Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Co musisz wiedzieć o miejscu na montaż stacji uzdatniania wody?

Stacja uzdatniania wody to przede wszystkim pewność, co do jakości wody, jakiej będziemy używać na co dzień. Niestety, na drodze do zakupu i wyboru najlepszej opcji niekiedy stają nie względy finansowe lecz brak miejsca na instalację! Jak dobrze rozplanować miejsce na instalację stacji uzdatniania wody? Kiedy się za to zabrać?

Najczęstsze problemy przy instalacji stacji uzdatniania wody

Wybór najlepiej działającej stacji uzdatniania wody jest w dużej mierze uzależniony od parametrów wody surowej, jakie najczęściej ustala się na podstawie wyników analizy wody. Niekiedy wystarczy jedynie doszlifowanie jakości, choćby z pomocą filtra narurowego, innym razem konieczna jest instalacja kilku urządzeń uzdatniających wodę w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów. Problemem w niektórych przypadkach wcale nie okazują się koszty lecz brak miejsca na instalację stacji uzdatniania wody, która mogłaby optymalnie sprawdzić się w warunkach danego gospodarstwa domowego.

Wtedy rodzą się dość spore problemy. Specjaliści muszą myśleć nad alternatywnymi rozwiązaniami, które zapewnią przynajmniej podobne efekty. Niestety, to często powoduje wzrost kosztów całej stacji uzdatniania wody, bo zamiast jednego urządzenia należy dobrać dwa o mniejszej wielkości bądź wychodzą inne komplikacje.

Przede wszystkim należy pamiętać i mieć na uwadze, że stacje uzdatniania wody, niezależnie od rodzaju, nie mogą pracować w temperaturze poniżej 0 stopni. Nie ma więc mowy o ich instalacji na zewnątrz. Konieczne jest zapewnienie pomieszczenia! Od tego należy zacząć i to najlepiej jeszcze przed zakupem konkretnych rozwiązań!

Jak dużo miejsca potrzebują stacje uzdatniania wody?

Ilość miejsca na montaż stacji uzdatniania wody jest zależna od tego, co dokładnie jest potrzebne oraz od budowy stacji uzdatniania wody. Bardzo ważne jest, aby urządzenie zawsze stało na twardym, płaskim podłożu.

Kompaktowe stacje uzdatniania wody

Kompaktowe stacje uzdatniania wody takie jak zmiękczacze wody czy stacje wielofunkcyjne powstały właśnie po to, aby pomóc użytkownikowi zaoszczędzić jak najwięcej miejsca w domu. Ich budowa została dostosowana w taki sposób, aby można je było wmontować we wnęki lub dołączyć do instalacji bez dużej straty powierzchni. Tu wszystkie komponenty znajdują się w jednym kabinecie, dzięki czemu nie trzeba przygotowywać wiele przestrzeni, do tego są to urządzenia stosunkowo niskie.

Warto, aby w pomieszczeniu na montaż znalazł się odpływ do kanalizacji oraz czynne gniazdko elektryczne. Głowica sterująca musi mieć stały dopływ prądu, aby dobrze nadzorować proces działania kompaktowej stacji uzdatniania wody. Bardzo ważne jest, aby przewidzieć dodatkowe miejsce na montaż filtra wstępnego. To niezbędna ochrona złoża filtracyjnego oraz komponentów przed awariami, do jakich mogłyby doprowadzić zanieczyszczenia mechaniczne.

Pod tę kategorię można również podpiąć filtry kuchenne takie jak odwrócona osmoza czy ultrafiltracja. Jak wiadomo, są to niewielkie filtry punktowe, które nie potrzebują zbyt wiele miejsca. W przypadku ultrafiltracji należy jedynie przygotować miejsce na samo urządzenie i kranik w zlewie. Niektóre odwrócone osmozy wymagają natomiast dodatkowej przestrzeni na zbiornik na magazynowanie wody – należy to przewidzieć. W przypadku systemów odwróconej osmozy konieczne jest podłączenie odpływu do kanalizacji oraz wywiercenia otworu na kranik, ewentualnie montaż baterii kilkudrożnej.

Duże stacje uzdatniania wody

Nieco więcej przestrzeni potrzebują duże stacje uzdatniania wody. Chodzi tutaj o urządzenia takie jak te z serii Ecoperla Tower. Tutaj możemy mówić o urządzeniach jednoczęściowych oraz dwuczęściowych. Do pierwszej grupy zaliczają się na przykład kolumny filtracyjne czy kolumny węglowe. Tu konieczny jest odpływ do kanalizacji i jeśli jest głowica automatyczna, także obecność prądu. Same urządzenia tego typu nie zajmują dużo miejsca, jednak należy zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia względem samej stacji uzdatniania wody. Kolumna wraz z głowicą mogą być dość wysokie i nie mieścić się w niektórych piwnicach czy innych pomieszczeniach przeznaczonych na montaż.

Stacje dwuczęściowe składają się z butli ciśnieniowej oraz zbiornika na regenerat. Potrzeba więc przygotować odpowiednią powierzchnię, aby te dwa elementy mogły stanąć blisko siebie. Do tego typu urządzeń można zaliczyć zmiękczacze wody jak Ecoperla Softower, stacje wielofunkcyjne Ecoperla Multitower, a także stacje do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower.

Dość interesującą grupę stanowią odżelaziacze i odmanganiacze wody (na przykład Ecoperla Sanitower). Choć same urządzenia nie potrzebują zbyt dużej przestrzeni, to konieczne jest założenie dodatkowego osprzętu w postaci zwężki napowietrzającej czy zbiornika hydroforowego.

Zestawy do uzdatniania wody

Niekiedy zdarza się, że występuje potrzeba założenia stacji uzdatniania wody składającej się z kilku urządzeń. W takich sytuacjach powinniśmy sprawdzić wymiary każdego z nich i przygotować przestrzeń pod cały zestaw. Warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą.

Lampy bakteriobójcze

Lampy bakteriobójcze są rodzajem urządzeń, który nie zajmuje wiele miejsca. Montuje się je na ścianie, a do działania potrzebują jedynie prądu. Zanim woda przepłynie przez lampę bakteriobójczą, powinna zostać odpowiednio przygotowana pod kątem fizykochemicznym. Nie powinna zawierać w sobie mętności, żadnych cząstek mechanicznych, ani też nie pozostawiać osadów, aby woda mogła zostać dokładnie zdezynfekowana. Z tego względu niezbędnym minimum jest filtr narurowy. Więcej o lampach bakteriobójczych przeczytacie w artykule: Lampy UV do wody - jak dokładnie działają?

Na co warto zwracać uwagę przy instalacji stacji uzdatniania wody?

Większość stacji uzdatniania wody ma bardzo zbliżone wymagania. Wśród podstawowych znajdują się:

  • Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, nie może być niższa niż zero stopni
  • Zapewnione czynne gniazdko elektryczne w pobliżu miejsca montażu
  • Odpływ do kanalizacji na odprowadzanie popłuczyn

Bardzo ważne jest płaskie, stabilne podłoże pod montaż oraz odpowiednia wysokość pomieszczenia ze względu na to, że niektóre urządzenia (butla ciśnieniowa z głowicą sterującą) są zwyczajnie dość wysokie. Dowiedz się więcej o tym, jakich błędów unikać podczas instalacji stacji uzdatniania wody:

Uzdatnianie wody - unikaj tych błędów!

Warto też brać pod uwagę, że niestety, niektórych urządzeń nie będziemy w stanie zamontować w niektórych gospodarstwach domowych lub będzie to bardzo utrudnione ze względu na pewne warunki. Przykładem może tu być instalacja wykonana z miedzi oraz zmiękczacz wody lub stacja wielofunkcyjna. Woda nie może być zmiękczana całkowicie, o czym było więcej w artykule: Instalacja sanitarna a zmiękczacz wody - czy montaż jest zawsze możliwy?

Szczególną ostrożność należy zachować przy przydomowych oczyszczalniach ścieków. Nie do każdego rodzaju POŚ zmiękczacz wody będzie rekomendowany, o czym więcej w artykule: Zmiękczacz wody a przydomowa oczyszczalnia ścieków - czy montaż jest możliwy?

Kiedy najlepiej zacząć planowanie stacji uzdatniania wody?

W tym wypadku panuje zasada, że im wcześniej, tym lepiej. Wiele błędów podczas instalacji stacji uzdatniania wody wynika z tego, że we wcześniejszych etapach w ogóle nie wzięto pod uwagę takiej potrzeby. Żadne z pomieszczeń nawet w najmniejszym stopniu nie zostało przemyślane pod tym kątem, co powoduje potrzebę przerabiania instalacji, nierzadko kłucia oraz innych działań związanych ze stworzeniem odpowiednich warunków.

Najlepiej o stacji uzdatniania wody zacząć myśleć już na etapie projektu domu. Wtedy można na spokojnie rozplanować przestrzeń, zadbać o to, aby w pomieszczeniu gospodarczym znalazły się wszystkie niezbędne elementy i właściwie rozplanowana przestrzeń. Nie w każdym wypadku jest to możliwe. Choćby przy kupnie domów z drugiej ręki. Jednak warto wziąć pod uwagę możliwość przeróbek w trakcie odświeżania i prac remontowych.

Od czego zacząć i jak wybrać stację uzdatniania wody?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad potrzebami. Jeśli woda jest czerpana z wodociągu, najczęściej wystarczy jedynie doszlifować jej jakość. Wysoki stopień twardości wody można zredukować z pomocą zmiękczacza wody. Barwę, smak oraz zapach poprawi kolumna węglowa w instalacji na cały dom. Jeśli nie ma miejsca na oba urządzenia, można zastosować kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym, taki jak na przykład Ecoperla Hero:

W przypadku chęci poprawy jedynie jakości wody pitnej, zwłaszcza jeśli poszukuje się ciekawej alternatywy wody butelkowanej, świetnie sprawdzi się filtr kuchenny. Tutaj wybór jest naprawdę szeroki. To może być system odwróconej osmozy lub ultrafiltracja. O zaletach użytkowania filtrów kuchennych informacje znajdziecie w artykule: Popularne systemy do filtracji wody w kuchni

W przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia, niezbędne jest przeprowadzenie profesjonalnej analizy wody. Tylko dzięki kompleksowemu badaniu pod kątem mikrobiologicznym oraz fizykochemicznym, można poznać właściwości wody i ocenić, jakie metody jej uzdatniania sprawdzą się najlepiej. Warto skonsultować wyniki ze specjalistą w celu doboru odpowiednich urządzeń. Zapraszamy do kontaktu.

Weź pod uwagę miejsce na montaż stacji uzdatniania wody

Wybór stacji uzdatniania wody do domu jest bardzo ważny, jednak należy także dobrze przemyśleć miejsce montażu oraz sprawdzić, czy na pewno dysponujemy odpowiednimi warunkami na instalację. Stacje uzdatniania wody nie są wymagające, a ich praca przynosi korzyści dla całego gospodarstwa domowego!

Komentarze (1)

    • Anton
    • 2021-08-03 14:32:27
    Super, bardzo szczegółowo rozpisane. My zwróciliśmy się do firmy Ecoperla, starannie dobierają system do miejsca na niego przeznaczonego :)) bardzo spoko

Nowy komentarz

arrow_upward