- today
- favorite 1 polubień
- remove_red_eye 9608 odwiedzin
- comment 3 komentarzy
Rośliny są obecne w naszych domach. Stanowią wyjątkowy akcent, nadają przytulności, wprowadzają spokój, cieszą oko gości i właściciela tym, jak się rozwijają. Podstawą udanej hodowli jest właściwe nawodnienie roślin. Jaką wodę stosować do nawadniania domowej plantacji? Czy jakość wody ma znaczenie?
Rośliny zdobią nasze domy i dla niejednej rodziny są prawdziwym powodem do dumy. Trzymamy je nie tylko w doniczkach na parapetach, stolikach czy podłodze, ale również, jeśli tylko istnieje taka możliwość, wiele osób prowadzi własny ogród. Rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz warunków bytowych, które są zależne od gatunku. W każdym wypadku ważna jest jednak woda i jej jakość!
Jaka woda jest potrzebna do podlewania roślin?
Znaczna część osób nie zastanawia się nad tym, jaką wodą podlewają rośliny. Niekiedy nawet zamiennie używają wody kranowej, butelkowanej i deszczówki. Która z nich jest jednak najlepsza dla roślin?
Tak jak rośliny potrzebują różnego rodzaju gleby do wzrostu, tak jest i z wodą. Musimy pamiętać, że to praktycznie nigdy nie jest czysty związek H2O. Zazwyczaj występuje w niej cały szereg związków, które w przypadku człowieka, mogą być korzystne dla zdrowia lub oddziaływać w sposób odwrotny. Podobnie jest z roślinami – jedne związki zawarte w wodzie będą im służyły, inne niekoniecznie.
Nie każda woda jest tak samo dobra i przyjazna roślinom. Na ich prawidłowy rozwój ma wpływ:
zawartość soli mineralnych
odczyn pH wody
wysokość stopnia twardości wody
Najczęściej wykorzystywaną do nawadniania wodą jest ta pochodząca z kranu. W większości przypadków jej stosowanie wydaje się mieć niewielki wpływ na rośliny, jednak istnieją gatunki, dla których może okazać się dość szkodliwa. Mimo że parametry wody wodociągowej są zgodne z normami przedstawionymi przez ministra zdrowia, to jednak dla roślin to może być za mało. Wiele gatunków nie toleruje wody o wysokim stopniu twardości oraz wody bogatej w związki chloru, a taka właśnie może płynąć z niektórych kranów. Więcej w artykule: Woda wodociągowa a uzdatnianie na własną rękę - kiedy to ma sens?
Chlor w wodzie
Dość istotną kwestią jest zawartość chloru oraz jego pochodnych w wodzie. Chlor uszkadza rośliny, dlatego większość ekspertów poleca, aby nie używać wody bezpośrednio nalanej z kranu. O tym, ile szkód jest w stanie spowodować chlor możecie przeczytać w artykule: Chlor w wodzie z kranu - czy to powód do niepokoju?
W przypadku hodowania warzyw i owoców chlor obniża zawartość kwasów organicznych, przez co dochodzi do zmiany smaku na bardziej niekorzystny. Chlor sprawia także, że woda nadmiernie gromadzi się w tkankach, przez co rośliny posiadają znacznie mniejszą zdolność przechowalniczą oraz przetwórczą. Podlewanie roślin wodą bogatą w związki chloru skutkuje także ich mniejszym wzrostem.
Wysoki stopień twardości wody
Rośliny nie przepadają za twardą wodą. Znacznie lepiej i bardziej tolerowaną jest woda miękka. O tym, czym jest wysoki stopień twardości wody pisaliśmy już dla Was w artykule: Twarda woda – co to za zjawisko? Im wyższa twardość wody, tym więcej w niej węglanów, zwłaszcza wapnia i magnezu oraz innych substancji współtworzących tą cechę wody. W miarę upływu czasu twardość wody podnosi odczyn pH podłoża, na którym hodowane są rośliny. Twarda woda sprawia, że wszystkie ważne obecne w wodzie minerały, jak żelazo, cynk, miedź, nie są pobierane przez rośliny. Ponadto może powodować powstawanie białych plam na roślinach. Im roślina potrzebuje bardziej kwaśnej gleby, tym twarda woda jest w stanie spowodować więcej szkód.
Twarda woda doprowadza do wielu problemów nie tylko jeśli chodzi o rośliny. Potrafi spowodować straty w gospodarstwie domowym, o czym pisaliśmy już w artykule: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda? Warto także obejrzeć filmik od polskiej marki Ecoperla:
Odczyn pH wody
Z odczynem pH wody jest trochę podobnie jak z jej twardością. Polewanie roślin kwaśnolubnych wodą o wysokim odczynie pH może doprowadzić do wielu szkód. Najlepiej podlewać rośliny wodą o neutralnym odczynie pH.
Jaką ilością wody podlewać rośliny?
To również nie jest stałą kwestią. Najlepiej sprawdzać wytyczne dotyczące danego gatunku. Najlepszym środkiem na znalezienie odpowiedzi w przypadku swoich roślin jest obserwacja. Ilość wody ocenimy po wilgotności podłoża oraz reakcji rośliny na podlewanie. Ważne, aby zwrócić uwagę na tempo wchłaniania wody, obserwować zabarwienie liści oraz ich strukturę. Aby zbadać wilgotność podłoża, najlepiej przeprowadzić test za pomocą dotyku. Jeśli wyczujemy, że podłoże jest suche, roślinę trzeba nawodnić. Przy wyczuciu dużej wilgotności nie ma takiej potrzeby. Warto też pamiętać, że wiele gatunków roślin oprócz tradycyjnego podlewania potrzebuje też zraszania liści, niekiedy bardzo częstego.
Najmniejszych ilości wody potrzebują rośliny, które są w stanie ją magazynować. Mowa tu o sukulentach i kaktusach. Najwięcej wody potrzebują rośliny o dużych liściach. Wszystko ze względu na dużą powierzchnię parowania. Przy roślinach drobnoliściastych najczęściej wymagane jest średnie nawadnianie.
Dostarczenie zbyt dużej ilości wody roślinie działa tak samo niekorzystnie jak za małe nawodnienie. Jeśli doniczka nie jest drenażowa, a woda nie będzie miała gdzie wypłynąć, może dochodzić do podgniwania korzeni, co w rezultacie doprowadzi do obumierania rośliny. Wody należy nalewać tyle, aby była wilgotna, a nie mokra. Więcej wody będą wymagały młode rośliny, rośliny w fazie ukorzenienia, rośliny niedawno posadzone. W warunkach ogrodowych więcej wody powinniśmy dostarczać kwiatom, które rosną w dużej gęstości lub w miejscach, w których gleba jest niższego gatunku. Znacznie mniej wody mogą dostawać rośliny dobrze ukorzenione, rosnące w dużych odstępach, rośliny rosnące na ciężkiej oraz wilgotnej glebie.
Sposób podlewania roślin domowych
Sposobów podlewania roślin doniczkowych jest kilka. Swój najlepiej wybrać dzięki obserwacji, wyczuciu oraz eksperymentowaniu. System podlewania należy dobrać w taki sposób, aby woda została bezpiecznie i bezproblemowo doprowadzona do systemu korzennego. Wlewanie wody do podstawki jest najczęściej preferowane w przypadku roślin hodowanych w niewielkich doniczkach. W tym wypadku liście rośliny najczęściej zasłaniają całą powierzchnię podłoża, więc podlewanie do donicy byłoby niezwykle utrudnione, a spora część wody z pewnością trafiałaby poza doniczkę. Nalewanie wody do podstawki jest niezwykle wygodne, ponieważ roślina jest w stanie pobrać dokładnie takie ilości, jakich w danym momencie potrzebuje. Minusem jest potrzeba kontrolowania tego czy woda zalega w podstawce. Jeśli tak, należy ją opróżnić. W przeciwnym wypadku może dojść do procesu gnicia korzeni.
Większość osób w swoich domach wybiera drugą metodę, czyli nalewanie wody bezpośrednio do podłoża. Tutaj należy pamiętać, aby wodę nalewać powoli i rozprowadzać ją równomiernie. Dzięki temu woda nie spłynie od razu na dno doniczki, a będzie wsiąkała w glebę równomiernie.
O jakiej porze najlepiej podlewać rośliny?
Wbrew pozorom bardzo istotnym aspektem jest odpowiednia pora podlewania. O różnych porach dnia rośliny mogą reagować w różny sposób. Najwięcej wody potrzebują rośliny, które stoją w miejscach o wysokiej temperaturze, mocno nasłonecznionych. Roślin nie wolno podlewać w nocy To pora aktywności grzybów, które mogą pasożytować na naszych roślinach. Z kolei podlewanie w środku dnia może spowodować występowanie poparzeń na liściach. Najlepszą porą na podlewanie jest więc wczesny poranek bądź popołudnie, kiedy słońce jest już w fazie zachodzenia. Słońce nie będzie już tak silnie grzało, a woda w takich godzinach nie powinna za nadto parować. Rano możecie podlewać gatunki takie jak: róże, begonie, dalie, chryzantemy, wszelkiego rodzaju krzewy i krzewiki, drzewa owocowe, ogórki, pomidory.
Skąd pobierać wodę do podlewania roślin w domu?
Są różne sposoby na pobieranie wody do podlewania roślin. Zawsze warto odstawić wodę w otwartych naczyniach zanim podlejemy nasze kwiaty doniczkowe. Najlepiej, aby woda odstała minimum kilka godzin. Wielu ogrodników poleca także jej przegotowanie. to jednak niesie ze sobą pewien minus. Oprócz substancji niechcianych z wody wygotowują się także te, które mogłyby dostarczać im składników odżywczych.
Odwrócona osmoza
Sposobem na wodę przeznaczoną dla roślin jest system odwróconej osmozy. Te filtry są bardzo dokładne, a z wody redukują nawet najdrobniejsze jony. Membrana osmotyczna usuwa: bakterie, wirusy, pestycydy, metale ciężkie, chlor, jego pochodne, wysoką twardość wody oraz wiele innych. Woda będzie idealna do podlewania kwiatów, a roślinami, które będą najbardziej wdzięczne za ten rodzaj wody są storczyki.
Jeśli wybierzecie wersję z mineralizatorem bądź wkładem rewitalizującym, jak choćby Ecoperla Rosa, możecie liczyć na dwa źródła wody. Z jednej strony zyskujecie wodę idealnie czystą, doskonałą do podlewania roślin, przygotowania napojów gorących oraz dań, uzupełniania drobnego AGD oraz przemywania delikatnych powierzchni. Z drugiej strony woda idealnie nadaje się do picia. A ta z wkładem rewitalizującym jest doskonała do nawadniania organizmu i ma właściwości prozdrowotne. Więcej na ten temat w filmiku:
Woda deszczowa
Eksperci zgodnie podają, że najlepszym typem wody do podlewania roślin jest woda deszczowa. To nią właśnie rośliny są nawadniane naturalnie. Woda deszczowa jest miękka, a przy okazji całkowicie darmowa. Ponadto gromadzenie jej to sposób na oszczędzanie wody z zakładów wodociągowych i pieniędzy – jest całkowicie darmowa!
Zadbaj o zieleń w domu!
Rośliny w domu zapewniają wiele zalet i stanowią prawdziwe naturalne piękno, które warto eksponować. Aby utrzymać je zdrowe i okazałe, należy je odpowiednio pielęgnować, a jakość wody odgrywa niebagatelną rolę! Zdecydowanie warto brać to pod uwagę.
Komentarze (3)