- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 3384 odwiedzin
- comment 2 komentarzy
Zarówno regeneracja, jak i okresowa wymiana złoża w zmiękczaczu wody są niezbędne do prawidłowej pracy urządzenia. Jak wygląda proces regeneracji? Jednak jak często należy ją wykonać? Czy złoże może być regenerowane w nieskończoność?
Co to jest żywica jonowymienna i jak działa?
Należąca do grupy jonitów, żywica jonowymienna jest wielkocząsteczkowym ciałem stałym mającym zdolność do wymiany własnych jonów na jony znajdujące się w otaczającym je roztworze. Sprawdza się tym samym w rozmaitych procesach separacji i oczyszczania, a jej najpowszechniejszym zastosowaniem jest zmiękczanie wody. Żywica zatrzymuje, odpowiedzialne za wysoki stopień twardości wody, jony wapnia i magnezu, zastępując je kationami sodu. Wymiana jonowa zachodzi w ilościach równoważnych i jest procesem odwracalnym.
Dlaczego regeneracja złoża jonowymiennego w zmiękczaczu wody jest niezbędna?
W celu redukcji stopnia twardości wody, ciecz musi przepłynąć przez naładowane ujemnie złoże jonowymienne, które ma zdolność do zatrzymania dodatnio naładowanych jonów wapnia i magnezu. Z żywicy wędrują do wody kationy sodowe.
Regeneracja polega na usunięciu nagromadzonych z czasem jonów wapnia i magnezu oraz ponownym naładowaniu żywicy jonami sodu. Pierwiastki odpowiedzialne za wysoki stopień twardości wody są wypłukiwane do kanalizacji, a zregenerowana żywica może znowu pełnić swoją funkcję, czyli zmiękczać wodę. Bez regeneracji zmiękczacz wody nie mógłby zatem działać poprawnie.
Co warto wiedzieć o regeneracji zmiękczacza wody?
Regeneracja w nowoczesnych zmiękczaczach wody przebiega automatycznie. W praktyce, użytkownik musi jedynie dodawać do zbiornika specjalną sól regeneracyjną. Częstotliwość dozowania oraz ilość tego reagenta zależą od parametrów głowicy sterującej. Regeneracja może zachodzić na jeden z trzech sposobów:
- Regeneracja objętościowo-logiczna - na podstawie średniego dziennego zużycia wody, sterownik oblicza, kiedy skończy się pojemność jonowymiennej żywicy, a następnie uruchamia proces. Jest to obecnie najbardziej ekonomiczny i ekologiczny tryb regeneracji żywicy jonowymiennej.
- Regeneracja objętościowa - odbywa się po zmiękczeniu określonej ilości wody. Odpada w ten sposób ryzyko przeprowadzenia procesu, jeśli nie ma takiej potrzeby. Taką regenerację można bowiem wywołać w dowolnym momencie po osiągnięciu ustawionego limitu zmiękczonej wody lub z opóźnieniem, jeśli zachodzi taka potrzeba.
- Regeneracja czasowa - sterownik umieszczony w zmiękczaczu wody uruchamia regenerację w ściśle określonych odstępach czasowych (np. co 7 dni). To niewątpliwie bardzo wygodnie, a zarazem najmniej ekonomiczne rozwiązanie, które generuje spore zużycie ilości soli i wody, nawet jeśli zapotrzebowanie na pracę zmiękczacza wody w danym okresie było mniejsze. Sprawdź, ile wody zużywa zmiękczacz wody podczas regeneracji.
Jak często powinna się odbywać regeneracja zmiękczacza wody?
Ilość wody, jaką jest w stanie przefiltrować zmiękczacz wody zanim będzie konieczna regeneracja żywicy jonowymiennej, jest bardzo istotna w przypadku regeneracji objętościowej. Można to obliczyć dzieląc pojemność jonowymienną zmiękczacza wody przez twardość wody, zgodnie ze wzorem: 45 * ilość złoża filtracyjnego / stopień twardości wody (mg CaCO3/l), gdzie liczba 45 to średnia wartość pojemności złóż zmiękczających dostępnych obecnie na rynku.
Obecnie tylko niektóre modele zmiękczaczy wody wymagają wprowadzenia wyniku powyższego działania do panelu głowicy sterującej. Większość nowoczesnych urządzeń, na podstawie podanego stopnia twardości wody, samodzielnie przeprowadza obliczenia i ustawia częstotliwość regeneracji.
Kiedy jest potrzebna wymiana złoża w zmiękczaczu wody?
Zdolności jonowymienne żywicy spadają wraz z każdą przeprowadzoną regeneracją. Proces ten trwa do momentu, aż wymiana jonów staje się mało wydajna, a zmiękczanie wody nieskuteczne. To właśnie wtedy przychodzi moment, aby wymienić złoże na nowe. Dobrej jakości żywice jonowymienne pracują na szczęście przez 7 do 10 lat, a w szczególnych przypadkach ich żywotność sięga nawet 20 lat. Jest to w dużej mierze uwarunkowane jakością surowej wody i jej wyjściową twardością, czyli stężeniem jonów wapnia i magnezu.
Jak przedłużyć żywotność złoża jonowymiennego?
W zmiękczaczach wody stosuje się jedną z dwóch rodzajów żywic jonowymiennych, które różnią się między sobą budową. Żywica polisferyczna zawiera ziarna różnej wielkości, podczas gdy w żywicy monosferycznej wszystkie ziarna są identyczne, co w prosty sposób przekłada się na wiele korzyści. Żywice monosferyczne charakteryzuje bowiem wyrównany rozkład przepływu wody oraz regeneratu. Z tego właśnie względu uznaje się je za odporniejsze chemicznie i mechanicznie. Jednocześnie gwarantują mniejsze spadki ciśnienia, niższe zużycie wody podczas regeneracji oraz wieloletniej żywotności. Dowiedz się więcej: Żywica jonowymienna w zmiękczaczu wody - co warto wiedzieć?
Choć żywica monosferyczna uchodzi za bardzo wydajną i trwałą, odpowiednia eksploatacja zmiękczacza wody może dodatkowo przedłużyć jej żywotność. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy chronić żywicę jonowymienną przed osadzaniem się na niej metali ciężkich. Problem ten dotyczy zarówno wody wodociągowej, jak i wody studziennej. Już niewielkie stężenie żelaza na poziomie 0,05 mg Fe/l może obniżać jej zdolność do wymiany jonów i efektywność zmiękczania wody. Można temu zapobiegać stosując raz w roku Ecoperla Antidotum - granulat, który podczas wymuszonej regeneracji usuwa z żywicy wszystkie zalegające w niej metale ciężkie. Szkodliwe jony trafiają następnie do kanalizacji, a złoże na dłużej zachowuje swoje pierwotne właściwości. Tego, jak dbać o zmiękczacz wody dowiesz się z zamieszczonego poniżej materiały filmowego.
Zmiękczacze wody z wydajną żywicą jonowymienną
Decyzję o zakupie zmiękczacza wody warto podjąć między innymi w oparciu o jakość złoża jonowymiennego. Wśród dostępnych na polskim rynku urządzeń, przeznaczonych do uzdatniania wody, polecamy szczególnie zmiękczacze wody Ecoperla. Wszystkie modele tej marki, w tym cieszące się olbrzymią popularnością: Ecoperla Hero, Ecoperla Toro, Ecoperla Vita, Ecoperla Slimline, czy Ecoperla Softower - zawierają wysokiej jakości jonowymienną żywicę monosferyczną. Jeśli mimo wszystko nie wiesz, co wybrać, polecam lekturę artykułu: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?
Regeneracja i wymiana złoża w zmiękczaczu wody - podsumowanie
Odpowiednia eksploatacja zmiękczacza wody to gwarancja, że z Twojego kranu popłynie czysta wody o obniżonym stopniu twardości. Kiedy zdolności jonowymienne żywicy ulegają obniżeniu (po przefiltrowaniu określonej ilości wody), regeneracja pozwala przywrócić złożu jego pierwotne właściwości. Warto też pamiętać, że choć częstotliwość przeprowadzania regeneracji ma olbrzymie znaczenie, znacznie bardziej liczy się regularność procesu. Dla zachowania prawidłowego działania złoża zmiękczającego, a w efekcie uzyskania miękkiej wody, proces powinien się odbywać w równych odstępach czasu, po przefiltrownaniu określonej ilości wody lub na podstawie średniego zużycia wody w gospodarstwie domowym. W takim przypadku, wymiana złoża nastąpi dopiero po wielu latach eksploatacji urządzenia.
Komentarze (2)