Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Jaka woda najlepsza do picia dla niemowlaka?

Dziś temat, który może zainteresować świeżo upieczonych rodziców. Jak już powszechnie wiadomo, to właśnie woda powinna stanowić główne źródło nawodnienia organizmu. Ta zasada obowiązuje w każdym wieku, już od pierwszych miesięcy życia. Tylko jaką wodę najlepiej podawać najmłodszym? Jaką wodę powinien pić niemowlak?

O kwestiach związanych z prawidłowym nawodnieniem organizmu pisaliśmy już artykułach wielokrotnie. Przykładem może być tu między innymi artykuł: Nawodnienie podczas upałów - jak radzić sobie z wysoką temperaturą? Naszą uwagę przykuł też problem nawodnienia dzieci w szkole: Nawyk picia wody w szkole - jak go wypracować ze swoją pociechą? Wiele ciekawych informacji dla przyszłych mam, zawarliśmy w tekście: Woda dla przyszłej mamy - jaką wodę pić w ciąży? Dziś chcieliśmy zająć się tematem nawodnienia już narodzonego dziecka. Nie jest to sprawą wcale tak prostą i oczywistą, jakby mogło się wydawać. Ten artykuł powinien ułatwić dbanie o prawidłowe nawodnienie maluszka świeżo upieczonym rodzicom.

Od kiedy zacząć podawać wodę niemowlakowi?

Spore grono świeżo upieczonych rodziców zastanawia się od kiedy właściwie powinno się podawać dziecku wodę do picia. Zdecydowana większość ekspertów wskazuje, że najwcześniej od 6 miesiąca życia. Wyjątkiem są maluszki, którym od początku podawane jest mleko modyfikowane. Wtedy do jego przygotowania potrzebna będzie woda odpowiedniej jakości.

Wodę najlepiej jest wprowadzać do życia niemowlaka wraz z poszerzeniem diety. Kiedy w jadłospisie pojawiają się pokarmy stałe, powinna też zostać wprowadzona woda. Od 6 miesiąca życia powinno to być około 400 mililitrów w ciągu dnia. Co ciekawe, można poprzestać wyłącznie na wodzie. Dietetycy i pediatrzy wskazują ją jako najlepszy napój dla niemowlaka. Wcale nie muszą to być soki czy herbatki. Podawanie dziecku wody należy wprowadzać małymi krokami. Na początku to może być nawet łyżeczka lub dwie. Warto regularnie zwiększać tą ilość.

Jakiej jakości wodę powinien pić niemowlak?

Woda do picia dla niemowlaka powinna spełniać trzy główne cechy: być czysta, bezpieczna i zawsze świeża! Musi charakteryzować się odpowiednimi właściwościami fizykochemicznymi oraz być czysta pod względem mikrobiologicznym. Woda dla tak małego dziecka powinna być przede wszystkim niskozmineralizowana. Jest to warunek konieczny, ponieważ zbyt duża ilość minerałów w wodzie mogłaby zaszkodzić dopiero co rozwijającym się nerkom maluszka. Należy pamiętać, że pierwsze 1000 dni życia to przede wszystkim ogromny rozwój całego organizmu, podczas którego jest on szczególnie narażony na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Należy zachować szczególne bezpieczeństwo i podawać wodę najwyższej możliwej jakości.

Poniżej prezentujemy najważniejsze wartości związane z tym, jakie parametry powinna mieć woda do picia dla niemowlaka:

Woda musi być niskozmineralizowana, czyli zawierać do 500 mg/l składników mineralnych

Woda powinna być niskosodowa (<20 mg/l)

Najlepiej wybrać wodę niskosiarczanową (<20 mg/l)

Woda o niskiej zawartości fluorków (<0,7 mg/l)

Woda o niskiej zawartości azotanów (<10 mg/l)

Woda o niskiej zawartości azotynów (<0,02 mg/l)

Jakiej wody nie wolno podawać niemowlakowi?

Przede wszystkim maluszkowi nie wolno podawać wody gazowanej! Pod żadnym pozorem! Jest to zły pomysł ze względu na bardzo delikatny układ pokarmowy niemowlaka. Nie ma tu znaczenia czy woda jest mocno, czy jedynie delikatnie gazowana. Dwutlenek węgla będzie mocno podrażniał delikatny żołądek oraz błony śluzowe w układzie pokarmowym. Podawanie wody gazowanej do picia może skutkować silnymi bólami brzuszka, co jest nieprzyjemne nie tylko dla niemowlaka.

Skąd brać wodę do picia dla niemowlaka?

Na to trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością można wymienić kilka źródeł, z których można pozyskać wodę dobrą do picia dla maluszka oraz takie, których mimo wszystko lepiej jest unikać. Poniżej omówimy te, do których rodzice odwołują się najczęściej.

Woda z kranu do picia dla niemowlaka

Niektórzy za główne źródło wody dla niemowlaka chcą wybrać wodę z kranu, ale oczywiście taką przegotowaną. Argumentami za tym rozwiązaniem jest oczywiście ekologia oraz fakt, że woda wodociągowa musi spełniać normy jakości wody pitnej, które są z góry ustalone. Tutaj jednak warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, a problem wykorzystania tego źródła jest dość złożony. Przede wszystkim przegotowanie wody nie wpływa zbytnio na jej skład fizykochemiczny. To dobry sposób na wyłącznie sterylizację wody i ewentualne usunięcie z niej mikroorganizmów. Jeśli jednak w wodzie znajdują się zanieczyszczenia chemiczne, prawdopodobnie nadal tam będą. Ponadto woda z kranu nie zawsze spełnia nieco bardziej restrykcyjne normy wody dla dzieci, nawet jeśli chodzi o ilość minerałów w wodzie.
Kolejną kwestią jest to, że wodociągi nie odpowiadają za stan magistrali w budynkach docelowych. Rury niestety często bywają zanieczyszczone, a część z niechcianych substancji trafia wraz z wodą do naszych kranów. Ponadto w wodzie mogą znaleźć się niebezpieczne dla dziecka w tym wieku metale ciężkie, pestycydy, toksyny oraz innego rodzaju substancje. Podawanie niemowlakowi wody z kranu najlepiej przemyśleć. Jej jakość nie zawsze będzie spełniała wymagania w tej kwestii.

Woda z butelki do picia dla niemowlaka

Rodzice bardzo często polecają wodę z butelki dla niemowląt. W tym wypadku również należy zachować ostrożność pod pewnymi aspektami. Przede wszystkim w grę wchodzi fakt, że nie każda woda butelkowana będzie nadawała się do picia dla tak małego dziecka. Rodzice przy wyborze nie powinni kierować się własnymi preferencjami, kształtem czy kolorem butelki, animowanymi postaciami na etykiecie już tym bardziej. Kluczem do wyboru odpowiedniej wody butelkowanej są w tym kontekście etykiety! Należy dokładnie czytać skład i porównywać go z informacjami na temat stężeń substancji, które już przytoczyliśmy wyżej w artykule. Pamiętajcie, że są wody butelkowane, które będą przeznaczone dla niemowląt, ale wśród wód dedykowanych dzieciom znajdą się też te dla pociech w wieku 1-3 lata. Należy więc zachować ostrożność i wybierać odpowiedzialnie.

Przy wodach butelkowanych pojawia się kwestia ekologii. W końcu mamy do czynienia ze sporą produkcją plastiku. Czy to na pewno jest konieczne? Do tego dochodzi dość wygórowana cena za produkty i kwestia artykułów o możliwości przenikania mikroplastiku do wody. To może wzbudzać niepokój. Zaletą wody butelkowanej jest jednak duża higiena podawania jej dziecku oraz pewność jej składu. Warto przestrzegać zasad przechowywania wody butelkowanej i pod żadnym pozorem nie narażać butelki na oddziaływanie promieni słonecznych.

Woda z filtra kuchennego do picia dla niemowlaka

Ostatnią omawianą opcją są filtry kuchenne. To profesjonalne urządzenia, z pomocą których można pozyskać wodę naprawdę wysokiej jakości. Z pomocą odwróconej osmozy wodę można oczyścić nawet z 99% niechcianych substancji, nawet tych o wielkości pojedynczych jonów. Woda po systemie odwróconej osmozy posiada: neutralny smak i zapach, odpowiednią barwę, jest wolna od chloru, toksyn, pestycydów, metali ciężkich, bakterii, wirusów i grzybów. Świetnie nadaje się jako baza do odżywek dla dzieci. Można ją też podawać maluchowi. Bardzo dobrą propozycją dla całej rodziny może być odwrócona osmoza Ecoperla Rosa. Więcej na jej temat w artykule: Ecoperla Rosa - odwrócona osmoza dla tych, którzy chcą o siebie zadbać

Filtr kuchenny przyda się nie tylko do odpowiedniego nawadniania maluszka, ale również dla całej rodziny. Użytkowanie takiego urządzenia niesie ze sobą całe mnóstwo zalet, wśród których można wymienić te z artykułu: Poznaj 10 zalet filtrów kuchennych! Dlaczego warto mieć taki w kuchni? Aby zapewnić odpowiednią ochronę, świeżość i bezpieczeństwo, należy pamiętać o właściwym serwisowaniu odwróconej osmozy oraz regularnej wymianie wkładów w filtrze kuchennym, o czym więcej informacji znajdziecie tutaj: Samodzielny serwis filtra kuchennego - to proste!

Powiązane produkty

Komentarze (2)

    • Ewa
    • 2023-05-30 21:37:20
    Kwestia bardzo ważna. Dziś czyściłam sitko w baterii umywalkowej (nie wiem jak to się fachowo nazywa) i to co się tam znajdowało, to nie da się opowiedzieć. Dodam tylko, że to woda z miejskiego wodociągu. Filtr bardzo by się przydał.
    • Kryśka
    • 2023-09-08 08:51:36
    Odkąd mam dziecko w domu znacznie więcej uwagi przykładam do tego co jemy i pijemy. Jeszcze przed urodzeniem Adasie zamontowaliśmy w domu odwróconą osmozę, z której cieszę się teraz podwójnie.

Nowy komentarz

arrow_upward