Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Filtr wody w wynajmowanym mieszkaniu - czy istnieje taka opcja?

Wynajem mieszkania to coraz częstszy sposób na to, aby mieszkać wygodnie i w dowolnym miejscu, do tego tak długo, jak się chce. Na taką formę decyduje się sporo osób, unikając tym samym często wieloletnich zobowiązań kredytowych. Co jednak, jeśli komuś w wynajmowanym mieszkaniu nie odpowiada jakość użytkowanej wody? Czy w wynajmowanym mieszkaniu można założyć filtr do wody?

Jaka propozycja będzie najlepsza?

Wynajmowanie mieszkania niesie za sobą sporo plusów. Przede wszystkim to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą być ograniczone kredytem i innymi zobowiązaniami, chciałyby spróbować pomieszkać i znaleźć swoje szczęście w różnych lokalizacjach, potrzebują czegoś na krócej lub tymczasowo, bo na przykład są w trakcie budowy wymarzonego domu. Wynajem mieszkania zamiast jego kupna staje się dość popularnym trendem w krajach Europy Zachodniej. Ze względu na pracę oraz proponowane warunki, często następuje zmiana miejsca zamieszkania, a odległości między lokalizacjami stanowią coraz mniejszy problem. Dość często czynnikiem decydującym o takiej formie mieszkania są także względy ekonomiczne.

Niestety, nie zawsze zdarza się, że jakość wody w wynajmowanym mieszkaniu jest zaskakująco dobra. Najczęściej wręcz przeciwnie, zależy nam na poprawie jej właściwości i pozbyciu się pewnych mankamentów. O ile w przypadku własnego domu lub mieszkania nic, oprócz ewentualnie warunków technicznych, nie stoi ku temu na przeszkodzie, o tyle w przypadku wynajmowanego mieszkania sprawa może okazać się nieco bardziej skomplikowana ze względu na potrzebę omówienia szczegółów z właścicielem mieszkania.

Dlaczego warto zainteresować się tematem uzdatniania wody w wynajmowanym lokum?

Woda nie jest czystym związkiem H2O, ma w sobie różne substancje. Niektóre z nich są korzystne dla zdrowia, inne niekoniecznie. Kłopoty z jakością zdarzają się nie tylko w wypadku własnych ujęć, ale i wody pochodzącej z sieci wodociągowej, o czym dokładne informacje były już rozpisane w artykule: Woda wodociągowa a uzdatnianie na własną rękę - kiedy to ma sens?

Zakłady dostarczają do nas wodę zgodną z rozporządzeniem ministra w sprawie jakości wody do spożycia. Na miejscu jest wielokrotnie badana w ciągu dnia i podlega uzdatnianiu, jednak zanim dopływa do naszego domu, pokonuje wiele kilometrów, gdzie może dojść do wtórnego jej zanieczyszczenia. Tak najczęściej dzieje się, kiedy woda przepływa już przez instalację w samym budynku docelowym. Najczęściej gromadzą się w niej zanieczyszczenia mechaniczne. Trafia do odbiorców pełna drobnych cząstek stałych, jak opiłki żelaza, rdzy, piasku.

Podczas codziennego użytkowania dość dużą przeszkodą może być wysoki stopień twardości wody. W Polsce dopuszczalne normy przewidują granicę od 60 do 500 mg CaCO3/l. To znaczy, że w domach może płynąć zarówno woda bardzo miękka, jak i bardzo twarda. Te wielkości zostały jednak ustalone w oparciu o aspekt zdrowotny, przy czym warto pamiętać, że pozostaje jeszcze techniczny. Im twardsza woda, tym wyższe napięcie powierzchniowe wody i więcej wytracającego się z wody kamienia. To oznacza ogromną ilość strat, w tym:

Nawet o 60% większe zużycie detergentów

Wyższe rachunki za ogrzewanie

Większe prawdopodobieństwo wystąpienia awarii kotła grzewczego

Utrudnione sprzątanie

Kiepskie efekty prania

Problemy ze skórą i włosami przy regularnym użytkowaniu twardej wody

Czym dokładnie jest twarda woda? O tym informacje znajdziecie w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko? O tym, do jakich strat jest w stanie doprowadzić w domu, dowiecie się czytając: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda? Warto też obejrzeć filmik od polskiej marki Ecoperla.

Kolejną kwestią, która może nam dokuczać podczas korzystania z wody w wynajmowanym mieszkaniu, to chlor. Często jest jeszcze wykorzystywany do dezynfekcji, jednak niekiedy może być wyczuwalny  w wodzie. Bardzo pogarsza jej właściwości organoleptyczne, sprawia, że dania i napoje przygotowane na bazie zanieczyszczonej wody tracą wygląd i smak. Ponadto woda może podrażniać skórę, zwłaszcza przy długotrwałym użytkowaniu. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Chlor w wodzie z kranu - czy to powód do niepokoju?

To wszystko może sprawiać, że będziemy chcieć poprawić jakość wody w mieszkaniu, aby zwiększyć komfort codziennego funkcjonowania, ale też zabezpieczyć swoje urządzenia AGD, jak choćby pralka, czajnik elektryczny, ekspres do kawy, żelazko czy parowar. Lista argumentów, by poprawić jakość wody jest naprawdę długa.

Jeszcze jednym argumentem jest coraz większa świadomość ekologiczna. Wiele osób chce żyć zgodnie z naturą i przestać produkować odpady. Coraz popularniejsza staje się filozofia zero waste, o której pisaliśmy już w artykule: Jak ograniczyć odpady w domu? Czyli kilka słów o filozofii zero waste. Stacje uzdatniania wody i produkty temu służące potrafią nieść ze sobą kilka ekologicznych plusów, o czym było już w artykule: Ekologiczna stacja uzdatniania wody - czy to możliwe?

Nierzadko jakość wody pochodzącej z kranu zmusza nas do tego, byśmy zrezygnowali z jej spożywania na rzecz innych źródeł. Najczęściej są to po prostu plastikowe butelki z napojami. To jednak nie jest najlepsze wyjście, co potwierdza artykuł: Woda z kranu czy z butelki? Skąd pobierać wodę pitną? To jednak nie musi być ostateczność. Dobrym źródłem wody może okazać się filtr kuchenny!

Ta cała przedstawiona wyżej argumentacja sprawia, że warto przemyśleć obecność filtrów do wody w domu i wdrożyć w temat właściciela!

Wyższy standard wynajmowanego mieszkania

Wielu właścicieli mieszkań na wynajem nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że filtr do wody może być ogromnym benefitem i kartą przetargową podczas szukania najemców. Obecność takiego urządzenia bardzo podnosi komfort mieszkania i stanowi dodatkową zaletę, ponieważ mieszkańcy mogą korzystać z wody naprawdę dobrej jakości.

Jako właściciel też możesz zaoszczędzić. Pamiętaj, że twarda woda i inne zanieczyszczenia mają wpływ na żywotność urządzeń AGD w domu, stan kuchennej i łazienkowej armatury. Im lepsza jakość wody, tym mniejsze koszty eksploatacyjne.

Współdzielenie kosztów filtra do wody

Jeśli już podejmiecie decyzję o tym, że jako osoby wynajmujące mieszkanie, chcielibyście korzystać z filtra do wody, warto omówić szczegóły z najemcą. Przy większych urządzeniach warto ustalić, kto będzie opłacał koszty związane z serwisowaniem, ewentualnie montażem i zakupem. Taka sytuacja jest istotna zwłaszcza w przypadku, jeśli filtr do wody ma po wyprowadzce pozostać w mieszkaniu. Każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie.

Kiedy najemca zgodzi się na montaż, jednak nie będzie chciał pozostawić urządzenia w mieszkaniu, praktycznie każdy rodzaj jest możliwy do demontażu i zabrania ze sobą. Należy pamiętać, że mieszkanie musi zostać oddane w takim stanie, w jakim zostało odebrane. To wiąże się niekiedy z potrzebą lekkich przeróbek, zamaskowaniem przewierceń na instalację bądź podmianą elementów w instalacji hydraulicznej. Większość domowych filtrów wody jest przenośna i bez trudu można je przeinstalować w inne miejsce.

Jaki filtr wody do wynajmowanego mieszkania?

Zawsze pamiętajcie, aby przed wyborem i zakupem filtra skonsultować się z właścicielem mieszkania i uzyskać jego pozwolenie na montaż takiego urządzenia. Na rynku jest kilka ciekawych propozycji, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę w przypadku wynajmowanego mieszkania. Wiele oczywiście zależy od metrażu oraz możliwości mieszkania. Oto, jakie rozwiązania mogą okazać się przydatne:

Zmiękczacz wody

Co prawda zmiękczacz wody jest centralnym urządzeniem, jednak w kilku przypadkach istnieje możliwość jego montażu w mieszkaniu. Dokładnie pisaliśmy o tym w artykule: Twarda woda w bloku - co musisz zrobić z twardą wodą w mieszkaniu? Zmiękczacz wody zapewni miękką wodę o niskim napięciu powierzchniowym w kuchni i w łazience. To zapewni spore korzyści i oszczędności, o czym było w artykule: 6 ważnych powodów, dla których warto korzystać z miękkiej wody w domu!

Montaż zmiękczacza wody nie zawsze jest możliwy, jednak jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto wybrać tą opcję, ponieważ jest w stanie zapewnić wiele korzyści. Tu kilka informacji o tym jak działają zmiękczacze wody.

Filtr kuchenny

Propozycją praktycznie do każdego mieszkania będzie filtr kuchenny do montażu pod zlewozmywakiem. Dzięki niemu uzyskamy wodę wysokiej jakości na cele spożywcze i nie tylko. Dokładne informacje o zaletach filtrów kuchennych prezentowaliśmy już w artykule: Popularne systemy do filtracji wody w kuchni

Dużą popularnością cieszy się dobrze znana i ceniona odwrócona osmoza. Jak właściwie działa? O tym przeczytacie w artykule: Odwrócona osmoza jako proces - skąd się wzięła? Na czym polega? Ciekawą propozycją odwróconej osmozy jest Ecoperla Rosa z wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir. Dostarcza nie tylko idealnie oczyszczoną wodę, ale i wodę bogatą w magnez oraz wolny wodór, o właściwościach prozdrowotnych.

Jeśli woda jest mało zanieczyszczona i wymaga jedynie doszlifowania, zwłaszcza właściwości organoleptycznych, idealną propozycją będzie ultrafiltracja. Nowymi produktami w tym zakresie są Ecoperla Profine POU 2 oraz Ecoperla Profine POU 3.

Filtr pralkowy

Filtr pralkowy to niewielki produkt, który zakłada się na wejściu surowej wody do pralki. Jest wypełniony polifosfatem, który sprawia, że z wody nie wytrącają się jony wapnia i magnezu i nie powodują osadu. Złoże się zużywa i należy je uzupełniać, jednak to całkiem dobra ochrona pralki, do tego bardzo prosta w instalacji.

Filtr prysznicowy

Jeśli nie ma możliwości założenia zmiękczacza wody, a chcemy, aby nasza skóra po kąpieli była w jak najlepszym stanie, dobrą opcją może okazać się filtr prysznicowy. To niewielkie urządzenia zakładane na baterię prysznicową, w których złoże pozbawia wody chloru, jego pochodnych i zmniejsza stopień twardości. Skóra i włosy powinny dzięki temu być w nieco lepszej kondycji, a szampony i żele pod prysznic zmywać się znacznie lepiej.

Idealna woda w mieszkaniu

Poprawa jakości wody nawet w wynajmowanym mieszkaniu jest w stanie przynieść ze sobą wiele zalet. Zdecydowanie warto przemyśleć taką propozycję i wybrać najlepiej dopasowaną opcję do swoich potrzeb. Jeśli potrzebujecie porady, zgłoście się do naszego działu technicznego poprzez kontakt.

Powiązane produkty

Komentarze (3)

    • Ada
    • 2020-11-18 15:37:16
    Przez 3 lata używałam filtra FTline w wynajmowanym mieszkaniu, nie było problemu :) Teraz już w swoim domu również mam, tylko Ecoperla, już sie nie rozstaję z wodą filtrowaną..
    • Bożena
    • 2020-11-19 13:21:34
    Osobiście wynajmuję swoje mieszkanie i nie mam problemu z takimi zmianami, jeśli wynajmujący ponosi koszty za swój filtr :) Sama rozumiem bo też mam stację uzdatniania
    • Marina
    • 2020-11-30 15:31:36
    Ja wiele lat używałam dzbanka, dość upierdliwe to było, nie ukrywam :) Choć woda była lepszej jakości, kamień aż tak się nie osadzał. Teraz nigdy bym nie wymieniła swojego filtra z ultrafiltracją na dzbanek, zupełnie inna bajka :) Choć za czasów wynajmowania mieszkania, człowiek nie myślał o takich bajerach. Teraz w czasach plastiku warto jednak zrezygnować z wody butelkowanej na rzecz jakiejkolwiek innej alternatywy :)

Nowy komentarz

arrow_upward