przekroczeniami. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak tylko wymienić zestaw hydroforowy na bezprzeponowy, a to bardzo kosztowne rozwiązanie.

Czego nie robić przy wyborze odżelaziacza wody?

Na koniec kilka przestróg, dzięki którym będziecie mogli uniknąć wymiany sprzętu i problemów ze skutecznością usuwania żelaza i manganu z wody. Oto najważniejsze z nich!

Nie kupuj urządzenia na własną rękę, zwłaszcza na podstawie ceny i intuicji, bez znajomości parametrów wody i wszelkich zmiennych – takie działanie najczęściej kończy się większymi wydatkami i potrzebą wymiany sprzętu. Nawet jeśli najpierw urządzenie będzie działało prawidłowo, może szybko przestać i stać się bezużyteczne

Pamiętaj, że parametry wody w ujęciu oraz warunki w gospodarstwie domowym są kwestią bardzo indywidualną – nie kieruj się opiniami osób, które już mają u siebie odżelaziacz wody. To, że u nich dane urządzenie zadziałało, nie musi oznaczać, że u Ciebie też zadziała

Wybierz odżelaziacz wody o zalecanej wydajności – kupno wbrew wszystkiemu urządzenia o niższej wydajności niż zalecana z pewnością przyniesie tylko straty. Jeśli zapotrzebowanie na wodę będzie większe niż wydajność urządzenia, nie dostarczy ono uzdatnionej wody do każdego miejsca jej poboru

Stacja wielofunkcyjna to nie zawsze dobre rozwiązaniestacje wielofunkcyjne to świetne urządzenia, jednak nie zawsze dadzą sobie radę z przekroczeniami żelaza i manganu. W niektórych domach mogą zwyczajnie nie podołać.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odżelaziacza wody

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odżelaziacza wody do swojego domu, koniecznie się z nami skontaktuj. Pomożemy Ci wybrać najlepsze i w pełni skuteczne rozwiązanie, dopasowane do warunków oraz oczekiwań.

Komentarze (1)

    • Beata
    • 2023-07-13 09:05:32
    Mieszkamy na wsi i korzystamy z własnej studni. U nas odżelaziacz to konieczność, bo w wodzie znajduje się mnóstwo żelaza. Kiedyś mieliśmy filtr narurowy, ale takie rozwiązanie okazało się mało skuteczne i drogie w dłużej perspektywie. Natomiast odżelaziacz sprawuje się super!

Nowy komentarz

arrow_upward