Top Horizontal Menu
Categories Title Background
Cart Background
Product Name Color
Price Color
NEW label Background
SALE label Background
Button Background
Reset

Hide this block from Back-office after setting colors.

Ile wody zużywa zmiękczacz wody podczas regeneracji?

Wśród pytań przyszłych użytkowników centralnych zmiękczaczy wody pojawia się też to, dotyczące zużycia wody na regenerację. Niektórzy boją się kosztów eksploatacyjnych, jednak niepotrzebnie! Dziś wyjaśniamy ile wody zużywa zmiękczacz wody na regenerację!

Zmiękczacz wody niemal w każdym domu!

Zmiękczacze wody stają się obecnie naprawdę popularne wśród mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i nawet mieszkań (o ile pozwalają na to warunki). Powodów, dla których to urządzenie jest już traktowane jako podstawowe wyposażenie jest sporo. Przede wszystkim to najlepsza możliwa ochrona instalacji sanitarnych. Miękka woda nie powoduje powstawania kamiennego osadu czy przedwczesnej korozji.

Montaż zmiękczacza wody jest też rekomendowany przed kotłem grzewczym. To właśnie dzięki niemu kocioł na długo pozostaje w dobrym stanie, a warunki gwarancyjne pozostają utrzymane. Zmiękczacz wody daje również korzyści w postaci: braku awarii AGD mającego styczność z wodą, lepszego stanu skóry i włosów, wodę przyjazną podczas kąpieli, wodę idealną do przygotowania potraw i napojów gorących, wodę, która nie pozostawia po sobie trudnych w sprzątaniu osadów, fantastyczne efekty prania, proste i szybkie sprzątanie, o wiele mniejsze zużycie środków czyszczących. Warto przeczytać więcej: 6 zalet zmiękczaczy wody, które musisz znać!

Zmiękczacze wody to świetne urządzenia, których użytkowanie okazuje się znacznie tańsze niż codzienne wykorzystywanie twardej wody w domu. Warto jednak pamiętać, że jak niemal każdy produkt, wymaga pewnych działań, by mógł pracować prawidłowo. Jednym z nich jest regeneracja złoża zmiękczającego z zastosowaniem roztworu wytwarzanego z wody oraz soli. Tylko ile dokładnie wody pochłania taki proces i jak często się odbywa?

Dlaczego zmiękczacz wody zużywa wodę na regenerację?

Jak dobrze wiemy, zmiękczacz wody redukuje z niej twardość podczas przepływu przez wnętrze urządzenia. W taki sposób powstaje woda miękka. Cała przepuszczana przez zmiękczacz wody jest podawana na instalację. Nie ma tu mowy o żadnych stratach. Woda surowa jest jednak potrzebna jeszcze do procesu regeneracji, czyli mówiąc w dużym uproszczeniu, przepłukania złoża zmiękczającego, by odzyskało swoje właściwości.

Jest to ściśle związane z zachodzeniem procesu wymiany jonowej. Podczas normalnej pracy zmiękczacza wody między surową wodą a żywicą jonowymienną dochodzi do wymiany jonów. Na miejsce tych, tworzących twardość wody trafiają neutralne jony sodu, wcześniej obecne w ziarnach złoża. Z czasem właściwości żywicy jonowymiennej wyczerpują się. Konieczne jest ich odzyskanie poprzez regenerację, która stanowi odwrotność wymiany jonowej podczas zmiękczania wody.

Regeneracja zmiękczacza wody składa się z kilku etapów. Są one różne w zależności od modelu i producenta. Wśród nich wymienić można płukanie złoża surową wodą, w celu jego poruszenia, wstępnego opłukania. W trakcie procesu wytwarzany jest też roztwór solanki z obecnej w zbiorniku soli tabletkowanej oraz wody. Dzięki niemu złoże jest ponownie zasilane w neutralne jony sodu, a popłuczyny z jonami tworzącymi twardość wody trafiają do kanalizacji. Woda jest też często wykorzystywana w płukaniu końcowym złoża, aby dobrze oczyścić je z solanki. Jak widać zastosowanie wody do procesu regeneracji jest bardzo ważne i nie da się tego w żaden sposób ominąć lub przeskoczyć. Więcej o procesie wymiany jonowej także w artykule: Żywica jonowymienna w zmiękczaczu wody - co warto wiedzieć?

Ile wody zużywa zmiękczacz wody na regenerację?

Teraz czas na odpowiedź na kluczowe pytanie. Nie ma tu jednak do końca reguły. Wszystko jest zależne od producenta, modelu zmiękczacza wody oraz wprowadzonych ustawień głowicy sterującej. Mniejszy zmiękczacz wody będzie jej zużywał mniej, większy i bardziej wydajny – o wiele większe ilości, ale będzie też w stanie dostarczyć więcej miękkiej wody między regeneracjami. Dane dotyczące zużycia wody w interesujących nas modelach można znaleźć w specyfikacji technicznej konkretnych produktów. Na przykład mały Ecoperla Vita 12 podczas jednej regeneracji zużywa 85 litrów wody, czyli niewiele ponad to, co wykorzystujemy biorąc 15 minutowy prysznic. Z kolei największy z modeli dwuczęściowych zmiękczaczy wody Ecoperla Softower L zużyje już 210 litrów na proces regeneracji.

Istnieją wzory, dzięki którym można obliczyć zużycie wody przez zmiękczacz wody w trakcie miesiąca. W pierwszej kolejności należy obliczyć po ilu metrach sześciennych urządzenie będzie się regenerowało. Potrzebna będzie informacja o pojemności jonowymiennej zmiękczacza wody oraz ilość złoża. Przyjmijmy, że pojemność jonowymienna to 5,1 f m3/l, a sam zmiękczacz ma 30 litrów żywicy jonowymiennej. Należy pomnożyć obie wartości przez siebie. W tym wypadku wynik to 153 f m3.

Już wiemy, że zmiękczacz wody ma pojemność 153 f m3. Potrzebna będzie też znajomość twardości wody. Załóżmy, że jest to 30 f (stopni francuskich). Na podstawie tych danych obliczamy ilość wody między regeneracjami. Dzielimy: 153 fm3/30f = 5,1 m3 wody między regeneracjami. Co taką ilość zmiękczonej wody nastąpi regeneracja. Warto wiedzieć ile wody zużywamy w ciągu miesiąca. Na tej podstawie wyjdzie jak często uruchomi się regeneracja.

W zdecydowanej większości gospodarstw domowych zmiękczacze wody przeprowadzają regenerację 2-3 razy w ciągu miesiąca. Średnio szacuje się, że w przypadku przeciętnej, czteroosobowej rodziny dodatkowe zużycie wody na regenerację w skali roku może wynieść 8-16 metrów sześciennych.

Jak wybrać oszczędny zmiękczacz wody?

Przede wszystkim warto zwracać uwagę na dodatkowe funkcje w zmiękczaczach wody, zwłaszcza te związane z obniżeniem kosztów eksploatacji urządzenia. Przykładem może być choćby solankowanie proporcjonalne, które znajduje się w zmiękczaczach wody z WiFi Ecoperla Slimline. Mniejsze zużycie wody będzie też powodował przepływ przeciwprądowy w regeneracji (zwany UpFlow) oraz sama żywica jonowymienna. Najlepiej wybierać zmiękczacze wody z monosferyczną żywicą jonowymienną.

Niektórzy producenci, jak polska marka Ecoperla, wprowadzają też dodatkowe systemy obniżające koszty eksploatacyjne. Przykładem może być tu Ecoperla Perfect System obecny w kompaktowych zmiękczaczach wody Ecoperla. Są to ustawienia głowicy sterującej dobrane w taki sposób, aby zmiękczacz wody zużywał jak najmniejsze ilości wody oraz soli na regenerację, przy zachowaniu pełnej skuteczności tego procesu. Dzięki temu zwiększa się żywotność złoża, a zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Zmiękczacz wody będzie działał w pełni skutecznie przez naprawdę długie lata. Więcej na ten temat także w artykule: Dodatkowe funkcje w zmiękczaczach wody - co warto wybrać?

Komentarze (2)

    • Wera
    • 2023-07-07 15:06:01
    Dobrze wiedzieć, że zmiękczacze wody mogą przyczynić się do oszczędności na środkach czyszczących. Czy ktoś mógłby podzielić się swoim doświadczeniem z używania takiego urządzenia? Czy rzeczywiście zauważyliście różnicę? Trochę się też bałam, że regeneracja będzie zbyt kosztowna. A tu proszę, takie zaskoczenie :).
    • Tomek
    • 2023-09-14 15:00:43
    Zainwestowaliśmy w Ecoperla Vita 12 i rzeczywiście podczas jednej regeneracji zużywa zaledwie 85 litrów wody. Producent mówi prawdę, a i samo urządzenie spisuje się świetnie. Polecam!

Nowy komentarz

arrow_upward