Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Wymiary wkładów do filtrów - jaki wybrać? 10 czy 20 cali?

Wkłady do filtrów narurowych występują w różnych wariantach. Mowa tu nie tylko o wkładach o konkretnym przeznaczeniu, jak mechaniczne, węglowe czy zmiękczające, ale również o rozmiarze. Kiedy wybrać wkład o wielkości 10, a kiedy 20 cali? Co będzie lepszym rozwiązaniem? Czy wkład liniowy różni się wymiarami od wkładu typu Big Blue?

Różne rodzaje filtrów narurowych

Filtry narurowe to jedne z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych produktów w sklepach z branży uzdatniania wody. Wynika to z wielu możliwości ich zastosowań. Mogą pełnić rolę samodzielnego urządzenia do poprawy jakości wody w domu lub stanowić wstępny etap przed większą stacją uzdatniania wody. Ponadto występują w wielu rodzajach, przez co mogą pełnić różne funkcje. Wszystko dzięki różnorodności wkładów, o czym więcej w artykule: Wkłady do filtrów narurowych - co jest do wyboru?. Jeśli założymy wkład mechaniczny, będzie usuwał zanieczyszczenia stałe. Wkład węglowy zapewni wodę bez chloru, o lepszym smaku i zapachu. Wkład zmiękczający lub odżelaziający to już komponenty specjalistyczne, jednak nie zawsze warte zastosowania. Dlaczego? O tym w artykule: Dlaczego filtr narurowy nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem?

Inną zaletą filtrów narurowych jest to, że nie muszą być instalowane pojedynczo, a jako urządzenia kilkustopniowe. Mogą jednocześnie oczyszczać wodę z cząstek mechanicznych, poprawiać jej właściwości organoleptyczne, a nawet ją dezynfekować. Więcej na ten temat w artykule: Kilkustopniowy filtr narurowy w domu - tak czy nie?

Narurowe filtry mechaniczne

Jednym z najpopularniejszych rodzajów filtrów narurowych są filtry mechaniczne. I właśnie im poświęcony będzie szerzej dzisiejszy artykuł. Podstawowe informacje znajdziecie w artykule: Mechaniczne uzdatnianie wody - jaki filtr wybrać? W tym tekście znajdą się dokładne dane dotyczące wymiarów wkładów do filtrów narurowych. I tutaj jeszcze jedna wskazówka – warto pamiętać, że im większe wymiary wkładu filtracyjnego, tym dłuższy będzie czas kontaktu powierzchni filtracyjnej z wodą. To przekłada się nie tylko na efekty uzdatniania wody, ale również na samą żywotność wkładu filtracyjnego.

5-calowe wkłady do filtrów narurowych

Wymiary wkładów filtracyjnych 5-calowych – średnica 2,5 cala (około 6,5 cm), długość 5 cali (12,7 cm)

Są to bardzo małe wkłady filtracyjne. Charakteryzuje je niewielka powierzchnia oraz relatywnie krótki czas kontaktu wkładu z wodą. Z tego względu wkłady filtracyjne 5-calowe są najczęściej wybierane do uzdatniania wody z pojedynczych ujęć, gdzie przepływ wody nie jest zbyt wysoki. Ten rodzaj wkładów najczęściej znajduje swoje miejsce w niewielkich kuchniach, na przykład na działkach lub w domkach letniskowych. Wśród wkładów filtracyjnych 5-calowych zdecydowanie najwięcej wykorzystuje się mechanicznych, choć te komponenty występują też w innych rodzajach (zmiękczający, odżelaziający, węglowy). Wkłady 5-calowe w innych odmianach niż sedymentacyjna, nie są rekomendowane przez specjalistów. Ze względu na swój wymiar nadawałyby się jedynie do doszlifowania jakości wody mało zanieczyszczonej. W większości miejsc zwyczajnie nie zdają egzaminu.

Wkłady liniowe

Wymiary wkładów liniowych 2-calowych – średnica 2 cale (około 5 cm), wysokość 10 cali, czyli około 25 cm

Wymiary wkładów liniowych 2,5-calowych – średnica 2,5 cala (6,5 cm), wysokość 11 cali (około 28 cm)

Wkłady liniowe to rodzaj wkładów filtracyjnych, najchętniej stosowanych w filtracji wody w kuchni. Znajdują swoje miejsce w filtrach kuchennych, zwłaszcza w systemach odwróconej osmozy czy innych systemach podzlewozmywakowych. Wkłady liniowe różnią się od tradycyjnych wkładów filtracyjnych, stosowanych w filtrach narurowych. Przede wszystkim tym, że stanowią całość – nie ma tu oddzielnego klosza i wkładu wewnątrz. Wkład liniowy montuje się jako całość. Nazwa jest związana z liniowym przepływem wody przez powierzchnię wkładu. Woda przepływa wzdłuż całego wkładu i w taki sposób jest dokładniej i dłużej oczyszczana. Wkłady liniowe 2-calowe są najczęściej stosowane do doszlifowania jakości wody w filtrach kuchennych. Występują w różnych odmianach, jako: wkłady rewitalizujące, mineralizujące, bioceramiczne, sedymentacyjne, węglowe, zmiękczające.

Wkłady liniowe 2,5-calowe mają nieco większą powierzchnię od wcześniej omówionych. Ten rodzaj znajduje swoje zastosowanie w filtracji wstępnej w różnego rodzaju filtrach kuchennych. W tym przypadku również zetkniemy się z różnymi typami do wyboru: sedymentacyjne, zmiękczające, odżelaziające, węglowe. Ich montaż jest bardzo łatwy i niewymagający specjalistycznego serwisu.

Wkłady świecowe

Wymiary wkładów świecowych – średnica 1,5 cala (4 cm) i wysokość 10 cali (25,5 cm)

Wkłady świecowe są przeznaczone do prostych filtrów podzlewozmywakowych. Swoją nazwę zawdzięczają trzpieniowi osadzonemu na końcu wkładu – jest osadzony na obudowie. Wkłady świecowe dostaniemy w dwóch wariantach: z gwintem lub bez gwintu na końcówce. Jeśli chodzi o rodzaje, to wybór jest naprawdę spory. Możemy wybrać: wkład sedymentacyjny, z glinki ceramicznej, z czynnikiem bakteriostatycznym KDF, węglowy.

10-calowe wkłady do filtrów narurowych

Wymiary wkładów standardowych 10-calowych – średnica 2,5 cala (około 6,35 cm), wysokość 10 cali (25,5 cm)

Wkłady filtracyjne 10-calowe to zdecydowanie najbardziej popularne z komponentów tego rodzaju. Można je określić mianem standardowych. Występują w największej ilości odmian. Mają różne przeznaczenie. 10-calowe wkłady mechaniczne są montowane na wejściu wody do budynku. Dobrze sprawdzą się w przypadku małych domów jednorodzinnych oraz mieszkań. Z kolei 10-calowe wkłady specjalistyczne (między innymi: zmiękczające, węglowe, odżelaziające) są instalowane przy pojedynczym punkcie poboru wody. Zastosowanie ich na cały dom mogłoby okazać się nieskuteczne i drogie w eksploatacji. W przypadku całej instalacji znacznie lepiej wybrać profesjonalne urządzenia o dużej wydajności.

Oto niektóre z rodzajów 10-calowych wkładów filtracyjnych: mechaniczne, węglowe, odżelaziające, zmiękczające, ceramiczne. Z tego sedymentacyjne również są dostępne w różnych wariantach: sznurkowe, piankowe, harmonijkowe, siatkowe. Podobnie jest z 10-calowymi wkładami węglowymi. Mamy dostęp do: bloków węglowych, granulowanego węgla aktywnego, węgla aktywnego z KDF. Wkłady 10-calowe są wykorzystywane także w filtrach dwustopniowych. W tej konfiguracji natkniemy się na wkłady filtracyjne: sedymentacyjno-odżelaziające, sedymentacyjno-węglowe, sedymentacyjno-zmiękczające. Jak widać, gama jest naprawdę rozbudowana.

20-calowe wkłady do filtrów narurowych typu Slim

Wymiary wkładów standardowych 20-calowych – średnica 2,5 cala (6,35 cm), długość 20 cali (50 cm)

Wkłady 20-calowe są przede wszystkim dłuższe od wyżej opisanych 10-calowych. Noszą przydomek Slim właśnie ze względu na swoje wymiary – są długie, jednak nie mają większej średnicy niż 10-calowe. Są idealne, jeśli przepływ wody jest naprawdę duży. W zdecydowanej większości znajdują swoje miejsce na głównych przyłączach wody w dużych domach jednorodzinnych. Jeśli chodzi o dostępne rodzaje, to możemy wymienić: sedymentacyjne, węglowe, zmiękczające i odżelaziające.

10 i 20-calowe wkłady do filtrów narurowych typu BB

Wymiary wkładów filtracyjnych 10 cali BB – średnica 4,5 cala (11,4 cm), wysokość 10 cali (około 25,5 cm)

Wymiary wkładów filtracyjnych 20 cali BB – średnica 4,5 cala (11,4 cm),wysokość 20 cali (około 50,8 cm)

Wkłady typu Big Blue (BB) są jednymi z lepiej znanych, standardowo stosowanych w filtrach narurowych. Dobrze sprawdzają się nawet przy większych przepływach ze względu na sporą powierzchnię filtracyjną. Zarówno wkłady BB 10, jak i 20-calowe z powodzeniem montuje się na głównych przyłączach wody w gospodarstwach domowych. Charakteryzuje je nieco dłuższa żywotność i większa wytrzymałość niż w przypadku standardowych wkładów 10 i 20-calowych. Wynika to z większej średnicy.

We wkładach Big Blue 10 cali wysokość wkładu stanowi prawie dwukrotność średnicy. Duża powierzchnia filtracyjna idzie w parze z niewielkim rozmiarem. Z tego względu wkłady BB10 są chętnie wybierane i do mieszkań, i domów jednorodzinnych. Są produkowane z przyłączami: 1’ i 1 ½’.Wkłady filtracyjne Big Blue 20 cali to największy i najbardziej wydajny rodzaj dostępny na rynku. Ich główną zaletą są niewielkie spadki ciśnienia. Bardzo dobrze radzą sobie z wodą mocno zanieczyszczoną pod kątem cząstek stałych. Montuje się je na początku instalacji w dużych domach, a nawet obiektach użyteczności publicznej. W sklepach można spotkać się z różnymi rodzajami: mechaniczne, odżelaziające, zmiękczające i węglowe.

Wybierz swoje rozwiązanie!

Jak widać, wybór wkładów do filtrów narurowych jest naprawdę duży. Każdy może znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do warunków w swoim domu. Warto wybierać wkłady filtracyjne od znanych i renomowanych producentów – przekłada się to na wyższą jakość oraz na skuteczność.

Komentarze (3)

    • Marcin K.
    • 2023-07-07 13:07:32
    Korzystam z wkładów 10-calowych już od lat. Zauważyłem, że efekty uzdatniania wody są lepsze, ale również sama żywotność wkładu filtracyjnego wydaje się dłuższa.
    • WWW
    • 2023-08-02 13:48:41
    Moim zdaniem, kupując wkład trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na producenta. Tylko raz kupiłem wkład od Chińczyka i od razu pożałowałem tej decyzji. Teraz używam Atlas Filtri Sanic i różnica jest kolosalna.
    • Witek
    • 2023-09-20 13:35:57
    Kupiłem do domku letniskowego filtr narurowy z polecanym tutaj wkładem 5-calowym i rzeczywiście to był dobry wybór. Z domku korzystam sam, w dodatku tylko w wiosenno-letnie weekendy i jak do tej pory jestem bardzo zadowolony.

Nowy komentarz

arrow_upward