- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 461 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
O twardej wodzie jest coraz głośniej. Coraz więcej osób przekonuje się o tym, jak to jest nie mieć problemów z kamieniem kotłowym i rekomenduje walkę z tym problemem swojej rodzinie oraz przyjaciołom. Na rynku spotkamy się z różnymi rozwiązaniami do redukcji twardości wody. Wśród nich są centralne zmiękczacze wody i narurowe filtry z wkładem zmiękczającym. Co będzie lepszym rozwiązaniem?
Wspólny cel - walka z twardą wodą!
Niezależnie od tego o jakich rozwiązaniach mówimy, cel jest jeden! Skutecznie zwalczyć twardość wody. Jest to spory kłopot ze względów technicznych, a do tego występujący na terenie całej Polski, niezależnie od używanego ujęcia. O tym, czym jest twarda woda pisaliśmy już w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko? W krótkim przypomnieniu warto napisać, że jest to cecha wody, na którą składa się ilość jonów wapnia i magnezu oraz innych. Im jest ich więcej, tym wyższa będzie twardość wody.
Głównym problemem, jaki powoduje twarda woda, jest kamień kotłowy. To wapienny osad osadzający się w miejscach, przez które przepływa woda, ale również przy miejscach poboru wody takich jak kran czy bakteria prysznicowa. Jego obecność to liczne straty, w tym: strata na rachunkach za ogrzewanie, w wydajności pracy kotła grzewczego, problemy z przepływem wody, większe prawdopodobieństwo wystąpienia awarii kotła grzewczego, problemy z działaniem urządzeń AGD korzystających z wody, gorszy stan skóry i włosów, niedoskonała jakość dań i napojów przygotowanych na takiej wodzie, znacznie wyższe zużycie detergentów. Całą listę znajdziecie w artykule: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?
Niejednokrotnie udowodniono, że korzystanie z twardej wody kosztuje więcej niż utrzymanie urządzenia do jej zmiękczania. Redukcja twardej wody w domu zwyczajnie się opłaca! Wśród najczęściej wymienianych i poszukiwanych sposobów można wymienić centralne zmiękczacze wody oraz filtry narurowe z wkładem zmiękczającym. Tylko co się bardziej opłaca?
Centralne zmiękczacze wody
Zmiękczacze wody to centralne urządzenia występujące w modelach kompaktowych oraz dwuczęściowych. Montuje się je na wejściu wody do budynku. Warto, aby przed tym urządzeniem znalazł się filtr mechaniczny. Zmiękczacze wody działają automatycznie. Pracę kontroluje głowica sterująca. Wnętrze wypełnione jest żywicą jonowymienną, dzięki której możliwe jest zachodzenie procesu jonowymiennego. Jony tworzące twardość wody są wymieniane na neutralne jony sodu.
Zmiękczona woda jest dostępna w każdym miejscu poboru. Żywica jonowymienna wymaga okresowej regeneracji. Ta odbywa się z zastosowaniem roztworu solanki wytwarzanego na bazie soli regeneracyjnej. Należy stale kontrolować jej ilość w zbiorniku i uzupełniać braki. Więcej na ten temat znajdziecie tu: Po co dosypywać sól do zmiękczacza wody?
Filtry narurowe z wkładem zmiękczającym
Wśród oferty produktów możemy spotkać się filtrami narurowymi wyposażonymi we wkłady zmiękczające. Te filtry montuje się na instalacji, na wejściu wody do budynku. Posiadają wymienne wkłady wypełnione żywicą jonowymienną. Zasada działania jest praktycznie taka sama jak w zmiękczaczach wody. Żywica jonowymienna jest obecna we wkładzie w niewielkich ilościach. Można ją regenerować, jednak jest to proces dość żmudny i należy go wykonywać samodzielnie. Z tego właśnie względu wiele osób decyduje się na zwyczajną wymianę wkładów zmiękczających na nowe.
Dlaczego centralny zmiękczacz wody sprawdzi się lepiej?
Centralny zmiękczacz wody ma szansę sprawdzić się znacznie lepiej z trzech powodów. Pierwszy z nich to powierzchnia filtracyjna. W narurowym filtrze zmiękczającym jest to zaledwie kilkanaście litrów. W centralnych zmiękczaczach wody znajdziemy zazwyczaj kilkadziesiąt litrów żywicy jonowymiennej. Do zastosowań domowych urządzenia te posiadają od 11 do nawet 60 litrów złoża zmiękczającego. Przekłada się to przede wszystkim na znacznie dłuższy kontakt wody z żywicą jonowymienną, a co za tym idzie, lepsze wyniki zmiękczania wody. Woda jest dokładnie zmiękczana na całej powierzchni złoża. Po drugie jest to więc znacznie większa skuteczność. Po trzecie – koszty eksploatacyjne. Choć za filtr narurowy z wkładem zmiękczającym teoretycznie zapłacimy mniej, to w trakcie użytkowania może okazać się, że realnie będzie nas kosztował znacznie więcej. Wymiana wkładów będzie musiała następować dość często, by utrzymać oczekiwane efekty. W rozliczeniu rocznym okaże się, że realnie eksploatacja zmiękczacza wody jest znacznie tańsza.
Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia twardości wody. Centralne zmiękczacze wody są w stanie poradzić sobie praktycznie z każdymi wartościami, sięgającymi nawet ponad 500 mg CaCo3/l. Do tego istnieje możliwość regulacji twardości wody. Możemy sami dobrać tą wartość zgodnie ze swoimi potrzebami. W przypadku filtrów narurowych praktycznie nie mamy żadnego wpływu na to, jaką ostatecznie wartość otrzymamy. W dodatku im bardziej eksploatowany jest wkład, tym słabsze są efekty.
Kiedy jednak narurowy filtr z wkładem zmiękczającym?
Narurowy filtr z wkładem zmiękczającym będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli w domu nie ma warunków na montaż centralnego zmiękczacza wody. Może to wynikać z braku odpływu do kanalizacji, zbyt małej ilości miejsca lub innych przyczyn. Wtedy warto zastosować choć taką ochronę przed twardą wodą. Taki filtr narurowy powinien sprawdzić się dość dobrze również w mieszkaniach w bloku. Można go zamontować na wejściu wody do mieszkania. Niektóre instalacje dają taką możliwość.
Jak dobrać zmiękczacz wody?
Dobór najlepszego zmiękczacza wody nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znajomość zużycia wody w domu oraz realnego stopnia twardości. Do tego warto wiedzieć ile jest miejsc poboru wody i ile osób realnie, na co dzień będzie korzystało z tego urządzenia. Dzięki tym danym można wybrać potrzebną pojemność zmiękczacza wody. Urządzenie możemy dopasować do swoich potrzeb także pod względem ekonomiczności, wyglądu i dostępnych funkcji. Tu mamy wolną rękę. Dokładne informacje znajdziecie w artykule: Który zmiękczacz wody jest idealny dla Ciebie? Przegląd rozwiązań, Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?
Twój sposób na twardą wodę!
W artykule: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru? Przedstawiliśmy Wam najlepsze propozycje dotyczące zmiękczaczy wody. W kategorii kompaktowych zmiękczaczy wody na szczególną uwagę zasługuje seria Ecoperla Toro. To urządzenia o dość nietuzinkowej budowie, dzięki czemu ich montaż jest naprawdę prosty. Opływowy kształt sprawia, że bez problemu można je zmieścić w różne zakamarki i oszczędzić sobie przestrzeni w pomieszczeniu gospodarczym. Bardzo ekonomiczną opcją, która doskonale wywiązuje się ze swojego zadania jest seria Ecoperla Vita – zmiękczacz wody z 12 litrami do małych gospodarstw domowych i z 25 na potrzeby domów jednorodzinnych.
W serii kompaktowych zmiękczaczy wody Ecoperla Softcab znajdziemy trzy rozmiary do wyboru. Są to urządzenia stworzone przy ścisłej współpracy ze znaną amerykańską firmą Clack. Głowica sterująca jest idealnie połączona z kabinetem. Wspólnie tworzą niezawodną i wydajną całość. Dla tych, którzy od jakości wody wymagają znacznie więcej, propozycją będzie Ecoperla Hero – kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym.
Polska marka Ecoperla ma również propozycję do domów, w których zużycie wody jest dużo wyższe i niezbędna jest większa wydajność. Do domów wielorodzinnych oraz takich o dużej powierzchni doskonale sprawdzi się dwuczęściowy zmiękczacz wody Ecoperla Softower. Wszystkie z wymienionych zmiękczaczy wody zostały wyposażone w wysokiej jakości monosferyczną żywicę jonowymienną.
Postaw na jakość i wydajność
Korzystanie z miękkiej wody niesie ze sobą całą masę korzyści, co potwierdza artykuł: 6 ważnych powodów, dla których warto korzystać z miękkiej wody w domu! Aby móc w pełni cieszyć się jej zaletami, w sposób w pełni wygodny i wydajny, najlepiej jest zdecydować się na centralny zmiękczacz wody. Wielość modeli sprawia, że z łatwością dobierzemy urządzenie najlepiej odpowiadające potrzebom. I nie chodzi tu wyłącznie o wygląd!
Komentarze (0)