Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Która woda lepiej sprawdza się w łazience? Miękka czy twarda?

Jednym z pomieszczeń w domu, w którym najczęściej wykorzystujemy wodę jest łazienka. Używamy jej do mycia, kąpieli, w wielu przypadkach to właśnie tam znajduje się także pralka. Tylko czy jakość wody ma wpływ na codzienne czynności, które w niej wykonujemy? Czy stopień twardości wody ma znaczenie? Lepsza będzie woda miękka czy woda twarda?

Woda w domu jest niezbędna!

Woda to medium niezbędne do wielu czynności w gospodarstwie domowym, z których nawet niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy. Jest nie tylko potrzebna do celów spożywczych, w tym picia czy gotowania, ale warto mieć świadomość, że ma styczność z wieloma sprzętami AGD, znajdującymi się w domu, służy praniu, zmywaniu, kąpieli, sprzątaniu, a oprócz tego zasila między innymi kocioł grzewczy oraz domowe instalacje.

Kiepska jakość potrafi dać o sobie znać wszędzie, a już na pewno w łazience, gdzie jest wykorzystywana w największych ilościach. Cechą, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę jest twardość wody.

Twarda woda - po czym ją rozpoznać?

Twardość wody to naturalna cecha, która wynika głównie z obecności jonów wapnia i magnezu. Im jest ich więcej, tym wyższy stopień twardości wody. Szczegółowo to zjawisko omówiliśmy już w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko? Twarda i bardzo twarda woda występują praktycznie na terenie całej Polski. Może pojawić się zarówno w przypadku wody z własnego ujęcia, jak i wody wodociągowej. Rozporządzenie ministra w sprawie jakości wody podaje dość szeroką skalę, w jakiej może się mieścić ten wskaźnik, bo to od 60 do nawet 500 mg CaCO3/l. O kłopotach z twardą wodą było między innymi w artykułach: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?, Twarda woda w domowej instalacji - czy są powody do obaw?

Walka z twardą wodą - jak to zrobić szybko i skutecznie?

A jak ją rozpoznać w swoim domu? Najłatwiejszy sposób to sprawdzenie dna czajnika. Jeśli znajduje się tam kamienny osad, prawdopodobnie problem wysokiego stopnia twardości wody dotyczy też nas. Dokładną wartość można sprawdzić na stronie lokalnych zakładów wodociągowych bądź przeprowadzić samodzielnie test twardości wody, o którym w artykule: Jak zbadać twardość wody w domu? oraz filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Przeciwieństwem twardej wody jest woda miękka, czyli taka o niskiej zawartości jonów wapnia i magnezu, która nie pozostawia po sobie osadu oraz ma niskie napięcie powierzchniowe. Którego z rodzajów lepiej używać w swojej łazience?

Sprzątanie łazienki - pestka czy utrapienie?

Sprzątanie łazienki przy obecności twardej wody może być prawdziwym utrapieniem. Przy miejscach poboru wody w dużych ilościach może gromadzić się kamień. Kabina prysznicowa, lustra, kafle, fugi mogą stać się bardzo trudne do odmycia. Używając mocnych detergentów do czyszczenia, nie tylko powodujemy zanieczyszczenie środowiska, ale też ścieranie warstwy ochronnej na zlewach, wannie czy brodziku. Powierzchnie szybciej ulegają zniszczeniu, a kłopot osadu staje się coraz trudniejszy do zażegnania. Na sprzątanie potrzebujemy dużej ilości środków czyszczących, a sama częstotliwość również musi być spora, aby utrzymać dobre efekty.

W przypadku użytkowania miękkiej wody sprzątanie jest szybkie, proste i przyjemne. Najczęściej wystarczy jedynie przetrzeć powierzchnie, by utrzymać je w dobrym stanie. Nie ma potrzeby szorowania i używania mocnych specyfików odkamieniających.

Jakość kąpieli w twardej i miękkiej wodzie

Twarda woda może znacznie pogorszyć jakość kąpieli. Osad odkłada się także w miejscach, które nie są tak oczywiste i widoczne. Może przytykać krany, baterię prysznicową, powodując tym samym mniejsze ciśnienie i ograniczony przepływ wody. Zakamienione elementy trzeba znacznie częściej przeczyszczać lub wymieniać. Ponadto osad gromadzący się w instalacji sprzyja korozji oraz gromadzeniu się warstwy biofilmu. Tego wszystkiego można jednak uniknąć używając miękkiej wody.

Stan skóry i włosów po kąpieli

Twarda woda oddziałuje niestety nie tylko na sam stan baterii prysznicowej, ale i nasze ciało! Regularne kąpiele w wodzie o wysokim stopniu twardości mogą prowadzić do pogorszenia stanu skóry i włosów. Włosy mogą stać się suche, matowe, może dojść do problemów ze stanem skóry głowy, w dodatku włosy mogą się znacznie szybciej przetłuszczać. Z kolei sama skóra może wydawać się mocno przesuszona i naciągnięta. Używanie twardej wody do mycia nie jest szczególnie polecane w przypadku osób z nadwrażliwą skórą, uczuleniami, chorobami skórnymi, ponieważ może dochodzić do nasilania objawów. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Twarda woda wpływa na skórę i włosy - prawda czy mit?

Zupełnie inaczej jest w przypadku miękkiej wody. Kosmetyki doskonale się w niej pienią i rozprowadzają. Kąpiel i mycie włosów to przyjemność, która przynosi oczekiwane efekty. Wiele osób wspomina o tym, że nawet nie potrzebuje użytkowania balsamów do ciała po kąpieli do nawilżania skóry.

Jakość prania w twardej i miękkiej wodzie

Pranie w twardej wodzie to trudna sztuka. Wymaga dozowania odpowiedniej ilości środków piorących, płynów zmiękczających i zapachowych. I zazwyczaj ciężko tu mówić o zużyciu tych wszystkich detergentów w małych ilościach. Ze względu na wysokie napięcie powierzchniowe twardej wody, możemy spodziewać się kiepskich efektów. Użytkownicy najczęściej wyciągają z pralki szorstkie, sztywne tkaniny, często pobrudzone osadem bądź resztką proszku do prania. W dodatku ciężko mówić o świeżym zapachu. Drugą stroną medalu jest stan pralki. Osad pozostaje na elementach podgrzewających, w bębnie czy przyłączach. Może prowadzić do awarii. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Poznaj zaskakujące fakty na temat prania w twardej wodzie!

Zupełnie inaczej jest w przypadku wody miękkiej. Wystarczą najmniejsze minimalne ilości środków czyszczących, by pranie było miękkie, pachnące, a ryzyko powstania awarii praktycznie zażegnane.

Którą wodę wybierasz?

Z powyższych rozważań jednoznacznie wynika, że miękka woda jest o wiele bardziej komfortowa w użytkowaniu i przynosi znaczące korzyści, w przeciwieństwie do wody twardej. Jej pozytywne oddziaływanie będzie można odczuć nie tylko w łazience, ale całym gospodarstwie domowym. Przede wszystkim miękka woda stanowi najlepszą ochronę dla kotła grzewczego oraz instalacji. Wewnątrz nie gromadzi się osad, przyspieszający korozję oraz prowadzący do problemów z ogrzewaniem i przepływem. Sprzęty AGD nie są zagrożone awarią ze strony narastającego kamienia. Ekspres do kawy, czajnik, części pralki i zmywarki nie będą musiały być tak często wymieniane na nowe. Taka woda doskonale nadaje się do gotowania – nie pozostawia osadów, ani oleistych plam na napojach. W daniach nie pozostają opiłki wytrąconego wapnia. Detergenty doskonale się rozpuszczają, a środki czystości działają. W dodatku ich zużycie spada. Wodą łatwo zmyć i umyć powierzchnie. Podsumowując, staje się naprawdę przyjemna podczas użytkowania.

Jak uzyskać miękką wodę?

Jednym z najlepszych sposobów na pozyskanie miękkiej wody w domu jest montaż centralnego zmiękczacza wody. To urządzenia, które instaluje się na wejściu wody do budynku, a więc zapewniają taką, o odpowiedniej jakości niezależnie od miejsca jej poboru. Jak dokładnie działają zmiękczacze wody? To opisywaliśmy już w artykułach: Żywica jonowymienna w zmiękczaczu wody - co warto wiedzieć?, Po co dosypywać sól do zmiękczacza wody?

Te urządzenia są praktycznie bezobsługowe i nie wymagają wielu działań ze strony właściciela. Wystarczy jedynie kontrolować poziom soli w zbiorniku i dosypywać w razie wystąpienia takiej potrzeby. Koszty eksploatacji nie będą przytłaczające, na co potwierdzenie można znaleźć w artykule: Koszty utrzymania zmiękczacza wody - czy eksploatacja jest droga? oraz tutaj:

Wybór konkretnego urządzenia jest uzależniony od stopnia twardości wody, zużycia, ilości mieszkańców, ilości miejsc poboru wody. Jak wybrać ten najlepszy zmiękczacz wody? Tego dowiecie się z artykułu: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?

Jakie zmiękczacze wody mamy do wyboru?

W zależności od preferencji i zapotrzebowania, możemy wybierać wśród kompaktowych i dwuczęściowych zmiękczaczy wody. Pełny przegląd przeprowadziliśmy już w artykule: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Propozycją, która z pewnością nie zawiedzie oczekiwań jest seria Ecoperla Toro. Obecnie to dwa modele zmiękczaczy wody do wyboru: z 24 i 35 litrami żywicy jonowymiennej. Ich zalety da się odczuć już na etapie montażu. Są bardzo proste w instalacji z powodu rozdzielenia zbiornika solanki od butli epoksydowej. Posiadają wbudowany mieszacz oraz by-pass. Złoże to wysokiej klasy monosferyczna żywica jonowymienna. O niskie koszty użytkowania oraz zrównoważoną pracę dba Ecoperla Perfect System.

Jeśli potrzebna jest nieco większa wydajność, niezastąpiony może okazać się dwuczęściowy zmiękczacz wody. Przykładem jest seria Ecoperla Softower, w której są aż trzy różne rozmiary do wyboru. Te urządzenia są produkowane na terenie Europy z wysokiej jakości komponentów. Głowica sterująca pochodzi od amerykańskiego producenta Clack, natomiast złoże to monosferyczna żywica jonowymienna od Lanxess. Ustawienia Ecoperla Smart System dbają o prawidłową pracę oraz jak najmniejsze zużycie wody i soli na proces regeneracji.

Osobom, które oprócz redukcji stopnia twardości wody chcą doprowadzić jej właściwości organoleptyczne do perfekcji polecane jest niezwykłe urządzenie 2 w 1, czyli kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Tu szczególną uwagę warto zwrócić na Ecoperla Hero z aż 40 litrami złoża filtracyjnego, które stanowią dwie warstwy. Pierwsza z nich to wysokiej jakości węgiel aktywny impregnowany srebrem, natomiast druga to monosferyczna żywica jonowymienna.

Zamień swoją wodę na lepszą!

Miękka woda to całe mnóstwo korzyści w domu! Aby mieć ją u siebie, wystarczy zdecydować się na zmiękczacz wody. Plusów korzystania z takiego rozwiązania jest znacznie więcej, niż dalszego męczenia się z wodą pozostawiającą osady i powodującą tak wiele strat. Zdecydowanie warto przemyśleć to rozwiązanie! Masz dodatkowe pytania? Nasz dział techniczny służy pomocą – skontaktuj się.

Komentarze (4)

    • Klaudia k
    • 2020-06-24 14:17:01
    sytuacją która przekonała mnie do kupna zmiekczacza wody byla wycieczka w polskie gory, gdzie jest duzo bardziej miekka woda niz w reszcie kraju, tamta woda naprawde byla swietna, pienila sie jak szalona, a skora po niej byla jak u niemowlaka... no i przepadłam, namowilam meza i zamowilismy zmiekczacz ;-) polecam bardzo serdecznie, a model mam ecoperla softower s
    • kamila
    • 2020-08-03 14:44:09
    no jasne, ze miękka choć warto nie zmiekczac wody do zera, a zostawic te 4-5 stopni bo łatwiej sie pracuje z taką wodą
    • Roksana
    • 2020-10-05 13:17:41
    A ja totalnie się nie mogłam przyzwyczaić do miękkiej wody podczas kąpieli! Przesadzałam z szamponem i odzywką i ciężko mi było je spłukać, poza tym strasznie dużo piany :D trzeba się przyzwyczaić, że nagle potrzeba o połowę mniej kosmetyków przy zmiękczaczu
    • Laura
    • 2020-11-05 14:09:41
    nigdy wcześniej nie interesowałam się tematem, do momentu wizyty w jednym hotelu, gdzie miałam przyjemnosć z korzystania z miekkiej wody dowiedziałam się co i jak, dlaczego ta woda jest taka, że wszystkie kosmetyki dużo lepiej na nią reagują :) okazało się, że mamy bardzo twardą wodę (walka z zakamienionymi kranami rzeczywiście od zawsze była katorgą), połączyłam fakty i dzięki temu zakupiliśmy zmiękczacz :) jestem bardzo zadowolona z tego zakupu :)

Nowy komentarz

arrow_upward