- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 302 odwiedzin
- comment 5 komentarzy
Stacje wielofunkcyjne to urządzenia, które szczególną popularnością cieszą się wśród właścicieli studni głębinowych. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach, kiedy z wody trzeba usuwać kilka zanieczyszczeń jednocześnie. Decydując się na zakup i montaż stacji wielofunkcyjnej, warto wcześniej sprawdzić jak przebiega eksploatacja i serwis takiego urządzenia. Co zatem warto wiedzieć?
Stacja wielofunkcyjna, czyli 1 rozwiązanie na 5 problemów!
Dzięki odpowiednio dobranej mieszance złóż filtracyjnych, stacja wielofunkcyjna usuwa z wody nawet pięć różnych zanieczyszczeń jednocześnie. Można w ten sposób eliminować związki organiczne i jony amonowe, a także obniżać stężenie żelaza i manganu oraz zbyt wysoki stopień twardości wody. Przed zakupem konkretnego modelu urządzenia, należy dodatkowo przeprowadzić profesjonalne badanie wody pod kątem występujących w niej zanieczyszczeń. O tym dlaczego to takie ważne, możesz przeczytać w poprzednich artykułach opublikowanych na blogu: Badanie wody ze studni - czemu warto je zlecić? - Gdzie wykonać? oraz Fizykochemiczna analiza wody - po co jest potrzebna?
Stacje wielofunkcyjne montuje się zazwyczaj na wejściu wody do budynku. Na rynku można znaleźć zarówno dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne, jak i kompaktowe stacje wielofunkcyjne, które doskonale sprawdzają się na niewielkich powierzchniach lub w trudno ustawnych przestrzeniach. Stacje wielofunkcyjne działają z każdym rodzajem zbiornika hydroforowego.
Do poprawnej eksploatacji stacji wielofunkcyjnej, wymagana jest woda o odpowiednich parametrach fizykochemicznych, przy czym duże znaczenie ma w tym przypadku jej utlenialność oraz odczyn pH. Wytyczne dotyczące jakości surowej wody określa zazwyczaj producent urządzenia.
Choć stacje wielofunkcyjne montuje się zazwyczaj jako oddzielne urządzenia, w uzasadnionych sytuacjach mogą też stanowić dodatkowy etap uzdatniania wody. Jeśli stężenie żelaza i manganu jest zbyt duże, możliwości usuwania jonów tych pierwiastków przez stację wielofunkcyjną mogą się okazać niewystarczające. Wówczas, urządzenie instaluje się za odżelaziaczami i odmanganiaczami wody, jako sposób na jej doczyszczenie.
Stacja wielofunkcyjna to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie dla domu. Aby jednak ostatecznie zyskać pewność, że takie urządzenie sprawdzi się właśnie u Ciebie, przeczytaj koniecznie artykuł: Stacja wielofunkcyjna - dla kogo jest przeznaczona? Sprawdź również, jak wygląda schemat montażu stacji wielofunkcyjnej Ecoperla Multitower - nowoczesnego systemu filtracyjnego polskiej marki Ecoperla.
Eksploatacja stacji wielofunkcyjnej - czynności, o których warto pamiętać
Typowa stacja wielofunkcyjna jest zazwyczaj wyposażona w automatyczną głowicę sterującą, dzięki której nie trzeba na co dzień podejmować praktycznie żadnych działań związanych z obsługą urządzenia. Warto jedynie pamiętać o kontroli ilości soli regeneracyjnej w zbiorniku solanki. Jeśli zajdzie taka potrzeba należy uzupełnić braki. Od czasu do czasu, zachodzi też konieczność weryfikacji stanu wkładu w narurowym filtrze mechanicznym, który chroni stację wielofunkcyjną przed szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń stałych.
Na rynku dostępne są stacje wielofunkcyjne z ustawieniami, które pozwalają obniżać koszty eksploatacji. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania są Ecoperla Smart System i Ecoperla Perfekt System w stacjach wielofunkcyjnych produkcji polskiej marki Ecoperla. Dzięki precyzyjnemu ustawieniu głowicy sterującej, do regeneracji zużywana jest minimalna możliwa ilość wody oraz soli tabletkowanej, a jednocześnie zachowana zostaje pełna skuteczność procesu uzdatniania wody.
Serwis stacji wielofunkcyjnej - samodzielny czy profesjonalny?
Jak niemal każde urządzenie, również wielofunkcyjna stacja uzdatniania wody, wymaga co pewien czas przeprowadzenia serwisu. Można tego dokonać samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalistów.
Samodzielny serwis stacji wielofunkcyjnej powinien obejmować okresowe czyszczenie zbiornika na sól, szczególnie jeśli dotyczy go problem ze zbryleniami. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Zbrylenia solne w zmiękczaczu wody. Jak usuwać mosty solne w zmiękczaczu wody?
Nie ulega wątpliwości, że najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług fachowców. Profesjonalny serwis do stacji wielofunkcyjnej powinien się odbywać minimum raz dwa lata, a najlepiej co roku. Podczas każdej wizyty dokładnie sprawdzany jest stan techniczny urządzenia oraz jakość uzdatnionej wody. Kontroli i czyszczeniu podlegają głowica sterująca, inżektor, wszystkie komponenty narażone na zużycie. Sprawdzana jest również instalacja, także pod względem możliwości powstania przecieków. Szacuje się, że raz na 5-10 lat należy także wymienić złoże wielofunkcyjne, którego żywotność zależy od od ilości przepływającej wody i jej parametrów. Powodów, dla których warto zainwestować w profesjonalny serwis jest naprawdę wiele, w tym:
- Niższe koszty eksploatacji stacji wielofunkcyjnej
- Niższe ryzyko awarii lub przestoju stacji wielofunkcyjnej
- Dłuższa żywotność złoża filtracyjnego
- Gwarancja prawidłowej pracy stacji wielofunkcyjnej
- Czysta i bezpieczna woda pozbawiona zanieczyszczeń
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak w praktyce wygląda serwis stacji wielofunkcyjnej Multitower M Ecoperla, zapoznaj się z zamieszczonym poniżej materiałem filmowym.
Ekipa serwisowa do wielofunkcyjnej stacji uzdatniania wody - jak wybrać?
Poszukując fachowców do przeprowadzenia serwisu stacji wielofunkcyjnej, warto zwrócić uwagę na dwie istotne kwestię - doświadczenie i renoma wśród klientów. Duże znaczenie mają w tym przypadku opinie klientów i polecenia od osób, które wcześniej skorzystały z usług danego serwisu. Prawdziwy fachowiec może się bowiem pochwalić nie tylko wiedzą teoretyczną z zakresu uzdatniania wody, ale też praktyczną znajomością dostępnych na rynku rozwiązań i urządzeń od wiodących producentów. Specjaliści w swoim fachu biorą też często udział w szkoleniach produktowych, dzięki czemu potrafią szybko i prawidłowo zlokalizować usterkę, czy odszukać część wymagającą naprawy lub wymiany. Co więcej, regularne korzystanie z usług sprawdzonej ekipy serwisowej to duża szansa na to, że serwisanci, w razie potrzeby, będą w stanie udzielić odpowiednich wskazówek zdalnie.
Zadbaj o swoją stację wielofunkcyjną i ciesz się wodą bez zanieczyszczeń
Utrzymanie stacji wielofunkcyjnej w należytym stanie to gwarancja czystej i bezpiecznej wody pozbawionej zanieczyszczeń. Poprawna eksploatacja zgodnie z zaleceniami producenta oraz regularne korzystanie z usług profesjonalnego serwisu to pewność, że cały system uzdatniania wody będzie funkcjonować skutecznie i bezawaryjnie przez wiele lat. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz skorzystać z pomocy fachowców.
Komentarze (5)