- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 8549 odwiedzin
- comment 3 komentarzy
Zmiękczacze wody są jednymi z urządzeń służących uzdatnianiu, które najczęściej goszczą w naszych domach. To najlepsza ochrona przed wysokim stopniem twardości wody oraz negatywnymi skutkami, jakie niesie jej użytkowanie w domu. Podczas eksploatacji może zdarzyć się, że wewnątrz zbiornika solanki wystąpi most solny. W jaki sposób można go usunąć? Czym właściwie jest i na czym polega to zjawisko?
Ochrona przed twardą wodą na piątkę!
Wysoki stopień twardości wody jest jednym z najczęściej występujących problemów związanych z jej jakością. To cecha wynikająca z dużej ilości jonów wapnia i magnezu w wodzie oraz innych składników. Im jest ich więcej, tym woda ma wyższe napięcie powierzchniowe, a dodatkowo pozostawia po sobie kamienny osad, który powoduje wiele strat i jest trudny do odczyszczenia. Szczegółowe informacje na temat twardej wody znajdziecie w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko?, Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?, Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD.
Doskonałym sposobem na walkę z wysokim stopniem twardości wody jest odpowiednio dobrany zmiękczacz wody. To centralne urządzenia stworzone tylko i wyłącznie do tego, aby zapewniać miękką wodę w domu. Coraz więcej osób decyduje się na ich montaż już w fazie budowy domu.
Niezastąpione zmiękczacze wody
Zmiękczacze wody są urządzeniami, o które klienci dopytują najczęściej. To centralne urządzenia, które montuje się na wejściu wody do budynku. Dzięki temu miękka woda płynie w całej domowej instalacji. Ich działanie opiera się o wymianę jonową na specjalnie dobranej żywicy jonowymiennej. Konkretny model najlepiej dobrać do własnych potrzeb na podstawie danych takich jak: zużycie wody, stopień twardości wody, ilość domowników, ilość często używanych miejsc poboru wody. Szczegółowe informacje o tych urządzeniach i ich działaniu znajdziecie w artykule: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu? oraz Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?
Centralne zmiękczacze wody są nazywane urządzeniami bezobsługowymi. Przez większość ich eksploatacji tak naprawdę możemy je pozostawić samym sobie, ponieważ procesem działania steruje automatyczna głowica sterująca, która automatycznie załącza proces pracy i regeneracji. Jak w każdym przypadku, i przy zmiękczaczach wody jest kilka czynności, które z całą pewnością warto wykonywać. Nie są czasochłonne, a mogą przynieść spore efekty. Dokładne informacje na ich temat znajdziecie w artykule: Samodzielny serwis zmiękczacza wody - to proste!
Podczas eksploatacji zmiękczacza wody może dojść do pewnych problemów. Występują niekiedy po długim czasie eksploatacji. Jednym ze zjawisk, które mogą się pojawić są mosty solne tworzące się w zbiorniku solanki. W jaki sposób można sobie poradzić z takim problemem?
Czym są mosty solne w zmiękczaczu wody?
Większość zmiękczaczy wody dostępnych na rynku działa na zasadzie wymiany jonowej. Wewnątrz posiadają żywicę jonowymienną, na której zachodzi ten właśnie proces. Jak to dokładnie działa? Surowa woda wpływa w głąb urządzenia i trafia do butli ciśnieniowej zasypanej żywicą jonowymienną. Tam jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za tworzenie wysokiego stopnia twardości wody są wymieniane na neutralne jony sodu. Miękka woda przepływa dalej do instalacji, natomiast jony odpowiedzialne za tworzenie wysokiego stopnia twardości wody pozostają na żywicy jonowymiennej. W procesie uzdatniania z każdym litrem wody, który przepłynął przez złoże filtracyjne, zbiera się ich coraz więcej i w końcu zaczyna brakować miejsca na nowe jony. To mogłoby spowodować o wiele gorsze efekty zmiękczania bądź ich brak. W takim momencie niezbędna jest regeneracja złoża filtracyjnego. Szczegółowe informacje dotyczące żywicy jonowymiennej znajdziecie w artykule: Żywica jonowymienna w zmiękczaczu wody - co warto wiedzieć?
W procesie regeneracji złoża filtracyjnego niezbędna jest sól, a właściwie roztwór solanki wytwarzany w zbiorniku. Jest to niezbędne do przeprowadzenia prawidłowego procesu regeneracji złoża, a wygląda to właściwie odwrotnie do trybu pracy. To oznacza, że podczas regeneracji do zbiornika wpływa solanka, czyli roztwór wody i soli. Dochodzi do wymiany jonów. Z żywicy jonowymiennej są usuwane jony odpowiedzialne za tworzenie twardości wody, natomiast na ich miejscu pojawiają się jony sodu. Złoże znowu jest gotowe do wydajnego zmiękczania wody.
Sól dosypywana do zmiękczacza wody pełni ogromną rolę i bardzo ważnym jest, aby cały czas znajdowała się w specjalnie przeznaczonym na to zbiorniku w odpowiednich ilościach. Szczegółowe informacje na ten temat przeczytacie w artykule: Po co dosypywać sól do zmiękczacza wody?
Jak już wiadomo, solanka jest wytwarzana z roztworu soli dosypywanej do zbiornika oraz wody. W niektórych zmiękczaczach wody proces mieszania wody oraz soli następuje chwilę przed rozpoczęciem regeneracji, w innych woda stoi w zbiorniku cały czas i cały czas dochodzi do rozpuszczania soli. Prawdą jest jednak, że jakiś poziom wody utrzymuje się bez przerwy w zbiorniku w obu przypadkach, przez co może dochodzić do zbryleń, zwanych także mostami solnymi.
Powstawanie mostów solnych nie jest zbyt częstym zjawiskiem, jednak warto być świadomym pojawienia się takiej możliwości oraz sposobów, jakimi można zażegnać powstały problem.
Powody powstawania mostów solnych
Wśród najczęstszych powodów powstawania mostów solnych eksperci techniczni oraz serwisanci najczęściej wymieniają stosowanie złej jakości soli do zmiękczacza wody a nie nieprawidłowe ustawienia głowicy sterującej bądź problemy związane z jakością urządzenia. Zbrylenia nie są jedynym problemem. To mogą być także osady czy też złe rozpuszczanie się soli.
Bardzo ważne jest, aby kupować sól dobrej produkcji. Istnieje spore ryzyko, że jeśli zakład produkuje także sól drogową, to ta do zmiękczaczy wody może zostać w procesie produkcji zanieczyszczona. To może mieć wpływ na gorszą rozpuszczalność i jej skłonność do sklejania się. Za dobrą praktykę uznaje się zasypywanie zbiornika solanki do wysokości ¾. Za przyczynę powstawania mostów solnych w zmiękczaczu wody uznaje się również dużą wilgotność w pomieszczeniu, w którym został zainstalowany zmiękczacz wody.
Jak usuwać mosty solne?
Mosty solne to przestrzeń w zbiorniku solanki, tworząca się między wodą a solą. Takie zjawisko uniemożliwia mieszanie się obu surowców do wytworzenia roztworu. Przez to może nie dochodzić do prawidłowej regeneracji, a w skutku braków efektu zmiękczania wody.
Ciężko skontrolować powstanie mostu solnego przy całkowicie napełnionym zbiorniku. Aby sprawdzić czy doszło do utworzenia się mostu solnego należy wziąć długi kij, na przykład od miotły i przyłożyć go do zmiękczacza wody w celu sprawdzenia odległości od podłogi do krawędzi soli, a następnie sprawdzić to samo tylko już w zbiorniku solanki. Jeśli wyczujemy most solny bądź zbrylenie, należy je usunąć w sposób mechaniczny, uderzając kijem w zbrylenie.
Należy pamiętać, aby w tym procesie nie stosować żadnych ostrych narzędzi, ponieważ mogłyby doprowadzić do uszkodzenia komponentów zmiękczacza wody wewnątrz.
Nic trudnego!
Z problemem powstających mostów solnych można uporać się samodzielnie i nie jest to nic skomplikowanego. Najlepiej pamiętać o tym, aby do zmiękczacza wody dosypywać sól wysokiej jakości i zwracać na to uwagę. To powinno zapobiec powstawaniu takiego zjawiska. Dbaj o swój zmiękczacz wody, by mógł Ci posłużyć jak najdłużej, a w razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.
Komentarze (3)