- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 2241 odwiedzin
- comment 3 komentarzy
Odwrócona osmoza to jeden z najpopularniejszych filtrów kuchennych. Na rynku dostępne są różne modele, a coraz bardziej nowoczesne rozwiązania pojawiają się co chwila. Właściciele systemów odwróconej osmozy są zachwyceni dokonaniem właśnie takiego wyboru. Co ciekawe, odwrócona osmoza może działać jeszcze lepiej i wydajniej, jeśli tylko będziemy o nią prawidłowo dbać. Jakich czynności należy dokonać, by odwrócona osmoza służyła jak najdłużej?
Filtr kuchenny - w to warto zainwestować!
Filtry kuchenne zyskują coraz bardziej na popularności. To doskonała alternatywa plastikowych butelek, o czym pisaliśmy już kilkukrotnie, między innymi w artykule: Woda z kranu czy z butelki? Skąd pobierać wodę pitną? O filtrach kuchennych Polacy czytają coraz więcej i szukają dokładnych informacji. To wynik także poszukiwań bardziej ekologicznych rozwiązań do gospodarstw domowych, które pomogłyby ograniczyć ilość odpadów, a w dodatku sprawić, że gospodarstwo domowe będzie mniej negatywnie oddziaływało na środowisko. Coraz częściej wspomina się o nich w kontekście filozofii zero waste, o której więcej przeczytacie w artykule: Jak ograniczyć odpady w domu? Czyli kilka słów o filozofii zero waste
Zalety filtrów kuchennych wymieniliśmy już w artykule: Popularne systemy do uzdatniania wody w kuchni. Wśród najważniejszych jest oczywiście to, że stanowią idealne źródło smacznej, bezpiecznej i czystej wody spożywczej, dostępnej w każdych ilościach i w każdej chwili. Oprócz tego to świetna baza do przygotowania napojów gorących i dań, odżywek dla dzieci. Jest też idealna do przemywania delikatnych powierzchni, warzyw, owoców.
Na tle różnych rodzajów filtrów kuchennych dość mocno wyróżnia się system odwróconej osmozy. To jedne z produktów, które najwcześniej weszły na polski rynek, ale też są najdokładniejszymi urządzeniami do uzdatniania wody. To właśnie one najczęściej znajdują miejsce w polskich domach.
Odwrócona osmoza - poznaj fakty!
Odwrócona osmoza to filtr podzlewozmywakowy, który należy podłączyć w okolicach miejscu poboru wody w kuchni. Zbudowane są z kilku etapów, z czego najważniejszy stanowi membrana osmotyczna. O działaniu odwróconej osmozy pisaliśmy już w artykule: Odwrócona osmoza jako proces - skąd się wzięła? Na czym polega?
Systemy odwróconej osmozy są w stanie usunąć z wody nawet naprawdę drobne jony o wielkości do 0,0005 mikrona. Z wody redukowane są między innymi takie zanieczyszczenia jak: chlor, metale ciężkie, pestycydy, bakterie, wirusy oraz inne substancje. Większość systemów odwróconej osmozy posiada kilka etapów uzdatniania wody. W pierwszej kolejności są z niej usuwane zanieczyszczenia mechaniczne. Najbardziej podstawowe zestawy posiadają także wkłady węglowe. Są także systemy o wiele bardziej rozbudowane, w tym o wkłady mineralizujące, ceramiczne, a nawet lampy bakteriobójcze. Wybór zależy od preferencji przyszłego właściciela i tego, jaki konkretnie efekt chce uzyskać.
Dlaczego warto serwisować odwróconą osmozę?
Systemy odwróconej osmozy nie są skomplikowane w obsłudze i praktycznie nie wymagają uwagi ze strony ich właściciela. Pracują bezobsługowo, nie wymagają środków chemicznych do działania. Ich praca opiera się na wykorzystaniu ciśnienia w instalacji. Czynności serwisowe nie są więc skomplikowane, jednak mimo wszystko warto je wykonywać.
To nieprawda, że do przeprowadzenia serwisu będziesz potrzebować profesjonalnej ekipy! Wszystkie czynności możesz wykonać samodzielnie. Nie powinny zabrać wiele czasu, a do tego są dość łatwe do przeprowadzenia. Należy jednak pamiętać, by wykonywać je regularnie.
A dlaczego serwisowanie systemu odwróconej osmozy jest tak ważne? Przede wszystkim chodzi tu o utrzymanie pełnej wydajności. Dzięki wymianie wkładów, odwrócona osmoza cały czas może działać z taką samą wydajnością i tak samo dokładnie oczyszczać wodę i ewentualnie wzbogacać ją w dodatkowe substancje.
Ponadto dzięki temu zachowana jest pełna higiena działania. Woda stale przepływa przez filtr wody, a przez to może się zdarzyć, że pozostanie w jakichś elementach, skąd będzie trudno ją wypłukać. To z kolei może spowodować tworzenie się warstwy biofilmu. Warto zadbać o zachowanie pełnej higieny uzdatniania wody i bezpieczeństwa tego procesu.
Jak serwisować odwróconą osmozę?
Systemy odwróconej osmozy mają określoną żywotność. Z czasem spada wydajność, ponieważ na wkładach zatrzymuje się coraz więcej zanieczyszczeń. Na skutek tego dochodzi do ich zapychania, nowe nie mają jak się zatrzymać na wkładach, a cały proces uzdatniania nie jest już aż tak dokładny. Z tego powodu najważniejszym działaniem okazuje się wymiana wkładów filtracyjnych.
Wkłady filtracyjne w odwróconej osmozie
Częstotliwość wymiany wkładów filtracyjnych w odwróconej osmozie jest zależna od jakości wody oraz modelu systemu odwróconej osmozy. Zazwyczaj eksperci rekomendują wymianę zestawu wkładów filtracyjnych co pół roku oraz zestawu raz na rok. Są to wytyczne kierowane głównie do osób korzystających z wody wodociągowej. Właściciele własnych ujęć powinni nieco uważniej obserwować stan wkładów filtracyjnych. Niekiedy w takich przypadkach wymiana potrzebna jest nieco częściej.
W zestawach wkładów filtracyjnych zazwyczaj występują wkłady mechaniczne oraz węglowe. Pierwsze z nich odpowiadają za usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych, drobnych, stałych cząstek. Te często przedostają się wraz z wodą z instalacji. Żywotność tych wkładów to zazwyczaj około pół roku, jednak wiele zależy od jakości wody.
Wkłady węglowe służą podszlifowaniu właściwości organoleptycznych. Zanieczyszczenia pochłaniane są za pomocą adsorpcji, do tego z wody redukowany jest chlor. Charakteryzują się nieco większą trwałością od wkładów mechanicznych. Najczęściej są dostępne w zestawach rocznych.
Oprócz już wymienionych wkładów w niektórych systemach odwróconej osmozy można się jeszcze spotkać z innymi. Ich użytkowanie jest zazwyczaj dokładnie określone przez producenta i warto sprawdzić z jaką częstotliwością taki wkład należy wymieniać.
Dezynfekcja systemu odwróconej osmozy
Przy okazji corocznej wymiany wkładów warto zająć się także dezynfekcją odwróconej osmozy. Te niewielkie urządzenia filtracyjne są szczególnie narażone na gromadzenie się zanieczyszczeń w zakamarkach. Osady tworzą najczęściej: wapń, magnez, żelazo, mangan. Istnieje możliwość pojawienia się zanieczyszczeń organicznych. Z myślą o tym, aby nie dochodziło właśnie do takich sytuacji, tworzone są specjalne środki do dezynfekcji chemicznej.
Środki dezynfekujące z łatwością radzą sobie z usuwaniem osadów, obecnych nawet w najmniej dostępnych miejscach filtrów kuchennych. Dostępne są w formie preparatów płynnych, a także tabletek dezynfekujących. Eksperci radzą, aby taki zabieg przeprowadzić raz na 12 miesięcy.
Jedną z bardzo wygodnych do zastosowania propozycji jest płyn dezynfekujący Ecoperla Antibacter. To propozycja od polskiej marki Ecoperla bardzo wygodna w użyciu, a do tego niestanowiąca zagrożenia dla najmłodszych. Preparat jest dostępny w małej, jednorazowej fiolce, co eliminuje problemy związane z bezpiecznym przechowywaniem. Wystarczy zastosować raz, a następnie wyrzucić pojemnik. Proces użytkowania jest wyjaśniony w tym filmiku:
Zadbaj o swój filtr kuchenny
Filtry kuchenne są idealnym sposobem na to, aby mieć swoje źródło czystej i smacznej wody. Wykonanie kilku czynności serwisowych i odpowiednie zadbanie o odwróconą osmozę sprawi, że będziemy mogli z niej korzystać tak samo bezpiecznie i wydajnie przez długie lata użytkowania.
Komentarze (3)