Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Dlaczego warto przestrzegać zasad serwisowania filtrów do wody?

Producenci, jak też dystrybutorzy, bardzo często podają sposób na odpowiednią eksploatację urządzeń do uzdatniania wody. Wśród wytycznych znajdują się informacje związane zarówno z konserwacją, jak i serwisowaniem. Z jakiego powodu lepiej nie zaniedbywać serwisu? Czym to grozi? Dlaczego przestrzeganie zasad serwisowania filtrów do wody jest ważne?

Jak już dobrze wiemy, każde urządzenie służące uzdatnianiu wody ma swoje wytyczne związane z prawidłowym użytkowaniem. W przypadku filtrów kuchennych jest to wymiana zestawu wkładów filtracyjnych. Zmiękczacze wody potrzebują regularnej kontroli poziomu soli tabletkowanej, a kolumny filtracyjne wyłącznie płukania wodą. Choć często czynności nie są skomplikowane, warto je przeprowadzać regularnie, nie zapominać o nich i przestrzegać terminów wymiany złóż oraz wkładów. Dziś dowiecie się z jakiego powodu.

Profesjonalny serwis stacji uzdatniania wody - bardzo ważne!

Eksperci bardzo często rekomendują wizyty profesjonalnego serwisu co kilka lat. To bardzo ważne w przypadku centralnych stacji uzdatniania wody. Nie jest to żaden wymysł, a realna potrzeba dla zachowania pełnych efektów uzdatniania wody. Nie chodzi tu tylko o właściwą wymianę materiału filtracyjnego, ale również kontrolę prawidłowości pracy, wymianę zużytych części, ewentualne uszczelnienie systemu, wprowadzenie lepszych ustawień głowicy sterującej. Często do wyczyszczenia są bardzo drobne elementy, które należy wymontować, a następnie odpowiednio założyć (na przykład inżektor). Dzięki takim wizytom urządzenie jest stale nadzorowane przez specjalistów. To zmniejsza jego narażenie na awarie, wydłuża żywotność, poprawia skuteczność pracy. Wiele argumentów i dokładny opis tego tematu znajdziecie w artykule: Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu do stacji uzdatniania wody?

Samodzielny serwis stacji uzdatniania wody - zawsze warto!

Oprócz wizyty profesjonalnego serwisu co parę lat, niezwykle ważną rolę odgrywa samodzielna konserwacja i dbanie o swoje urządzenie do uzdatniania wody. Właściciel ma szansę i powinien reagować na bieżąco. Każde urządzenie ma swoje szczególne wymagania. Nie są to czynności skomplikowane czy zajmujące. Chodzi o wymianę wkładów, dosypanie środka chemicznego na regenerację lub przeprowadzenie płukania złoża. Dokładne wskazówki dotyczące okresu wymiany konkretnych komponentów opisaliśmy dokładnie w artykule: Częstotliwość wymiany wkładów i złóż w filtrach do wody

To od właściciela stacji uzdatniania wody zależy czy wszystko faktycznie będzie działało prawidłowo i spełniało swoją rolę. Eksploatacja i obowiązki są nieco inne w zależności od urządzenia. O serwisie odżelaziaczy wody przeczytacie tutaj: Eksploatacja i serwis odżelaziacza wody - co warto wiedzieć? O obowiązkach związanych z eksploatacją filtra kuchennego przeczytacie tutaj: Samodzielny serwis filtra kuchennego - to proste! Z kolei przydatne informacje o eksploatacji zmiękczacza wody, czyli jednego z najpopularniejszych urządzeń, są zawarte tutaj: Samodzielny serwis zmiękczacza wody - to proste! Ale właściwie dlaczego to wszystko jest takie ważne? Dlaczego należy się tak starać?

Dlaczego odpowiedni serwis stacji uzdatniania wody jest tak ważny?

Regularna kontrola oraz właściwe dbanie o urządzenia do uzdatniania wody sprawia, że działają prawidłowo. Nie dochodzi do żadnych awarii, skomplikowanych napraw, potrzeby wydawania dużych sum na wymianę zepsutych komponentów, przedwczesnego zużycia komponentów. Użytkownicy mogą spać spokojnie, ponieważ urządzenie do uzdatniania wody rzeczywiście spełnia swoją funkcję – woda jest bezpieczna, ma odpowiednie parametry.

Co się stanie, jeśli eksploatacja filtra do wody będzie zbyt długa?

Jeśli minie okres, w którym należałoby wymienić złoże filtracyjne, czy też wkład, teoretycznie nie powinno to zaszkodzić samemu urządzeniu. Nie doprowadzi to do usterki czy awarii. Powinniśmy za to obawiać się o jakość wody uzyskiwanej przez to urządzenie. Jego obecność w instalacji przestaje mieć rację bytu. Dlaczego?

Przede wszystkim ze względu na fakt, że wkład lub złoże są już dawno zapchane. Nie pełnią swojej funkcji. Woda faktycznie przez nie przepływa, ale nie ulega procesowi uzdatniania, ponieważ właściwości zostały już dawno utracone. Woda może mieć po takiej stacji uzdatniania wody nawet gorsze parametry niż ta surowa, podawana na nią. Są przypadki, gdzie stacje uzdatniania wody montuje się w domach używanych okresowo (na przykład tylko w wakacje). Złoże co prawda zużywa się wtedy mniej, ale jeśli jest nieużywane i odpowiednio niezabezpieczone, mogą na nim zacząć rozwijać się bakterie. To bardzo niebezpieczne. W niektórych sytuacjach konieczne jest płukanie oraz dezynfekcja części instalacji i głowicy sterującej. Warto zadbać o regularną wymianę ze względu na higienę, bezpieczeństwo i dobre efekty działania stacji uzdatniania wody.

Dlaczego niektóre złoża i wkłady działają krócej od pozostałych?

Na to, jak długo będą działały konkretne złoża oraz wkłady filtracyjne, wpływ ma kilka czynników. Wśród nich z całą pewnością należy wymienić: właściwości wody surowej, typ wkładu filtracyjnego lub złoża, rodzaj i jakość pracy urządzenia do uzdatniania wody. Do tego dochodzi jeszcze jakość samych wkładów oraz złóż. Należy wybierać komponenty od renomowanych producentów. Dzięki temu można mieć pewność, że są to produkty pewne, trwałe i bezpieczne. Warto opisać pokrótce każdy z wymienionych czynników.

Im większe zużycie i zanieczyszczenie wody, tym większemu narażeniu na szybkie zużycie będzie ulegał wkład lub złoże filtracyjne. Wymagana będzie częstsza regeneracja lub czyszczenie. Większe zużycie wody to wyższe obciążenie. Branie takiej zależności pod uwagę jest niezwykle istotne w przypadku doboru właściwej ilości złoża. Na przykład zmiękczacz wody z 8-10 litrami złoża nie zda egzaminu przy 5 osobowej rodzinie. Koszty eksploatacji będą bardzo wysokie.

Żywotność wkładów i złóż filtracyjnych jest też zależna od surowców, z których zostały wytworzone. Wkład sznurkowy jest zbudowany zupełnie inaczej od siatkowego, z innego tworzywa. Tak samo żywica jonowymienna ma zupełnie inne właściwości i zastosowanie niż węgiel aktywny. Samo urządzenie i konstrukcja również mają wpływ na eksploatację. Stacje uzdatniania wody od solidnych producentów są przemyślane w taki sposób, aby były jak najtańsze w użytkowaniu. Posiadają dodatkowe funkcje, systemy wpływające na żywotność całego urządzenia oraz jego poszczególnych komponentów. Przykładem może być Ecoperla Perfect System, o którym więcej w artykule: Ecoperla Smart, Perfect, Security System - po co są? Jak działają?

Przedłużenie żywotności filtrów do wody jest możliwe

Żywotność filtrów do wody można przedłużyć - to wcale nie jest ani trudne, ani wymagające. Wystarczy właściwie przestrzegać regularnego serwisu i użytkować urządzenie zgodnie z jego przeznaczeniem. Przy wyborze konkretnego produktu polecane jest, aby dowiedzieć się co na jego temat pisze sam producent, jakie ma rekomendacje względem eksploatacji. Takie informacje najczęściej są dostępne w instrukcjach obsługi. Warto je czytać, ponieważ jest tam bardzo dużo wskazówek, dzięki którym można przedłużyć żywotność złóż filtracyjnych oraz wkładów do filtrów.

Kolejną wskazówką jest dostosowanie pracy konkretnego urządzenia do warunków panujących w miejscu instalacji. Jeśli woda jest mocno zanieczyszczona, urządzenie powinno regenerować się częściej. Tak samo w przypadku wyższego zużycia wody niż w standardowych gospodarstwach domowych. Przed niektórymi urządzeniami powinno się właściwie przygotować wodę. Tak jest w przypadku zmiękczaczy wody. Najpierw woda musi zostać oczyszczona pod kątem zanieczyszczeń mechanicznych. Podobnie będzie z lampami bakteriobójczymi.

Zadbaj właściwie o swój filtr do wody, by służył Ci przez lata!

Jeśli tylko eksploatacja urządzenia do uzdatniania wody jest przeprowadzana prawidłowo, może ono posłużyć skutecznie i wydajnie przez naprawdę długie lata. Osoby stosujące się do zasad użytkowania filtrów do wody, najczęściej nie mają z nimi żadnych problemów – po prostu cieszą się czystą wodą! Nie jest to trudne, ani czasochłonne, dlatego jeszcze bardziej warto!

Komentarze (3)

    • niko
    • 2023-06-30 23:31:18
    Kompendium wiedzy. super artykuł.
    • 2023-07-25 14:09:34
    U nas pierwszy filtr padł bardzo szybko, ale to była nasza wina - za rzadko go regenerowaliśmy. Teraz trzymamy się zaleceń producenta i mamy nadzieję, że będzie lepiej.
    • 2023-09-14 15:07:53
    Moja sąsiadka regularnie zapycha filtr mechaniczny i trudno jej przemówić do rozsądku. Dla mnie takie postępowanie jest totalnie bez sensu, bo przecież brudny filtr jest nieskuteczny, więc po co go w ogóle mieć?

Nowy komentarz

arrow_upward