- today
- favorite 3 polubień
- remove_red_eye 9566 odwiedzin
- comment 2 komentarzy
Właściwe ciśnienie wody w instalacji zapewnia przede wszystkim komfort jej użytkowania. Zbyt niskie wywołuje nie tylko problemy podczas brania prysznica czy mycia rąk, ale nawet uszkodzenia. Co zrobić ze zbyt niskim ciśnieniem wody w instalacji? Jak można zapobiegać tego typu problemom?
Ciśnienie w domowej instalacji - jakie powinno być?
Kłopoty związane z ciśnieniem w instalacji mogą wystąpić w każdym gospodarstwie domowym. Co do tego nie ma żadnej reguły. Z początku mogą być niewielkie i chwilowe. Jednak mniejszy strumień wody przy myciu rąk może się ostatecznie przerodzić w znacznie większe komplikacje.
Normy przewidują, że ciśnienie w instalacji wodociągowej powinno wynosić między 5 a 6 bar. W codziennym życiu i korzystaniu z wody wystarczająco sprawdza się ciśnienie na wysokości 4 bar. Takie wartości są najczęściej stosowane w gospodarstwach domowych. Jeśli ciśnienie jest wyższe niż 6 bar, z łatwością można je obniżyć. Służą do tego specjalne reduktory, które montuje się na instalacji. Te komponenty nie tylko odciążą rury, ale również sprawią, że zmniejszeniu ulegnie zużycie wody.
Znacznie większym problemem w tym zestawieniu okazuje się być zbyt niskie ciśnienie w domowej instalacji. Jego występowanie ma różne przyczyny. Każda z nich wymaga indywidualnego rozpatrzenia. Niskie ciśnienie powoduje wiele szkód i nerwów, wśród których można wymienić:
Mniej komfortowe korzystanie z wody podczas kąpieli i prac domowych
Wolniejsze napełnianie pralek i zmywarek
Mniej efektywne i dłuższe pranie oraz zmywanie
Niekiedy woda z kranu przestaje całkowicie lecieć
Napełnianie wanny lub pojemników jest uciążliwe
Najczęstsze przyczyny problemów z ciśnieniem w instalacji
Przede wszystkim należy zacząć od obserwacji i odnalezienia przyczyny problemów. To jedyna droga do skutecznego odnalezienia rozwiązania i naprawy. Poniżej przedstawiamy najczęściej pojawiające się przyczyny obniżenia ciśnienia w domowej instalacji.
Przytkane perlatory
Przede wszystkim można zacząć od sprawdzenia perlatorów. Niekiedy problem okazuje się nie być tak dużym, jak się wydawało na początku. Może on leżeć w niedrożnych otworach, przez które przepływa woda w bateriach prysznicowych lub z powodu przytkanych perlatorów. Może zdarzyć się, że będą one zatrzymywały zanieczyszczenia wewnątrz. Ich kumulacja oraz pozostały na sitku osad mogą nie przepuszczać wody i stąd może wynikać problem. Warto regularnie sprawdzać stan perlatorów i baterii oraz je czyścić. Dzięki temu z pewnością uda się zachować odpowiednie ciśnienie wody w kranie i uniknąć komplikacji.
Nieszczelne rury
Jedną z przyczyn problemów z obniżonym ciśnieniem wody w instalacji może być niedrożność rur. Warto dobrze przyjrzeć się instalacji i sprawdzić, czy wszystko jest z nią w porządku. Nieszczelności dość często pojawiają się przy liczniku wody. Warto to skontrolować i w razie konieczności, uszczelnić. To powinno zażegnać kłopot.
Osad w rurach
Główną przyczyną spadków ciśnienia w instalacji może okazać się niedrożność rur! Zbyt małe światło może powodować spadki ciśnienia i wydajności przepływu przez rury. Czasami dochodzi do takich sytuacji, w których przewód całkowicie zarasta, a woda nie ma którędy przedostać się dalej. To zjawisko, które pojawia się wśród właścicieli domów korzystających z wody o nieprawidłowych parametrach. Wśród najczęstszych przyczyn zarastania instalacji osadem można wymienić wysoki stopień twardości wody oraz podwyższone stężenia żelaza i manganu znajdujące się w wodzie.
Osad ma wpływ nie tylko na powodowanie niedrożności rur. Jego obecność niesie za sobą o wiele więcej skutków. Przede wszystkim pod osadem o wiele łatwiej o powstawanie korozji. Rozwija się znacznie szybciej. Drugą kwestią jest fakt, że osad stanowi doskonałą pożywkę dla wielu mikroorganizmów. Łatwo o utworzenie warstwy biofilmu. Największy problem z tym zjawiskiem polega na tym, że wśród bakterii mogą znajdować się też takie, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Wysoki stopień twardości wody
Wysoki stopień twardości wody jest zjawiskiem, które występuje jak nasz kraj długi i szeroki. Dotyczy tak samo wody pochodzącej z własnego ujęcia, jak i wody z sieci wodociągowej. Dokładne informacje o twardej wodzie znajdziecie w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko? Należy pamiętać, że wynika ono głownie z obecności jonów wapnia i magnezu. Te wytrącają się z wody podczas jej przepływu, zwłaszcza w miejscach, w których woda jest podgrzewana. Tworzą osad, dobrze znany większości pod nazwą kamienia kotłowego.
Warto pamiętać, że kamień kotłowy stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla instalacji sanitarnych, ale również samego kotła grzewczego, domowych urządzeń AGD. Powoduje straty energii sięgające nawet 20%, a ilość zużywanych detergentów przy twardej wodzie może sięgać nawet 60% więcej. O szkodach powodowanych przez twardą wodę możesz dowiedzieć się z filmiku polskiej marki Ecoperla, poświęconego temu tematowi:
Żelazo i mangan
Żelazo i mangan również mogą dać się we znaki w tym kontekście. Wysokie stężenia obecne w wodzie, najczęściej wytrącają się pod wpływem tlenu w formie rdzawych i czarnych opiłków. Zbierają się w coraz większą warstwę osadów, powodując spadki ciśnienia przepływu wody. Szczegółowe informacje o żelazie i manganie w wodzie oraz o szkodach, jakie są w stanie spowodować, znajdziecie w artykułach: Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać?, Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?
W tym wypadku pomoże stacja uzdatniania wody
Osady to problem z niedrożnością rur, ale oprócz tego powodują również przytykanie już wcześniej wspomnianych perlatorów czy reduktorów ciśnienia. Brak osadów z twardej wody lub żelaza i manganu zniweluje również możliwość wystąpienia kłopotów z ciśnieniem i w tych obszarach. Warto przyjrzeć się bliżej jakości wody płynącej w Twoim kranie!
Jeśli przyczyną powstawania osadów okazuje się być twarda woda, najlepszym rozwiązaniem będzie dobór odpowiedniego zmiękczacza wody. Na rynku dostępne są modele kompaktowe, które nie zajmą dużo miejsca, a także wydajne dwuczęściowe zmiękczacze wody. Jak wybrać ten najlepszy? Koniecznie przeczytaj: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?
Receptą na żelazo i mangan będzie dobrany do potrzeb odżelaziacz i odmanganiacz wody. Warto postawić na klasyczne rozwiązania, wykorzystujące w swoim działaniu wstępne napowietrzanie. To ekologiczny, ekonomiczny i przede wszystkim skuteczny sposób na pozbycie się problemów związanych z przekroczeniami tych substancji.
Jeśli natomiast w wodzie wystąpiły przekroczenia żelaza, manganu, a do tego wszystkiego jeszcze woda jest twarda, rozwiązaniem może okazać się stacja wielofunkcyjna. Na jednym złożu może być usuwanych kilka zanieczyszczeń jednocześnie.
Problemy z regulatorem ciśnień
Warto sprawdzić czy nie doszło do awarii regulatora ciśnienia. Usterka tego komponentu może powodować, że ciśnienie w instalacji dosłownie zacznie „wariować”. Raz będzie zbyt wysokie, by za chwilę mieć wartość znacznie poniżej oczekiwań. Główną przyczyną nieprawidłowej pracy regulatora ciśnienia często okazuje się przytkanie z powodu cząstek stałych, rdzy lub kamiennego osadu. Warto regularnie czyścić regulator ciśnienia, podobnie jak perlatory, ponieważ brak kontroli może doprowadzić do:
Zatorów przepływu
Problemów związanych z pracą pompy
Skrócenia cyklów pracy pompy
Przytkane filtry narurowe
Powodem spadków ciśnienia w instalacji może okazać się przytkany filtr narurowy. Być może wkład mechaniczny jest już zapchany zebranymi zanieczyszczeniami i należy go wymienić na nowy? Duża ilość zebranych zanieczyszczeń może sprawiać, że woda nie będzie miała którędy się przedostawać i w ten sposób dojdzie do spadków ciśnienia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz między innymi w artykule: Mechaniczne uzdatnianie wody - jaki filtr wybrać?
Ważna jest obserwacja
Z artykułu można wysnuć jeden bardzo ważny wniosek – znaczenie ma obserwacja. Warto przyjrzeć się wszystkim wymienionym aspektom nie tylko w wypadku już powstałej awarii, ale również po to, aby jej zapobiec. Czyszczenie perlatorów, kontrola wkładów mechanicznych czy sprawdzenie regulatora ciśnienia trwa chwilę, a można na tym zyskać przede wszystkim spokój i brak większych problemów z ciśnieniem w instalacji. Jeśli przyczyną są zanieczyszczenia wody, z całą pewnością warto zastanowić się nad możliwością jej uzdatniania.
Komentarze (2)