Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Bakterie E.coli w wodzie - co warto wiedzieć? Jak usuwać?

W odniesieniu do wody dość często mówi się o problemie bakterii E.coli. Ten rodzaj bakterii jest uznawany za naprawdę groźny. Może występować nie tylko w kąpieliskach, ale również w wodzie przeznaczonej do spożycia. Co powodują bakterie z grupy E.coli? W jaki sposób można je usuwać z wody? Jak można się dowiedzieć o ich bytowaniu w wodzie?

Bakterie E.coli występują naturalnie

Bakterie z grupy E.coli są jedną z najbardziej znanych odmian bakterii. Wszystko ze względu na to, że dużo się o nich mówi w tym złym kontekście zagrożenia dla człowieka. Nie wszyscy jednak wiedzą, że bakterie E.coli naturalnie występują w środowisku, a nawet w nas samych i nie jest to nic niezwykłego! Bakterie E.coli bytują w wodach, glebach, materiałach roślinnych. Ich występowanie jest również pożądane w naszym układzie pokarmowym. Bytują w jelitach i pomagają w rozkładaniu pokarmu – stanowią więc tam bardzo ważną rolę. Ta grupa bakterii nie powinna jednak występować w wodzie przeznaczonej na cele spożywcze! Do tego bakterie te mogą spowodować katastrofę, jeśli przedostaną się poza układ pokarmowy człowieka!

Bakterie w wodzie

Należy pamiętać o tym, że bytowanie mikroorganizmów w wodzie przeznaczonej na cele spożywcze jest wprost niedopuszczalne! W wodzie płynącej w gospodarstwie domowym nie powinno być żadnych bakterii, co wyraźnie zaznacza specjalnie wydane w tej sprawie rozporządzenie.

O ile woda wodociągowa przechodzi liczne testy jakościowe, a jej parametry są kontrolowane, o tyle z wodą z własnego ujęcia już tak nie jest. To sam właściciel musi zadbać o jej jakość oraz ją stale kontrolować. Mikroorganizmy mogą niestety przedostać się do wody niemal w każdym momencie. Studnie są bardzo narażone na ich wystąpienie. Powody mogą być różne. Od nieszczelności studni, przez nieszczelność szamba w pobliżu, aż po roztopy i powodzie. Warto przeczytać więcej na ten temat w artykułach, które już znalazły się na blogu: Jakie bakterie mogą bytować w wodzie z własnego ujęcia?, Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać?, Dezynfekcja wody ze studni - kiedy jest potrzebna? Jak wykonać?

Pochodzenie bakterii E.coli w wodzie

Bakterie E. coli w wodzie mogą być w niej obecne z różnych powodów. Oprócz pochodzenia naturalnego może również być skutkiem występowania odchodów w wodzie, ludzkich lub zwierzęcych. Bakterie E.coli występują w wynikach badań jako wskaźnik potencjalnego zagrożenia dla człowieka. Obecność bakterii wskazuje na to, że w wodzie najprawdopodobniej znajdują się także inne odmiany, mogące wykazywać znaczną szkodliwość dla człowieka.

Występowanie bakterii E.coli w wodzie jest niekiedy warunkowane nieodpowiednim stanem instalacji sanitarnej. Tak się dzieje z powodu nieprawidłowo przeprowadzonego czyszczenia, dezynfekcji lub modernizacji sieci wodociągowej.
Obecność bakterii E.coli mówi nam nie tylko o tym, że woda nagle mogła zostać zanieczyszczona, ale również o tym, że mikroflora mogła rozwijać się przez dłuższy czas. E.coli jest też wskaźnikiem mogącym alarmować, że wewnątrz instalacji sanitarnej już rozwinęła się naprawdę spora warstwa biofilmu. W tej przestrzeni mogą rozwinąć się także mikroorganizmy powodujące ogromne szkody w organizmie człowieka.

Jak wykryć bakterie E.coli w wodzie?

Najlepszą drogą do sprawdzenia parametrów wody jest wykonanie mikrobiologicznej analizy wody. Próbkę wody należy pobrać zgodnie z instrukcjami sanepidu lub laboratorium, do którego będziemy oddawać wodę. Należy przy tym zachować dużą precyzję oraz czystość. W niektórych placówkach jest wyznaczona osoba, która sama przychodzi pobierać próbki. Jakość wody jest sprawdzana w laboratorium, w specjalnie przystosowanych do tego warunkach. Jak to dokładnie wygląda? Dowiecie się z artykułu: Bakteriologiczna analiza wody - dlaczego to badanie jest tak ważne? Bakteriologiczna analiza wody pozwoli też przekonać się czy w wodzie nie ma również innych bakterii, które mogłyby wykluczyć wodę jako przystosowaną do celów spożywczych.

Jeśli wyniki wykazały wystąpienie bakterii E.coli, problemem należy zająć się tak szybko, jak to tylko jest możliwe. Należy zacząć od zlokalizowania źródła problemu i je odpowiednio zabezpieczyć.

Co się dzieje podczas zakażenia bakteriami E.coli?

Bakterie E.coli stanowią spore zagrożenie. Może nawet nie tyle same z siebie, ile zwiastują bytowanie również innych rodzajów mikroorganizmów. Na liście mogą znaleźć się te, które powodują wiele ciężkich dolegliwości w organizmie. Skażonej wody nie wolno pić, myć nią warzyw, owoców, używać do gotowania dań i napojów. Nie może być stosowana nawet jako woda do użytku!

Wśród najczęściej występujących objawów zatruciem bakteriami E.coli można wymienić: wymioty, biegunkę, bardzo silne skurcze brzucha. Do tego zawroty głowy, gorączka, bóle głowy. To wszystko skutkuje poważnym odwodnieniem organizmu. Bakterie E.coli są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Jeśli znajdą się poza układem pokarmowym niemowlaka, są w stanie doprowadzić do sepsy lub zapalenia opon mózgowych.

Sposoby usuwania bakterii E.coli z wody

Warto podać tu dwa bardzo skuteczne rozwiązania. Pierwszym z nich jest dezynfekcja chemiczna. W tym zakresie nadal ogromną popularnością cieszą się środki na bazie chloru. Całą studnię oraz instalację należy dokładnie zdezynfekować. Nie ma innego wyjścia. Chlorowanie należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją i dobrze dobrać dawkę preparatu.

Kolejnym etapem jest założenie lampy bakteriobójczej na początku instalacji. Dezynfekcja UV jest metodą fizyczną o bardzo dużej skuteczności, bo sięgającej nawet 99%. Lampa UV działa bez przerwy. Przepływa przez nią cała woda, a wewnątrz jest naświetlana przez żarnik. Promieniowanie UV oddziałuje na mikroorganizmy, niszcząc ich kod. Przez to nie są w stanie się rozmnażać, obumierają, przestają stanowić problem. Dokładnie ten proces został opisany w artykule: Promieniowanie ultrafioletowe w lampach UV - jak działa? Co warto wiedzieć?

Zaletami wykorzystania lamp bakteriobójczych jest fakt, że do działania nie potrzebują żadnych środków chemicznych. Nie zmieniają smaku, zapachu, barwy wody, ani jej właściwości chemicznych. Nie powstają też żadne uboczne produkty dezynfekcji. To bardzo bezpieczny sposób radzenia sobie z mikroorganizmami. Więcej tutaj: Dlaczego lampa UV do dezynfekcji wody to dobry wybór?

Warto mieć się na baczności

Bakterie E.coli są problemem, który może tak samo pojawić się podczas użytkowania wody wodociągowej, jak i wody ze studni. Własne ujęcia są mimo wszystko bardziej narażone i istnieje nieco większe prawdopodobieństwo wystąpienia takiego skażenia. Wody głębinowe i powierzchniowe stale są narażone na oddziaływanie różnych bodźców zewnętrznych.

Jeśli mamy własne źródło wody użytkowej i spożywczej warto o nie dbać, konserwować, regularnie dezynfekować. Warto zabezpieczyć się przed możliwością wystąpienia kłopotów. Rozwiązaniem, które sprawdza się już w bardzo wielu domach jest lampa bakteriobójcza. Przy tym wszystkim dodatkowo należy jeszcze pamiętać, że przeprowadzanie badań to jest podstawa.

Powiązane produkty

Komentarze (1)

    • Jacek
    • 2022-02-03 12:35:31
    Mam lampę UV polskiego producenta TMA. Jest w porządku.

Nowy komentarz

arrow_upward