- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 2098 odwiedzin
- comment 3 komentarzy
Choć paskowy tester twardości wody kosztuje niewiele, to czy na pewno jest dobrym wyborem? Czy paskowy tester twardości wody da tak samo dokładny pomiar jak kropelkowy tester twardości wody? Który z nich lepiej wybrać? Czym się charakteryzują i jakie mają zalety? Po co się je stosuje?
Twarda woda to spory problem
Teoretycznie to, czy korzystamy z twardej wody można zobaczyć już na pierwszy rzut oka! Wystarczy zajrzeć na dno czajnika, aby dostrzec biały nalot, który z każdym dniem przeobraża się w coraz większą warstwę osadu. To jednak nie jest jedyna strata, którą powoduje twarda woda. Przyczynia się ona do gorszego stanu instalacji wodnej oraz kotła grzewczego. Zmniejsza przepływ wody, powoduje zarastanie ścianek rur, a nawet szybsze powstawanie korozji pod osadami. To przez nią szybciej psuje się AGD użytkujące wodę, dania i napoje smakują oraz wyglądają gorzej. Twarda woda ma negatywny wpływ na pranie, naszą skórę, włosy i domowy budżet. To szereg strat i większe prawdopodobieństwo awarii, do których doprowadza kamień kotłowy. Więcej w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko? Codziennie tracimy spore sumy na jej użytkowaniu, a w dodatku także cenny czas. Wszystkie argumenty za tym, aby wreszcie zacząć z nią walkę znajdują się w artykule: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?
Tester twardości wody - pierwszy krok do poprawy sytuacji
Aby upewnić się czy w gospodarstwie domowym faktycznie występuje problem wysokiej twardości wody oraz jaką ma faktyczną skalę, należy wykonać test twardości wody. Jest to prosty eksperyment, który można przeprowadzić samodzielnie o dowolnym czasie. Testery są przygotowywane w taki sposób, aby ich użycie było proste i jak najbardziej jasne. To bardzo dobry sposób nie tylko na to, aby dowiedzieć się czy w domu faktycznie jest twarda woda, ale również na to jak bardzo jest twarda. Takie informacje są niezwykle pomocne podczas ustalania, na który model zmiękczacza wody warto się zdecydować. Im wyższa twardość wody, tym większy zmiękczacz wody będzie potrzebny. Więcej informacji w artykule: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?
Jeśli ktoś oprócz twardości wody chciałby sprawdzić również inne parametry, musi wiedzieć, że nie ma na to jednego testera jakości wody do kupienia. Więcej na ten temat znajdziecie w tym artykule: Czy da się zbadać jakość wody jednym testem? Czy istnieje tester jakości wody? W takim wypadku najlepiej jest zlecić profesjonalną analizę wody pod kątem fizykochemicznym lub fizykochemicznym i bakteriologicznym w specjalistycznej placówce. Przeczytaj: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?
Kiedy jeszcze przyda się tester twardości wody?
Testery twardości wody są przydatne nie tylko przy chęci sprawdzenia ogólnego stopnia twardości wody. Niekiedy papierowe testery twardości wody są dołączane do ekspresów do kawy, aby sprawdzić, czy sprzęt nie ulegnie z powodu kamienia awarii podczas użytkowania. Testery twardości wody są również przydatne w akwarystyce. Niekiedy korzystają z nich wielbiciele kreowania swoich własnych kaw i herbat do sprawdzenia, jaką twardość osiągnęła przygotowana przez nich woda. O podanie stopnia twardości wody prosi również między innymi zmywarka.
Ponadto kropelkowy tester twardości wody może przydać się, jeśli mamy już zmiękczacz wody lub inne urządzenie i chcemy precyzyjnie dostosować twardość wody na wyjściu do swoich potrzeb. Zmiękczacze wody są z reguły ustawione tak, aby całkowicie zmiękczać wodę. Niektórym jednak tak bardzo miękka woda wydaje się śliska i chcą mieć nieco twardszą, ale jednocześnie taką, która nie pozostawi osadów. Czasem wyższej twardości wody wymaga sama instalacja sanitarna ze względu na materiał, z którego została zbudowana. W takich sytuacjach dzięki przeprowadzaniu testu twardości wody, po odkręceniu mieszacza można bardzo dokładnie dostosować wartość do swoich potrzeb. Więcej w artykule: Dlaczego woda z kranu wydaje się być śliska?
Rodzaje testerów twardości wody
Temat przeprowadzania testu twardości wody poruszaliśmy już pokrótce w artykule: Jak zbadać twardość wody w domu? Tam znajduje się dokładna instrukcja krok po kroku. Dziś krótka charakterystyka dwóch najczęściej stosowanych sposobów na testowanie twardości wody, czyli o kropelkowym i paskowym testerze twardości wody. Niektórzy zastanawiają się czy nie ma jeszcze prostszego sposobu w postaci elektronicznego testera twardości wody. Informacje na ten temat są dostępne tutaj: Elektroniczny miernik twardości wody - czy można go kupić?
Paskowy tester twardości wody
Paskowe testery twardości wody są dość tanie, testy są bardzo proste do przeprowadzenia i nie trwają długo. Test należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Jego wykonanie nie zapewni nam precyzyjnego wyniku, jednak dowiemy się czy woda jest: miękka, średnio twarda, twarda czy bardzo twarda. Wynik otrzymuje się po kilku sekundach w niemieckiej skali twardości wody. Do wykonania paskowego testu twardości wody nie potrzeba używać dodatkowych narzędzi.
Jak to dokładnie działa? Należy przygotować naczynie z pobraną surową wodą. Następnie należy zanurzyć w niej pasek. Po kilku sekundach wynurzyć go z wody i poczekać około 3 sekund aż kratki zaczną się barwić. Następnie wystarczy już porównać ilość zabarwionych kratek ze wskaźnikiem z opakowania. W taki sposób otrzymujemy wynik.
Kropelkowy tester twardości wody
Kropelkowy tester twardości wody to zdecydowanie najczęstszy wybór wśród osób poszukujących sposobu na zbadanie tego parametru. Jest to jednoskładnikowy odczynnik, dzięki któremu można uzyskać bardzo precyzyjny wynik. Taki tester sprzedawany jest w zestawie z próbówką oraz instrukcją obsługi. Pomiar twardości wody jest możliwy do odczytu w skali francuskiej. Wybór akurat tej skali jest spowodowany jej dużą dokładnością, choćby w odniesieniu do skali niemieckiej. 1 kroplę testera można z łatwością przeliczyć na 10 mg CaCO3/l wody. To znacznie ułatwia wprowadzanie danych do zmiękczacza wody na etapie programowania.
W jaki sposób wykonuje się kropelkowy test twardości wody? Do próbówki wlewamy surową wodę do oznaczonego na niej poziomu. Dodajemy do wody po kropelce odczynnika, licząc je dokładnie. Proces powinien trwać aż do zmiany zabarwienia próbki wody. Po dodaniu każdej z kropli testera należy lekko wstrząsnąć próbówką, aby roztwór mógł się dokładnie zmieszać. Ilość wpuszczonych kropel do zmiany koloru to twardość wody podana w skali francuskiej. Kolor wody może zmieniać się na przykład z czerwonego na zielony.
Co wybrać? Kropelkowy czy paskowy tester twardości wody?
Jeśli zastanawiasz się czy lepszym wyborem będzie kropelkowy tester twardości wody, czy paskowy, postaw na ten pierwszy. To zdecydowanie lepsza inwestycja pod wieloma względami. Przede wszystkim wynik badania kropelkowym testerem twardości wody jest znacznie dokładniejszy – daje bardzo precyzyjny wynik. Paskowy tester twardości wody da jedynie ogląd na temat wartości. Po drugie kropelkowy tester twardości wody jest wydajny. Odczynnika wystarcza na nawet kilkanaście pomiarów. W zależności od jakości badanej wody, to może być od 10 do nawet 30 pomiarów.
Możliwość wielokrotnego przeprowadzenia badania twardości wody jest bardzo przydatna w przypadku instalacji zmiękczacza wody. Zaraz po montażu oraz w trakcie eksploatacji możemy sprawdzać czy urządzenie działa prawidłowo i właściwie zmiękcza wodę. Kropelkowy tester twardości wody wygrywa więc pod najważniejszymi względami. Zdecydowanie warto przeznaczyć na niego nieco większą kwotę niż na paskowy tester twardości wody.
Co po przeprowadzeniu testu twardości wody?
Jeśli już wykonasz test twardości wody i okaże się, że woda płynąca w domu naprawdę jest twarda, najlepiej pomyśleć nad skutecznym sposobem jej zwalczania. Jeśli chcesz pozbyć się twardej wody w całym domu, najlepiej wybierz centralny zmiękczacz wody. To niezawodne urządzenie działające na zasadzie wymiany jonowej. Nie ma lepszego sposobu na nawet najwyższą twardość wody i dostarczanie miękkiej wody z każdego miejsca poboru w domu. Zmiękczacze wody występują w różnych rodzajach i wielkościach. Posiadają różne funkcje i dodatki, dzięki czemu bez trudu można dobrać produkt najlepiej dostosowany do swoich potrzeb, warunków i oczekiwań. Przeczytaj także: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?
Komentarze (3)