- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 10921 odwiedzin
- comment 5 komentarzy
Pytanie o to, czy woda po zmiękczaczu wody będzie charakteryzowała się słonym smakiem to kwestia, która dość często trapi przyszłych użytkowników zmiękczaczy wody. Czy będą musieli pić słoną wodę z kranu w zamian za brak osadów po tej o wysokim stopniu twardości? Czy słony smak wody po zastosowaniu zmiękczacza wody jest tym, do czego trzeba będzie się przyzwyczaić?
Zmiękczacz wody w domu to wiele korzyści
Centralne zmiękczacze wody to obecnie jedne z najchętniej wybieranych sposobów na poprawę jakości wody w gospodarstwach domowych. Są doceniane przez coraz większe grono i spopularyzowane na tyle, że stają się nieodłącznym elementem każdej kotłowni, o którym montażu myśli się już na etapie projektu domu.
Zmiękczacze wody występują w różnych wielkościach i rodzajach, jednak łączy je jedno – niezwykle skutecznie radzą sobie z redukcją wysokiego stopnia twardości wody.
Dlaczego to tak ważne, by zwalczać twardą wodę w domu? O tym pisaliśmy już kilkukrotnie. Najważniejsze powody znajdziecie w artykułach: Poznaj zaskakujące fakty na temat prania w twardej wodzie!, Twarda woda wpływa na skórę i włosy - prawda czy mit?, Twarda woda w domowej instalacji - czy są powody do obaw?
Nic dziwnego, że Polacy pokochali zmiękczacze wody. Decyzja o takiej inwestycji rodzi jednak kilka zasadniczych pytań. Są one związane z przyszłym użytkowaniem miękkiej wody, w tym również do celów spożywczych.
Ze względu na fakt, że zmiękczacze wody potrzebują soli tabletkowanej do prawidłowego działania dość częstym pytaniem jest to o słony smak wody. Wielu wydaje się, że właśnie takie są konsekwencje stosowania tego regenerantu. Czy jednak tak jest w rzeczywistości?
Czy słony smak wody po zmiękczaniu to norma?
Na forach internetowych można spotkać się z opiniami ludzi, którzy właśnie są na etapie poszukiwania swojego zmiękczacza wody, że sami sprzedawcy mówią im o tym, iż z kranu może popłynąć słona woda i należy się zwyczajnie przyzwyczaić do jej smaku.
Nic bardziej mylnego! Nie należy wierzyć takim opiniom, a sprzedawców je wyrażających, omijać szerokim łukiem. Zmiękczacze wody są produktami, które mają poprawiać jakość wody w domu, a nie ją pogarszać. Jeśli więc przy normalnym użytkowaniu obniżałyby walory wody, nie byłoby sensu ich stosować.
Przy właściwym użytkowaniu zmiękczacza wody oraz potrzebie zmiękczania średnio twardej i twardej wody (takiej, jaka występuje w praktycznie całym kraju) woda po zmiękczaniu nie powinna być słona!
Tutaj w pierwszej kolejności należałoby przypomnieć jak właściwie działa zmiękczacz wody. Niezbędne informacje są dostępne w artykule: Po co dosypywać sól do zmiękczacza wody? oraz do obejrzenia:
W procesie zmiękczania do wody trafiają wyłącznie jony sodu Na. Słony smak powstaje natomiast z powodu związku, na przykład NaCl, czyli popularnej soli kuchennej. To oznacza, że w samej wodzie musiałoby być bardzo dużo chlorków, które połączyłyby się z jonami sodu.
W większości gospodarstw domowych na terenie Polski taka sytuacja nie jest możliwa, biorąc pod uwagę jakość wód.
Słonego smaku wody po jej zmiękczaniu nie powinniśmy więc uznawać za zjawisko normalne, a oznakę problemów, które zazwyczaj da się rozwiązać.
Co, jeśli jednak po zmiękczaczu woda jest słona?
Jeśli z kranu popłynie słona woda po zmiękczaniu, najlepiej jak najszybciej samodzielnie poszukać przyczyny lub zgłosić się z prośbą o pomoc do działu technicznego.
Źródła kłopotów można upatrywać w parametrach wody surowej, która jeszcze nie została poddana procesowi zmiękczania lub alternatywnie w samym działaniu zmiękczacza wody.
Winna jakość surowej wody
Takie sytuacje zdarzają się naprawdę sporadycznie i dotyczą przypadków, w których stopień twardości wody sięga nawet 500 mg CaCO3/l lub surowa woda sama w sobie zawiera dużą ilość chlorków i sodu.
Jakość wody surowej i jej wpływ na słony smak należy brać pod uwagę, jeśli takie zjawisko wystąpi zaraz po montażu zmiękczacza wody w domu. W tym przypadku kłopot ujawnia się natychmiastowo. Jeśli słony smak wystąpi dopiero po jakimś czasie, przyczyny należy upatrywać w stanie samego urządzenia.
Kiedy w danym gospodarstwie domowym występuje bardzo wysoka twardość wody, jego całkowita redukcja wiąże się z wprowadzeniem dużej ilości roztworu solanki na złoże filtracyjne. To z kolei wiąże się z dużym stężeniem sodu w zmiękczonej wodzie, co ostatecznie może mieć wpływ na jej smak.
W przypadku wysokiego stężenia chlorków i sodu w wodzie surowej, przy dodaniu kolejnych jonów sodu w trakcie zmiękczania wody, również mogą powstać problemy z pojawieniem się słonego posmaku.
Choć za słony smak wody odpowiada głównie już wspomniany wyżej związek NaCl, to jony sodu mogą łączyć się również z innymi substancjami, tworząc słony smak.
Najlepsze rozwiązania problemów z surową wodą
Jeśli faktycznie za słony smak wody winę ponosi surowa woda, istnieje kilka wyjść z sytuacji, jednak są one oparte raczej na kompromisie.
W przypadku bardzo wysokiego stopnia twardości wody najlepszym rozwiązaniem jest redukcja tego parametrów częściowo, a nie całkowicie. Dzięki temu woda zachowa swój smak, a osad nie będzie aż tak dokuczliwy.
Regulacja stopnia twardości wody jest możliwa za pomocą mieszacza wody. Dzięki niemu użytkownik jest w stanie samodzielnie ustawić dowolną twardość wody na wyjściu z urządzenia.
W przypadku dużej ilości jonów w wodzie surowej, powodujących jej słony smak, najlepszym wyjściem będzie założenie centralnego zmiękczacza wody oraz filtra kuchennego, najlepiej systemu odwróconej osmozy.
Wodę o słonym posmaku można normalnie użytkować, a odwrócona osmoza zapewni właściwą jakość wody pitnej. Więcej o systemach odwróconej osmozy w artykule: Odwrócona osmoza jako proces - skąd się wzięła? Na czym polega?
Winny zmiękczacz wody
Słony smak wody po zmiękczaniu może być spowodowany awarią samego zmiękczacza wody. Jeżeli problem pojawi się na samym początku użytkowania, winę prawdopodobnie ponosi usterka fabryczna. W takim wypadku najlepiej oddać urządzenie na reklamację.
Jeżeli słony smak wody zacznie być dokuczliwy po jakimś czasie eksploatacji, na przykład po kilku latach, może to wynikać ze złego stanu technicznego konkretnych komponentów. To normalne, że niektóre części ulegają zużyciu i należy zadbać o ich stan poprzez oczyszczenie, naprawę lub wymianę na nowe.
Oto lista awarii, które mogą doprowadzić do powstania słonego smaku wody:
- Nieprawidłowa regeneracja - na przykład chwilowy zanik prądu może doprowadzić do pominięcia etapu regeneracji. Na złożu może pozostać roztwór solanki, który wraz ze zmiękczoną wodą trafi do użytkownika
- Nieprawidłowe ustawienia głowicy sterującej
- Awaria głowicy sterującej
- Rozszczelnienie komponentów
- Usterka związana z inżektorem lub pływakiem
- Zła jakość soli regeneracyjnej – jeśli wybierzemy regenerant kiepskiej jakości, może przyczyniać się do zatykania ważnych komponentów i ich nieprawidłowego działania
Najlepsze rozwiązania
O wiele łatwiej będzie zlokalizować przyczynę słonego smaku wody, jeśli uruchomimy wymuszoną regenerację zmiękczacza wody. Warto w tym czasie obserwować każdy cykl i sprawdzić czy woda po zakończeniu procesu straciła na intensywności słonego smaku, czy stał się jeszcze mocniejszy.
Warto zwrócić uwagę czy nigdzie nie doszło do wycieków wody oraz sam zbiornik solanki. Czy roztwór jest normalnie pobierany?
Jeśli przyczyną kłopotów są ustawienia głowicy sterującej, należy je zmienić i ponownie przeprowadzić regenerację.
Problemem może być sama głowica sterująca. Jej dobór do urządzenia mógł być nieprawidłowy, może też mieć wadę fabryczną. W tym przypadku najlepszym wyjściem z sytuacji jest reklamacja.
Jeśli winy upatrujemy w soli regeneracyjnej, najlepiej zacząć od dokładnego przeczyszczenia wszystkich części mających z nią styczność. To zazwyczaj pomaga. Warto też pamiętać o wyborze dobrych jakościowo produktów.
Kiedy problemem okazuje się być pływak, należy go dokładnie wyczyścić lub wymienić na nowy. Bywają sytuacje, w których przytyka się i przez to raz pobiera mniejsze ilości wody wraz z solą, a kolejnym razem ponadprogramowe.
Przytykać może się nie tylko pływak, ale i inżektor. Warto go wyjąć i ponownie wyczyścić. U niektórych właścicieli zmiękczaczy wody ten komponent okazuje się być źle dobrany - zbyt mały lub zbyt duży. Tu rozwiązaniem jest wymiana na nowy.
Jeżeli zauważymy nieszczelność podczas procesu regeneracji i wyciek wody z urządzenia, należy zlikwidować usterkę. Często niezbędna okazuje się wymiana drobnych komponentów, jak uszczelka, na nowe.
Kiedy skontaktować się z działem technicznym?
Jeżeli mimo sprawdzenia tych wszystkich opcji nadal występują problemy ze słonym smakiem wody po zmiękczaniu lub nie chcemy samodzielnie podejmować żadnych działań w obawie o spowodowanie większych problemów, możemy skorzystać z pomocy działu technicznego.
Zanim jednak skontaktujemy się ze specjalistą, najlepiej uzbroić się w szereg informacji związanych z procesem regeneracji zmiękczacza wody, o których wspominaliśmy wyżej.
Dzięki temu cały proces szukania przyczyny i jej eliminacji będzie znacznie szybszy i łatwiejszy.
Woda po zmiękczaczu wody nie powinna być słona!
Mity zostały obalone! Przy normalnym użytkowaniu zmiękczacza wody wytwarzana przez niego miękka woda nie powinna charakteryzować się słonym smakiem. Jeśli jednak do tego dojdzie, należy koniecznie zlokalizować przyczynę problemu i ją wyeliminować.
Ważne, aby właściwie dobrać zmiękczacz wody do swoich potrzeb. Jak to zrobić? O tym w artykule: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?
Jakie zmiękczacze wody są do wyboru? Czym się różnią? Na co zwracać uwagę? Przeczytaj: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?
Komentarze (5)