Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Proces napowietrzania wody - jak go przeprowadzić? Kiedy jest potrzebny?

Napowietrzanie wody jest jednym z częściej stosowanych procesów w uzdatnianiu wody.  Wykorzystuje się go zarówno w gospodarstwach domowych, jak też profesjonalnych stacjach uzdatniania wody zakładanych w przemyśle. Jak działa system napowietrzania wody? Jakie zanieczyszczenia z wody jest w stanie usunąć? Kiedy warto zastosować napowietrzanie wody?

Napowietrzanie wody jest procesem, o którym na łamach bloga wspominaliśmy już wielokrotnie. Najczęściej mówi się o nim w kontekście odżelaziania i odmanganiaia wody. Niektóre rodzaje urządzeń działają właśnie z jego wykorzystaniem. Czy jednak znajduje swoje zastosowanie tylko w tym procesie?

Napowietrzanie wody - co to jest?

Zanim jednak o samej przydatności procesu napowietrzania wody, warto napisać czym on właściwie jest. Napowietrzanie to proces przetwarzania wody powszechnie stosowany w gospodarstwach domowych, ale też w sektorze przemysłowym. Napowietrzanie ma na celu redukcję niestabilnych pierwiastków, które często są odpowiedzialne za tworzenie problemów technologicznych, ale i niekorzystnie wpływają na właściwości organoleptyczne wody, jak na przykład siarkowodór na jej zapach. Problemem jest także wytrącanie się osadów za sprawą oddziaływania zanieczyszczeń. Zastosowanie napowietrzania daje także możliwość redukcji z wody gazów rozpuszczonych.

Napowietrzanie jest także procesem wspomagającym hydrolizę oraz utlenianie. Jest to możliwe dzięki wzbogacaniu wody w duże ilości tlenu właśnie tym sposobem. Dzięki obecności tlenu w wodzie nie ma możliwości powstawania środowiska redukcyjnego. To obniża prawdopodobieństwo bytowania bakterii beztlenowych, kłopoty ze smakiem i zapachem wody nie są aż tak odczuwalne. Napowietrzanie jest więc procesem, który przysłuży się jakości wody wielowymiarowo.

Miejsca, w których stosuje się napowietrzanie wody

Napowietrzanie wody jest procesem stosowanym powszechnie w różnych miejscach, do wody użytkowej i do wody technicznej. Ciekawostką może być fakt, że napowietrzanie wody jest powszechnie wykorzystywane w akwenach wodnych! Proces ten stosuje się zwłaszcza w przypadku jezior oraz stawów hodowlanych. Zdecydowanie rzadziej wykorzystuje się go w kontekście rzek. Natlenianie wspomaga w tym wypadku utrzymanie odpowiednich warunków bytowych roślin i zwierząt zamieszkujących akweny wodne. Napowietrzanie wykorzystuje się także w hodowli drożdży!

Oprócz tego omawiany dzisiaj proces doskonale sprawdza się we wstępnym napowietrzaniu i oczyszczaniu ścieków. Dzięki napowietrzaniu dochodzi do bioutleniania zanieczyszczeń organicznych. Proces przeprowadza się w specjalnie przeznaczonych do tego komorach. Napowietrzanie jest wykorzystywane także jako proces wstępny, wspomagający. Dzięki napowietrzaniu ścieki są odświeżane i przygotowywane do dalszych procesów oczyszczania. Napowietrzanie wspomaga proces flokulacji zawiesin, redukcji siarkowodoru, a także innych gazowych produktów będących rezultatem rozkładu związków organicznych. Napowietrzanie służy także w wielu procesach usuwaniu rozpuszczonych gazów, w tym: dwutlenku węgla, amoniaku, siarkowodoru.

Oczywiście jest jeszcze kwestia samego uzdatniania wody. Napowietrzanie daje możliwość poprawy samych właściwości organoleptycznych wody. W procesie usuwane są między innymi związki organiczne oraz gazy rozpuszczone, w tym:

Dwutlenek węgla

Metan

Siarkowodór

Substancje o negatywnym wpływie na smak i zapach wody

Napowietrzanie sprawia także, że w wodzie wzrasta ilość tlenu, a redukcji podlega ilość dwutlenku węgla. Dzięki temu możliwy jest wzrost odczynu pH wody.

Jak wygląda napowietrzanie wody?

Napowietrzanie przeprowadza się za pośrednictwem tak zwanych aeratorów, czyli specjalnie przystosowanych urządzeń, które są wyposażone w mieszacze powietrza z wodą. Aeratory mogą działać samodzielnie, jednak często zdarza się, że stanowią część składową większego systemu wodno-powietrznego W wielu przypadkach pełny proces oczyszczania wody jest możliwy dopiero po przeprowadzeniu napowietrzania.

Napowietrzanie wody w uzdatnianiu wody

Napowietrzanie wody powinno być zastosowane zawsze, kiedy tylko wiadomo, że inne urządzenia filtracyjne stosowane w stacji uzdatniania wody nie będą w stanie poradzić sobie samodzielnie z usuwaniem gazów lub innych zanieczyszczeń, do których redukcji niezbędne jest zastosowanie tlenu. Instalacja aeratora dobrze sprawdza się przy urządzeniach wypełnionych złożami filtracyjnymi takimi jak:

Piasek

Węgiel aktywny

Żwir

Proces napowietrzania jest szczególnie wykorzystywany do redukcji żelaza i manganu z wody, ale również siarkowodoru. W taki właśnie sposób przygotowywana jest woda na cele spożywcze, użytkowe oraz do zasilania urządzeń w zakładach przemysłowych.

Redukcja żelaza i manganu z napowietrzaniem

O napowietrzaniu najczęściej mówi się w kontekście odżelaziaczy i odmanganiaczy wody. To urządzenia, które doskonale radzą sobie z redukcją nawet bardzo wysokich przekroczeń z wody. Zastosowanie metody z wstępnym napowietrzaniem jest powszechnie uznawane nie tylko za jedne z najbardziej efektywnych sposobów, ale i ekonomicznych, ekologicznych i zabierających prawdziwe minimum uwagi. Do działania nie ma potrzeby zastosowania żadnych dodatkowych regeneratów – odpada więc koszt ich zakupu i potrzeba pilnowania poziomu w zbiorniku.

Dzięki wstępnemu napowietrzaniu woda jest wzbogacana w tlen. To sprawia, że żelazo i mangan z form rozpuszczonych są przekształcane w nierozpuszczalne, które następnie bardzo łatwo odfiltrować z wody i uzyskać taką o najwyższej jakości.
Istnieją dwa rodzaje odżelaziaczy i odmanganiaczy wykorzystujących wstępne napowietrzanie. W pierwszym przypadku odbywa się ono z pomocą zewnętrznego aeratora. Tu niezbędna jest obecność zestawu z ocynkowanym zbiornikiem hydroforowym. Taki sprzęt radzi sobie z każdymi przekroczeniami. Alternatywą, jeśli woda spełnia odpowiednie wytyczne, jest urządzenie, które zawiera w sobie komorę sprężonego powietrza. Dzięki temu cały proces napowietrzania i katalizy jest przeprowadzany tylko w butli ciśnieniowej i nie trzeba żadnego zewnętrznego osprzętu. W obu przypadkach możliwe jest usuwanie z wody także siarkowodoru. Więcej informacji w artykułach: Metody usuwania związków żelaza i manganu z wody studziennej, Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?, Odżelaziacze wody - co mamy do wyboru?

Przykładem odżelaziaczy i odmanganiaczy wody z potrzebą zewnętrznego napowietrzania jest Ecoperla Sanitower. To urządzenie dostępne w czterech rozmiarach do wyboru, dzięki czemu butlę i ilość złoża będzie można dopasować konkretnie do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Ecoperla Sanitower jest produkowany na terenie Europy z najwyższej jakości komponentów. Plusem jest także obecność Ecoperla Smart System dbającego o prawidłowy przebieg procesu pracy i regeneracji. Więcej o nim w poniższym filmiku:

A jak wyglądają odżelaziacze i odmanganiacze z wbudowaną komorą sprężonego powietrza? Ecoperla Oxytower jest na to idealnym przykładem. Dokładne informacje przeczytacie w recenzji: Ecoperla Oxytower - nowy sposób na żelazo i mangan. Więcej także w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Redukcja siarkowodoru poprzez napowietrzanie

Wstępne napowietrzanie wody jest niezastąpionym procesem, jeśli chodzi o usuwanie z niej siarkowodoru. To bardzo uciążliwe zanieczyszczenie, ponieważ w bardzo dużym stopniu przekłada się na niekorzystny zapach wody, przypominający zgniłe jaja. O redukcji tego zanieczyszczenia z wody obejrzycie i dowiecie się więcej stąd:

Napowietrzanie wody w zakładach przemysłowych

W przemyśle bardzo często stosuje się mieszacze wodno-powietrzne. Woda jest w nich napowietrzana pod ciśnieniem, co ma wpływ na większą efektywność, ale również skrócenie procesu napowietrzania wody. Wybór konkretnego rozwiązania jest uzależniony od wielu wytycznych. Wśród nich można wymienić: obowiązujące normy, materiały, z których zostało wykonane urządzenie, obostrzenia i warunki panujące w zakładzie, korozyjność obudowy. Napowietrzacze wody bardzo często stanowią część stacji uzdatniania wody służących odżelazianiu i odmanganianiu, o czym w artykule: Odżelaziacz przemysłowy - który rodzaj wybrać?

Niezastąpione w uzdatnianiu wody

Systemy napowietrzania wody odgrywają bardzo ważną rolę w stacjach uzdatniania wody i zapewniają naprawdę dobre efekty działania. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniej metody uzdatniania wody w swoim gospodarstwie domowym, zgłoś się do nas!

Komentarze (2)

    • Luizka
    • 2021-04-27 14:37:35
    U nas przy odżelaziaczu wody jest taka machina do napowietrzania, podobno jedyna opcja żeby oczyścić wode, która jest bardzo zażelaziona :) Fajna technologia bo nie potrzeba do tego zadnej chemii, ekologicznie
    • Paulina
    • 2021-05-05 15:00:58
    My używamy jedynie perlatorów do napowietrzania wody, żeby mniejszy strumień leciał. Te nowocześniejsze baterie czy zestawy prysznicowe mają wbudowane perlatory, fajna sprawa, tylko trzeba czyścić z kamienia jesli sie nie ma zmiekczacza

Nowy komentarz

arrow_upward