Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Usterka zmiękczacza wody - woda stoi w zbiorniku solanki! Co robić?

Zmiękczacze wody są fantastycznymi urządzeniami, które zapewniają oszczędności, lepszą kondycję skóry i włosów, wydajniejsze pranie, mniej skomplikowane sprzątanie oraz ochronę domowych urządzeń AGD. Niekiedy podczas eksploatacji może dochodzić do usterek. Co zrobić, jeśli nagle woda będzie stała w zbiorniku solanki zmiękczacza wody? W jaki sposób można poradzić sobie z usterką? Jakie są przyczyny awarii?

Zmiękczacze wody - znane i lubiane

Zmiękczacze wody cieszą się naprawdę dużą popularnością! To urządzenia, które znajdują swoje miejsce w wielu polskich domach i coraz częściej są traktowane jako podstawowe wyposażenie domowych piwnic i kotłowni. Wysoki stopień twardości wody jest dokuczliwym problemem, który występuje praktycznie na terenie całej Polski. O zjawisku twardej wody i tym, co potrafi spowodować można przeczytać między innymi w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko?, ale i w wielu innych tekstach zamieszczanych na naszym blogu.

Centralne zmiękczacze wody są uznawane za bardzo dobre rozwiązanie z wielu powodów. Przede wszystkim redukują stopień twardości wody w całej instalacji. To oznacza, że niezależnie od miejsca poboru wody, z kranu zawsze popłynie miękka woda. Ponadto są bardzo wydajne, działają na bieżąco i nie wymagają wiele uwagi ze strony użytkownika. Wystarczy jedynie kontrolować ilość soli w zbiorniku solanki oraz przeprowadzać coroczną konserwację. O tym jak dokładnie działają zmiękczacze wody dowiecie się z filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Podczas wieloletniej eksploatacji zmiękczacza wody mogą przytrafić się problemy związane z działaniem urządzenia. Jednym z napotykanych przez użytkowników jest to, że woda stoi w zbiorniku soli w zmiękczaczu wody. Co można zrobić w takiej sytuacji i gdzie szukać przyczyny problemów?

Woda w zbiorniku to nie zawsze problem

Stojąca woda w zbiorniku solanki zmiękczacza wody nie zawsze oznacza problemy. Wiele zależy od rodzaju zmiękczacza wody. Na rynku można znaleźć dwa rodzaje zmiękczaczy wody. Obawy o stojącą wodę w zbiorniku solanki są warunkowane właśnie typem urządzenia, na jakie się decydujemy. Tłumacząc bardziej szczegółowo, zmiękczacze wody dzielą się nie tylko na kompaktowe i dwuczęściowe, ale i takie z suchym zbiornikiem solanki oraz mokrym zbiornikiem solanki.

W przypadku opcji z mokrym zbiornikiem solanki, znajdująca się w nim, stojąca woda to nic dziwnego. Solanka jest wytwarzana cały czas i użytkownik stale może obserwować konkretny jej poziom w przeznaczonym na to pojemniku. To popularny typ zmiękczaczy wody, z którym można spotkać się u wielu producentów. Woda cały czas, powoli rozpuszcza sól w zmiękczaczu wody i w taki sposób wytwarzany jest roztwór solanki. Roztwór jest zasysany ze zbiornika tylko podczas procesu regeneracji. Po jej zakończeniu zbiornik na sól ponownie wypełnia się wodą. To sytuacja, w której nie należy obawiać się o zjawisko wody w zbiorniku solanki.

Nieco inaczej będzie w przypadku zmiękczaczy wody z suchym zbiornikiem solanki. Tutaj zbiornik praktycznie cały czas stoi suchy. Ewentualnie woda może występować na samym dnie zbiornika. Pojemnik napełniany jest wodą tuż przed rozpoczęciem regeneracji. Następnie roztwór solanki jest pobierany na moment odnowy działania złoża filtracyjnego, a zbiornik na sól znowu staje się suchy. Taki mechanizm pomaga zapobiegać powstawaniu mostów solnych na dnie zbiornika solanki. Urządzeniem dostępnym w naszej ofercie, które korzysta właśnie z takiego mechanizmu, jest Ecoperla Slimline.

Ile wody powinno być w zbiorniku na sól?

Poziom wody w zbiorniku solanki jest dość mocno powiązany z budową urządzenia, ze szczególnym uwzględnieniem pływaka oraz air checka. Poziom wody będzie się najczęściej utrzymywał na 2 do nawet 5 cm do wysokości air checa. W większości modeli można też zaobserwować zjawisko związane z tym, że im więcej jest soli tabletkowanej w zbiorniku, tym wyższy będzie też poziom wody. Podsumowując można więc napisać, że dopóki woda w zbiorniku solanki nie przelewa się lub nie jest pod sam czubek zbiornika, nie ma realnych powodów do obaw.

Jak rozpoznać problem?

Często zbyt wysoki poziom wody w zbiorniku solanki można rozpoznać nie tylko wizualnie, ale i poprzez smak zmiękczanej wody! O zbyt wysokim poziomie wody w zbiorniku solanki zmiękczacza wody może nas zaalarmować słony smak wody na wyjściu z urządzenia. Więcej informacji znajdziecie też w artykułach: Czy woda po zmiękczaczu wody ma słony smak?

Jakie są przyczyny zbyt wysokiego poziomu wody w zbiorniku solanki?

Pierwszym krokiem, jaki należy przeprowadzić jest regeneracja wymuszona zmiękczacza wody. Uruchamiamy ją i obserwujemy co się dzieje oraz jak przebiega proces. Szczególną uwagę należy zwrócić na zasysanie roztworu solanki ze zbiornika do butli ciśnieniowej ze złożem. Być może właśnie tu leży źródło problemu.

W przypadku zassania wody, najprawdopodobniej przyczyną jest nieszczelność bądź wada.

Jeśli woda nie zostanie zassana, przyczyny należy szukać w głowicy sterującej lub pływaku. W przypadku głowicy sterującej warto sprawdzić ustawienia – czy zostały odpowiednio dobrane? Inną przyczyną może być uszkodzenie mechaniczne zaworu.

Zbyt wysoki poziom wody utrzymujący się w zbiorniku solanki może wynikać z powstania na jego dnie mostu solnego. To zbrylenia, które mogą powstawać na skutek stosowania niewłaściwego rodzaju soli regeneracyjnej. Kiedy powstaje zbrylenie, pod spodem pozostaje pusta przestrzeń, przez którą nie może przedostać się woda, więc pozostaje wewnątrz pojemnika. Mosty solne należy rozbić mechanicznie i dokładnie oczyścić zbiornik na sól regeneracyjną.

Wśród najczęstszych przyczyn można wymienić również fizyczną blokadę wężyka, przez który przepływa solanka i odprowadzającego wodę lub kanalizacji. Podobna sytuacja może wystąpić w przypadku pływaka. Jeśli jest zablokowany lub zanieczyszczony, woda nie będzie przepływała – pozostanie w zbiorniku.

Jak rozwiązać problem?

Jeśli po obserwacji zmiękczacza wody okaże się, że głównym problemem jest zagięcie węża lub mechaniczne zablokowanie w kanalizacji, należy skorygować zagięcie węża w przypadku kanalizacji oraz dokładnie oczyścić komponenty.

Wystąpienie nieszczelności na wężyku solanki lub w okolicach pływaka należy usunąć, korygując ułożenie komponentów bądź wymieniając na nowe. Z kolei przy problemach z pływakiem, należy zacząć od przeczyszczenia, naprawy i odblokowania. Ostatecznością jest wymiana tego komponentu na nowy.

Przy nieprawidłowych ustawieniach głowicy sterującej najlepiej jest zasięgnąć porady u dystrybutora lub w dziale technicznym samego producenta.

Poradzisz sobie samodzielnie!

Z wodą stojącą w zbiorniku solanki można poradzić sobie samodzielne. W tym przypadku bardzo rzadka jest konieczność wzywania profesjonalnego serwisu. Najczęściej wystarczy dobra obserwacja i postępowanie zgodnie z opisanymi w artykule rozwiązaniami. Zdecydowanie nie ma powodów do paniki, a prawidłową pracę zmiękczacza wody można przywrócić w bardzo szybki i prosty sposób. Jeśli jednak podejmowane działania nie przyniosą efektów, skontaktuj się z naszym działem technicznym. Eksperci pomogą rozwiązać problem!

Komentarze (2)

    • Kamil
    • 2021-08-03 14:22:03
    dzięki za te ważne informacje! poradziłem sobie :)
    • Alan
    • 2021-10-15 12:07:23
    Dzięki dla Pana, z którym rozmawiałem przez telefon. Wszystko wyjaśnił i obyło się bez serwisu :) Dopiero potem trafiłem ten artykuł. Dobry sklep.

Nowy komentarz

arrow_upward