- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 420 odwiedzin
- comment 2 komentarzy
Twarda woda to problem, z którym boryka się niemal każde gospodarstwo domowe. Choć nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla ludzkiego zdrowia, negatywnie wpływa na stan instalacji i armatury, a także powoduje szybsze zużycie niektórych urządzeń AGD. Bywa także przyczyną kłopotów ze skórą i włosami. W dodatku, kamień kotłowy będący następstwem stosowania twardej wody, osadza się na powierzchni naczyń tworząc mało estetyczny nalot. Czy można temu zaradzić?
Czym jest twarda woda?
Stopień twardości to jeden z podstawowych parametrów fizykochemicznych wody, wynikający z obecności w jej roztworze soli wapnia, magnezu, a czasami również innych metali. Twardość może być przemijająca (węglanową) i nieprzemijająca (niewęglanowa). Występowanie tej pierwszej jest uzależnione od stężenia węglanów i wodorowęglanów wapnia oraz magnezu, które podczas gotowania wytrącają się z wody w formie białego osadu. Twardość nieprzemijająca jest efektem obecności w wodzie azotanów, siarczanów, chlorków i innych rozpuszczalnych soli, zazwyczaj wapnia i magnezu. Te związki pozostają w wodzie nawet, gdy ją przygotujesz. Ogólna twardość wody to suma dwóch powyższych. Wysoki stopień twardości wody może wystąpić niezależnie od jej źródła pochodzenia. Przeczytaj jak zbadać twardość wody w domu, albo zapoznaj się z naszym materiałem filmowym, w którym krok po kroku objaśniamy jak samodzielnie zadbać twardość wody.
Zachęcamy także do zapoznania się z treścią artykułów: Twarda woda - co to za zjawisko? oraz Jak skutecznie radzić sobie z twardą wodą?
Konsekwencje wynikające ze stosowania twardej wody
Twarda woda w bezpośredni sposób przekłada się na jakość codziennych czynności. Podczas sprzątania przy użyciu wody o wysokim stopniu twardości można zauważyć wyższe zużycie detergentów. Mimo tego, na armaturze, wewnątrz urządzeń AGD, a także na naczyniach i sztućcach łatwo zauważyć wyraźny biały nalot. Aby go usunąć należy poświęcić sporo czasu u zużyć jeszcze więcej wody. W trakcie prania osłabione jest działanie proszków i płynów do płukania, a wysuszona odzież wydaje się bardziej sztywna i nie zawsze doprana. Wysoka twardość wody generuje także wyższe zużycie kosmetyków i preparatów pielęgnacyjnych, a jednocześnie powoduje, że włosy stają się łamliwe i puszące, a skóra przesuszona i zaczerwieniona. Wiele osób narzeka również na smak i zapach potraw przygotowywanych na bazie twardej wody. Kamień kotłowy pokrywa także wnętrza czajnika, czy ekspresu do kawy, przez co ulubione napoje tracą pierwotne właściwości organoleptyczne.
Twarda woda w zmywarce
Woda z wysokim stopniem twardości jest także szczególnie uciążliwa w kontekście mycia naczyń w zmywarce. Zbyt duże stężenie soli wapniowych i magnezowych powoduje, że na szklankach, kieliszkach, sztućcach i naczyniach powstaje brzydki osad o białawym zabarwieniu. Jeśli zastanawiasz się dlaczego zmywarka nie domywa naczyń, być może problem tkwi właśnie w stosowaniu twardej wody. To jednak nie wszystko. Używanie wody o wysokim stopniu twardości generuje większe zużycie detergentów, co z kolei podwyższa koszty pojedynczego mycia.
Z białym nalotem można walczyć na różne sposoby. Na rynku dostępne są specjalistyczne produkty, w tym sól do zmywarek i płyny nabłyszczające, które przynajmniej częściowo przeciwdziałają powstawaniu na powierzchni naczyń białego nalotu. Eliminacja skutków problemu jest jednak na dłuższą metę mało opłacalna. Zamiast wydawać krocie na płyny i drogie tabletki, warto podjąć walkę z samym czynnikiem odpowiedzialnym za biały osad, czyli w tym przypadku wysoki stopień twardości wody. Jak tego dokonać? Wystarczy sięgnąć po odpowiednie metody, dzięki którym w Twojej instalacji popłynie miękka woda. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, a wśród nich takie, które będzie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i wielkości domowego budżetu. Nieco szerzej omawiamy ten temat innym w artykule na blogu: Jak skutecznie radzić sobie z twardą wodą?
Zainstaluj zmiękczacz wody i zapomnij o nieestetycznych zaciekach na naczyniach
Sposób zmiękczania wody zależy od jej przeznaczenia, bowiem poszczególne metody różnią się między sobą zastosowaną technologią, a w efekcie też dokładnością i oczywiście ceną. Jeśli chcesz korzystać z miękkiej wody w zmywarce, postaw na centralny zmiękczacz wody. Decydując się na takie rozwiązanie możesz korzystać z zalet miękkiej wody w całym domu, również pod prysznicem. Jednocześnie zachęcam do zapoznania się z treścią artykułu: Twarda woda wpływa na skórę i włosy - prawda czy mit? Biorąc pod uwagę finalny efekt w postaci białego nalotu na naczyniach oraz wysoki komfort użytkowania wody w całym domu, takie rozwiązanie wydaje się nie tylko rozsądne, ale także ekonomiczne.
Centralne zmiękczacze wody montuje się na wejściu wody do budynku. Najważniejszym elementem każdego urządzenia jest złoże filtracyjne (zazwyczaj żywica jonowymienna), na którym dochodzi do wymiany jonów wapniowych i magnezowych na neutralne jony sodu. Proces ten został szczegółowo opisany w artykule: Żywica jonowymienna w zmiękczaczu wody. Zapoznaj się także z materiałem filmowym, w którym krok po kroku opisujemy zasadę działania klasycznego zmiękczacza wody.
Naczynia bez nalotu, czyli jaki zmiękczacz wody wybrać do domu lub mieszkania?
Na rynku dostępne są zmiękczacze wody o bardzo zróżnicowanych parametrach pracy. W związku z tym decyzja o zakupie konkretnego modelu powinna być podyktowana najważniejszymi czynnikami, takimi jak arametry surowej wody, czy też zapotrzebowanie na wodę. Dokładne wyjaśniamy to zagadnienie w artykule: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?
Wśród prywatnych użytkowników największą popularnością cieszą się kompaktowe zmiękczacze wody. Wszystkie komponenty takiego urządzenia są ukryte wewnątrz obudowy, która prezentuje się naprawdę estetycznie, a jednocześnie zajmuje niewiele miejsca. Do użytku domowego polecamy przede wszystkim zmiękczacze wody polskiej marki Ecoperla.
Wśród modeli, na które warto zwrócić uwagę jest Ecoperla Toro polecany zarówno do małych, jak i dużych gospodarstw domowych. W tym urządzeniu projektanci zdecydowali się na odseparowanie zbiornika ze złożem od zbiornika na sól regeneracyjną. Takie rozwiązanie maksymalnie ułatwia montaż zmiękczacza wody do instalacji. Wystarczy bowiem podłączyć butlę, a następnie podstawić zbiornik solanki i gotowe. Więcej na temat Ecoperla Toro znajdziesz w zaprezentowanym materiale filmowym.
Jeśli szukasz urządzenia do zmiękczania wody w mieszkaniu, postaw na tani w eksploatacji Ecoperla Vita. Ze względu na niewielkie gabaryty, sprawdzi się w sytuacji, gdy masz ograniczoną przestrzeń lub trudności z montażem innego modelu. Za tym wyborem przemawia również niska cena w stosunku do wysokiej jakości użytych komponentów. Recenzję Ecoperla Vita znajdziesz poniżej.
Ecoperla Softcab to z kolei produkt, który na pewno nie zawiedzie pod względem trwałości. Został bowiem wyposażony w głowicę sterującą i dobrej jakości obudowę, a także niezwykle trwałą monosferyczną żywicę jonowymienną. Dopełnieniem tego modelu są zabezpieczenia antyzalaniowe oraz Ecoperla Perfect System dbający o niskie koszty eksploatacji. Jeśli natomiast szukasz urządzenia, które sprawdzi się przy większym zużyciu wody, koniecznie wypróbuj Ecoperla Softower. Przy okazji zapoznaj się także z treścią artykułu: Ile wody zużywa zmiękczacz wody? Ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody, dowiesz się z załączonego materiału filmowego.
Pokonaj biały nalot na naczyniach
Dzięki nowoczesnym zmiękczaczom wody nie musisz się już martwić białym osadem, który pojawia się na powierzchni garnków, talerzy i szklanek. Twoja zmywarka będzie pracować bez zarzutu, a Ty możesz się cieszyć korzyściami płynącymi ze stosowania wody o niskim stopniu twardości. Jeśli nie wiesz, jaki zmiękczacz wody wybrać, skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie dedykowane potrzebom Twojej rodziny.
Komentarze (2)