Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Serwis lampy bakteriobójczej - ABC eksploatacji lampy UV

Lampy bakteriobójcze to skuteczny i niedrogi sposób dezynfekcji wody, szczególnie tej pochodzącej z własnego ujęcia. Sprawdzają się zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak i w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz w placówkach użyteczności publicznej. Mając do dyspozycji moc promieniowania ultrafioletowego nie musisz się martwić o mikrobiologiczne skażenie wody, bo wszystko masz pod kontrolą. W jaki sposób prawidłowo eksploatować urządzenie? Jak serwisować lampę sterylizującą, aby pracowała długo i bez zarzutu? 

Lampy UV do wody: szerokie zastosowanie i skuteczne działanie w różnych warunkach

Promieniowanie ultrafioletowe (UV, nadfioletowe) to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 100 do 400 nm (niektóre źródła podają przedział od 10 do 400 nm). Z uwagi na to, że jest krótsze niż promieniowanie widzialne, pozostaje niewidoczne dla człowieka, ale jest za to śmiertelne dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Promieniowanie nadfioletowe skutecznie eliminuje bakterie, wirusy i grzyby występujące w wodzie, ale bywa także stosowane jako metoda prewencyjna, często obok tradycyjnej dezynfekcji chlorem. Skuteczność tej metody ocenia się nawet na 98-99%. Stale podłączona do prądu i włączona lampa UV na bieżąco dezynfekuje wodę i nie pozwala przedostawać się bakteriom w głąb instalacji. Dowiedz się więcej: Lampy UV do wody - jak dokładnie działają?

Lampy UV do wody mają bardzo szerokie zastosowanie, stąd zainteresowanie tymi produktami jest naprawdę duże, szczególnie wśród użytkowników studni głębinowych. W wodzie z własnego ujęcia mogą się bowiem znaleźć  Escherichia coli oraz inne bakterie z grupy coli, a także Enterokoki, Legionella czy Clostridium perfringens. Bakteriobójcze lampy do wody świetnie się też sprawdzają do uzdatniania deszczówki. Zdezynfekowana w taki sposób woda deszczowa może być potem używana w warunkach domowych. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Filtr do deszczówki - jaki filtr do wody deszczowej najlepszy?

Lampy bakteriobójcze są także niezastąpione w rozmaitych zastosowaniach przemysłowych. Powszechnie stosuje się takie urządzenia w wielu laboratoriach chemicznych, w placówkach medycznych, w firmach z branży farmaceutycznej i spożywczej, a nawet budynkach użyteczności publicznej. Więcej szczegółów znajdziesz tu: Przemysłowe lampy UV - skuteczna dezynfekcja w przemyśle.

Prawidłowa eksploatacja lampy UV: o czym warto pamiętać?

Zanim zdecydujesz się na montaż lampy bakteriobójczej, musisz zweryfikować jakość wody pod względem jej parametrów fizykochemicznych. Upewnij się czy nie zachodzi potrzeba wstępnego uzdatniania, obejmująca między innymi zmiękczanie wody, albo usuwanie z niej żelaza i manganu. W przypadku lampy UV kwestią priorytetową jest jednak eliminacja wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych. Jakikolwiek osad w postaci cząsteczek stałych może bowiem mocno obniżać skuteczność procesu dezynfekcji wody.

Kiedy lampa ultrafioletowa jest włączona, nie wolno patrzeć bezpośrednio w stronę światła, ingerować w pracę lampy UV, ani dotykać żarnika UV. Promieniowanie UV-C jest bardzo szkodliwe dla skóry i oczy, dlatego należy unikać bezpośredniego kontaktu. Właśnie w celach ochronnych promienniki będące integralną częścią lampy UV są często montowane w specjalnych osłonach, które nie przepuszczają szkodliwego promieniowania.

Serwis lampy bakteriobójczej: pamiętaj o żarniku i jego osłonie

Lampy bakteriobójcze nie wymagają wiele uwagi od właściciela. Należy jedynie pamiętać o regularnej wymianie żarnika i czyszczeniu rury osłonowej. Żywotność żarnika UV to zwyczajowo 9000 godzin stałej pracy, czyli mniej więcej rok. 

Na co dzień lampa sterylizująca musi być stale podłączona do prądu i włączona. Jeśli nie będzie używana przez kilka dni lub dłużej, wówczas można ją odłączyć od zasilania. Pamiętaj jednak, że każdorazowe włączanie i wyłączanie lampy UV mocno skraca żywotność żarnika UV. Szacuje się, że wystarczy jedna taka operacja, aby żywotność promiennika UV zmalała nawet o 20 godzin! Jeśli włączysz lampę po dłuższym przestoju, musisz odczekać kilka minut, aż urządzenie zacznie ponownie działać na 100% swoich możliwości. 

Nieprzerwana praca żarnika UV jest ważna nie tylko ze względu na kwestię jego żywotności. Innym zagrożeniem jest możliwość wtórnego skażenia wody. Z czego to wynika? Otóż, woda jest dezynfekowana tylko w tym miejscu, gdzie została zamontowana lampa UV, a nie na całej drodze do miejsca poboru. Jeśli urządzenie zostanie wyłączone, woda zanieczyszczona drobnoustrojami przepłynie przez całą instalację, co może się skończyć skażeniem mikrobiologicznym. Może do tego dojść również wtedy, gdy żarnik UV się popsuje, jeśli zabraknie prądu, albo kiedy w wodzie znajduje się zbyt dużo zanieczyszczeń mechanicznych, które osadzają się na powierzchni żarnika UV. W takiej sytuacji, instalację należy zdezynfekować tradycyjną metodą, czyli preparatem zawierającym chlor.

W Twoim domu często zdarzają się przerwy w dostawie prądu? Zainwestuj w zasilacz akumulatorowy typu UPS. W ten sposób, nawet w kryzysowej sytuacji podtrzymasz pracę lampy UV, a w efekcie nie musisz się obawiać wtórnego skażenia wody.

Żarnik UV, jako jeden z najważniejszych elementów lampy bakteriobójczej, należy stale kontrolować pod kątem pojawiającego się na nim osadu. Podobnie wygląda sytuacja z rurą kwarcową. Jeśli pojawi się osad, należy go natychmiast usunąć, najlepiej przy pomocy preparatu dedykowanego do czyszczenia promienników UV, zawsze zgodnie z instrukcją producenta. Niektóre modele lamp UV są wyposażone w specjalistyczny system (mechaniczny lub automatyczny), który usuwa osad na podobnej zasadzie wycieraczki. 

Jak wymieniać poszczególne elementy lampy UV?

Czynności serwisowe związane z lampą bakteriobójczą są proste i nie zajmują wiele czasu. Instrukcje związane z wymianą żarnika UV lub jego osłony zawsze znajdują się w dokumentach dołączanych do zakupionej lampy UV. 

Żarnik w lampie UV: wymiana w kilku prostych krokach 

Nie musisz się obawiać wymiany żarnika UV. To proste zadanie, do którego nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza, ani doświadczenie. W większości lamp bakteriobójczych proces ten przebiega podobnie. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko będzie tak, jak należy postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami. 

Zanim przystąpisz do pracy, wyłącz lampę UV i odłącz urządzenie od zasilania elektrycznego. Poczekaj kilka minut, aż Twoja lampa sterylizująca się słodzi i poluzuj nakrętkę dławnicy. Teraz możesz wysunąć kapturek z żarnikiem UV z rury osłonowej. Następnie, bardzo powoli, zdejmij oprawkę z zacisków żarnika UV i wysuń zużyty element z rury osłonowej. Na jego miejsce załóż nowy promiennik UV, a potem wykonaj resztę czynności w odwrotnym cyklu.  To wszystko! Prawda, że proste?

Jeśli wymieniasz żarnik w lampie UV marki TMA, nie musisz zamykać przepływu wody przez komorę, ani odkręcania mufy. Jeszcze mniej pracy będziesz mieć w przypadku lampy UV Cintropur, która stanowi ciekawą alternatywę dla klasycznej lampy sterylizującej.

Osłona żarnika UV: czyszczenie lub wymiana

Osłona na żarnik UV to element mało wymagający. Użytkownik musi jedynie pamiętać o regularnym czyszczeniu tego elementu z gromadzącego się osadu.  Jeśli zajdzie taka potrzeba, należy osłonę żarnika UV wymienić na nową. Bez względu na model lampy bakteriobójczej, schemat postępowania jest zazwyczaj podobny i składa się z kilku prostych kroków. 

Odłącz lampę UV od prądu i zamknij dopływ wody do urządzenia. Opróżnij komorę lampy UV i poczekaj, aż się dostatecznie schłodzi. Dopiero potem odkręć mufę i zdejmij z osłony podkładkę oraz uszczelkę. Wysuń rurę osłonową z korpusu lampy UV i wymień pierścień uszczelniający oraz rurę osłonową. Następnie zamontuj osłonę w obudowie lampy UV, wsuń rurę osłonową do korpusu, załóż pierścień uszczelniający i podkładkę. Na koniec uszczelnij cały układ dokręcając lekko mufy. Otwórz zawory odcinające i sprawdź układ pod ciśnieniem.

ABC eksploatacji lampy UV: podsumowanie

Samodzielny serwis lampy bakteriobójczej jest prosty i nie zajmuje wiele czasu. Decydując się na zakup i montaż takiego urządzenia, warto natomiast przeczytać instrukcje producenta, w kwestiach eksploatacji postępować ściśle według jego zaleceń. Podczas wymiany żarnika UV lub jego osłony postępuj według podanego schematu. Wszystko będzie wówczas działać jak należy, a z kranu popłynie czysta i pozbawiona zagrożeń mikrobiologicznych woda.  

Powiązane produkty

Komentarze (2)

    • Wiola Sz.
    • 2023-07-06 14:57:48
    Fascynujące! Nie wiedziała, że promieniowanie UV może pomóc w dezynfekcji wody. Dziękuję za tę wartościową lekturę!
    • Wojciech
    • 2023-08-02 13:43:11
    Mam lampę TMA D10 i wymiana żarnika przebiega dokładnie tak, jak piszecie. Wszystko robię sam, więc naprawdę nie ma się czego obawiać, wystarczy być ostrożnym.

Nowy komentarz

arrow_upward