- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 4008 odwiedzin
- comment 5 komentarzy
Chcesz poprawić jakość wody w domu lub w mieszkaniu? Często wystarczającym rozwiązaniem będzie tylko jedno urządzenie. W innym przypadku trzeba będzie zlikwidować kilka przekroczeń występujących w wodzie jednocześnie. Niemniej ważna jest filtracja wstępna, a czasami dodatkowe urządzenia, dzięki którym woda spełni indywidualne oczekiwania użytkowników. Instalację filtrów do wody można wówczas zlecić wyspecjalizowanej firmie, lecz mimo to wiele osób decyduje się wykonać wszystkie prace samodzielnie, co w praktyce okazuje się źródłem problemów. Liczy się bowiem nie tylko rodzaj urządzeń, ale także kolejność montażu filtrów do wody. Jest to na tyle istotna kwestia, że na pewno przyda Ci się niewielka pomoc. Sprawdź, w jakiej kolejności montować filtry do wody i do dzieła!
Gdzie należy montować filtry do wody?
Urządzenia do uzdatniania wody montuje się zazwyczaj na wejściu do budynku. Nie ma natomiast jednego, ściśle określonego pomieszczenia, w którym takie przyłącze należy wykonać. Również dobrze jak kotłownia czy piwnica, sprawdzi się także garaż, pomieszczenie gospodarcze, a nawet niewielka przestrzeń wydzielona w łazience lub w korytarzu. Najważniejsze, z punktu widzenia skuteczności procesu uzdatniania wody, jest właściwe podpięcie urządzeń do instalacji w taki sposób, aby woda (zanim trafi do miejsca poboru) przepłynęła przez nie w odpowiedniej kolejności.
Jedyny wyjątek stanowią w tej grupie filtry kuchenne, które montuje się zazwyczaj w szafce pod zlewem kuchennym. To również powód, dla którego bywają nazywane filtrami podzlewozmywakowymi. Urządzenia tego typu należy podłączyć pod wejście z wodą surową. Wyposażone w specjalną wylewkę do montażu na blacie kuchennym, filtry kuchenne skutecznie uzdatniają wodę w tym konkretnym punkcie poboru. Plusem takiego rozwiązania jest jego wszechstronność. Filtr kuchenny z powodzeniem zamontujesz bowiem nie tylko w domu, ale też w mieszkaniu. Możesz to zrobić samodzielnie bez znajomości zasad hydrauliki czy konieczności sięgania po specjalistyczne narzędzia! Wystarczy, że zapoznasz się z zamieszczonym poniżej materiałem filmowym. Krok po kroku wyjaśniamy w nim, jak przebiega montaż systemu odwróconej osmozy (na przykładzie Ecoperla Rosa). Wszystkie instrukcje możesz jednak odnieść do innych, podobnych urządzeń o standardowej budowie, które znajdziesz aktualnie na rynku. Zanim przystąpisz do działania, pamiętaj o dezynfekcji rąk!
Podobnie jak montaż, tak również samodzielny serwis filtra kuchennego nie wymaga posiadania żadnych konkretnych umiejętności. Wystarczy dosłownie chwila, aby zapewnić sobie wydajne i higieniczne działanie urządzenia, które bezpośrednio przekłada się na smaczną i czystą wodę w kranie.
Montaż filtrów do wody: co i w jakiej kolejności można ze sobą połączyć?
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję w kwestii zakupu konkretnych rozwiązań, wykonaj analizę wody. Dlaczego warto od niej zacząć wyjaśniamy w zamieszczonym poniżej materiale filmowym.
Dobór urządzeń filtracyjnych bez szczegółowego badania wody czy też niewłaściwe przygotowanie pomieszczenia pod instalację filtrów to tylko niektóre błędy popełniane na etapie wyboru konkretnych rozwiązań. Na tej liście znajduje się również nieprawidłowe rozłożenie etapów filtracji. Na szczęście tych problemów można uniknąć. Sprawdźmy, co i w jakiej kolejności można ze sobą połączyć, aby proces uzdatniania wody przebiegał sprawnie i przede wszystkim skutecznie.
Pierwszym etapem oczyszczania wody powinna być filtracja mechaniczna. Największe zanieczyszczenia stałe, często widoczne gołym okiem, należy wyeliminować na początku. Tak przynajmniej nakazuje logika. Dopiero potem można zastosować filtrację specjalistyczną, która jest nastawiona na redukcję innych typów zanieczyszczeń. Następnie można "doczyścić" wodę na węglu aktywnym, a potem sięgnąć po urządzenia dezynfekujące. Na samym końcu warto rozważyć montaż filtrów, które wzbogacą wodę w substancje korzystne dla zdrowia. Zgodnie z powyższymi zasadami, zmiękczacze wody, stacje wielofunkcyjne oraz lampy UV, wymagają wstępnej filtracji mechanicznej. Dlaczego odfiltrowanie cząstek stałych jest w przypadku tych rozwiązań takie ważne? Otóż, obecne w wodzie duże zanieczyszczenia mogą uszkodzić delikatnie komponenty w systemach filtracyjnych, albo popłynąć w głąb instalacji do głowicy sterującej lub zablokować wąskie przewody. To oczywiście najszybsza droga do awarii.
Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli w wodzie występuje problem z wysokim stężeniem żelaza i manganu. Filtr mechaniczny należy wówczas zainstalować ZA odżelaziaczem i odmanganiaczem wody, jako sposób na doczyszczenie jej z osadu wytrąconych soli tych pierwiastków. PRZED klasycznymi odżelaziaczami i odmanganiaczami wody (np. Ecoperla Sanitower), należy z kolei zamontować odpowiedni hydrofor (w wypadku w/w modelu bez wewnętrznej membrany). Na rynku znajdziesz również odżelaziacze i odmanganiacze wody z komorą sprężonego powietrza, dla których rodzaj zbiornika hydroforowego nie ma już większego znaczenia. Pamiętaj natomiast, że kolejność montażu urządzeń zależy też w pewnym stopniu od technologii działania konkretnego odżelaziacza wody. Więcej na ten temat przeczytasz w innym artykule: Metody usuwania związków żelaza i manganu z wody studziennej. Zapoznaj się także ze schematem montażu odżelaziacza wody z zewnętrznym napowietrzaniem.
Praktyczna ściągawka, czyli jak łączyć filtry do wody
Dobór urządzeń do uzdatniania wody w domu lub w mieszkaniu, który kompleksowo poprawi jej jakość, bywa czasami problematyczny. Zamiast tracić czas na nieudane eksperymenty, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Oto kombinacje, które sprawdzają się najlepiej (urządzenia podawane są w kolejności montażu):
- filtr mechaniczny -> zmiękczacz wody -> (opcjonalnie) kolumna z węglem aktywnym
- filtr mechaniczny -> zmiękczacz wody -> ultrafiltracja
- filtr mechaniczny -> stacja wielofunkcyjna
- filtr mechaniczny -> (opcjonalnie) stacja wielofunkcyjna -> lampa UV
- napowietrzacz -> hydrofor -> odżelaziacz i odmanganiacz wody -> filtr mechaniczny
- napowietrzacz -> hydrofor -> odżelaziacz i odmanganiacz wody -> filtr mechaniczny -> (opcjonalnie) lampa UV
Możliwości, jak widać, jest wiele. Dobór odpowiedniego zestawu filtrów jest uzależniony między innymi od oczekiwań użytkowników instalacji oraz parametrów surowej wody.
Planowanie przestrzeni niezbędnej do montażu filtrów do wody
Wiesz już, w jakiej kolejności montować filtry do wody, ale na tym nie koniec. W zależności od tego, co wybierzesz do uzdatniania wody, musisz przygotować przestrzeń niezbędną do montażu urządzenia lub zestawu do uzdatniania wody. Obejrzyj załączony materiał filmowy i sprawdź ile miejsca zajmuje naprawdę stacja uzdatniania wody.
Najmniej miejsca zajmują filtry kuchenne, natomiast w przypadku pozostałych urządzeń musisz wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia. Znaczenie ma zarówno wysokość, jak i szerokość. Butla ciśnieniowa razem z głowicą może się bowiem nie zmieścić, gdy sufit znajduje się zbyt nisko. Przeczytaj koniecznie: Jak wybrać idealne miejsca na montaż zmiękczacza wody? oraz Montaż zmiękczacza wody - o czym warto pamiętać? Jeśli przestrzeń przeznaczone do instalacji urządzenia jest mocno ograniczona, albo szukasz modelu do zabudowy, wypróbuj kompaktowe zmiękczacze wody, albo kompaktowe stacje wielofunkcyjne. Ponieważ wszystkie komponenty znajdują się w jednej obudowie, urządzenie tego typu jest niewielkie, łatwe do utrzymania w czystości, a jednocześnie przystosowane do zabudowy. Jeśli chcesz dodatkowo zainstalować lampy UV, wygospodaruj nieco miejsca na ścianie. Zawsze jednak przed zakupem konkretnego modelu urządzenia, sprawdź jego realne wymiar i porównaj z możliwościami, którymi dysponujesz.
Nadal masz wątpliwości?
Nie musisz znać się na wszystkim. Jeśli podczas planowania systemu do uzdatniania wody napotkasz jakiekolwiek trudności, chętnie udzielimy fachowego wsparcia. Skontaktuj się z nami jeszcze na etapie zakupu urządzenia, albo już w trakcie montażu. Wspólnie rozwiążemy każdy problem.
Komentarze (5)